Prometne informacije na večini GPS naprav šele jeseni
Uporabniki navigacijskih naprav v Sloveniji še ne bodo mogli tako kmalu uporabljati storitve prometnih informacij, vsi vozniki, pa bodo jih bodo lahko poslušali prek radijskih obvestil
Z današnjim dnem je uradno začel delovati nacionalni radijski prometni servis, ki so ga pripravili na RTV Slovenija v sodelovanju s prometnim ministrstvom, direkcijo za ceste in Darsom. Hkrati že poteka tudi testna različica obveščanja vseh voznikov, ki med vožnjo uporabljajo navigacijsko napravo, ki jo omogoča podjetje TrafficNav. Vendar pa slednja storitev, ki se uradno začne izvajati v ponedeljek in bo brezplačna, ne bodo mogli uporabljati vsi uporabniki navigacijskih naprav.
Garminovi uporabniki bodo imeli popolno različico šele jeseni
Namreč trenutno lahko storitev uporabljajo le tisti vozniki, ki imajo navigacijsko napravo znamke Navon oziroma uporabljajo druge navigacijske naprave z naloženimi kartami Monolit. Kot je povedal izvršni direktor TrafficNava Laszlo Heckenast, morajo ostali proizvajalci navigacijskih naprav in tisti, ki uporabljajo navigacijske karte ostalih ponudnikov, svojim uporabnikom omogočiti kompatibilnost teh kart za določeno območje.
Uporabniki denimo navigacijske naprave Garmin, ki uporablja karte Navteq, bodo morali tako počakati na svojo različico zemljevidov, da bo možen prejem prometnih informacij. Torej storitev bo omogočena takoj, ko bodo proizvajalci posodobili zemljevide. Kot je povedala predstavnica Garmina, bodo uporabniki lahko naložili najnovejše različice zemljevidov, ki bodo omogočali uporabo prometnih informacij deloma konec leta, v celoti pa jeseni.
Heckenast pa je še dejal, da obstaja verjetnost, da storitve ne bodo podpirali vsi ponudniki navigacijskih naprav in pri izpostavil predvsem najcenejše navigacijske naprave.
Storitev prek navigacijskih naprav bo prilagojena uporabniku
Storitev sistema TMC oziroma "Traffic message channel" omogoča nenehno posodabljanje prometnih informacij v navigacijski napravi. Prednost storitve je, da je neodvisna od jezika, saj uporabnik prejme prometno informacijo v tistem jeziku, v katerem je nastavljeno delovanje navigacijske naprave, kljub temu, da se mogoče nahaja v popolnoma drugi državi.
Prav tako so posredovane le tiste informacije, ki so relevantne za območje, kjer se voznik nahaja. Denimo, voznik, ki se vozi v Kopru tako ne bo več prejemal informacij o zastoju na mariborski obvoznici, temveč le tiste informacije, ki so relevantne za območje, v katerem se nahaja. Prav tako omogoča tudi bolj podrobne lokalne informacije, ki jih radijske postaje v rednih prometnih informacijah ne sporočajo, denimo zaprtje ceste ali začasna preusmeritev in podobno.
Poleti prometne informacije v vsaj dveh tujih jezikih
Vsem voznikom pa je na voljo tudi nacionalni radijski prometni servis, ki bo deloval v sklopu Radio Slovenija International (Radio SI). Tu bodo prometne informacije predvajali ažurno, štirikrat na uro in predvsem takoj, ko bodo prišle. Radijske prometne informacije bodo podajali v slovenščini, nemščini in angleščini.
Sicer boste redne prometne informacije lahko slišali tudi na drugih radijskih postajah, na Radiu Slovenija pa bodo od konca junija do konca avgusta predvajani v treh jezikih, angleščini, nemščini in italijanščini. Po besedah odgovornega urednika Radia SI Srečka Trgleca, je prednost prometnega servisa predvsem v tem, da so informacije javnosti posredovane takoj in ne šele po koncu nekega programa.
Prometne informacije tudi prek spleta in telefona
Sicer pa je predsednik uprave Darsa Tomislav Nemec povedal, da lahko vozniki še vedno spremljajo prometne informacije na spletnih straneh
info@promet.si, na glasovni postaji 080 22 44, prek plačljive telefonske številke 1970 in prek teleteksta ter kratkih sms sporočil. Na Prometno - informacijskem centru je trenutno zaposlenih devet ljudi, ki skrbijo za čim boljšo ažurnost informacij in jih posredujejo javnosti.