V tujino kruh služit!

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik Sheriff pravi:
Itak, sam to KLIK pa mi povejte kam to pelje
17758-icon_confused.gif

Z Akrapovicem se popolnoma strinjam. Razlog za to so pa tepci, kot tale komentator:

"Pa naj grejo ven, ko jih je.. ; mi jih ne mormo več gledat.
Pa kakšen uspešen podjetnik je to, ki dela neke auspuhe, to lahko vsak dela; mi smo nekoč delali CELE tovornjake, avtobuse, to je nekaj na kar smo lahko ponosni ne pa auspuhi, karnise, cevi, luči .. to so samo rezervni deli.
Pipistrel dela vsaj CELO letalo, pa čeprav je miniaturno haha
Privatniki ker pejte ven, dokler še lahko, bomo ostali lahko bolje živeli, ko bomo nacionalizirali gospodarstvo, uvedli samoupravljanje in šli iz EU."

ali pa tale:

"Akrapoviæ, Jankoviæ, Boscarol - sami tujci - nehajte nam Slovencem solit pameti."

bonk.gif
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
malo spremljam tole debato pa se zdi da se mešata dve sferi ena z cca. 5000 EUR mesečnih dohodkov ii "kam/kako grem lahko naprej" in druga s 500 EUR in "hvalabogu da imam vsaj to".sferi sta čist na drugem koncu...vmes pa veliko šteng 1ooo,1.500,2.000 večina ostane na prvi ali gre samo eno naprej oz. pade celo nazaj.
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
Situacija pri nas je pa taka da 5-10% jih je dejansko ugrabilo državo (state capture), potem imaš velik sloj rentnikov (javna uprava, upokojenci, šolajoči, socialni podpiranci ipd.), ki imajo sicer različen razpon dohodkov vendar je izvor garantiran. potem pa realni sektor, kjer razen monopolistov oz. državno protežiranih podjetji zaradi majhnega notranjega trga+visoke obdavčitve ne splača razvijati zahtevnih in dragih poslovnih modelov in delujejo samo na ravni da lastnikom prinašajo zadovoljiv dohodek ali služijo kot kritje za posle v sivi ekonomiji. Zaposlen pa se morajo po večini zadovoljiti z zakonsko določenim minimumom
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Repliciram nate, ker si zadnji.

OK, prosim vse sodelujoče v tej temi, da se držijo rdeče niti, ki je zaposlitev in selitev v tujo državo, ter kako narediti začetek čim manj boleč.
Ostala navlaka, ki se tiče pa samega slovenskega gospodarstva pa tukaj nima prostora. Z veseljem vam odprem eno provokativno diskusijo na to temo, ker imam kar nekaj kart, ki vam bodo dale dobre iztočnice za tovrstno pisanje.

Lahko se pogovarjamo o:
a) strategijah slovenskih podjetij
b) napakah v preteklosti in zakaj nas je kriza tako prizadela kot nas je, ter kar bi bilo potrebno storiti v prihodnje
c) "small happy family" efektih na slovenski grudi
d) javna uprava - zakaj ni efektivna in merjenje uspešnosti v njej
d) vstavi poljubno ...

Zato vas še enkrat prosim, da ne smetite v to temo. Ker je je škoda.

Hvala!
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Sem malo preje hotel replicirati, pa sem šel na kosilo...

Torej dobra tema, kjer se avtor realno sprašuje (navkljub viziji in jasnemu cilju) kaj in kako. Ne pa kot je bilo v podobni temi, kjer so se taki pomisleki okarakterizirali kot jokcanje, samo da prestopiš mejo pa se cedita med in mleko...
Nazaj na temo: vsekakor stori ta korak, v kolikor nimaš obveznosti (kar je največkrat šoloobvezna mladina in pa partner, ki je težje zaposljiv). Izseliti se morata oba, drugače te (preverjeno) naši dacarji redno sprašujejo po zdravju in presežku denarja (razlika med plačano dohodnino v državi gostiteljici in domovini). KAr potem popolnoma izniči ves trud in zanimivost tuje zaposlitve. To sicer lahko rešiš, če s partnerko nista poročena; v kolikor je posredi družina/zakon, boš težko prepričeval dacarje...
Da boš šel v tujino in takoj ubodel dream-job... po moje boš preje zadel sedmico na lotu. Ali se pozicioniraš in udomačiš v tujini (in začneš s priložnostnimi deli) ali pa te najde head-hunter. Ampak za slednej moraš imeti tudi izkušnje, skratka vedeti morajo da obstajaš...
Meni se zdi dobra taktika (vsaj zame) pokažem največ kar se da kot partner principalu. Se izkažeš v praksi preizkušen človek, ki obvlada svoj posel. Principali potem odpirajo regionalne pisarne (oz. iščejo ljudi) za obstoječe pozicije... In zelo radi imajo preizkušen in izšolan kader partnerjev... Ker je dokaj poceni (za njih)...
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Evo, še moja nedavna izkušnja (ki je pending).

