A so Slovenci normalni?

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Recimo cca. 20-25 let nazaj je bilo čisto normalno, da družina z dvemi otroci živi v enosobnem stanovanju.
Sedaj mora imeti par že vsaj dvosobno, ko je en froc pa že bajto in enoprostorca spredaj.

V bistvu se motiš 25 let nazaj si dobil novo stanovanje takoj ko si postal zrel .. torej ko si dobil službo in "ženo" si se lahko vselil v novo stanovanje/hišo.

Danes tega ne moreš več ... večina hiš na podeželju je praznih (novih se NE SME gradit), večina stanovanj pa je v rokah "veleposestnikov", ki služijo na račun najemnin.
Ja, si dobil ENOSOBNO stanovanje, ne pa graščine in novega avta pred bajto. Pa btw tudi to je bilo na kredo, žal (ali pa na srečo) je bila takrat razdeljena na vse davkoplačevalce.
Btw, ne vem iz kje si ti, ampak v moji okolici je kar nekaj folka živelo tako kot sem zgoraj napisal. Pri nas smo bili trije froci in smo živeli na cca. 100m2 pa je bilo zakon.
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Če bi to vsi delali bi bilo veliko manj zapufanih ljudi in veliko manj živčnih razvalin, ampak tako nisi iz danes na jutri frajer z novim hudim avtom ampak pač malo traja...
 
Nazadnje urejeno:

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Ma kakšne bedarije pišeš no?? Imaš 400 eur na mesec kredita za stanovanje, potem pa lahko za 1.000 eur vzameš lizing in plačuješ še 200 na mesec več. Avto rabiš, kako pa se s teh 1000 rešiš kredita? Oz kako v tej zgodbi bi se onadva rešila dela kredita?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
Citat:
Uporabnik Maci pravi:
Če bi to vsi delali bi bilo veliko manj zapufanih ljudi in veliko manj živčnih razvalin, ampak tako nisi iz danes na jutri frajer z novim hudim avtom ampak pač malo traja...

ČE bi vsi to delali ("obračali" denar) ne bi bilo donosnosti .. oz. bi bila donosnost enaka 0! Itak je na koncu vedno enaka nič, nekdo dobi, drug izgubi tako je življenje.

Oz. eni mislijo da je dovolj denarja za vse in če ga zmanjka se ga pač natisne!
grims-1.gif
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Tako da si nebi kupila novega avta
smirk-1.gif
. Ampak to je slovenski nacionalni šport, leasing za 7 let za nov avto.

Slovenci so povečini takšni, da še preden se znebijo enega kredita že razmišljajo o novem za novo stvar.
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik Maci pravi:
Če bi to vsi delali bi bilo veliko manj zapufanih ljudi in veliko manj živčnih razvalin, ampak tako nisi iz danes na jutri frajer z novim hudim avtom ampak pač malo traja...

ČE bi vsi to delali ("obračali" denar) ne bi bilo donosnosti .. oz. bi bila donosnost enaka 0! Itak je na koncu vedno enaka nič, nekdo dobi, drug izgubi tako je življenje.

Oz. eni mislijo da je dovolj denarja za vse in če ga zmanjka se ga pač natisne!
grims-1.gif

To je meni čisto jasno, ampak ne bom jemala kreditov zato da bi bila drugje donosnost
smirk-1.gif
, kredit morda le za hišo, to je pa to... avta, televizorja ipd. pa nikoli na puf.
 

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Citat:
Uporabnik Maci pravi:
Tako da si nebi kupila novega avta
smirk-1.gif
. Ampak to je slovenski nacionalni šport, leasing za 7 let za nov avto.

Slovenci so povečini takšni, da še preden se znebijo enega kredita že razmišljajo o novem za novo stvar.

Hehe, a s tistih 200 eur bi pa potem odplačevala dodatno kredit, samo za to, da bi bil v petih letih prej odplačan? Sicer itak ne verjamem, da je avto nov, to je samo sad tako napisal...

Jaz imam limuzino s 150.000 km, letnik je 05, plačujem 200 na mesec 4 leta, imam 16 airbagov in zelo varen avto. Vsaka čast tistemu, ki se vozi v skrhanih jajcih brez airbagov. Če vzamem pa ena jajca, velika 2m in pol, bom pa plačeval 100-150 na mesec. Vau...sem pa prišparal
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Citat:
Uporabnik tjuren pravi:
Ma kakšne bedarije pišeš no?? Imaš 400 eur na mesec kredita za stanovanje, potem pa lahko za 1.000 eur vzameš lizing in plačuješ še 200 na mesec več. Avto rabiš, kako pa se s teh 1000 rešiš kredita? Oz kako v tej zgodbi bi se onadva rešila dela kredita?
Hm, ne boš verjel, da do sedaj nista hodila peš naokrog.
shocked-1.gif


Avto je pa nov za 20k EUR.
 

