V tujino kruh služit!

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Še mojih pet centov.

Kot pripravnik delal na Finskem v pordružnici SonyEricsson Finland, ob enem še študiral oz pisal diplomo.

Moj bost bo bolj kratek, lahko pa vprašaš za dodatne informacije. Stanovanje sem si delil s cimrom (Francoz) in naju je prišlo ca. 1000 evrov za oba skupaj s stroški (zeloooo poceni za FInsko). Plačo kot pripravnik sem imel 1500 eur začetno, potem se prilezel blizu 2.500 eur in z možnostjo za redno zaposlitev kot regional manager. Ponujena plača je bila 5500 eur osnovna, telefon, računalnik, krito zdravstveno in socilano zavrovanje plus bonus, s tem, da bi davke plačeval Finski in mi niso pustili, da bi mi plačo nakazovali v kakšen Singapur, Čile kot sem sam pogojeval. Davčne stopnje so visoke in nezanimive.

Vse lepo in prav, s tem, da bi kot reginoal manager izgubil pravico do bivanja v študentskem stanovanju kar avtomatično pomeni 1000 eur za luknjo od stanovanja, potem je tukaj še nakup avtomobila (se ne splača), hrana, ki je nenormalno draga ter ostale potrebščine, ki imajo takšno ceno, da se ti zvrti.

Vse to bi še zdržal, s to razliko, da prve dve leti ne bi potoval nikamor, šele potem bi lahko zapustil ta hladen predel sveta. Zakaj se nisem odločil? Zato, ker bolj hladnih, tečnih, egocentričnih, netolerantnih, neprijeteljskih, pijanskih ljudi od Fincev še nisem srečal. Premisli o faktorju ljudi, po naravi smo družabni ljudje in potrebuješ nekoga s katerim se lahko tudi družiš. Sedaj sem v Sloveniji, sicer za manjšo plačo kot mi je bila ponujena na Finskem vendar z okolico, ki jo prebavljam in mi je do neke mere všeč. Nisem rekel, da ne bom šel nikoli več ven, trenutno imam nekatere obveznosti, ki me drržijo v Sloveniji, potem bom pa videl.
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Par deset besed in stavkov... Brecem precej bolje kot govorim, ampak huni na zalost nimajo naglasov (zato majo tolk pikic in crtic na crkah), in je nemogoce razlozit, ce samo malo narobe naglasis.

Roko na srce z njimi nimam skoraj nikakrsnega opravka - na banki imam anglesko govoreco bejbo, stvari z avti, papirji etc., zrihta firma, zdravstveno zavarovanje je privat (ker se v javnem lahko samo se kaj okuzis
wink-1.gif


Bi se, seveda, precej bolj potrudil, ce bi hotel tukaj ostati (ali ce ne bi golobice s seboj pripeljal
cheer.gif
), ampak ker nivama po tem nikakrsne zelje se tudi trudiva ne pretirano. huni pa po vecini tudi razumejo, da je jezin, milo receno, nemogoc.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
@Davidoff: hvala za prispevek.

@Evrofil: No, če potrebuješ inštrukcije madžarske konverzacije veš kje me najdeš...
smile-1.gif
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
S čem se pa sedaj ukvarjaš, če ni prevelika skrivnost. Lahko tudi na privat.
 

atlas

Zelenc'
20. apr 2011
10
0
1
Če greš s trebuhom za kruhom, a si lahko privoščiš certifikate za 10, 15 tisočakov? Po mojem še kruha nimaš, kaj šele nekaj deset tisočakov na banki. Poleg tega, kako naj študent privarčuje 30.000€?

Kdor si to privošči itak ne gre s trebuhom za kruhom, gre, ker bi rad še več, nikoli ni dovolj (moje mnenje). A rešitve za diplomirance z 0 leti izkušenj in take, ki so obstali v pasti za 500€ na mesec pa nima nihče. Ker oni so realen problem, ne pa nekdo, ki mora samo s prstom na zemljevid pokazat in rečt, tule grem.
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik atlas pravi:
Če greš s trebuhom za kruhom, a si lahko privoščiš certifikate za 10, 15 tisočakov? Po mojem še kruha nimaš, kaj šele nekaj deset tisočakov na banki. Poleg tega, kako naj študent privarčuje 30.000€?

