Telemach!!!

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.403
485
83
::1/128
Če ne gremo preveč v detajle, izgleda to tako, da imaš na kartici svoj privatni ključ, tako kot recimo za spletno banko. Ta ključ je unikaten za vsako kartico posebaj in to je tudi vse kar je na kartici, ko gre ta "iz skladišča". Sam po sebi ti ta ključ nič ne pomaga, ima pa operater v sistemu javne ključe vseh kartic, ki so pri uporabnikih in na ta način lahko distribuira simetrične ključe, s katerimi so kodirani kanali. Semetrični ključi se seveda redno spreminjajo (so pa enaki za vse uporabnike, saj vsi dobivamo identičen signal), zato jih morajo nekako spravit do uporabnikov zaupno (brez da vsi uporabniki vidijo vse ključe, drugače kodiranje itak nima smisla). Za vsakega uporabnika posebaj se simetrični ključi za tiste programe, ki jih imaš naročene, zakodirajo z njegovim javnim ključem (kar pomeni, da lahko te ključe odkodira samo dotičen uporabnik, s svojim privatnim ključem, ki je na kartici) in se pošiljajo "v omrežje". Periodično se tako pošiljajo vsi ključi za vse uporabnike. Ko naročiš več kanalov, dobiš ob naslednjem updejtu še ključe za druge kanale, če jih naročiš manj, ti pač ključi potečejo in naslednjič dobiš samo simetrične ključe za preostale kanale.

To je tudi razlog, da ti takrat, ko imaš sprejemnik ugasnjen dlje časa, kodirani programi (lahko) ne delujejo več. Simetrični ključi s katerimi so kodirani kanali se po določenem času zamenjajo in tvoji potem niso več veljavni, saj se ob ugasnjen sprejemniku niso mogli posodobiti. Če nato pustiš sprejemnik nekaj časa prižgan, boš dobil nove ključe (ko pride na vrsto blob s tvojimi ključi, seveda če imaš te kanale še vedno naročene) in programi ti bodo spet delovali.

Kartico in s tem kodirne ključe lahko seveda odneseš tudi na drugo lokacijo, ravno zato pa ne dajejo neomejeno kartic, drugače bi se cela žlahta pa vrjetno še kdo šlepal na eni naročnini.

Nima pa kartica nobenih podatkov o programski shemi, omogoča samo upravljanje s kodirnimi ključi na isti princip kot kartica s certifikatom za spletno banko. Pravzaprav lahko na računalniku dejansko uporabiš čitalec kartic (tak kot za spletno banko) in laufaš softwareski Conax za ogled kodiranih kanalov, ki jih sprejemaš z DVB-C tunerjem.
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.730
789
113
toti Maribor
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Če ne gremo preveč v detajle, izgleda to tako, da imaš na kartici svoj privatni ključ, tako kot recimo za spletno banko. Ta ključ je unikaten za vsako kartico posebaj in to je tudi vse kar je na kartici, ko gre ta "iz skladišča". Sam po sebi ti ta ključ nič ne pomaga, ima pa operater v sistemu javne ključe vseh kartic, ki so pri uporabnikih in na ta način lahko distribuira simetrične ključe, s katerimi so kodirani kanali. Semetrični ključi se seveda redno spreminjajo (so pa enaki za vse uporabnike, saj vsi dobivamo identičen signal), zato jih morajo nekako spravit do uporabnikov zaupno (brez da vsi uporabniki vidijo vse ključe, drugače kodiranje itak nima smisla). Za vsakega uporabnika posebaj se simetrični ključi za tiste programe, ki jih imaš naročene, zakodirajo z njegovim javnim ključem (kar pomeni, da lahko te ključe odkodira samo dotičen uporabnik, s svojim privatnim ključem, ki je na kartici) in se pošiljajo "v omrežje". Periodično se tako pošiljajo vsi ključi za vse uporabnike. Ko naročiš več kanalov, dobiš ob naslednjem updejtu še ključe za druge kanale, če jih naročiš manj, ti pač ključi potečejo in naslednjič dobiš samo simetrične ključe za preostale kanale.

To je tudi razlog, da ti takrat, ko imaš sprejemnik ugasnjen dlje časa, kodirani programi (lahko) ne delujejo več. Simetrični ključi s katerimi so kodirani kanali se po določenem času zamenjajo in tvoji potem niso več veljavni, saj se ob ugasnjen sprejemniku niso mogli posodobiti. Če nato pustiš sprejemnik nekaj časa prižgan, boš dobil nove ključe (ko pride na vrsto blob s tvojimi ključi, seveda če imaš te kanale še vedno naročene) in programi ti bodo spet delovali.

