A so Slovenci normalni?

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Ker je tema bolj splošna in ni mišljena ekonomsko, sem jo dal kar sem.
Torej, imam priložnost opazovati v živo en par na začetku skupne življenske poti. Do sedaj sta imela recimo skupaj prihodkov cca. 1200 EUR na mesec in sta živela dobesedno iz riti v usta ali kako se to reče. Torej vzela sta kredo kakšno leto nazaj za stanovanje, nekje 60 jurčkov. Seveda na starše, ker sama dva itak nista bila kreditno sposobna. Sedaj sta prišla na nekje cca. 2 jurčka prihodkov mesečno (zaposlitev drugega za DOLOČEN čas) in človek si misli lej to, bosta sedaj prišla na zeleno vejo. Evo, ni minilo par mesecev že sta v dodatnem pufu. Seveda nov jeklen konjiček, dodatnih 20k EUR na leasing in fafing.
cheer.gif
Konec meseca jima spet ostane 0, seveda pa je sedaj pri bajti nov LCD TV, računalnik, itd., itd..
Bog ne daj, da drugi izgubi službo.
V glavnem par mesecev nazaj sem bral knjigo: Robert Kiyosaki - Rich Dad, Poor Dad in si mislil, da fak so Američani butasti, sedaj to v živo spremljam v Sloveniji.
17758-icon_confused.gif


Sem jim pred takimi neumnostmi hotel malce svetovati, vendar sem ugotovil, da bo brez problema. Itak je njuno življenje, ampak da fak, a folk ne razmišlja tudi pet minut v prihodnost? A je tisti kup pleha vreden kreditiranja dodatnih x let? Namesto, da bi predčasno odplačala kredo za stanovanje? Da ne govorimo o stroških za froce, ko jih bosta imela.

Naprej, gledam študente in študentke: kar nekaj jih ima avto na leasing? In potem pride do tega odgovora, zakaj pa ne študiraš redno? Jah, saj veš moram delat, vse je drago. Izletki, cunjice, žurke, registracija avta, leasing avta 300 EUR
crazy1.gif


Naprej, sodelavka recimo ene 900 EUR plače, tretjina gre za leasing za avto. Stanovanje ni rešeno, nič...

Kakšno je kaj vaše mnenje o tem trendu med Slovenci?

PS: Se zavedam, da je vsak svoje sreče kovač in se ne mislim vtikat v tuje zadeve (kot omenjeno sem pred zadevo povedal svoje mnenje, to je pa to) ampak meni kot bolj konzervativnemu in previdnemu tipu je to nenormalno...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
tako ti povem, edino kar imam jaz na obroke...


... je kazen za prometne prekrške
grin1.gif
Ti mater, to je pa 2x slaba naložba.
grin1.gif
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Včeri smo imeli ravno debato na to temo.
Nikomur ne zavidam, da bo jasno.
Eni majo pač jajca in si upajo.
Ne razumem pa npr. ''otrok'' ki se prpelejo z benflejem ipd; pa nimajo niti 25 let.
Ok boste rekli ja ata bogat.
evil.gif


Skratka moje mnenje;
Za 30 let se skupaj z nekom nebi zapufal.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Za moje pojme so to vse krivi starši. Tebe morajo starši že v rani mladosti (ne glede na to ali je doma revščina ali bogatija) učit ravnat z denarjem. Ne govorim da moraš bit žid (daleč od tega) ampak že v mladosti ti morajo starši vbit v glavo da je denar treba varčevat. Žal pa je tako da večina ljudi ni imela te lekcije in če ti ljudje še nimajo samokontrole je fertik. Potem pa se še najde kateri ki nikol ni imel ničesar, pride do solidne plače in je takoj glavni na vasi kot si sam povedal, takoj avto na leasing ter nov LCD Philips serije 9 na dom kredit. Znanka (študentka) mi je pred leti govorila da je treba na polno živet. Seveda delala je cele dneve, imela solidno urno postavko in je konec meseca tudi nekaj dobila ven. Normalno takoj NOV avtomobil na leasing, ko je bilo treba se je jemalo tudi za 1000€ oblačil v enem "šusu" seveda na puf itd... Sedaj ima grozne težave z dolgovi, blokirane ima račune, grozijo ji druge izvršbe, avtomobil je bilo treba vrnit, dolgov pa ima da še sama ne ve ko dobi od izvršitelja za katero zadevo gre.. Skratka deklica je izgubila samokontrolo!
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Citat:
Uporabnik halo pravi:
Skratka moje mnenje;
Za 30 let se skupaj z nekom nebi zapufal.

