Vezava toplotne črpalke direktno na zunanjo omarico

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
12 kW sem dobil, ko sem dal v en kalkulator toplotnih črpalk (102 m2, hiša letnik 1967 brez izolacije, okrog 5 ton peletov).

Najprej mi je dal celo 14kW, dokler nisem dal da so novejša menjana okna. Pa en članek sem bral, da za stare neizolirane hiše najmanj 12kW al 14 ne vem več...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Letos sem imel prste zraven pri montazi 14kw tc ki naj bi ogrevala 160let star objekt z 250m2.
5cm izolacije na fasadi,2 slojna pvc okna 20cm izolacije na podstrehi.
Pa da vidimo kdaj bo pocepnila. Megle je precej
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Dobro. Nekaj izolacije je. Pri meni čisto nič.

Evo notranja omarca. Luba Pavla kk slabi kabli...
 

Priponke

  • IMG_20231020_223726.jpg
    IMG_20231020_223726.jpg
    2,1 MB · Ogledi: 71

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
12 kW sem dobil, ko sem dal v en kalkulator toplotnih črpalk (102 m2, hiša letnik 1967 brez izolacije, okrog 5 ton peletov).

Najprej mi je dal celo 14kW, dokler nisem dal da so novejša menjana okna. Pa en članek sem bral, da za stare neizolirane hiše najmanj 12kW al 14 ne vem več...
Ker tole ni ravno investicija za nekaj sto EUR, in ker gre za napravo, ki ti bo služila vsaj ene 15 let - a ne bi bilo koristno dati tistih 300 EUR strokovnjaku za izračun toplotnih izgub objekta, ne pa ocenjevati (ker to niti računanje ni) na pamet?

In še enkrat ponavljam: upoštevaj kvadraturo prostorov, ki so v rabi in potrebujejo ogrevanje - ne upoštevaj torej garaže, drvarnice, shrambe in tretjega nadstropja, (ki še ni izdelan, bo pa morda prav prišel enkrat vnukom, če ti jih bo bog dal!)... Do takrat bo ogrevalna naprava že zdavnaj ali crknila ali pa zastarela in zrela za menjavo...

Takole je moj foter pred 35imi leti skupaj z mojstrom "sprojektiral" trikrat preveliko peč za centralno kurjavo z izračunom na osnovi tlorisa bajte 22x6 m. Bivalnega je bilo pa cca. 40% tlorisa (!), češ "morda bodo pa kdaj rabili otroci". :cheer: Otrok seveda že zdavnaj ni več tam, po 25ih letih je pa peč že pretekla... :bonk: In zdaj, ko je vgrajena pol manjša peč se je začuda pokazalo, da peč z manjšim kuriščem porabi precej manj drv... :zavijazocmi: In vmes se je tudi ogrevalna površina za pol zmanjšala, ker so stari starši že pokojni...Skratka, na zalogo se ogrevalnih teles ne projektira, ker se to (vsaj denarno) ne izplača.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Bo majstr povedou. Seveda drugače, kot kaki, ki bi znal zracunat, kar samo potrdi tezo, da projektantje nimajo pojma.

In če pri ostalih ogrevalnih napravah samo preplacas nakup, pa TČ prinese zravrn en kup enega sranja, če je premočna. Kolikor je zadeva ajnfah za uporabo, zahteva pa zato pri izbiri, da se vsaj približno trofi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in sad
19. jul 2007
2.765
1.495
113
Jaz sem imel mojstra pri hiši (lokalni mojster, zelo cenjen) in je pogledal hišo in iz prve povedal, kolikšne so izgube hiše in kakšna toplotna je primerna.
Kasneje so bili (zaradi drugih potreb) narejeni celotni PHPP izračuni in so bile (zaokrožene) cifre identične.
Se pravi, če so pravi ljudje (in nobenih "ozadij") se da kar hitro ugotovit, kaj je prava cifra (pri toplotnih črpalkah gredo TČ itak po korakih 2 ali pa 3kW toplotne moči, ne rabiš na 3 decimalke natančne izračune).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.513
9.214
113
Poudarek je na lokalni mojster, cenjen ;). Očitno zadevo obvlada, izkušnje delajo svoje.
Tukaj pa imaš potem kup mojstrov, ki bi radi bolj zaslužili in ti predlagajo večjo in pa kup ''mojstrov'', ki so iz x zadev prešaltali na montiranje toplotnih črpalk in vse kar znajo narediti (če) je zmontirat napeljavo in zvezati skupaj.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Poudarek je na "mojster". On naj montira. Jaz sem imela tudi cenjenega in je se najmanj falil od vseh. Bi pa falil za 2k€. Saj ne bi vedela, delala bi, malo bi taktirala, toplo bi bilo, da pa ne bi razlike v zivljenjski dobi not dobila, pa nihce ne bi vedel. Je pa brez problema zmontiral, kar je projektant zracunal in sprojektiral, glede na moje zelje in prioritete.

In ker je mojster in ne naduvan primitivc je z zanimanjem spremljal prvih nekaj let, kako se zadeva obnasa. Saj prej ni vedel, v bojazni da ne bo presvoh, je sel vedno številko ali dve čez, malo vec pokasiral, saj ni slo z njegovega zepa, stranka pa zadovoljna ko avion, ker se grelci niso nikdar vklopili in ker je bil strošek konkretno nizji kot prej na olje. Zasluge za nekaj, kar drugace ne more biti, so sle pa k njemu. Temu se po nase reče: "s prve povedal..."
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in sad

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Epilog: Probal se bo potegnit nov kabel 4-6 nadometno od PTO z razmejitvijo - ena veja v hišno omarico, druga za toplotno črpalko z dodatnim fidom in varovalkami... Od zunaj plastični kanal ne bo preveč vpadljiv, ker od PTO do notranjosti ni neke silne razdalje...

Če se bo jaukalo za nadometno, bomo pač VEČ štemali...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.513
9.214
113
Hvala Jabe za izkušnje s projektantom. Lahko še kdo deli izkušnje glede tega?
Drugače me zanima glede grelcev. Če imaš predimenzionirano toplotno, se grelci manj vklapljajo?

Še vprašanje glede nadometnih kablov: kakšno je mnenje glede napeljave kablov za toplotno po fasadi pod izolacijo? Torej da se kable napelje po kanalu, čez pa izolacija?
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Jaz bom verjetno moral po kanalu vse nadometno. Demita še neki cajta ne bo...
Ne morem finančno hkrati toplotne pa še fasade.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.513
9.214
113
Kaksnem kanalu? Pod fasado napelji cevi za elektriko. Pazi na kondenz v ceveh
Pripnes na steno s trakom in za tiste 3 cm stabjsas izolacijo v obmocju cevi
Hvala za popravek. Sem se narobe izrazil, cevi za elektriko ja.
Je kakšen potencialen problem lahko zaradi tega? Kondenz zaradi gregja kablov, če bo čez 10cm izolacije verjetno ne bi smelo biti te težave?
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
... stranka pa zadovoljna ko avion, ker se grelci niso nikdar vklopili ...

grelci se vklapljajo pri najbolj neugodnih razmerah za tc in to je takrat, ko je veliko vlage v zraku. to je ponavadi decembra in januarja. problem je, ko se tc pobira od defrosta dela na visoki obremenitvi in nov defrost je ponavadi blizu. potem pa se tc ukvarja sama s sabo, objekt pa je na hladnem. takrat pomagajo grelci, da se tc pobere iz te zanke.

ko je zunaj -15 je zrak suh in defrostov ni oz jih je malo ...

prakticno vse tc so racunane na minimalno temperaturo preko ogrevalne sezone (da ja ne bo koga zeblo), ki je vsako zimo niti ni ali pa vztraja kaksno noc ali dve, za vsa ostala obdobja je tc dovolj mocna (oz premocna). zato pa potem tc taktira in unicuje kompresor.

pa se glede inverterja, tc dela v obmocju od 100% pa tja do 60% (4 leta stari podatki, mogoce je danes drugace ...) in pod to mocjo tc ne more. potrebe po ogrevanju pa so novembra ali marca precej manjse kot januarja ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Meni grelci defrostajo tudi, ko dela TČ na svojem minimumu, ampak se pac srež nabere. Ce mi ne vklopi grelcev, je zunaj sigurno -15 stopinj. In tudi takrat so defrosti, res pa da manj.

60-100% česa? Izhodne moci, vhodne/odjemne, frekvence?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Hvala za popravek. Sem se narobe izrazil, cevi za elektriko ja.
Je kakšen potencialen problem lahko zaradi tega? Kondenz zaradi gregja kablov, če bo čez 10cm izolacije verjetno ne bi smelo biti te težave?
Kondenz ti nastane ker ti topel zrak iz notranjosti uhaja v cev.ko bos potegnil kable, konce cevi zasilikoniraj ali purpenaj
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.513
9.214
113
S purpeno ravno ne bi, ker to je malo problem potem ven spravit. Če lepo zrežem Stirodur in napopam noter, bi moralo biti čisto ok.