3D tiskalnki

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
toliko da se čuti da malo grabi papir ko grem z navadnih a4 papirjem pod šobo in podlago.
podlaga je samo obrisana. s čem pucate podlago?
Previsoko. Nastavi tako da papir se drsi brez gubanja. Ko ti ga zagrabi malo spusti. Tak ti lepo stisne na podlago.
Petg rabi seveda prilagojene nastavitve glede na pla. Druge temerature extruderja in podlage. To si spreminjal?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
Previsoko. Nastavi tako da papir se drsi brez gubanja. Ko ti ga zagrabi malo spusti. Tak ti lepo stisne na podlago.
Petg rabi seveda prilagojene nastavitve glede na pla. Druge temerature extruderja in podlage. To si spreminjal?
Podlago imamoriginal ender 3 plastiko. In prime vse brez da bi kaj pucal. Ce printam na steklo dam lepilo v sticku (za papir) prime tak, da komaj dol dobim. Če uporabim lak za lase mi včasih dvigne robove.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Previsoko. Nastavi tako da papir se drsi brez gubanja. Ko ti ga zagrabi malo spusti. Tak ti lepo stisne na podlago.
Petg rabi seveda prilagojene nastavitve glede na pla. Druge temerature extruderja in podlage. To si spreminjal?
sem spreminjal, ene 3-4 različne varjante, tam od 235-250 stopinj šoba ter med 75-80 podlaga.
saj sem se nekaj naučil, šobo bližje nastavit ter izklopit vent za prvi sloj. očitno se mi je med transportom spremenilo ali nekaj, ne vem. vem pa da sem potem sam nastavljal zelo šlampasto saj s tem prej nisem mel nič težav.
grem danes s tem testirat in upam da bom spet lahko kakšen večji print nardil.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Podlago imamoriginal ender 3 plastiko. In prime vse brez da bi kaj pucal. Ce printam na steklo dam lepilo v sticku (za papir) prime tak, da komaj dol dobim. Če uporabim lak za lase mi včasih dvigne robove.
lepila v stiku pa še nisem poskušal. to je bil plan za naslednjo stopnjo če trenutne nastavitve še vedno ne bodo ok.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

PETG je lahko šoba višje od PLA, saj načeloma PETG res dobro "zalepi." Temperatura pač odvisno od filamenta, tam okrog 240°C - pazi, če nimaš full metal hot-enda (torej ima znotraj heatbreaka teflonsko cevčico - enako kot dovod filamenta oz. gre dovodna cevka vse dol do šobe), začne le-ta razpadati pri nekje 240°C! PETG tiskam pri temperaturi podlage 85°C in nekje pri 35 mm/s. Ventilator do max. 50%, raje manj kot več, jaz načeloma izklopim ventilator za prvih par layerjev - tam nakje, ko začne infill delat, ga vklopim. Torej če imaš bottom layers 4, potem vklopim ventilator na 5. layerju. Tako delam za vse tipe filamentov (kjer je potreben ventilator).
Ne vem sicer, kateri printer imaš, ampak Enderji in tudi Pruse imajo v meniju nastavitev "Babystepping" kjer lahko dviguješ in spuščaš šobo, ko dela prvi layer. V slicerju nastaviš skirt, ponavadi 3 linije široko in 1 layer visoko, daš printat in nato z Babystepping prilagajaš šobo, dokler skirt ni perfekten (linije se držijo skupaj in se ne guba na robovih). Babystepping je ponavadi v korakih po 0.025mm
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mogoče še en nasvet za prvi layer - le-tega nastaviš en stopnjo višje, od same višine tiskanja. Torej če tiskaš na 0.16, daš prvi layer na 0.2, če tiska na 0.2, daš prvi layer na 0.24 itd. Lhko tudi daš extrusion width na nekej 120 - 140% (v Cura, če imaš šobo 0.4, daš 0.48 do 0.56), lahko tui povečaš flow za prvi layer...
 

nejck

Zelenc'
19. avg 2010
22
0
1
Živjo,

trenutno čakam, da mi dostavijo anycubic i3 mega S.
Ima pa eno bolj začetniško vprašanje - ali je treba nastavitve printanja vedno nastaviti v programu (npr. Cura) ali jih je možno nastaviti na samem printerju in printati samo iz datoteke (brez nastavitev) na spominski kartici.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Sej "datoteko" naredijo slicerji preko nastavitev. Datoteka je niz ukazov (ponavadi g-code), ki govori različnim delom printerja kaj naj počejo. Recimo koračnim motorjem pravi kam naj gredo, extruder motorju kako hitro naj poriva filament in grelcem kako močno naj grejejo. To je vsa umetnost 3D printanja. Problem te umetnosti je da je en kup nastavitev, ki loči falš izdelek od mojstrovine. Te nastavitve določaš v slicerju.

Skratka ko ti v slicerju nastaviš da hočeš višino layerja 0.25 mm se to preslika v g kodo tako da ti vsak layer obrne koračni motor za Z-os za točno toliko da dobiš višino 0.25 mm, hkrati pa razrez 3d modela slicer naredi po 0.25mm rezinah.

