V tujino kruh služit!

bokyto

Fizikalc
19. sep 2007
1.475
0
36
Prvo ti predlagam da babo pustiš tu in jo pozabiš, ker te bo ona pustila kamor koli boš šel v EU pa čeprav je sedaj med vama kul gor ali dol kamor boš šel ne bo, ker te nebo vidla in bo razočarana in predvsem ne prilagodljiva, stvar je taka ko si enkrat zunaj si zunaj ni več poti nazaj, dela se od jutra do sutra, če misliš kej met v nasprotnem ti je bolje, da si tu boš vsaj mel družino in vse poštelan.

Evo primer edino, kar se trenutno splača gledam po svojih znancih kaj so vse uspeli odkar so odšli:

NL: tam je že 8 let, še vedno samski po desetih mesecih ga je pustila nima ne otrok ne nič socialno urejeno stanovanje plača sicer dobra nekaj čez 3k evrov a sam kaj mu to koristi star 38.

NZ: tam je že 5 leto, ni več samski
smile-1.gif
dobro mu gre hiša, avto, čoln, sedaj planira družino 40 let star, sam ne ve če se je prav odločil. Sicer pravi, da je ko v Sloveniji, da ma morje, da ma alpe vendar časa nima ne za eno ne za drugo.

AU: odšla sta kot par iz BG pač eden izmed valov emigrantov. Tam sta 3 leto srednje visoko izobražena dipl.ing ona dela v mesni industriji on na gradbišču. Dve hiši, tri avta, en vikend in eno stanovanje še eno kupujeta. Dobila sta prvega otroka. stara sta 37 let oba. No ta dva sta zelo zadovoljna in samo hvalita noben od njiju pa ni v svoji izobrazbi primerno zaposlen mata pa lepo plačo in lepo življenje. Sicer delata od jutra do sutra isto kot vsi oni prej vendar sta v službah od pon. do čet. imata varuško in ostale stvari poštimane in glede da sta tam šele tako malo časa me prav presenečata, šla sta z gatami in kar sta mela v kufrih.

Point tega pisanja je predvsem v tem kaj lahko dosežeš in kam se trenutno splača it če že moraš res pa je, da tudi če rineš down under, da ni vseeno v kateri zvezni državi si niso vse enako obdavčene in predvsem težke z birokracijo enako, koliko so mi razložili je najbolj zaguljen QL in VI. Sam tam so pa službe z najboljšimi plačili.
 

AIter

Pripravnik
9. dec 2010
284
0
16
Citat:
Uporabnik softi pravi:
tujina ni šala...kdor misli, da je tujina..dopust..se moti..da je tujina..med in mleko..ah ja
pozdrav.gif

3 leta v tujini, na izi sluzba, (okej jeziki ang, fr, de, ze mors obvladat, ne glih za knjige pisat se razume+nekej financ zmesano z IT osnovami)
placa 5x tiste k sn dobu v SLO (pa je bla nad SLO povprecjem)
aplauz.gif
 

AIter

Pripravnik
9. dec 2010
284
0
16
res res,
kruh sluzim z Bloomberg terminalom
pa pol v excelu BDP, BDS,.....

ce poznas zadeve
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
bloomberg poznam..pri ans redko v uporabi..ampak če si pri ans imel 2k..tezko imas kje 10k..

ceprav spet..to je taka eksotioka da ajde..mogoce
 

AIter

Pripravnik
9. dec 2010
284
0
16
Oja tisti ki z njim obracajo resne vsote tudi 10kratnik tega
Js sn bol skromen
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Sem vesel, da ste se razpisali in da je tema zaživela v pravo smer!

Kakorkoli, v prihodnjih dneh, tednih naju čaka s punco kar nekaj pogovorov na to temo, je že skrajni čas da se nekaj premakne. Zdaj ali bo to v SLO ali v tujini pa je še odprto.
smile-1.gif

Vsekakor pa se ne mislim zaletavati in zapravljati časa, če že iz teoretičnega vidika ne bo šlo skozi. Bom gledal bolj skoz utilitaristični način.
Nekdo je prej vprašal kaj je BPM. Klik

Pa nič se bat pisat, vsaka izkušnja (tudi iz druge roke) je dobrodošla.
nahrung002.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Se mojih 5 centov... NAjprej pa disclaimer - govorim o resnih sluzbah, ne o obiranju sadja.

