Univerzalni Temeljni Dohodek - UTD

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Citat:
Uporabnik kibu pravi:Pepe prepričaj me z argumenti v številkah za teh 20% najrevnejših.
Kolk eur socialnih transferjev 'dobi' ta družina, na mesečni al pa letni ravni.
Zamisli si, da pač vrtci postanejo podjetja, ki so vsaj toliko profitabilna, da svojo opremo in prostore financirajo iz lastnih sredstev. Tudi če ostane sedanji sistem in samo odpade 15 % sofinanciranja s strani lokalne skupnosti, ki ga dobi vsak, bo vrtec stal 500 € / mesec za vsakega otroka. Zamisli si, da mora biti cena malice na osnovni šoli taka, da se iz tega pokrije tudi obnova kuhinje in jedilnice vsako desetletje in da ustanovitelj (občina) nima nič s tem. Tudi to je za moje pojme socialni transfer, ki danes pri nas obstaja in nam je vsem všeč. Potem pa lahko gremo do prevozov in konec koncev je smiselno, da premislimo, če zastonj šolanje ni tudi socialni transfer. In tako dalje...
 

kibu

Pripravnik
16. sep 2016
30
0
6
Številke Pepe. To so za mene argumenti. Tud če so hipotetične, ali pa sam približne.

Npr.:
Če pa na podlagi podatkov statističnega urada, šolskega ministrstva in staršev sami potegnemo črto, lahko ocenimo, da nas otrok do 18. leta, ko postane polnoleten, stane skoraj 50 tisoč evrov. In to brez pretirane razsipnosti, najema varušk, nakupa dragih igrač, plačila počitnic. Za vse to morajo starši še dodatno razvezati mošnjiček.
Vir: http://siol.net/novice/gospodarstvo/koliko-nas-stanejo-otroci-392894?image=1 (tud finance so nekaj pisale o tem in drugi). V teh izračunih so vrjetno všteti tudi socialni transferji, ampak po drugi strani pa tudi obleke, hrana, ipd.

Če gledaš da bi morala oče in mama (in otrok) namenit ves svoj in otrokov UTD do 18ega leta otroka je to... 3x300eur x 12mesecev x 18let = 194.400eur. To je samo denar iz UTDja. Zdj a je teh socialnih transferjev za razliko, torej 144.400eur v 18ih letih, oz. 8022eur na leto?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Tvoj izračun je hudo za lase privlečen, ker si upošteval 3 UTD-je za enega otroka. Delovno aktivna starša bosta za višino UTD imela nižjo plačo. Otrok, ki je v srednji šoli dobiva 100 € štipendije za deficitarne poklice, ki jo financira država, malica je 2,42 in gotovo delno subvencionirana. Prevoz je 200 € na leto, mesečna karta na isti relaciji je 150 €. Tu je torej 1300 € na leto subvencije samo za prevoz. Ker za malico ne vem zneska, sem s tem na 200 € socialnega denarja za tega otroka na mesec že sedaj. Pa sem gotovo kako reč spustil. V tem primeru, ko na videz sploh ne dobivamo denarja s strani CSD, smo že skoraj na višini sanjaškega UTD-ja. Kdor ima malo nižje dohodke in dobiva otroški dodatek, je lahko preko, če samo še tisto prišteje.
Potem pa pridemo še na to, da je šola v celoti subvencionirana in da za otroka noben ne plača zdravstvenega zavarovanja. Če se uvede UTD, se to lahko ukine?
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Če imaš utd ne rabiš penzije
smile-1.gif

Pa tud plače ne.
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Dohodek
18k
/12
,= 1500/3
500 evrov/osebo/mesec
Jaz bi po tej logiki placal od 120 do 150 evrov vrtca. (Odvisno od starosti)
Če pa dobim še cca 30 evrov (najbrž večina upravičencev) pa bi plačal od 150-190 evrov.
Zdaj pa da vidim tvoj izracun
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik tdi pravi:
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Če imaš utd ne rabiš penzije
smile-1.gif