Job v Zurichu, zahteve take pa take, mogoče tudi kaj več, kot zmorem sam trenutno ponuditi, ampak nič takega, kar se ne da priučit v doglednem času.

Začetni osnovni bruto: 70k €/leto

Prednosti:

- greš čez vse faze v podjetju oz. faze, relevantne za tvoj foh
- multikulti ekipa mladih in zagnanih zaposlenih
- možnost dodatnega izobraževanja

Minusi:
- nočejo slišati, da ne bi bil zaposlen v Švici (meni diši kakšna bolj "optimalna" varianta, hehe), sicer moram švicarske davke še pogledat
- Zurich I guess ni pocen
- manj fleksibilen urnik, kot je sedaj
- moje znanje nemščine ni dovolj dobro (poleg angleščine zahtevajo tudi near-native znanje nemščine - to je še trenutno v debati, če lahko to morda "spregledamo")

Ima kdo kakšne praktične izkušnje s Zurichom? Koliko pride en spodobn flat, kuhanje doma itd?
smile-1.gif


LP,
PIC
 
Nazadnje urejeno:

Klemen_Savli

Pripravnik
6. apr 2010
38
0
6
Zurich je super.
Za spodobno stanovanje računaj na nekje 2-3k€ mesečno. Imajo pa kar dosti pravil pri uporabi stanovanj oz. hišni red, kar večino kar preseneti
smile-1.gif


Hrana je v trgovini poceni, ponudba tudi (Globus delikatesa). Restavracije so drage(po celi Švici), tudi menze (20€ malca). Kaka cenejša menza se sicer najde za 10€...Drugače pa ješ klobase na ulici za 5€. V grobem, vse je ca 2-3 krat dražje.

Nočnega življenja (clubbing) ni dosti, se pa dosti dogaja do večera (barčki ob jezeru/na jezeru, restavracije).

Večina priseljencev niti ne zna nemško kar me je zelo presenetilo. V pisarnah je dostikrat uradni jezik angleščina.

Nisem delal, poznam posredno.

S 70k€ (baje 30% davki) boš preživel. Porsche bo pa po kakem napredovanju
smile-1.gif


Drugače avta ne rabiš oz. je bolj breme. Parkiranje je večinoma samo do 2 ure, redarji pa gledajo na centimetre če si v okviru parkirnega prostora. Javni prevoz je fenomenalen, tudi po ostalem delu države. Če sem z avtom v Zurichu ga cel teden ne premaknem.

Večina priseljencev jamra nad tem, da niso sprejeti v lokalni prostor (švicarji so rahlo "nestrprni").

Kakovost življenja je zelo visoka, nimajo navade delati cele dneve.

goforit, 30% je priseljencev in je res mešanica (izredno inteligentnega) folka iz celega sveta.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
4
36
40
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik PIC pravi:

- moje znanje nemščine ni dovolj dobro (poleg angleščine zahtevajo tudi near-native znanje nemščine - to je še trenutno v debati, če lahko to morda "spregledamo")

Ima kdo kakšne praktične izkušnje s Zurichom? Koliko pride en spodobn flat, kuhanje doma itd?
smile-1.gif


LP,
PIC

Ne pozabi na ekstremen dialekt, ki ga jaz recimo skoraj ne razumem, pa govorim kar solidno nemško.
Recimo da je naš dialekt kot tisti s pomurja al pa trzina, ti si se pa ravno naučil slovensko, mater, še jaz kakega hudega prekmurca
ne zastopim 100% kajšele en revež ki se uči slovensko.
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
O, hvala za tako hiter odgovor!

Torej 2-3 jurje te useka kakšno 1-sobno stanovanje? No, to me je pa presenetilo, pa sem v San Franciscu misli, da plačujem veliko.
smile-1.gif


Bom pogledal malce po oglasih.

Glede socializacije me pa ne skrbi
smile-1.gif
.

LP,
PIC
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik PIC pravi:

- nočejo slišati, da ne bi bil zaposlen v Švici (meni diši kakšna bolj "optimalna" varianta, hehe), sicer moram švicarske davke še pogledat

Zurich ima OK davke. Ce se da, naj te zaposlijo v kantonu Zug ali Schwyz
smile-1.gif
Tule imas kalkulator: http://www.comparis.ch/immigration/default.aspx


Citat:
- Zurich I guess ni pocen

Zurich je v bistvu bolano drag. Sicer se po Zurichu naceloma vlacim po hotelih in restavracijah, ampak v primerjavi so cene na malo visjem nivoju, kot so v Londonu :S

Citat:
- moje znanje nemščine ni dovolj dobro (poleg angleščine zahtevajo tudi near-native znanje nemščine - to je še trenutno v debati, če lahko to morda "spregledamo")

Swiss Deutsch je itak neka posebna fora, za katero bos rabil nekaj casa, da se je privadis.