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Jao...čez 10 let krede na bo več, avto bo pa TREBA KUPIT čez 10 let. Če bosta zdaj vse za kredo dajala, ne bosta za avto zaslužila in se kredi za avto itak ne bosta mogla izognit. Daj malo razmišljaj no...

A avto bosta mela pa 20 let star?
 

alter01032010

Pripravnik
1. mar 2010
300
0
16
KSZ (mater ste se razpisali)

Naj vas potolažim, da imate prav čisto vsi. Ker preprosto ne veš, kaj te čaka jutri.
Prvič, nekateri varčujejo za "jutri", čeprav ga nikoli ne bodo dočakali. Spet drugi uživajo že danes, ker mogoče tudi oni "jutri" ne bodo dočakali. Ponavadi je sicer tako, da prvi res ne dočakajo tega, drugi pa, saj morajo odplačat za stare grehe (posojila)
evil.gif

Murphy pač.
Sicer pa, ne vem, zakaj se toliko obremenjujete, če ima sosed za goro in še en hrib zraven pufov? Naj jih ima, saj njih nimam jaz. In zakaj bi zavidal sosedu boljši avto od mojega (ki, mimogrede, ni
evil.gif
), ko pa ga je vzel na x letni puf? Spet bo ta puf odplačal sam, se pa vozi z novejšim avtom. Zadoščenje ima.
Cilj dosežemo pač vsi, samo pogledi na to, kakšen mora biti, je različen. Nekateri si pomagajo z dodatnim denarjem, spet drugim ni potreben, pa so vseeno v k* z njim. Zakaj? Ker, ko človek nekaj ima, si želi še več ...in več ...in več ... kar pa je nenavsezadnje dobro za gospodarstvo. Seveda, če ne skrene s poti, kar se dogaja v tem času ... drugače pa, če ni trošenja in proizvajanja dobrin, tudi ni denarja v obtoku.
Edino pravilno je, da tisti, ki imajo malo več, da tudi več trošijo. In tudi nič ni narobe, da si tisti, ki niso v tem položaju, malce več privoščijo.

Sem napisal "malce"? OK. A stvari hitro uidejo izpod nadzora, ampak spet me tolaži misel, da za "sosedov" puf pač ne bom plačeval jaz, temveč on ...

Če smo normalni? Moj odgovor je jasen: smo. Edino kar je, malce predobro živimo, kot izgleda ...
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Sej ni finta v tem in čisto preprosto z disciplino pride lahko vsak v nekem času do želenega avta z gotovino, raje imam 200€ v žepu, kot da jih dam za avto, vem da je avto danes nujno zlo, samo se da tudi drugače priti do tega in brez pufa za nadaljnih par let.

Midva nimava kredita za noben avto in naju nič ne boli, kr stojita pred hišo... marsikoga pa puf za avto boli, ker šele po nekaj časa skontajo, da je res leasinga za avto 200€, ampak ko se odločajo za to pa pozabijo da bodo imeli še zavarovanje na obroke in da avto papca, pa je to potem 500€ na mesec za povprečen avto, kje je še vse ostalo?

Na živce mi gre že jamBranje folka na vsakem vogalu, vsakem obisku, vsaki kavi...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Citat:
Uporabnik tjuren pravi:
Jao...čez 10 let krede na bo več, avto bo pa TREBA KUPIT čez 10 let. Če bosta zdaj vse za kredo dajala, ne bosta za avto zaslužila in se kredi za avto itak ne bosta mogla izognit. Daj malo razmišljaj no...

A avto bosta mela pa 20 let star?
A boš prebral kaj sem napisal? Očitno sta z 1200 EUR si lahko privoščila rabljen avto. Torej si bosta iz prvih 1200 EUR mesečno lahko privoščila zamenjavo, ko bo čas. Bo šlo? Govorimo zgolj o razliki. In v drugem primeru (vračilo kredita po 10 letih) bi imela poleg 1200 EUR za trošit še dodatno 300 EUR, torej skupaj 1500. Kar pomeni, da bi si lahko privoščila več kot do sedaj in hkrati lepo vračala kredo. Torej bi tisti kamen za vratom postajal vrvica. Sedaj imata pa skalo okrog vrata, stojita pa še zgolj na petah ob robu jezera. En pušne službo in sta na dnu.
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.998
1.222
113
42
Mojedva tastaredva še v življenju nista vzela krede. Jst osebno bi jo če bi imel dobro službo a je nebi vzel veliko. Jst zadovljen z mojim meganom in nevem zakaj bi vzel kredit da si kupim nov avto. Vsi vzemajo kredite in nove avte in pol se pritožujejo da nimajo denarja...
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
43
Malo OFF:
Sem v tej in še ene parih temah zraven opazil, da alterjevcem vedno bolj (ali samo jaz opažam) dela probleme selektivno branje.
V kolikor je uvodni post daljši od treh vrstic, je potrebno na vsak reply vsakemu dodatno še enkrat napisat že napisano.
Kot kaže je postalo laže brat post enega stavka, kako Mx serje, ali kako "sofi pieče ceapciče z prerancemb..."