Glej, v socio-politicne debate se ravno ne bi spuscal v tej temi, zato bo tole moj prvi, zadnji in edini komentar glede tega.

Nihce, se najmanj pa jaz, ne pravi, da moras - ali da je dobro! - takoj narediti "vse".
In jasno je, da ne mores takoj z faxa, ali pa direktno po faxu dobili sluze za 5k bruto. Kdor to pricakuje zivi v nekem iluzornem svetu (da ga s tem pumpa slovenska "pejd na faks, da bos bolje sluzil" kvazi-filozofija, in neprestano nakladanje slovenskih fakultet o tem, kako te pa res dobro pripravijo na zaposlitev v tej temi ne bom, lahko pa odpremo drugo). Moja prva placa (pri 19, brez faxa) je bila 110.000 SIT bruto.

Ce se osredotocim na tvoj komentar o certifikatih - PMPja, recimo, tako ali tako ne mores iti delati "takoj", ker te ne spustijo zraven, v kolikor nimas (pod pogojem da imas fax, drugace so zajteve visje) vsaj treh let izkusenj v projektnem vodenju, 4.500 ur neposrednega projektnega vodenja, in 35 ur formalnih izobrazevanj. Jasno, da ne bos takoj mogel iti delat izpitov. Ampak nihce mi ne bo rekel, da se ne da - moras pa tocno vedei kaj bi rad, in kako bos to tega prisel. Pa malo slabo si bral, pisal sem koliko se ti pozna na placi - sam certifikat je mogoce 1000 EUR.

Citat:
Kdor si to privošči itak ne gre s trebuhom za kruhom, gre, ker bi rad še več, nikoli ni dovolj (moje mnenje). A rešitve za diplomirance z 0 leti izkušenj in take, ki so obstali v pasti za 500€ na mesec pa nima nihče. Ker oni so realen problem, ne pa nekdo, ki mora samo s prstom na zemljevid pokazat in rečt, tule grem.

Predvideval bom, da si slabo prebral, in da si zdaj prebral se enkrat. Nikjer ne pise, da rabis 15k preden te kdo v sluzbo vzame.

Resitev za diplomirance z 0 leti delovne dobe je, da, kot prvo, STUDIRAJO, in ne delajo faxa 7 let, in da se po faxu oprimejo katerekoli sluzbe. Nic ni bolj smesnega, ko ti pride 27-letni mulc (ne bom rekel gospod, ker ti zal to niso) na razgovor, in ti razlozi kaj in kako bi on delal, in kako bi spremenil ta ali oni proces, in koliko idej ima, ki jih zeli takoj uvesti, in upa, da ga bodo vsi pri tem podpirali.
Daj ga no srat, lepo te prosim. Eno so predlogi, drugo je pa nakladanje se preden zacnes delat (itak nikoli ne bos prisel skozi intervju, ampak to je ze druga zgodba - krivim pa tiste, ki folku vbijajo v glavo da z faxom znajo vse). Jaz recimo sem kot mulc najprej eno leto v enem jebenem skladiscu PCje skupaj sraufal. Ko so zaceli drugi k meni hoditi za probleme resevat sem bil pa naenkrat "sistemec", in mi je firma zacela placevati tecaje. Ne mores pa pricakovati, da bos nemudoma dobil tisto, s cemer so ti nafilali glavo, da ti kot "izobrazenemu mlademu gospodu s fakulteto" pripada. Ampak, kot sem ze rekel, studenti si niso tega krivi sami.
Skoraj tako rad imam tiste, ki pridejo z idejo na dan - "tole bi bilo pa bolje tako spremeniti, se meni zdi". Kul, napisai kaj in kako bi spremenil, kje bi se poznalo na stevilkah, kaksen bi bil vpliv na ostale stvari, povej koliko rabis in kdaj bos fertik? ves kaj je ponavadi odgovor? "Aja, ne nisem tako mislil, to je sicer treba spremeniti, ampak nisem mislil, da bo to jaz naredil!". Bejz, Mejduš, iz pisarne da te ne vidim.