No, ce je pa kdo v Zurichu naslednji teden - jaz sem gor od ponedeljka zvecer do cetrtka popoldne, pa se lahko dobimo na kavi. Pa ce imas kaksno specificno zeljo ti lahko pogledam
smile-1.gif
Aja, pa stanovanja NE isci v Zuriju, ampak nekje na obmocju S-Bahna - Kloten, Wallisellen - ker bos prisel precej ceneje skozi. Zurich kot tak je v bistvu samo mestno jedro, vse ostalo so pa druge "vasi". ena bo vsaj tretjino nizja, ce ne vec.

Imas http://www.immoscout24.ch - pa si malo poglej cene...

Imajo pa svicarji eo specificno bolano foro. (Govorim iz druge roke od kolegov, ki so v Zenevi).
Ti se PRIJAVIS za stanovanje. Potem oni pregledajo tvojo zaposlitev (dodaj pogodbo o zaposlitvi), vizo (dodaj kopijo), pretekle naslove, itd., in skupnost stanovalcev glasuje, a ti oddajo stanovanje ali ne. Nimas cenkanja "jaz dam pa 100 vec" - cena je kot je, in ce si jim vsec te spustijo notri. Ko si pa enkrat notri upostevaj, da je 90% stanovanj neopremljenih do te mere, da ni zarnic v dozah ki na kablih visijo iz stropa (tako da ne sanjaj o kuhinji), in da te tukaj caka strosek. In se ena pogosta fora, ne smes imeti pralnega stroja v stanovanju, ampak uporabljas "zadruzne" v bajti. Ko se vselis dobis urnik kdaj lahko peres. In ce je to ob sredah med 9 in 10.30 - too [censored] bad. Pridi dam pa peri.

Verjetno je odvec povedati, da "Husein Mulahasanoviæ" ki je "taxi fahrer" ali "maler" ne pride v nicemer normalnem skozi.

 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Če je to res kar pišeš pa to je kot neka sekta, bemu miša, bolniki eni.
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Citat:
Uporabnik PIC pravi:

- nočejo slišati, da ne bi bil zaposlen v Švici (meni diši kakšna bolj "optimalna" varianta, hehe), sicer moram švicarske davke še pogledat

Zurich ima OK davke. Ce se da, naj te zaposlijo v kantonu Zug ali Schwyz
smile-1.gif
Tule imas kalkulator: http://www.comparis.ch/immigration/default.aspx


Citat:
- Zurich I guess ni pocen

Zurich je v bistvu bolano drag. Sicer se po Zurichu naceloma vlacim po hotelih in restavracijah, ampak v primerjavi so cene na malo visjem nivoju, kot so v Londonu :S

Citat:
- moje znanje nemščine ni dovolj dobro (poleg angleščine zahtevajo tudi near-native znanje nemščine - to je še trenutno v debati, če lahko to morda "spregledamo")

Swiss Deutsch je itak neka posebna fora, za katero bos rabil nekaj casa, da se je privadis.


No, ce je pa kdo v Zurichu naslednji teden - jaz sem gor od ponedeljka zvecer do cetrtka popoldne, pa se lahko dobimo na kavi. Pa ce imas kaksno specificno zeljo ti lahko pogledam
smile-1.gif
Aja, pa stanovanja NE isci v Zuriju, ampak nekje na obmocju S-Bahna - Kloten, Wallisellen - ker bos prisel precej ceneje skozi. Zurich kot tak je v bistvu samo mestno jedro, vse ostalo so pa druge "vasi". ena bo vsaj tretjino nizja, ce ne vec.

Imas http://www.immoscout24.ch - pa si malo poglej cene...

Imajo pa svicarji eo specificno bolano foro. (Govorim iz druge roke od kolegov, ki so v Zenevi).
Ti se PRIJAVIS za stanovanje. Potem oni pregledajo tvojo zaposlitev (dodaj pogodbo o zaposlitvi), vizo (dodaj kopijo), pretekle naslove, itd., in skupnost stanovalcev glasuje, a ti oddajo stanovanje ali ne. Nimas cenkanja "jaz dam pa 100 vec" - cena je kot je, in ce si jim vsec te spustijo notri. Ko si pa enkrat notri upostevaj, da je 90% stanovanj neopremljenih do te mere, da ni zarnic v dozah ki na kablih visijo iz stropa (tako da ne sanjaj o kuhinji), in da te tukaj caka strosek. In se ena pogosta fora, ne smes imeti pralnega stroja v stanovanju, ampak uporabljas "zadruzne" v bajti. Ko se vselis dobis urnik kdaj lahko peres. In ce je to ob sredah med 9 in 10.30 - too [censored] bad. Pridi dam pa peri.