Recimo povprečni čas, ki ga je nekdo od zgoraj odgovarjajočih porabil za prebrat tvoj prvi post, je po moje kake 5-7 sekund, nič več, vsaj po odgovorih sodeč. Kdo bo pa prisebno bral tako dolg prispevek, ko je pa ja še 50 reply-ev potem za prečekirat... V katerih pa ni povedano skoraj nič v zvezi z bistvom prvega posta.

Ker je ta post itak daljši od treh vrstic, ga ne štejem za spam, ker ga itak nihče ne bo bral...
grin1.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.375
2.415
113
Nisem zdaj vsega bral od kar me ni bilo zraven ampak sem preletel, gremo po vrsti:

@Utisevalec => razni obratni kapitali, razne ekonomske zadeve kako bi bilo če čebule nebi mela če bi bila bula. Jaz tebi pravim kaj naredi pameten človek, bedak pa bo itak vedno dosti tako da se ne bat da bi se kdaj zgodilo da bi vsi gospodarno ravnali z denarjem in varčevali. Jaz ti govorim kaj lahko pameten človek nardi.

@tjuren => jaz te popolnoma razumem, če ne gre drugače pač plačuješ najemnino, jaz je nikoli nebi, raje sem doma. Drugače pa smo leta 2010 in so različne opcije, lahko se dogovoriš in 5 let plačuješ najemnino in se nato odločiš za odkup stanovanja (najameš kredti ko si pač zrel za to) in se ti potem najemnina obračuna. Je pa nekaj res, v kolikor si iz LJ in ti je stanovanje predrago ga boš pač kupil v Celju in se vsak dan vozil v LJ. Če imaš nogo 45 ne moreš gor obuti čevlja 42 je tako? Dost ljudi poznam ki se vsak dan vozijo iz CE v LJ. Jebatga.

Po drugi strani pa ni problema, tudi če daš ti 70% dohodka za kredit, samo ne mi potem jambrat kak je hudo...
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.375
2.415
113
Citat:
Uporabnik ChaoRen pravi:
Citat:
Uporabnik ziggy pravi:
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
Citat:
Uporabnik halo pravi:
Skratka moje mnenje;
Za 30 let se skupaj z nekom nebi zapufal.

Kaj pa če nimaš izbire? Ker poznam primere, ker NIMAJO izbire, in takih ni malo. Govorim za stanovanja ne za razne pleh pizdarije?
Torej recimo da prihajaš iz bloka, torej nimate doma možnosti prizidka ali dvigniti bajto za en štuk, torej doma tema. Imaš ženko, ki tudi nima nobenega "zaledja". Se oba zaposlita in začneta živeti skupaj, seveda v najemu, ker za kredo itak nimaš in si je ne upaš vzeti ker si za določen čas naprimer. Torej boš na mesec dajal 400€ najemnine? Fleti so po 120k jurjev, kar pa znese kar lep obrok krede. In če nekdo nima visokih plač je pač jebiga to treba razdeliti na toliko in toliko let.

Niso posod po Sloveniji stanovanja po min. 120k. Pač ne rineš v Ljubljano/Kranj/Koper...

Kaj pa če si od tam? In tam že delaš? Nimaš neke hude izbire.

Imaš eno vrhunsko izbiro, voziš se. Ljudje se vozijo vsak dan iz MB v LJ v službo.Nevem kje sem brat, povprečen Amerikanc se v življenju seli 5x, menja nevem 20 služb. Zakaj Slovenceln nebi menjaj kraja bivanja ali morda celo službe?
confused-1.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Nevem kje sem brat, povprečen Amerikanc se v življenju seli 5x, menja nevem 20 služb. Zakaj Slovenceln nebi menjaj kraja bivanja ali morda celo službe?
confused-1.gif

Ker smo slovenski zapeckarski tepci?

Pred kaksnim mesecem sem (long story) iskal nekoga, ki bi sel delat v sicer zelo junior sluzbo - idealno za prvo sluzbo absolventa, ali za nekoga, ki je under-20-something, pa bi sel malo v tujino - ampak z odlicnimi moznostmi in solidno placo v Dublin.
Poslano je bilo na 700 naslovov (studentska organizacija, pa te kolegi, pa uni znanci...)

