I
Izbrisan uporabnik #488
V Financah si lahko preberete brezplačen članek, kako je v Maribor prišla Vatikanska odprava, ki bo reševala več kot 500mio EUR velik dolg...
Pa naj še kdo reče, da ima to kakšno zvezo z religijo. Gre za čisto gospodarsko dejavnost oziroma zafurano vodenje.
Pa naj še kdo reče, da ima to kakšno zvezo z religijo. Gre za čisto gospodarsko dejavnost oziroma zafurano vodenje.
http://www.finance.si/292209/&...ju%E8ni-ra%E8unCitat:
V mariborski nadškofiji molčijo o informacijah, da so jim iz Vatikana poslali bančne strokovnjake, ki rešujejo, kar se rešiti da
Prejšnji teden je bila v mariborski nadškofiji (menda petčlanska) delegacija s polnimi pooblastili papeža za pripravo predloga za sanacijo finančnega položaja v nadškofiji. "Njihova naloga je narediti 'zaključni račun', družb okoli nadškofije ne nameravajo reševati," je zatrdilo več virov. Zgodba naj bi epilog dobila v dveh tednih. V uradu nadškofa Franca Krambergerja pa nič.
Finančne težave mariborske nadškofije, ki sta jih povzročili družbi Gospodarstvo Rast in Zvon Ena Holding [ZVHR 0,18 -0,55%], prva je v večinski lasti nadškofije, druga pa v posredni večinski lasti, so znane že dlje časa. Poročali smo že, da banke upnice Zvonu Ena [ZVHR 0,18 -0,55%]dajejo le še nekaj tednov časa, da najde rešitve, kako poplačati polmilijardni dolg (Zvonu Ena še nekaj tednov, sicer Bog, pomagaj!).
Zaradi tega je v postopku upokojitve že glavni ekonom, šef Gospodarstva Rast in prvi nadzornik Zvona Ena Mirko Krašovec, čeprav v nadškofiji pravijo, da je zgolj izpolnil zahteve za civilni pokoj, smo razkrili (Ekonom Mirko Krašovec se poslavlja). Prihodnje leto gre v pokoj tudi nadškof Franc Kramberger, v kratkem pa naj bi se upokojil tudi kardinal Franc Rode, ki naj bi bil najpomembnejši stik mariborske nadškofije z Vatikanom. Viri pravijo tudi, da naj bi se Rode umaknil v dvorec Goričane, ki ga je pred leti kupila mariborska nadškofija. To potrjuje informacije, da naj bi se "v kratkem" zamenjala celotna vodstvena ekipa v mariborski nadškofiji, zamenjave pa naj bi bile tudi v "srednjem menedžmentu".
Kaj so v Mariboru počeli jezuit & Co.?
Preberite tudi:
1.Prodaja T-2 propada?
Delegacijo "obiskovalcev", visitatori, naj bi po neuradnih informacijah, ki so jih potrdili trije viri blizu nadškofije, vodil visoki jezuit, spremljali naj bi ga še duhovniki. Njihova naloga, tako trije (med seboj nepovezani) viri, je "zaključni račun". Kaj konkretno to pomeni, nam niso zaupali. Dodali pa so, da naj bi bila končna odločitev znana v približno dveh tednih. Znano pa je, da je Zvon Ena pred stečajem; ta bi vanj najverjetneje pahnil še Gospodarstvo Rast - mariborska nadškofija pa bi izgubila vse premoženje.
V nadškofiji smo želeli informacije preveriti že prejšnji teden, pa se na naše klice niso odzivali. V ponedeljek smo jim poslali vprašanja, kdo je bil pri njih, kaj konkretno so obiskovalci počeli in kakšne predloge so pripravili.
Odgovor nadškofije smo prejeli včeraj: "Kot to vaši viri in njihove 'dobre zveze v Vatikanu' verjetno dobro vedo, izjave o delovanju Svetega sedeža (Vatikana) lahko daje samo njegov tiskovni urad, niso pa za to pristojni tiskovni uradi škofij." Dodali so, da "za zdaj nimamo kaj dodati" na vprašanja, kakšna je trenutna finančna situacija, saj naj bi mediji, tudi Finance, o tem že dovolj obširno poročali. Po naših informacijah so se z največjo bančno upnico, večinsko državno NLB , spet sešli minuli ponedeljek, večjega napredka pa naj ne bi bilo.