To, da bi sla najprej v Evropo je smotrna odlocitev iz vec razlogov, prvi je ta, da je zaradi pravil EU sluzbo najlazje dobiti, drugi pa, da nikoli ne ves kaj tebe ali deklico kaj prime, in hoceta na vsak nacin takoj nazaj - niso vsi primerni za to, da zivijo dalec od druzine (se posebej pa ne mi Slovenci, sorry). Veliko ljudi ima ideje o Avstraliji in Novi Zelandiji - kar je sicer cisto vredu, vendar, ce nisi kader, ki dobil nad 100 tock (raje 120) na testih nimas prav veliko legalnih moznosti.

Preko EURESa bos dobil bore malo spodobnih zaposlitev. V kolikor se nikoli nisi iskal sluzbe v tujini (kar pomeni da nimas kontaktov pri headhuter firmah) sta verjetno najboljsa ideja monster.com in linkedin.com (dobro je, ce imas kaksno referenco).

Nikjer nisi napisal kaksen profil sta (IT je zelo siroko podrocje), in na kaksni stopnji v karieri si. Ker za kemijo nimam pojma lahko dam samo tebi kaksen nasvet, ampak, spet, odvisno od tega kaj delas in znas. Za "resen" IT - da bo jasno, govorim o dobrih, izobrazenih (formalno ali neformalno!) kadrih, ne tistih ki sestavljajo racunalnike in spilajo "sistemec" za podjetje z 25 zaposlenimi - je zelo dober headhunter Emerald Technology (oni so mene pred 6 leti nasli za trenutno firmo) - trenutne sluzbe so na: http://www.emerald-technology.com/candidates/current-vacancies/

Se ena dobra ideja je Reed - http://www.reed.co.uk/ - ki ima precej vecjo izbiro ko Emerald, so pa tudi precej manj specializirani. Za vec mi bos moral pa (lahko tudi na privat) povedati kaj delas in isces.

Preden gresta... Splaca se vama v Sloveniji narediti vsaj enega, definitivno pa cimvec resnih (op.a.: mednarodno priznanih) certifikatov. To, da si pet let hodil na Uni-LJ FRI (recimo) je popolnoma neuporabna informacija za tujce. Da imas pa - spet, recimo - kot ITjevec narejen ITIL v3 Foundation, pa recimo PMP (projektno vodenje), ali nekaj pojma o SCRUMu/AGILE ce si razvijalec, si kdaj slisal kaj o "Six Sigma", imas narejen kaksen Ciscov/Avayin/Extremov, itd. certifikat... je pa druga zgodba. Slovenska ideja "jaz mam pa diplomo, se pravi vem vse" je nerealna. Vecina delodajalcev bo pogledala kaj si naredil, kaj na tvojem CVju prepoznajo kar Uni-LJ ne bo), za koliko denaja si bil odgovoren, koliko denarja si prinesel, in koliko ljudi si imel pod seboj - ponavadi v tem vrstnem redu.

Moving on. Definitvno bosta rabila par 1000 EUR za zacetek (brez tega se sploh ne lotit iskanja!!) tocna cifra je pa odvisna od drzave. Selitev, stroski papirjev, depozit 2-6 mesecev za stanovanje, vsi stroski do prve place... Prav tako bo kar nekaj denarja slo za intervjuje. Ker (sklepam) da nista v tocki v karieri, kjer bi vama potencialni delodajalec placal pot bosta morala stroske enega do dveh osebnih intervjujev kriti sama.

Zdaj pa "the bad part"... Dobrodosli v krizo!
Zakaj bi Nizozemec najel Janeza Kranjca iz Slovankije, ki je svoj CV poslal v na pol polomljeni anglescini, in sploh ne zivi na Nizozemskem (zdaj mu bomo pa mi se vizo rihtal, ja!)? Pri OGROMNO (90+%) sluzbas bosta letela v ta okrogel fascikel ze samo zaradi tega, ker se nista tam. Tvoja ideja o tem, da gres najprej gor kelnarit, pa potem isces pravo sluzbo ni slaba, ampak se prepricajta, da lahko vsaj pol leta prezivita s tem kar zasluzita in kar imata prisparano.