Zda ja - glede pasti za 500 EUR na mesec. Hm... se pravi, rabis kaj kar je... zastonj?
http://www.agencija-poti.si/si/izobrazevanje/e-tecaji/ - teli jih imajo ene par.

Se en prakticni primer: http://www.andersen.si/default.asp?mid=sl&pid=brezplacni_tecaji - zastonj te naucijo, kako uporabljat racunovodski program.
Neuporabno, boste rekli? Res? In ko enkrat razumes koncept in obvladas enega, kako tezko mislis da je obvladati drug program? Ali pa razumeti splosno racunovodstvo? Uporabljati SAP? Cez 2 leti narediti SAPove tecaje, in biti trainer za SAP v firmi? Itd., itd.? Ampak ne, lazje je jamBrat, kako po faxu ni sluzb, ali pa kako si premalo placan.

Ves kako sem prisel do tega? V google sem vpisal "brezplacni tecaji". Cela jeba, ane?


Cvilimoze zelo slabo prenasam (zato se vedno zapnem s Caplom in njegovimi kompanjoni v Cveku in Spamu). Zaradi tega, ker je za njih vedno nekdo drug kriv. Ali pa je nekaj, cesar oni ne morejo spremeniti (kao), in zaradi tega je itak vseeno kaj naredijo. Ce mas skalo na cesti, PEJD OKOL, Mejduš.

Generik ima dobro zastavljeno idejo. Ve, da mu tukaj ni vsec, da hoce nekaj drugega delat, in ve, da nekaj bi. Ima idejo kako in kaj, ve, da mora dobro preracunat kaj se mu bolj splaca in kaj je bolje, in se predvsem ne pritozuje nad svojo pozicijo, ampaj jo poizkusa izboljsat. Ljubi bog, daj da mu uspe. Vsi tisti, ki pa pricakujejo, da se jim bo kaj - in to v Sloveniji, lepo prosim, in vsekakor ne vec kot 5km od doma! - kaj k riti prineslo lahko pa zaradi mene crknejo ob 500 EUR na mesec.

Sorry, malo sem se razburil
smile-1.gif
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:

Skoraj tako rad imam tiste, ki pridejo z idejo na dan - "tole bi bilo pa bolje tako spremeniti, se meni zdi". Kul, napisai kaj in kako bi spremenil, kje bi se poznalo na stevilkah, kaksen bi bil vpliv na ostale stvari, povej koliko rabis in kdaj bos fertik? ves kaj je ponavadi odgovor? "Aja, ne nisem tako mislil, to je sicer treba spremeniti, ampak nisem mislil, da bo to jaz naredil!". Bejz, Mejduš, iz pisarne da te ne vidim.

hysterical-1.gif
To ja!
Tak sistem je tudi super za filtriranje projektov, ki so samo "nice to have". In veliko slo podjetij ima po 100 takih projektov odprtih pa na nobenem se nič ne dogaja, ker še URS-ja nimajo spisanega kot bi bilo treba...
crazy1.gif
Eh, sicer pa na domači grudi redko kdo dela sploh feasibility study pa business case.. vsi bi samo neke projekte delali, priprave projekta imajo pa kar vmes med potekom, scope se pa samo veča in veča... eh, ne bom pisal naprej.
 

atlas

Zelenc'
20. apr 2011
10
0
1
Lepo si se razpisal, ne vem pa zakaj si mene citiral. Stvari, ki si jih napisal ne mislim, ne delam, ne odobravam,... tako da si po nepotrebnem zapravil svoj dragoceni čas.

Še glede tega, da crknejo s 500€ na mesec:
Sošolec preživlja celo družino s svojimi 500e na mesec, oče umrl, mati na zavodu, bratje in sestre pa rabijo hrano, obleke,....
Ampak hej... naj crkne luzer neumen...