Kaj pa če nimaš izbire? Ker poznam primere, ker NIMAJO izbire, in takih ni malo. Govorim za stanovanja ne za razne pleh pizdarije?
Torej recimo da prihajaš iz bloka, torej nimate doma možnosti prizidka ali dvigniti bajto za en štuk, torej doma tema. Imaš ženko, ki tudi nima nobenega "zaledja". Se oba zaposlita in začneta živeti skupaj, seveda v najemu, ker za kredo itak nimaš in si je ne upaš vzeti ker si za določen čas naprimer. Torej boš na mesec dajal 400€ najemnine? Fleti so po 120k jurjev, kar pa znese kar lep obrok krede. In če nekdo nima visokih plač je pač jebiga to treba razdeliti na toliko in toliko let.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Ni toliko problem v pufu kot v velikosti pufa glede na dohodke. Če ima nekdo 500 EUR pufa in mu to pomeni 10% prihodkov to ni nič.
Problem je, kot ti puf in življenski stroški narastejo na 70% prihodkov. Pol si pa v pizd.i.

Kar je še dodatno dobro je, da sta zraven zakreditirala za njiju oboje starše. Piz.da ne moreš verjet. Sam nisem hotel ob prvi kredi za stanovanje, da gresta starša za poroka, ker bi onadva najebala, če bi se mi kaj zgodilo. Sem pač požrl tisti denar za zavarovanje krede in to je bilo to. Mater ej, ne moreš starše cuzat celo življenje, sej so ti ja omogočili dovolj in naj sedaj še oni malo uživajo v penziji. Sploh ob tej miloščini od penzije.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
Citat:
Uporabnik halo pravi:
Skratka moje mnenje;
Za 30 let se skupaj z nekom nebi zapufal.

Kaj pa če nimaš izbire? Ker poznam primere, ker NIMAJO izbire, in takih ni malo. Govorim za stanovanja ne za razne pleh pizdarije?
Torej recimo da prihajaš iz bloka, torej nimate doma možnosti prizidka ali dvigniti bajto za en štuk, torej doma tema. Imaš ženko, ki tudi nima nobenega "zaledja". Se oba zaposlita in začneta živeti skupaj, seveda v najemu, ker za kredo itak nimaš in si je ne upaš vzeti ker si za določen čas naprimer. Torej boš na mesec dajal 400€ najemnine? Fleti so po 120k jurjev, kar pa znese kar lep obrok krede. In če nekdo nima visokih plač je pač jebiga to treba razdeliti na toliko in toliko let.

Niso posod po Sloveniji stanovanja po min. 120k. Pač ne rineš v Ljubljano/Kranj/Koper...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Za moje pojme so to vse krivi starši. Tebe morajo starši že v rani mladosti (ne glede na to ali je doma revščina ali bogatija) učit ravnat z denarjem. Ne govorim da moraš bit žid (daleč od tega) ampak že v mladosti ti morajo starši vbit v glavo da je denar treba varčevat. Žal pa je tako da večina ljudi ni imela te lekcije in če ti ljudje še nimajo samokontrole je fertik. Potem pa se še najde kateri ki nikol ni imel ničesar, pride do solidne plače in je takoj glavni na vasi kot si sam povedal, takoj avto na leasing ter nov LCD Philips serije 9 na dom kredit.
Točno tako. Vzorec kateri se prenaša skozi generacije. Je lepo napisano v zgoraj omenjeni knjigi. Fora je v tem, da ne glede na to, kakšno plačo bo takšen človek imel bo v roku parih mesecev po povišici na istem, torej zapufan do maksimuma. Mater ej, meni je to totalno mimo in neumno.
crazy1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Slovenci niso normalni .. recimo taki kot ti ki te skrbi za nekoga X kaj bo in kaj ne bo! V bistvu vem, da te skrbi samo to da si ti tega ne moreš privoščit (oz. si ne upaš?!)!
grin1.gif


Življenje je čudno in recimo včasih se ti podere vse na glavo, spet drugič imaš srečo. Kdo pa pravi da tvoj par ni zadel na lotu in odplačal kredita? Aja si se šel osebno pozanimat in so ti pokazali bančne izpiske?!
evil.gif


Pač čez 5 let ko bosta imela skupaj 5k EUR plače bo pa vse OK? S tem da onadva že danes živita in si upata privoščit sanje, ti si jima pa fovš! Ja, tipično slovensko fovšija povsod!
10.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Slovenci niso normalni .. recimo taki kot ti ki te skrbi za nekoga X kaj bo in kaj ne bo! V bistvu vem, da te skrbi samo to da si ti tega ne moreš privoščit (oz. si ne upaš?!)!
grin1.gif


Življenje je čudno in recimo včasih se ti podere vse na glavo, spet drugič imaš srečo. Kdo pa pravi da tvoj par ni zadel na lotu in odplačal kredita? Aja si se šel osebno pozanimat in so ti pokazali bančne izpiske?!
evil.gif


Pač čez 5 let ko bosta imela skupaj 5k EUR plače bo pa vse OK? S tem da onadva že danes živita in si upata privoščit sanje, ti si jima pa fovš! Ja, tipično slovensko fovšija povsod!
10.gif
Imaš prav, razjeda me od zavisti, ker imata sklumpano stanovanje in shajni nov avto za 20k EUR pred blokom. Oboje na kredo za naslednjih 25 let.
cheer.gif


Jah, če so to bližnji te malo skrbi, ampak sem se že naučil lekcije, da me skrbi preden naredijo kaj. Ko to naredijo me pa boli kur.ac. S tem, da jasno povem, da nočem niti enkrat slišat, kako težko živita in je težko plačevat kredite. Ker mi dol visi. V glavnem, da nekomu pomagaš, si mora ta najprej želet pomoči.

