Vojna v Ukrajini 2

sad

Guru
24. avg 2007
20.898
9.573
113
Jaz pravim, da je Hruščev kriv, ker je Krim dal Rusom, pa Ukrajino naredil. Če bi vse to Rusija ostala oz. če vi takrat namesto Krim Ukrajini, dal Rusiji celo Ukrajino, bi bil sedaj lep mir, mi bi pa njuhali pucen plin iz Rasije. No, vsaj dokler Putin ne bi ugotovil, da je bila v letu 500 pred našim štetjem Poljska v bistvu Rasija, potem bi pa spet pipco priprl, pa denacificirat poslal svoje prestižne enote.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.667
-400
113
ne.

Kriv je rus, ker se ni takrat uprl, ko so se to menili. Ampak verjetno ni bil v položaju, da bi to lahko naredil. Tako da, kdaj je pač treba priznat poraz in živet naprej, za naprej. Ne pa za ene sanje o propadli sovjetski zvezi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.839
2.218
113
Napiši povzetek, da ne beremo vsega brezveze.

Ti ne treba brati vsega, preberi samo tist post, ko sem ga delil. Preberi tudi linke v postu, da boš razumel vse.


Malo povzetkov:

Če povzamem, so ključne določbe Minska zahtevale takojšnjo prekinitev ognja, umik sil, decentralizacijo oblasti na Doneck in Lugansk ter izvedbo lokalnih volitev v obeh regijah.
Bistveno je, da bi volitve potekale po ukrajinski zakonodaji, z vpletenostjo Ukrajine in pod nadzorom OSCE.

Toda ruski proksiji v Donbasu so pohiteli in sami izvedli lažne volitve, zunaj okvira Minska in brez nadzora.

Rusko prirejanje volitev ni bil edini problem. Obe strani sta tudi večkrat kršili prekinitev ognja. Toda samo ruske sile so šle tako daleč, da so osvojile *več* ozemlja, pri čemer so izkoristile šibek vojaški položaj Ukrajine.
Še huje, Rusija sploh ni priznala, da je soudeležena v sporazumih. To je odprlo logično vprašanje: "No, zakaj za vraga ste jih potem podpisali?"

FfmYgogX0AEGp0w




Tako da lahko vsakdo, ki mi hoče svetohlinsko predavati o tem, kako Ukrajina krši svoje svete pogodbene obveznosti, s tem sranjem odjebe tja, od koder je prišel.
 
Nazadnje urejeno:

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.040
4.956
113
Nuku`Alofa
Napiši povzetek, da ne beremo vsega brezveze.

Na kratko - vse "proteste" v donbasu in na Krimu so inscenirali gihtovi plačanci, prav tako je giht tisti ki je kršil sporazume iz Minska.

Še C/P zadnjega stavka s slo-techa

"Tako da lahko vsakdo, ki mi hoče svetohlinsko predavati o tem, kako Ukrajina krši svoje svete pogodbene obveznosti, s tem sranjem odjebe tja, od koder je prišel."
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
Malo zgodovine in malo sedanjosti, kako se rešiti strateškega tekmeca. Komur je preveč intelektualnega branja, lahko prebere samo zadnje odebeljene odstavke

Kako se znebiti strateškega tekmeca​

Zgodovina je v svojem bistvu zaporedje vojaških in ekonomskih vojn v neprestanem boju za prevlado. Uspešnost strategije prevlade pa je ob vojaški moči pogosto odvisna od pogajalskih spretnosti in marketinga.
Poglejmo si tri poučne zgodovinske primere. Prvi se nanaša na gospodarski vzpon Anglije. Po zaslugi odkritja pomorske poti do Amerike in Azije sta v 16. in 17. stoletju Španija in Portugalska bogateli z ropanjem zlata v svojih kolonijah. Anglija je bila preveč zaposlena z nenehnimi vojnami s Francijo, da bi se lahko šla kolonizacijo. Toda kljub temu ji je uspelo profitirati od nje. Po zatonu Španije konec 17. stoletja je Portugalska iskala pomorsko zaščito in jo našla v Angliji v zameno za trgovinski sporazum (1703).

Sporazum je bil navidezno bolj ugoden za Portugalsko, ki je dosegla za tretjino nižje carine na izvoz vina v primerjavi s Francijo, medtem ko se je sama zavezala, da za uvoz tekstila iz Anglije ne bo uporabljala višjih carin kot za uvoz iz drugih držav. Toda realno je bil to pogajalski dosežek za Anglijo, saj Portugalska z vinom niti približno ni mogla parirati uvozu tekstila iz Anglije. Rezultat je bil trajni trgovinski primanjkljaj Portugalske, ki ga je plačevala v zlatu, zato je bil sporazum zelo eleganten način, da je Anglija leto za letom črpala portugalske zaloge zlata.

Na podlagi tega sporazuma je David Ricardo dobro stoletje kasneje razvil koncept primerjalnih prednosti. Ta pravi, da se prosta trgovina splača obema državama, saj se vsaka specializira tam, kjer je bolj konkurenčna, in lahko ugodneje pride do izdelkov, pri katerih je manj konkurenčna, kot če bi jih sama proizvajala. Velja v teoriji, v resnici pa gre za dober propagandni mehanizem za uveljavljanje prevlade močnejšega. Anglija je ta marketinški trik uspešno uveljavljala v 19. stoletju in na njem zgradila svojo gospodarsko premoč.