Delaš za 500€ na mesec je boljše da crkneš
Ne sprejmeš dela za 500€ pa boljše da crkneš ker nočeš delat.

Tebi ponudijo po tvojem mnjeju nizko plačo in žalijo tvojo...."inteligenco"?
nekdo drug, ki zaradi istega razloga ne sprejme dela pa je kaj? Luzer? Neumen? Sam si je kriv?

ne bom več "smetil" teme, očitno se nekateri užalijo zaradi lastnih misli in predvidevanj.
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Joj, dajmo se ne pocitut prevec ogrozenih, prav?
smile-1.gif
In, zal mi je, ampak obstaja razlika med tem, koliko si placan, in za koliko si pripravljen delati na zacetku kariere, in med tem, koliko si placan, ko se pocasi priblizujes prvi tretjini le-te. Je pa res, da sem precej mocno komentiral, kar res morda ni bilo najbolj primerno.

Moram pa priznati, da imas ocitno res nekaj tezav z razumevanjem mojega stila pisanja - spet, pardon, vem, da nisem najbolj preprost za brat. Lahko, prosim, ce enkrat preberes stavek - tokrat z nekaterimi deli povdarjenimi, za lazje razumevanje bistva:
"Vsi tisti, ki pa pricakujejo, da se jim bo kaj - in to v Sloveniji, lepo prosim, in vsekakor ne vec kot 5km od doma! - kaj k riti prineslo lahko pa zaradi mene crknejo ob 500 EUR na mesec."


"Delaš za 500€ na mesec je boljše da crkneš"
Tega, oprosti, nisem nikjer rekel. Ce si s 500 EUR na mesec zadovoljen, potem, hej, dobro zate, ni problema, ves kaj lahko naredis, cesa si in nisi zmozen, vec ne rabis - odlicno! Verjetno si boljsi in manj materialisticen clovek od mene, in tega ti nikakor ne morem zameriti, kvecemu kul se mi zdi. Ampak jaz, zal pac nisem tak.
Ce ti pa 500 EUR na mesec NI dovolj, ampak nikoli nicesar ne naredis, da bi to spremenil - razen tega, da se povsod pizdis, da bi morala biti minimalna placa 1000 EUR + malca + prevoz + regres + ozimnica, in da mora biti sluzba najdlje v sosednji vasi?

"Ne sprejmeš dela za 500€ pa boljše da crkneš ker nočeš delat."
Glej, kaj je bolje? Da kot visoko izobrazen "dipl.uni. likovni pedagog*" nekje prodajas sivalne stroje (spet, random primer), ali da sedis doma in cakas, da ti bo ena od reh sluzb, ki jih mogoce v Sloveniji abijo na eto za tvoj "profil" padla v naročje?

(*ter 80% diplomantov EF, FDV, itd. - pa ne zaradi tega, ker so si izbrali tak fax, ampak ker jih ni nic pretirano uporabnega naucil, razen tega, da so zdah "diplomiranci" in si nekaj "zasluzijo"
cheer.gif
)
 

ojanez

Fizikalc
2. sep 2007
260
30
28
Citat:
Uporabnik Generik pravi:

hysterical-1.gif
To ja!
Tak sistem je tudi super za filtriranje projektov, ki so samo "nice to have". In veliko slo podjetij ima po 100 takih projektov odprtih pa na nobenem se nič ne dogaja, ker še URS-ja nimajo spisanega kot bi bilo treba...
crazy1.gif
Eh, sicer pa na domači grudi redko kdo dela sploh feasibility study pa business case.. vsi bi samo neke projekte delali, priprave projekta imajo pa kar vmes med potekom, scope se pa samo veča in veča... eh, ne bom pisal naprej.
A kdo ve, kje bi lahko našel kakšne primere iz prakse za zgoraj omenjene študije, case,...? Se pravi za URS, feasibility study, business case.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Koliko imaš sploh znanja nasploh o teh zadevah?
Če imaš veliko željo, ti jaz lahko pokažem nekaj primerov s prirejenimi podatki. Vendar pokažem, ne pošljem!
Drugače pa si predloge brez večjih težav napišeš sam, na internetu imaš ogromno napisanega na to temo, med drugim ti predlagam branje PMBOK-a. Četrta izdaja je prevedena v slovenščino, če ti angleščina dela preglavice.