Verjetno je odvec povedati, da "Husein Mulahasanoviæ" ki je "taxi fahrer" ali "maler" ne pride v nicemer normalnem skozi.

Hvala!!!

So Švicarji kar fašisti
smile-1.gif
.

LP,
PIC
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Malo nasplošno - katera certificiranja vlečejo rdečo nit (predvsem v Evropi) in se jih splača imeti (Business - IT)?
A lahko prosim dopolniš in komentiraš navedeno:

- IPMA D, C, B, A ali PMI PMP
- PMI PgMP
- BEC (Business English Certificate)
- ISO 9001:2000
- ITIL

tnx
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Če je to res kar pišeš pa to je kot neka sekta, bemu miša, bolniki eni.

Majkemi, sve je istina.

"Paperwork: Be prepared to fill out a sheet of paper detailing what you are earning, references, pets, kids etc. And be aware: references WILL be tested – it’s usual that a future landlord will talk to your boss or your current or previous landlord. When you apply for the accommodation, you will need a valid work permit if you are not Swiss, a copy of your passport and the past three months’ pay slips or a letter from your employer stating your salary. If you have been in the country for longer than six months, include the Betreibungsregister-Auszug or extrait des poursuites (a document proving that you are debt-free and are not wanted by the police) with your application. It can also be useful to send a personal letter with your application. If the lease will be in the name of the company employing you, a copy of the Registry of Commerce should also be available."

In pa:
http://geneva.angloinfo.com/information/11/re_rental.asp
http://www.thelocal.ch/50/20110228/

Ves kaj je se boljse? Da so ponavadi strom, voda, kanalizacija, ogrevanje, itd. odklopljeni, in da moras it sam (ce imas zelo kul landlorda ti on zrihta) na vse urade da ti jih priklopijo nazaj.
cheer.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
PMP in ITIL.

PMP, ce hoces biti Projektni Vodja v multinacionalkh, je skoraj obvezen (razen, ce imas veliko izkusenj, ali delas v UK - tam je bolj poznan Prince2). O PgMPju itak ne mores "sanjat", dokler nimas vseh zahtev izpolnjenih, ker jih v detalje preverijo. In, iz lastnih izkusenj, cela jeba je. Dokler ti ga nekdo ne placa se PgMPja sploh ne lotevat (isto lahko naceloma velja za PMP), se ti pa splaca pogledat, koliko v Sloveniji stane CAPM, in potem prepricat delodajalca, da si placa PMP (o se vidi, da nisi neumen, in da te to zanima.press)

ITIL (pa pazi, da delas po V3, ne po V2!) je uporaben za bolj tehnicne-management pozicije. ISO pozabi, razen ce ne bos delal v proizvodnem podjetju. BEC tudi. Ce znas, znas, hvala.
IPMA je "manj znan" v ne-nemsko govorecih dezelah, splaca se pa A in B (se posebej A, ker imas skoraj isti "naziv" kot pri PgMP, pa manj strogi so pogoji).

Ce si bolj razvijalec, si poglej Agile/SCRUM.
Telekom in IT podjetja, ki imajo tudi lastno proizvodnjo majo pa zelo rada "Six Sigma" certifikate...
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Svašta pič... rodi, res je, da imajo lepo deželico in vse, samo takšne ljudi imeti pogleg sebe? Kaj pa moji redni rituali roštilja? predvidevam, da je to že skoraj skurnjenje
grin1.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Ne se hecat, kaksen rostilj
smile-1.gif
Ti pa garantiram, da bo Herta iz sosednje bajte priletela, da ji rjuhe smradis.

Ce ga pa na balkonu prikuris sem pa ziher, da bi naslednje jutri dobil pritozbo sveta stanovalcev pred izgonom or something
smile-1.gif


"Verdammte baklanische gastarbaiter! Jedes sommer mit diese chewapchichi, na bitte, das geht nicht!" :D
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Ne se hecat, kaksen rostilj
smile-1.gif
Ti pa garantiram, da bo Herta iz sosednje bajte priletela, da ji rjuhe smradis.

Ce ga pa na balkonu prikuris sem pa ziher, da bi naslednje jutri dobil pritozbo sveta stanovalcev pred izgonom or something
smile-1.gif


"Verdammte baklanische gastarbaiter! Jedes sommer mit diese chewapchichi, na bitte, das geht nicht!" :D

hahahahaha, tole boldano sem res doživel, pomiril sem jih tako, da sem jim dal 10 cevapov za kosilo, sicer ne švicarji, nemci so bili.
grin1.gif