CV daj pregledati nekomu tretjemu - sestricna od tete ziher pozna koga v kadrovski kaksne multinacionalke v Sloveniji. V skrajenm primeru je tudi na netu (povej ce bi priporocilo) veliko ljudi, ki ti na novo napisejo CV; le poceni ni - 400 EUR oz. tam nekje. Prav tako se prepricaj, da je CV v primerni, cisti in slogovno ustrezni anglescini - in NUJNO, tudi ce sam ne znas jezika lokalne drzave, ga daj prevesti (pa ne z Google Translate) v lokalni jezik.

In se zadnji komentar v tem postu... Zahodna Evropa je sicer "all nice and well", ampak obogatel ne bos nikoli. Now, on the other hand... S kolegi v trenutni firmi (Telecoms multinacionalka na Fortune 500 spisku) dobimo po dve-tri resne ponudbe za 15.000+ USD na mesec, vsi stroski, vkljucno s stanovanjem in prevozom placani, pot domov placana dvakrat a leto, 2 meseca dopusta, pogodba za 2 leti. Edino lokacije so zabavne. Afganistan, Kongo, Čad... V tem je OGROMNO denarja, je pa res, da moras biti tip cloveka za kaj takega (kar jaz nisem, pa se zena bi me ubila). Bivsemu sodelavcu je sluzba dopizdila, vzel eno od teh ponudb, dve leti vodil klicni center v Kandaharju (za 15k na mesec), sel domov v ZDA za pol leta, zdaj je pa v Ruandi direktor klicnega centra, CEO je pa moj bisi sef iz casov, ko sem bil se v Sloveniji
evil.gif


Malo manj ekstremisticno, pa tudi tezje za dobiti, ampak zelo financno ugodno ce ti uspe najti kaj primernega so sluzbe v Ukrajini, Romuniji, Bolgariji, Egiptu, Alziriji... Kjer iscejo Evropejce za middle-management pozicije. Kaj je bolje, da si na nizozemskem se en jebeni vzhodnjak "from Serbia", ali v "tretjem svetu" spostovani gospod Evropejec?

Uh... dosti bo, moram v sluzbo
smile-1.gif
)
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Sem ti ze zadnjic dal 5*, tako da ti jih ne morem se enkrat, a vseeno hvala za odlicno napisano razlago !
zmaga.gif
 

Primzi

Majstr
1. sep 2007
1.053
106
63
@generik

Eurofil ti je lepo napisal in tudi moj post o obiranju sadja je bil bolj namenjen temu, da vaju spravi na realna tla. Prednost Nizozemske je da prakticno vse lahko opravis v anglescini in veliko sluzb funkcionira v anglescini. Ce te zaposlijo kot expata, ti lahko dajo 30% place neobdavceno.

Kot IT in business analyst lahko pogledas firmo Exact (eni jo ful hvalijo, drugi ful kritizirajo) ali pa pooglas firme v Hoofdorp (neke vrste hight tech/business cona zraven Schiphola letalisca). Za kemike je kriza, ker je Organon sel zu grund in so stotine kemikov odpustili.

P
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Najprej hvala za izčrpen odgovor in informacije.
smile-1.gif
Aja, pa 5* sem ti dal, ker so zaslužene.
Bom komentiral kar v citat z zeleno .

Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Se mojih 5 centov... NAjprej pa disclaimer - govorim o resnih sluzbah, ne o obiranju sadja. To, da bi sla najprej v Evropo je smotrna odlocitev iz vec razlogov, prvi je ta, da je zaradi pravil EU sluzbo najlazje dobiti, drugi pa, da nikoli ne ves kaj tebe ali deklico kaj prime, in hoceta na vsak nacin takoj nazaj - niso vsi primerni za to, da zivijo dalec od druzine (se posebej pa ne mi Slovenci, sorry). Veliko ljudi ima ideje o Avstraliji in Novi Zelandiji - kar je sicer cisto vredu, vendar, ce nisi kader, ki dobil nad 100 tock (raje 120) na
testih nimas prav veliko legalnih moznosti.
Se strinjam z napisanim. Slovenci smo preveč domotožen narod. Kar se tiče pa testov pa bi jih bilo potrebno rešiti. Pravzaprav sploh ne vem kako izgledajo.

