Imaš pravo o dobi (uradno je prva priznala, še pred Nemčijo), ni pa to bila moja poanta. Pisal sem o jokcanju, kako je Slovenija ostala sama, enostavno ni.
Citat:
Ob osamosvajanju Slovenije je bil državni tajnik kard. Angelo Sodano, ki ga je papež imenoval na to mesto 29. junija 1991. Od leta 1989 je bil tajnik za odnose Vatikana z državami sveta, in v letih 1990 – 1991 predsednik komisije za Rusijo. Tako naj bi se formalno na zadeve z Vzhodom razumel. Papež Janez Pavel II. je julija 1991 v enem svojih nagovorov sicer izjavil, da ima vsak narod pravico do svoje države, kar se je očitno na našalo na takratne jugoslovanske razmere. Toda Vatikan samostojne Slovenije kljub temu ni priznal, temveč je skupaj z drugimi »čakal«.
Ob Božiču 1991 je Nemčija mimo drugih držav priznala Slovenijo. Članice EU so tedaj sklenile, da jo skupno priznajo 15. 1. 1992, kar se je tudi zgodilo. Samo Vatikan je pohitel, zato da bi bil »prvi«, in je Slovenijo priznal 13. 1. 1992. Odgovoren za to je bil nedvomno kard. Angelo Sodan, verjetno tudi on prostozidar. (Med službovanjem v Čilu v 80. letih je bil prijatelj Pinocheta).
Citat:
Med tem moratorijem so neodvisno Slovenijo priznale Hrvaška, Litva, Gruzija, Latvija in Estonija. Ker do 8. oktobra ni bilo novega sporazuma med Slovenijo in Jugoslavijo, je obveljala mednarodna razsodba, da je Jugoslavija razpadla. Slovenija si je začela prizadevati za mednarodno priznanje, o katerem se je 3. oktobra ob obisku predsednika Kučana in zunanjega ministra Rupla pozitivno izrazil francoski predsednik Francois Mitterrand. Evropska skupnost je pred božičem 1991 sklenila, da bo 15. 1. 1992 priznala neodvisni državi Slovenijo in Hrvaško. Sledilo je množično priznavanje in aprila 1992 so Slovenijo priznale ZDA, 22. maja 1992 je bila Slovenija skupaj s Hrvaško in Bosno in Hercegovino sprejeta v OZN, maja 1993 pa v Svet Evrope.