Banke upnice so po neuradnih informacijah že začele postopke za prve izvršbe - ti ponavadi trajajo nekaj tednov. Za komentar smo se obrnili na NLB, a so dejali, da odnosov s komitenti ne komentirajo. Kot smo že razkrili, naj bi bila NLB do družb v lasti nadškofije izpostavljena za skoraj 20 odstotkov kapitala, to je za približno 230 milijonov evrov.
Kakšno rešitev lahko prinese T-2? Jo bo sploh?
Vsi čakajo, ali bo Zvonu Ena vendarle uspelo prodati telekomunikacijskega operaterja T-2. Po neuradnih informacijah naj bi bilo v prihodnjih dneh že znano, ali je T-2 vendarle našel kupca. Kot smo že pisali, sta v ožjem izboru Telekom Austria in belgijski zasebni naložbeni sklad Amisco , ki je v Sloveniji lastnik Amisa. Zadnja neuradna informacija je bila, da je ideja Krašovca, da naj bi novi lastnik prek dokapitalizacije T-2 in z vložkom, približnim tistemu, ki ga je v T-2 vložil Zvon Ena (neposredno je to 120 milijonov evrov), s tem prišel le do 51 odstotkov T-2. Zato nekateri dvomijo o uspešnosti posla.
ATVP bo Krekovo DZU oddelil od Zvona
Po naših informacijah je agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) že začela nadzorni postopek, ki bo preveril, ali je lastnik Krekove DZU, Zvon Ena Holding, nad katerim nima neposrednega nadzora, še sposoben zagotoviti nemoteno delovanje družbe za upravljanje. Krekova DZU upravlja pet vzajemnih skladov in id Zvon Ena. ATVP je po naših podatkih Zvonu Ena že naložil, da mora do 31. oktobra predložiti model, s katerim naj bi spet splaval. A po tem, ko smo v Financah razkrili, kako slaba je situacija, ni izključeno, da bodo postopke pospešili.
Tehnično bi bilo to videti tako: Zvonu bi ATVP lahko odvzel kvalificirani delež v Krekovi DZU , da nanjo ne bi več mogel vplivati, tega pa prenesel na skrbniško banko, to je Banka Koper . Tako naj bi ATVP zagotovil stabilnost skladov in preprečil morebitni odliv varčevalcev zaradi strahu. "Postopkov nadzora ne komentiramo," so bili kratki na ATVP, a hkrati so potrdili, da nadzor poteka.
Zvon Ena naj bi Krekovo DZU poskušal prodati banki Raiffeisen - ta je v Slovenijo prišla prav prek prevzema Krekove banke, ki je bila v lasti mariborske nadškofije, se sliši. "Ja, dobili smo povpraševanje od Zvona in razmišljamo o tem, nič pa ni odločeno," so nam povedali v slovenski Raiffeisen. Pred prodajo bi moral sicer Zvon dobiti soglasje najprej Abanke, nato pa še celotnega upniškega odbora.
Sicer pa Zvon od 6. julija s Krekovo DZU (ta je v njegovi stoodstotni lasti) ne more razpolagati - zastavno pravico na ves delež je namreč vpisala Abanka, ki je s tem zavarovala svojo terjatev iz posojila, ki je zapadel dan pred tem. Za kolikšno posojilo gre, iz registra pri AJPES ni razvidno - jasno je le, da je bilo posojilo obrestovano s 6,3-odstotno letno stopnjo. Hkrati naj bi plomba zavarovala tudi posojilo, ki bo zapadlo 31. decembra.
Poslovanje skupine Gospodarstvo Rast
Ob družbi Gospodarstvo Rast vključuje še skupino Zvona Ena Holding (ta je lani izvedla prevzem T-2, 62,01 odstotka Papigor Holdinga, 97,93 odstotka Steklarne Rogaška , pripojila si je družbo Julius Ena ).