Preko EURESa bos dobil bore malo spodobnih zaposlitev. V kolikor se nikoli nisi iskal sluzbe v tujini (kar pomeni da nimas kontaktov pri headhuter firmah) sta verjetno najboljsa ideja monster.com in linkedin.com (dobro je, ce imas kaksno referenco). OK!

Nikjer nisi napisal kaksen profil sta (IT je zelo siroko podrocje), in na kaksni stopnji v karieri si. Ker za kemijo nimam pojma lahko dam samo tebi kaksen nasvet, ampak, spet, odvisno od tega kaj delas in znas. Za "resen" IT - da bo jasno, govorim o dobrih, izobrazenih (formalno ali neformalno!) kadrih, ne tistih ki sestavljajo racunalnike in spilajo "sistemec" za podjetje z 25 zaposlenimi - je zelo dober headhunter Emerald Technology (oni so mene pred 6 leti nasli za trenutno firmo) - trenutne sluzbe so na: http://www.emerald-technology.com/candidates/current-vacancies/
Sam imam formalno in neformalno izobrazbo iz IT-ja, organizacije in managementa ter ekonomskih ved. Detajle pa na privat, če že.

Se ena dobra ideja je Reed - http://www.reed.co.uk/ - ki ima precej vecjo izbiro ko Emerald, so pa tudi precej manj specializirani. Za vec mi bos moral pa (lahko tudi na privat) povedati kaj delas in isces.

Preden gresta... Splaca se vama v Sloveniji narediti vsaj enega, definitivno pa cimvec resnih (op.a.: mednarodno priznanih) certifikatov. To, da si pet let hodil na Uni-LJ FRI (recimo) je popolnoma neuporabna informacija za tujce. Da imas pa - spet, recimo - kot ITjevec narejen ITIL v3 Foundation, pa recimo PMP (projektno vodenje), ali nekaj pojma o SCRUMu/AGILE ce si razvijalec, si kdaj slisal kaj o "Six Sigma", imas narejen kaksen Ciscov/Avayin/Extremov, itd. certifikat... je pa druga zgodba. Slovenska ideja "jaz mam pa diplomo, se pravi vem vse" je nerealna. Vecina delodajalcev bo pogledala kaj si naredil, kaj na tvojem CVju prepoznajo kar Uni-LJ ne bo), za koliko denaja si bil odgovoren, koliko denarja si prinesel, in koliko ljudi si imel pod seboj - ponavadi v tem vrstnem redu.
O certifikatih sem že razmišljal, vendar se tega še nisem lotil. Imam polno glavo obveznosti s službo+faksom, vendar se bo na zimo umirilo in se bom lotil še tega. V planu sta vsekakor IPMA D in C, za PMP me vleče, ker mi je zadeva blizu (uporabljam dnevno), vendar je kar trd oreh! Je potrebno PMBOK vedeti kot pesmico pa še kaj zraven. Izziv indeed!
smile-1.gif
SixSigma ni zame nič kaj novega, poznam zadeve, isto velja za ITIL. Vendar kot pravim, nisem certificiran. Imam pa tudi namen v prihodnosti pridobiti certifikat iso 9001/2000.


Moving on. Definitvno bosta rabila par 1000 EUR za zacetek (brez tega se sploh ne lotit iskanja!!) tocna cifra je pa odvisna od drzave. Selitev, stroski papirjev, depozit 2-6 mesecev za stanovanje, vsi stroski do prve place... Prav tako bo kar nekaj denarja slo za intervjuje. Ker (sklepam) da nista v tocki v karieri, kjer bi vama potencialni delodajalec placal pot bosta morala stroske enega do dveh osebnih intervjujev kriti sama.
V to ne dvomim. Začetni kapital je potreben. Samo potem se vprašam; ali je bolje da za ta denar ustanovim d.o.o v SLO ali "spokam" v tujino? Bo potrebno narediti malo kalkulacije.

Zdaj pa "the bad part"... Dobrodosli v krizo! Zakaj bi Nizozemec najel Janeza Kranjca iz Slovankije, ki je svoj CV poslal v na pol polomljeni anglescini, in sploh ne zivi na Nizozemskem (zdaj mu bomo pa mi se vizo rihtal, ja!)? Pri OGROMNO (90+%) sluzbas bosta letela v ta okrogel fascikel ze samo zaradi tega, ker se nista tam. Tvoja ideja o tem, da gres najprej gor kelnarit, pa potem isces pravo sluzbo ni slaba, ampak se prepricajta, da lahko vsaj pol leta prezivita s tem kar zasluzita in kar imata prisparano.

CV daj pregledati nekomu tretjemu - sestricna od tete ziher pozna koga v kadrovski kaksne multinacionalke v Sloveniji. V skrajenm primeru je tudi na netu (povej ce bi priporocilo) veliko ljudi, ki ti na novo napisejo CV; le poceni ni - 400 EUR oz. tam nekje. Prav tako se prepricaj, da je CV v primerni, cisti in slogovno ustrezni anglescini - in NUJNO, tudi ce sam ne znas jezika lokalne drzave, ga daj prevesti (pa ne z Google Translate) v lokalni jezik.
Good point!

In se zadnji komentar v tem postu... Zahodna Evropa je sicer "all nice and well", ampak obogatel ne bos nikoli.
Now, on the other hand... S kolegi v trenutni firmi (Telecoms multinacionalka na Fortune 500 spisku) dobimo po dve -tri resne ponudbe za 15.000+ USD na mesec, vsi stroski, vkljucno s stanovanjem in prevozom placani, pot domov placana dvakrat a leto, 2 meseca dopusta, pogodba za 2 leti. Edino lokacije so zabavne. Afganistan, Kongo, Čad... V tem je OGROMNO denarja, je pa res, da moras biti tip cloveka za kaj takega (kar jaz nisem, pa se zena bi me ubila). Bivsemu sodelavcu je sluzba dopizdila, vzel eno od teh ponudb, dve leti vodil klicni center v Kandaharju (za 15k na mesec), sel domov v ZDA za pol leta, zdaj je pa v Ruandi direktor klicnega centra, CEO je pa moj bisi sef iz casov, ko sem bil se v Sloveniji
evil.gif


Malo manj ekstremisticno, pa tudi tezje za dobiti, ampak zelo financno ugodno ce ti uspe najti kaj primernega so
sluzbe v Ukrajini, Romuniji, Bolgariji, Egiptu, Alziriji... Kjer iscejo Evropejce za middle-management pozicije. Kaj je bolje, da si na nizozemskem se en jebeni vzhodnjak "from Serbia", ali v "tretjem svetu" spostovani gospod Evropejec?

Uh... dosti bo, moram v sluzbo
smile-1.gif
)
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Na "kratko":

PMP je vreden (od oka, op.a.) 7k pri letni placi za zacetnika. PgMP (ki se ga jaz zdajle lotevam in se tolcem po glavi kaj mi je bilo tega treba je ene 15k - no, pri meni bo manj, ker ga firma placa), ITIL v3 Foundation je ene 4k (Master je, recimo, okoli 12k), ostali pa po jurja do tri, odvisno od certifikata.
KOt zanimivost, pri nas ima SixSigma Black belt okoli 65-70k place, Master Black belt pa ene 100k. Aja, pa govorim o cifrah za UK in DE.

Definitivno se ti SPLACA investirati v to, ampak samo, ce mislis resno in za dlje casa "skakati" po tujini. V Sloveniji teh cifer ne bos nikoli videl, pa tudi vecini (90+%) podjetij, in njihovim "kadrovskim sluzbam" (ki so po vecini v resnici univ.dip.psih ali univ.dip. um. zgodovinar, oz. kaj podobno butastega, in pac sedijo v kadrovski, ker za to pa "res ne rabis posebnega znanja" - ja, seveda
bonk.gif
) so cisto brez pomena, ker itak ne vejo kaj to je.

Zakaj sem takega mnenja? Ker so me par let nazaj klicali iz ene slovenske "zaposlovalne agencije" - "Sem videla da imate certifikat iz projektnega vodenja, ja to je pa dobro, veste, imamo projekt kjer je treba za firmo z 75 zaposlenimi narediti celo novo infrastrkuturo za mrezo in telefonijo, pa 25 jurjev je placa!" - ja, ITAK da sem za to PMP delal gospa, a ste sploh pogledali moj CV, ali me probate "uzalit", ali samo res ne veste kaj piše na papirju?
bonk.gif

Skratka, investicija je (lahko tudi) precejsnja, ampak se hitreje poplaca kot (recimo) MBA na IEDC, ki je "v tujini najbolj poznan in priznan podiplomski studij v sloveniji" - kar je sicer popolnoma res, ampak nisem ziher, da se poplaca prej kot v 7-10 letih, ce si ga sam privoscis.