Pa tud plače ne.
smile-1.gif
Ni vsem fora životariti na nekem minimalcu, ljudje bi še vseeno delali. Je pa neumnost trganje UTD od plače, to potem nima smisla vse skupaj, ne vem kater bebo je prišel na to idejo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Drugače je to v Sloveniji in še marsikje po svetu neuresničljivo. Kot sem že napisal: to je 7,2 milijardi € na leto (2 mio prebivalcev * 300 € * 12 mesecev). Proračun Slovenije pa je dobrih 8 milijard. Da se izogneš enormnemu splošnemu povečanju davkov, je najlažje, da samo prekanaliziraš izplačilo dela plač in pokojnin čez državni aparat. In rečeš, da je to UTD. Mogoče bi to sicer pomenilo, da se davek pri plači dvigne v absolutnem znesku za 300 € (i cusor - za državne stroške
smile-1.gif
). V glavnem, ideja, če bi to poskušali uresničiti v Sloveniji ni, da bi tisti, ki imajo lastne prihodke nad 300 € na mesec imeli več, temveč enako.
Druga varianta je, da se pač vse, kar je sedaj "skupno dobro" in "zastonj" naredi plačljivo. Denimo šolanje na vseh nivojih, povečanje prispevkov za ZPIZ, da ni potrebno več dajanje iz proračuna, zdravstvo začne delati izključno po ekonomski logiki, tudi če je lastnik država... Pa še izenačitev nižje stopnje DDV-ja in dvig kakega davka, pa mogoče ostane za UTD. Ampak to bi bil za nas težek šok in revni bi imeli precej manj. Verjetno bi imeli manj kar vsi, kjer je dohodek na družinskega člana povprečje ali manj.
UTD je všečna floskula kake politične opozicije. Nima pa prav nobene realne osnove in predvsem ne rešuje revščine, temveč jo povečuje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Le zakaj so.meni se jurja regresa (80 na mesec) zraven vtaknili?
Pa da dobiš še nekaj 10 evrov bozicnice ali kaj drugega pa si na moji cifri. Ali pa kakšno naduro (ki je bistveno manj plačana kot dohtarjeva.
Pa ne pozabi da se v dohodke za vrtec šteje tudi otroški dodatek. Pa ga dodaj kakšnih slabih 100 evrov na mesec.....
Pa če tudi tvojo cifro vržeš v razred , ne bos prišel do 100 evrov.
Za cifro 100 evrov moraš imeti manj kot 350 evrov dohodka/mesec/osebo
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Nima pa prav nobene realne osnove in predvsem ne rešuje revščine, temveč jo povečuje.
Skratka, še naprej se bo nagrajevalo samo najbolj lene in tiste, ki se v državnih službah ukvarjajo z deljenjem denarja le tem.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.071
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Le zakaj so.meni se jurja regresa (80 na mesec) zraven vtaknili?
Pa da dobiš še nekaj 10 evrov bozicnice ali kaj drugega pa si na moji cifri. Ali pa kakšno naduro (ki je bistveno manj plačana kot dohtarjeva.
Pa ne pozabi da se v dohodke za vrtec šteje tudi otroški dodatek. Pa ga dodaj kakšnih slabih 100 evrov na mesec.....
Pa če tudi tvojo cifro vržeš v razred , ne bos prišel do 100 evrov.
Za cifro 100 evrov moraš imeti manj kot 350 evrov dohodka/mesec/osebo

pri nas ni tako..očitno je ttdi odvisno od občine koliko da že vštartu poleg. Pri nas, če si pod 500 € na osebo, se giblješ pri 100 €
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.811
500
113
Finski parlament je potrdil zakon, s katerim bodo poskusno uvedli univerzalni temeljni dohodek. Zakon bo začel veljati že s 1. januarjem prihodnje leto. 2000 naključno izbranih posameznikov, ki trenutno prejemajo nadomestila za brezposelnost, pa bo dve leti prejemalo 560 evrov mesečnega dohodka.

http://www.24ur.com/novice/sve...ni-dohodek.html
 
Nazadnje urejeno: