Vezava toplotne črpalke direktno na zunanjo omarico

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Pozdravljeni!

Je mogoče električno vezati toplotno črpalko trifazno direktno na zunanjo elektro omarico s števcem (posebna veja neodvisna od notranjih kablov), seveda z varovalkami vmes?
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Seveda, da tudi ozemljitev... ?!?

Torej ne... Ker kabel, ki gre od tiste omarice do hišnih varovalk je preslab... Bi ga stalilo/zažgalo pri polni obremebitvi...
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Seveda je možno.
Elektro naredi še en izvod za števcem, ti narediš dodatno omarico in vlečeš ustrezen kabel.

Jaz imam tako, da imam v SE omarici pripravljen 3F izvod še za TČ ali polnilno postajo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
Meni so tudi za vezavo TČ in SE potegnili nov kabel direktno iz omarce s števcom, do garaže, kjer se je pač zmontirala še ena manjša omarica z varovalkami. Jaz ne vidim problema. Edino ozemljitev moraš imet. Jaz sem vzpopredno vlekel še valjanec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Odlično. V kurilnici omarica s fidom + varovalkami za toplotno, ven iz kurilnice pa verjetno kar nadometno po fasadi do zunanje omarice od elektra...

A ni ozemljitve zraven v kablu, pa se tudi priklopi v omarico od elektra???

Kaj je že to valjanec?
 
  • Wow
Reactions: Samo Izoliranc

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
Valjanec je tisto železo cca 3x0,5cm v preseku, ki zakoplješ v zemljo in predstavlja ozemljitev.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.348
3.440
113
Lahko da ga imaš v Glavni omarici, ni pa nujno.

Drugače pa tako kot so ti že svetovali če moraš kopat pač še vržeš en vajenec v zemljo in priklopiš ozemljitev v razdelilno omarico.
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Nov kabl bo šel kar po fasadi nadometno do kurilnice v plastičnih kanalih... Eventuelno nadometno skozi garažo...
 

YOGURT

Pripravnik
11. sep 2007
86
0
6
koliko mm2 je potreben kabel da lahko na koncu daš dve 3F varovalki 16A in 20A ( nekako sem zasledil, da največ toplotnih potrebuje take varovalke )

ni še v planu toplotna, sam bi vseeno rad pripravil , ker bom ravno menjal eno razbito omarico v kleti, pa bi hkrati še potegnil kabel do glavne omarice v hiši
 

motoroki

Fizikalc
30. maj 2022
519
97
28
koliko mm2 je potreben kabel da lahko na koncu daš dve 3F varovalki 16A in 20A ( nekako sem zasledil, da največ toplotnih potrebuje take varovalke )

ni še v planu toplotna, sam bi vseeno rad pripravil , ker bom ravno menjal eno razbito omarico v kleti, pa bi hkrati še potegnil kabel do glavne omarice v hiši
dolžina kabla je? predvidena moč je? glede na tvoj opis varovalk je dobro vedeti kaj več..
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Seveda, da tudi ozemljitev... ?!?

Torej ne... Ker kabel, ki gre od tiste omarice do hišnih varovalk je preslab... Bi ga stalilo/zažgalo pri polni obremebitvi...
No, v tem primeru lahko pozabiš vse prej napisano ( mogoče je kdo isto pisal, a nisem vsega bral), vse nasvete kolegov in še ostalih. Ker je že v štartu narejeno "adijo pamet". Kot drugo, ne glede na odgovore - dvomim da ti bo distributer dovolil dvojni priklop. Ker tega pač ne pustijo in imajo tudi dobre razloge za to. Glavnina razlogov je pa ravno nevarna / neumna / ... izvedba inštalacij in ne želijo imeti nekoga na grbi, ki bo pečen kot martinova raca.

Skratka - če drži navedba, da je kabel preslab, potem imaš veliiik problem in ga začni reševati na začetku. Za pomoč pa - napiši kakšne so glavne varovalke in kakšen je presek tega " preslabega" kabla, potem se pa lahko naprej dopisujemo, kaj je opcija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Utisevalec in Hanzi

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Hvala za odgovore. Adijo toplotna...

Presek kablov je žal samo 2,5 mm2. Če gre tu gor 12 kW toplotna z grelci vred (po specifikaciji skupna priključna moč 17 kW) + še kaki drugi večji porabniki so takoj dimni signali... Še večjih glavnih varovalk ko 20 A ne smem met na takem preseku...

In sem pač hotu toplotno spelat mimo direktno na zunanjo elektro omarico?!?
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
koliko mm2 je potreben kabel da lahko na koncu daš dve 3F varovalki 16A in 20A ( nekako sem zasledil, da največ toplotnih potrebuje take varovalke )

ni še v planu toplotna, sam bi vseeno rad pripravil , ker bom ravno menjal eno razbito omarico v kleti, pa bi hkrati še potegnil kabel do glavne omarice v hiši

Kar s 4 mm računaj... 16-20 A naj bi bilo 2,5 mm, ampak bo ziher še kak drug porabnik zraven?!?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Zamenjaj kabel od stevca (PMO) do tvoje omare. Ali pa zraven PMO postavi se eno omaro , in tam naredis priklop starega kabla in priklop novega kabla za TC.
Pa 3x25(20)A priklop ne bo futral dveh TC po 17kw (v teoreticno zahtevanem priklopu) . Niti ene (ob se nekem porabniku v hisi).

Mocno dvomim da ti bo elektro pustil v PMO vleči dodatne kable.
Meni ni pustil nic(SE pustijo obicajno) . Še SE sem priklopil v svojo omaro tako da lahko kadarkoli karkoli spreminjam brez da njih mastno placujem za odpiranje omare (pustimo sedaj kozolcarje s kljuci ob strani) .
Res pa da so "pravila" po regijah različna.
Od stevca do prve tvoje omare naj bi sel 5x10².
Ce je kratka razdalja so tiho tudi pri 5x6.
Jaz sem dal tega ker ga ima itak samo meter (cez steno).
Ker potem pa sem ta kabel v omari (zaenkrat) razdelil na 5x6² (pritlicje in klet z delom nadstreška) in 2x5x4² (mansarda in drugi del nadstreska s polnilnico za avto). Polnilnica je dejansko najvecji porabnik -11kw.
Na drugih kablih take porabe v praksi zaenkrat ne pricakujem. Mozna pa je teoreticna tudi visja. (Indukcija s pečico, pa kak PS in likalnik, da o savni ne pišem (ki pa je ne uporabljam), vse priklopljeno na 5x6.
V teoriji pa lahko po hisi spustim zaenkrat 30kw. (17+13)