Vmes bi imel samo en prijazen nasvet: komentarjev kot je " SixSigma ni zame nič kaj novega, poznam zadeve, isto velja za ITIL. " bi se jaz, predvsem na intervujih s potencialnim delodajalcem na dalec ogibal. Bo interviewer "zloben" (oz. hotel samo preveriti koliko v resnici ves in razumes), in bo vprasal kaj v stilu "Aha, krasno, dajte mi povedat kako vi gledate na sinhronizacijo Six Sigme in koncepta "Kaizen" v proizvodnji, ter kako bi vi, na osnovi trenutnega poznavanja nasega podjetja, med seboj sinhronizirali osnovni PDAC nase proizvodnje in Six-Sigmin DMADV v razvoju?" Potem si pa v kurcu.
frown-1.gif

Ali znas, in imas za to certifikat, oz. si sposoben odgovoriti na 95% vprasanj, ki ti jih clovek zna postaviti glede na to kar si mu rekel da znas, ali pa reces, "I am familiar with the concept and can understand the underlying principles, and am able to use some of it in my daily work, however, I would require guidance and coaching in my initial use of the process, and would very much like to enhance my knowledge by getting formally certified." Vecina ljudi o, ce reces da nekaj znas, pa potem ne znas (koherentno!) odgovorit na srednje-zahtevno vprasanje nadaljevala z plehkimi vprasanji, in potem ko bos odsel iz pisarne CV vrgla v kos. Zadnjic je ena na sprasevala, kako bi se ona nekam v tujino "uvalila" - FAIL. S takim pristopom bos takoj razocaran.


Pa da ne bo zvenelo, kot da ti solim pamet - prakticni primer! V teku imam pogajanja s potencialnim novim delodajalcem. Proces (do danes, ko cakam na ponudbo) je bil:

1) Dobili smo priporocilo, prosimo dostavite CV vasemu bodocemu sefu.
2) Prvi intervju po telefonu s potencialnim sefom
3) Drugi intervju z Kadrovsko, ce vsaj priblizno izpolnjujem pogoje
4) Tretji intervju v zivo s potencialnim sefom in "the most senior" zaposlenim v istem oddelku
5) Cetrti intervju z glavnim prodajalcem za account za katerega sem bil intervjujan
6) Peti intervju z glavnim kadrovikom glede place
7) Cakajoc na ponudbo
--- do tukaj smo prisli, caka me pa se: ---
8) Pogajanja o ponudbi
9) Varnostni pregled, ki traja 3-4 tedne in 2 intervjuja s specializirano firmo, kjer preverijo VSE o tebi, kar si napisal v CV (ke bi imel opravka z zaupnimi podatki koncnih strank)
10) Ce prestanem security check, podpis pogodbe in selitev

OK, za "prvo" sluzbo ne bo vseh teh štal, ampak - spet, iz lastnih izkusenj - intervjuji za velike tuje firme in "velike" slovenske firme so kot noc in dan.
frown-1.gif



Zdaj pa, Slovenija vs. tujina... Odlocitev je na koncu tvoja, in sam ves, kaj se ti bo najbolje izplacalo. AMPAK, par let izkusenj v tujini, na "svojem" podrocju ne skodi, se posebej pa ne v Sloveniji... Ko sem bral "Competitiveness report" za letos sem se skoraj malo zjokal, koliko "senior managerjev" v Sloveniji ima mednarodne izkusnje.

International Experience of Senior Managers - za nami sta samo Bolgarija in Hrvaska. :S KAZAHSTAN je pred nami. VENEZUELA(!!!!) je pred nami. Priznam, malo sem se zjokal.

Bi te pa na nekaj opozoril, ce se odlocis ustanoviti svoje podjetje - ker si drzavljan EU, in ustanavljas podjetje v EU pride v postev "prosta ustanovitev sedeza". Bi res na vsak nacin rad placeval slovenske davke? Ne? Ustanovi podjetje na Slovaskem, in uzivaj v 19% davku.
smile-1.gif


Zdaj grem pa res delat
wink-1.gif