Ves koliko se jih je priajvilo?

0.

Je pa res, da je bil en start-up. Tak, brezvezen. Google.
bonk.gif


Od takrat naprej je moje upanje v Slovencke se manjse, kot je bilo prej. Bog ne daj, kdo bo pa mamico pa ocija gledal, pa kaj se bo s kolego zgodilo, pa to je tolk dalec... Meh :S
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.851
385
83
Vsak se po svoje odloča, če hoče nekdo živeti v modernem suženjstvu ( veliko kreditov, da potem ja hodiš v službo in se treseš zanjo ) naj pač tako živi.

Drugi imamo pa namesto dolga raje kak cekin viška in kak avto in plazmo minusa, pa smo tudi srečni.

Vsakomur svoje.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
4
36
40
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Ker je tema bolj splošna in ni mišljena ekonomsko, sem jo dal kar sem.
Torej, imam priložnost opazovati v živo en par na začetku skupne življenske poti. Do sedaj sta imela recimo skupaj prihodkov cca. 1200 EUR na mesec in sta živela dobesedno iz riti v usta ali kako se to reče. Torej vzela sta kredo kakšno leto nazaj za stanovanje, nekje 60 jurčkov. Seveda na starše, ker sama dva itak nista bila kreditno sposobna. Sedaj sta prišla na nekje cca. 2 jurčka prihodkov mesečno (zaposlitev drugega za DOLOČEN čas) in človek si misli lej to, bosta sedaj prišla na zeleno vejo. Evo, ni minilo par mesecev že sta v dodatnem pufu. Seveda nov jeklen konjiček, dodatnih 20k EUR na leasing in fafing.
cheer.gif
Konec meseca jima spet ostane 0, seveda pa je sedaj pri bajti nov LCD TV, računalnik, itd., itd..
Bog ne daj, da drugi izgubi službo.
V glavnem par mesecev nazaj sem bral knjigo: Robert Kiyosaki - Rich Dad, Poor Dad in si mislil, da fak so Američani butasti, sedaj to v živo spremljam v Sloveniji.
17758-icon_confused.gif


Sem jim pred takimi neumnostmi hotel malce svetovati, vendar sem ugotovil, da bo brez problema. Itak je njuno življenje, ampak da fak, a folk ne razmišlja tudi pet minut v prihodnost? A je tisti kup pleha vreden kreditiranja dodatnih x let? Namesto, da bi predčasno odplačala kredo za stanovanje? Da ne govorimo o stroških za froce, ko jih bosta imela.

Naprej, gledam študente in študentke: kar nekaj jih ima avto na leasing? In potem pride do tega odgovora, zakaj pa ne študiraš redno? Jah, saj veš moram delat, vse je drago. Izletki, cunjice, žurke, registracija avta, leasing avta 300 EUR
crazy1.gif


Naprej, sodelavka recimo ene 900 EUR plače, tretjina gre za leasing za avto. Stanovanje ni rešeno, nič...

Kakšno je kaj vaše mnenje o tem trendu med Slovenci?

PS: Se zavedam, da je vsak svoje sreče kovač in se ne mislim vtikat v tuje zadeve (kot omenjeno sem pred zadevo povedal svoje mnenje, to je pa to) ampak meni kot bolj konzervativnemu in previdnemu tipu je to nenormalno...


Glej... Naj majo kak majo.

Pa naj kreditirajo pa lizingirajo do amena, kaj pa tisti ki tega ne počnejo, so pa sami pa cele dneve pijejo?

Spet drugi so doma pri mamici, in petek sobota po klubih, koka, pijača, in nimajo nič od nič, niti avta?

Kdo je zdaj tu nor? Ona 2 ko kreditirata in sta v letu ali dveh pokaazla napredek v službi, al drugi ki
bluzijo, pipajo socialno, delajo na črno občasno, so na koki in alkoholu, nekateri celo še huje...

In mi se obregnemo ob 2 ki pač želita zajemat lajf z večjo žlico ki si jo lahko privoščita?

Ja pa naj si privoščita LCDje, pc-je, avte, dopuste. Sej pa delata in služita? Al je sta oba na socialni in
postrani še dilata za ta luksuz?


Ok ne rečem da delata prav, delata pa pošteno in po zakonu in mislim da je to bolj važno kot pa to kok mata
lizinga.

Avto na leasing lahko vsak čas prodaš in poplačaš pufe, tako da velik del "tvojga" problema je s tem že rešen.
400 pa tut ni tako ubijalski obrok, sploh pa ne za hišo z gruntom, 45m2 stanovanje je 250 najemnine + stroški mimogrede
si preko 400e pa po 20ih letih ni tvoje.


Živi in pusti živeti. PO SVOJE!