Zgodovina danes večinoma molči, da je omenjeni trgovinski sporazum zaradi specializacije v proizvodnji vina Portugalski preprečil zgodnjo industrializacijo, Angliji pa dal razvojni pospešek. Zgodovina prav tako molči, da zaradi proste trgovine s premočno Anglijo druge danes razvite države niso mogle razviti svoje industrije in so lahko stopile na pot industrializacije šele, ko so po letu 1870 uvedle oster trgovinski protekcionizem proti Angliji.

Drugi primer se nanaša na zaton Japonske. Ta je bila po drugi svetovni vojni najhitreje rastoča država skozi štiri desetletja. Bila je industrijsko najbolj konkurenčna država. Japonska podjetja so serijsko izvajala prevzeme od železarn do hollywoodskih studiev. Leta 1989 se je kar 32 japonskih podjetij uvrstilo na seznam 50 največjih podjetij na svetu po tržni kapitalizaciji. Do danes je med prvimi 50 ostala le Toyota.

Ker je bila japonska industrijska dominacija v začetku 80. let za ZDA preveč nevarna, so slednje zagnale kampanjo glede poštene konkurence. Japonska naj bi igrala nepošteno, ker naj bi manipulirala svojo valuto in s tem umetno spodbujala konkurenčnost izvoza. ZDA so Japonsko, Nemčijo, Francijo in Veliko Britanijo leta 1985 prepričale v podpis tako imenovanega Plaza accorda, s katerim so se zavezale k apreciaciji svojih valut v razmerju do dolarja.

Toda zaradi posledične zmanjšane izvozne konkurenčnosti je Japonska že leto kasneje zapadla v »apreciacijsko recesijo«, ko je rast BDP strmoglavila na vsega 1,9 odstotka. Posledično so japonske oblasti uvedle ekspanzivne ekonomske politike: centralna banka je znižala obrestno mero s 4 na 2,5 odstotka, vlada pa je povečala javne izdatke, da bi spodbudila rast. Zaradi poceni denarja in povečanega povpraševanja so se v naslednjih štirih letih napihnili finančni in nepremičninski baloni, dokler niso leta 1991 počili in povzročili popolnega opustošenja. Japonske oblasti so nato naredile serijo napak (od prepozne sanacije bank do izostalih ali nekoordiniranih makroekonomskih in strukturnih politik), kar je Japonsko prizemljilo v tridesetletno sekularno stagnacijo. ZDA so se tako znebile nevarnega tekmeca.

Tretji primer se nanaša na ošibitev večnega tekmeca Rusije. Koncept, kako izpostaviti Rusijo in jo ošibiti, so razvili v vojaško-strateškem think-tanku Rand, ki je leta 2019 pripravil dokument »Overextending and Unbalancing Russia«. Dokument ugotavlja, da bi bilo treba Rusijo »izpostaviti« na način, da bi lahko nato proti njej uvedli politične in gospodarske sankcije. Optimalen način je s »kombinacijo povečanja proizvodnje energije v ZDA in sankcij, ki pa morajo biti multilateralne«. Dokument je ekspliciten v tem, ko pravi, da so glede sankcij proti Rusiji ključne predvsem evropske države, ki bi zmanjšale uvoz energentov iz Rusije in s tem slednji povzročile največjo škodo.

Gre za idealno skripto, po kateri bi bilo treba le dovolj izzvati Rusijo in nato prepričati države EU, da so iz »moralnih razlogov« pripravljene prevzeti nase vse negativne posledice gospodarskih sankcij. V dokumentu je to optimalna varianta, ki povzroči največ škode za Rusijo in najmanj škode za ZDA, hkrati pa slednjim prinese največ političnih in gospodarskih koristi zaradi povečanega izvoza ameriških energentov. Seveda pa ob tem spravi v gospodarsko krizo in deindustrializacijo še močno Nemčijo in druge države EU.

Ne vemo še, kakšen bo končni izid, toda z marketinškega vidika je Rusija ta spopad z ZDA »moralno« izgubila že prvi dan agresije. Ekonomsko pa bo ta spopad izgubila v nekaj letih, ko bo postala odvisna od vloge v kitajskem strateškem modelu.

ZDA so se tako znebile večnega tekmeca, zraven pa še Evrope. Zdaj se lahko fokusirajo na svojega glavnega strateškega nasprotnika – Kitajsko.
Vir: Kolumna Jožeta P. Damjana v Dnevniku
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ytbnd in mirsi

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.684
6.893
113
Canada will sell a government-backed, five-year bond to raise money for Ukraine, it announced on Friday.
 

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.839
2.218
113
Bil si vpoklican, dobil si orožje, za ostalo pa sam poskrbi iz lastnega žepa. Potem se pa sprašujejo, zakaj nimajo motivacije :sprasujemse: Poleti še gre nekak, kaj pa pozimi?


Mobiks from a tank unit in Khanty-Mansi Autonomous Okrug in Siberia are forced to buy diesel for their own money to heat tents that have no chimney exits. They recorded this appeal, wondering if they should buy their own gas station, given so many of them are falling sick.

 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888