Aja, še tole. živita sanje... Hehe, ne boš verjel, jaz jih tudi živim, vendar brez kamna za vratom. Stvari ali pa keš namreč še ne pomenijo sreče.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Hja to je to kar sem zgoraj napisal, mi je govorila da ona živi za danes in se ne ozira na jutri. No zdaj pa ima "polni program" tako kot je ona govorila da živi polni program. Super, saj jaz ga tudi ampak imam meje. Mi je nekaj všeč in pač kupim, malo poiščem najbolj ugodno, pač naredim neko kombinacijo. Ona pa kr vse naenkrat, letiš v prvo trgovino in nabaviš ker pač to moreš imet ne
smile-1.gif
Treba si je pač planirat prihodnost, ni druge. Če ti gre zdaj dobro ne piše nikjer da ti bo šlo tudi v prihodnosti. Lepo je bit optimističen ampak treba je bit tudi realen. Poznam dost "poslovnežev" ki so še leto ali dve nazaj ustvarjali svinjske donose, bili visoko samozavestni ter zaverovani v samega vase, X5, Q7, ni da ni. Zdaj pa so navadni smrtniki. Avti so se prodali, stanovanja so se prodala pa smo zopet skupaj...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Fora je v tem, da ne glede na to, kakšno plačo bo takšen človek imel bo v roku parih mesecev po povišici na istem, torej zapufan do maksimuma. Mater ej, meni je to totalno mimo in neumno.
crazy1.gif

Fora je v tem da če ni tako, propade naš model gospodarskega sistema .. torej če ni dolga, ne more bit ničesar. To je kapitalizem, če bi vsi šparali in ravnali z denarjem kot je treba potem bi se vrnili v srednji vek v zelo kratkem času.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Fora je v tem, da ne glede na to, kakšno plačo bo takšen človek imel bo v roku parih mesecev po povišici na istem, torej zapufan do maksimuma. Mater ej, meni je to totalno mimo in neumno.
crazy1.gif

Fora je v tem da če ni tako, propade naš model gospodarskega sistema .. torej če ni dolga, ne more bit ničesar. To je kapitalizem, če bi vsi šparali in ravnali z denarjem kot je treba potem bi se vrnili v srednji vek v zelo kratkem času.
hysterical-1.gif

Se mi zdi, da imaš dober nick, morda bo bolje, če ga začneš uresničevat. Najprej na sebi.
evil.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Ne pretiravaj. Eno je kopičiti denar drugo pa je z njim gospodarno ravnati. Če je zate pravi model ta da se do grla zapufaš pol pa ne vem.
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Oh, koliko takih poznam...
smirk-1.gif


Na ven je vse super, ampak na računu in v živčkih pa ni.

On hodi v službo, ona nikoli ni, ker se ji pač ne da.

Leasing za vikend, kredit za stanovanje, leasing za dva nova avtomobila, stanovanje kot da si pri miljonarjih, on pa 10 dni pred plačo čist živčen
smirk-1.gif
ki je seveda vedno večji in tudi vedno bolj zahteven.

Poznam kar nekaj takih in jim prav nič ne zavidam položaja.

Sicer res ne hodim 3x na leto na dopust in od tega enkrat v eksotične kraje, sej ne da ne morem, ampak imam druge plane v življenju, ker ne mislim imet kredita za dopust in nov avto, ker je to bedarija, nov avto ogromo izgubi na vrednosti, dopust pozabiš... minus na računu pa ostaja
grin1.gif
...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Hmmm v kateri agenciji pa je spoznal ženo? Pol pa mora biti ona zelo fajn in še boljše more znat nastavit da on vse to tolerira
smile-1.gif
 

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Meni pa le ti čudno razmišljaš. Saj plačevanje nekega lizinga je tudi neke vrste varčevanje, konec koncev bo čez X let tisto njuno in bo nekaj vredno, tudi avto, ki bo sicer izgubil na ceni, pa vseeno. Jaz plačujem po 400 eur za najemnino za stanovanje, avto plačujem po 200 na mesec, ker brez avta ne morem niti delat, kaj šele uživat in se kam zapeljat. Vse to so sicer moji stroški in nobenega od domačih nisem v to potegnil, bi pa jih takoj, če bi šlo za reševanj estanovanjskega problema. V večini namreč zavarovalnica sploh ni dovolj in rabiš poroka. 400 eur na mesec stran mečem, onadva pa vsaj nekaj svojega plačujeta. In če imata 1200 eur skupaj, pa greod tega po 600 eur za lizinge, se še vedno da čist kul preživet. Ene pač izguba službe ne skrbi, tako kot mene ne, dela je dovolj v največji vukojebini in jaz sem do sedaj delo našel vedno v enem tednu ali pa prej.

Če bi razmišljal po tvoje, bi sedaj čepel doma in bi si avto kupil šeče čez 10 let...do takrat pa lahko že umrem.