Te nastavitve ko jih spoznaš niso neka umetnost, vsaj za osnovo. Temperature recimo nastaviš glede na to kar ti piše na tehničnem listu plastike ki jo uporabiš, velikost layerja je itak določena v grobem z velikostjo šobe, infill določaš glede na to kako "trdno" želiš stvar imet, hitrosti pa pobereš glede na to kaj ostali priporočajo za tak printer. Potem pa se začneš igrat in vidiš kaj sprememba določenega parametra pomeni, ko enkrat osvojiš osnovne greš še na tiste ki so postranski in vezani na osnovne .. ali pa tudi če ne, z osnovnimi se da čisto lepo shajat in delat dobre izdelke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nejck in futuristic

nejck

Zelenc'
19. avg 2010
22
0
1
Sej "datoteko" naredijo slicerji preko nastavitev. Datoteka je niz ukazov (ponavadi g-code), ki govori različnim delom printerja kaj naj počejo. Recimo koračnim motorjem pravi kam naj gredo, extruder motorju kako hitro naj poriva filament in grelcem kako močno naj grejejo. To je vsa umetnost 3D printanja. Problem te umetnosti je da je en kup nastavitev, ki loči falš izdelek od mojstrovine. Te nastavitve določaš v slicerju.

Skratka ko ti v slicerju nastaviš da hočeš višino layerja 0.25 mm se to preslika v g kodo tako da ti vsak layer obrne koračni motor za Z-os za točno toliko da dobiš višino 0.25 mm, hkrati pa razrez 3d modela slicer naredi po 0.25mm rezinah.

Te nastavitve ko jih spoznaš niso neka umetnost, vsaj za osnovo. Temperature recimo nastaviš glede na to kar ti piše na tehničnem listu plastike ki jo uporabiš, velikost layerja je itak določena v grobem z velikostjo šobe, infill določaš glede na to kako "trdno" želiš stvar imet, hitrosti pa pobereš glede na to kaj ostali priporočajo za tak printer. Potem pa se začneš igrat in vidiš kaj sprememba določenega parametra pomeni, ko enkrat osvojiš osnovne greš še na tiste ki so postranski in vezani na osnovne .. ali pa tudi če ne, z osnovnimi se da čisto lepo shajat in delat dobre izdelke.
Ko nekaj naredim v tinkercadu moram potem se “obdelati” v Curi?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Kateri kolut ko je sedaj znižan pri trčeku vzet? PLA je tisti osnovni ne? al petg tpu? Za anycubica mega s
Jaz ti za prvi kolut priporočam bel PLA v mat izvedbi. Trenutno je po 17€ kg.
Zelo lepo se tiska pa dobro izgleda. Pri navadnih PLA me moti, da so prosojni če imaš tanke stene.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
evo kot kaže kar sem v sredo naštimal deluje kot mora, včeraj tisk res super.
super filament tale od azurefilma


katere zadeve mate za vsak slučaj na zalogi če kaj crkne? en hotend+thermistor ter nekaj šob si bom za vsak slučaj kupil.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
evo kot kaže kar sem v sredo naštimal deluje kot mora, včeraj tisk res super.
super filament tale od azurefilma


katere zadeve mate za vsak slučaj na zalogi če kaj crkne? en hotend+thermistor ter nekaj šob si bom za vsak slučaj kupil.
Ja to je fajn imeti...
Meni se je šoba/hotend zabasal, ker je filament od Creality ki ga dobiš zraven printerja postal zelo krhek in se je zlomil v hotendu.
In sem vse razstavil spucal in spet sestavil, ampak nisem dovolj zategnil vsega.
Potem je pa v nadaljnih printih zelo smrdelo po kokical in črni madeži so se pojavljali na printih.
No in ko sem pogledal pod ventilator kaj se dogaja, je bil cel hotend popolnoma zalit z zažgano plastiko... :/
Sem bil 100% da bom rabil cel nov hotend ampak sem se vseeno lotil popravila. Z olfo sem porezal plastiko stran toliko da sem lahko odstanil grelni element in ntc. Potem sem pa cel hotend namočil v acenton za en dan.
In naslednji dan sem dokaj enostavno spucal vse skupaj in sestavil. Pa dela še danes brezhibno. ;)
Od takrat naprej uporabljam samo še filamente od Plastika Trček, ker z njimi imam samo dobre izkušnje. (Azurefilm nisem probal tako da ne morem komentirati)
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy in RoMeX

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.468
113
Meni se je šoba/hotend zabasal, ker je filament od Creality ki ga dobiš zraven printerja postal zelo krhek in se je zlomil v hotendu.
In sem vse razstavil spucal in spet sestavil, ampak nisem dovolj zategnil vsega
Hec je, da je heatbrake dostikrat premalo potisnjen v grelni blok. Z original šobo deluje, tele malo manjše, ki se jih ponavadi masovno kupuje, pa imajo malenkost krajši navoj in se zgodi, da ne pridejo čisto do heatbrejka. Tudi če ptfe dobro nalega, bo malo plastike zlezlo mimo, ter s časom zapacalo vse skupaj.
Premik heatbraka za 1 mm odpravi težave.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Rezervne šobe in ptfe cevke je fajn imet, če experimentiraš z različnimi filamenti. Jaz imam vsa leta še prvo cevko in prvo šobo.

Jaz tudi samo od trčka tiskam, filamenti so super, support isto, skratka nimam želje menjat, ker dela perfektno.

Če je kdo na FB aktiven lahko tukaj kej pogleda in vpraša.

 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hec je, da je heatbrake dostikrat premalo potisnjen v grelni blok. Z original šobo deluje, tele malo manjše, ki se jih ponavadi masovno kupuje, pa imajo malenkost krajši navoj in se zgodi, da ne pridejo čisto do heatbrejka. Tudi če ptfe dobro nalega, bo malo plastike zlezlo mimo, ter s časom zapacalo vse skupaj.
Premik heatbraka za 1 mm odpravi težave.
Ja sem si potem malo prebral kako mora bit in sem heatbreake zašravfal tako globoko, da se ga šoba dotakne že če jo na roke zašravfaš.
Mislim da je bil problem v tistih stranskih vijakih, ki sta sama sebi namen... (Vsaj pomoje, ker če vse ornk zategneš, potem nimata nobene funkcije.)
1606463719878.png