 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.620
208
63
Kranj
Vse lepo in prav strokovnjaki, zakaj ne prevzamete kake firme v SLO? Utopija? Brezveze se jebat z koruptivno birokracijo?
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik Jado pravi:
Vse lepo in prav strokovnjaki, zakaj ne prevzamete kake firme v SLO? Utopija? Brezveze se jebat z koruptivno birokracijo?

Jado, preden odgovorim, te lahko prosim, da imas vsaj v tej temi normalen odnos, in koherentne odgovore, ne pa tistih iz cveka?

Meni, osebno, v Sloveniji poslovna klima ni prevec vsec. Ogromno je nategunov (suzica in servis PCja za 90 EUR), susmarjev (polovica firm, ki se ukvarja z "sistemskim inzeniringom"), kvaz-strokovnjakov, ki so bili v zivljenju samo "konzultanti" (kar jaz prevedem v "ne znam nic delat, zato solim pamet drugim"), in "od strica brat je njega nucal, in je bilo ok".

Vecina teh osebkov te nategne na vec nivojih, in zjebe sceno za ostale - najprej ne znajo narediti, potem naredijo vse skupaj tako, da komaj - ali pa sploh ne - drzi vode, in stranko za neuporabno delo poilijo za, recimo, 300 EUR na dan.
Stranka je pa posledicno razpizdena, ker je placala veliko denarja za nekaj, kar ne naredi 50% tistega, kar ne ona rabila, in zaradi tega naslednjic, ko nekdo pride v firmo, in razlozi kako, s kaksnim procesom, in kaksnimi zahtevami, ter za koliko denarla lahko kvalitetno naredi vse skupaj recejo ne hvala...

To je, recimo, tudi eden od razlogov zakaj je moja multinacionalka (in zenina tudi!) zaprla svojo podruznico v Sloveniji. Pri vseh "skritih interesih" in debatah v stilu "ta-in-ta je pa cenejsi, pa prej bo naredil" vse razlage resnih firm v stilu "sicer lepo, da je cenejsi, in da bo naredil prej, ampak - dajte mi povedat, ima clovek kaksno resno referenco, in je v ozadju kje garancija, da bo res tako?" padejo na gluha usesa. Ko pa pol leta kasneje ugotovijo, da niso niti PRIBLIZNO tam kjer so rekli, da bodo se pa naenkrat stroski povecajo, scope razsiri, in je treba dodatno placat, ker na pol narejenega pa RES ne moremo pustiti, ane?

Nam, zal, manjka poslovne kulture. Pa ne govorim (samo) o rokih placevanja, ampak o tem, da vecina ljudi preprosto nima dovolj znanja, da bi vedeli kje in kdaj jih bodo nategnili, ker je tako "od takrat, ko so mene uvajali" in "ker smo vedno uporabljali te". Prakticnih primerov (imen) zal ne smem dajati, ampak obstaja par firm, ki sicer imajo napisano na spletu kaj vse lahko oni naredijo, in kaksne storitve njihova programska oprema omogoca... Vse lepo in prav, ko gledas powerpoint prezentacijo, ko pa vse skupaj narocis je pa "no, nas sistem to sicer zmore, ampak bomo rabili 3 mesece, da to do konca razvijemo, potem nam boste pa pomagali testirat, kajne?"
bonk.gif



Birokracija ni tak problem, zato je Bog izumil racunovodje in pravnike, bolj je problem to, kar sem opisal zgoraj, in pa nase psihopatsko obdavcevanje, ki te dobesedno kaznuje, ce zasluzis "prevec" ali imas prevec dobicka.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.620
208
63
Kranj
Bom imel, ker tudi mene zanima...kajti v SLO je vse čudno postalo.