Kartico in s tem kodirne ključe lahko seveda odneseš tudi na drugo lokacijo, ravno zato pa ne dajejo neomejeno kartic, drugače bi se cela žlahta pa vrjetno še kdo šlepal na eni naročnini.

Nima pa kartica nobenih podatkov o programski shemi, omogoča samo upravljanje s kodirnimi ključi na isti princip kot kartica s certifikatom za spletno banko. Pravzaprav lahko na računalniku dejansko uporabiš čitalec kartic (tak kot za spletno banko) in laufaš softwareski Conax za ogled kodiranih kanalov, ki jih sprejemaš z DVB-C tunerjem.

467716-post_slo.gif
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.403
485
83
::1/128
Glede detajlov sem mislil predvsem podrobnosti posameznih standardov in uporabljenih kriptoprimitivov. No pri ključih je v resnici še dodaten nivo, saj se stream dejansko kriptira s sejnim ključem (oziroma Control Word), ki se menjava v krajših intervalih (npr. 10s, kakšne imajo dejanske vrednosti, ne vem), osnova za kodiranje je Common Scrambling Algorithm, sam sejni ključ se pošilja v ECMjih, ki so potem kriptirani z drugim začasnim ključem, ki je že skupen večim in se pošilja v EMMjih, ki pa so kriptirani z ločenimi ključi za posamezne uporabnike (običajno asimetričnimi). Same podrobnosti izmenjave ključev pa so stvar uporabljenega CA, v tem primeru Conaxa. Nekaj več detajlov se še najde na spletu, vse pa tudi ne, ker gre za proprietary zadevo (Conax), ampak v osnovi je to to.

Mi je pa vse skupaj poznano bolj iz hobij stališča. Sicer imam nekaj ozadja iz kriptografije in varnostnih protokolov iz komunikacij in mi je bilo zanimivo prebrat kaj več o tem, ko sem se igral z gledanjem tvja na PCju.
 

lagunec

Pripravnik
29. jan 2008
422
5
18
Ljubljana
Meni EPG na HBO-ju (vseh programih) ne deluje, nastavim za snemanje pa nič pa četudi je na GUIDE viden celoten spored za naprej - ima še kdo težave ?
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Imam LG, to sem vprasal ker baje se pri t2 da preko neta svoj vmesnik porihtat s temi kanali da se ne hebes preko tv daljinca. Sicer imam od telemacha kartico ki gre direkt v LCD
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.947
1.833
113
Imam zanimiv problem na enem od 3 TV v bajti. Pred 2 tednoma je izginil RTL. Do zdaj sem 3x klical na telemach in dobil 3 odgovore:
1. ja vemo, se dela na tem, da se problem odpravi
2. nimam pojma, mora bit s tvojim tv nekaj narobe, ce na ostalih 2 dela
3. ja vemo, nekdo drugi je nekaj spremenil, mi nimamo vpliva, nekaj v smislu da zdaj ta kanal ne dela dobro, ce ni signal res dober

Je imel kdo ta problem in kako se je resil?
 

mocco

Pripravnik
28. sep 2008
120
0
16
Citat:
Uporabnik Steve pravi:
Imam zanimiv problem na enem od 3 TV v bajti. Pred 2 tednoma je izginil RTL. Do zdaj sem 3x klical na telemach in dobil 3 odgovore:
1. ja vemo, se dela na tem, da se problem odpravi
2. nimam pojma, mora bit s tvojim tv nekaj narobe, ce na ostalih 2 dela
3. ja vemo, nekdo drugi je nekaj spremenil, mi nimamo vpliva, nekaj v smislu da zdaj ta kanal ne dela dobro, ce ni signal res dober

Je imel kdo ta problem in kako se je resil?

Problem je DAB+ radio , ker oddaja na isti frekvenci kot je RTL to je 218 MHz . Očitno je inštalacija do enega sprejemnika slaba . Najprej preglej vse konektorje če so dobro zategnjeni.
 

Bastard

Fizikalc
21. feb 2008
1.636
0
36
Kabelski internet Tržič Telemach kako imaš lahko svoj Router namesto njihovega je treba menjat ali se da na obstoječega?
 

Azgard

Pripravnik
5. feb 2011
688
0
16
Svoj ruter imaš lahko v vsakem primeru, tudi če se v skrajnem primeru ne bi dalo na njihovem izklopit ruter načina(imaš pač dva ruterja, ali pa magari svoj ruter daš v način, kjer je zgolj dostopna točka, po želji..).

Ampak kolikor vem ni nobenega ponudnika v sloveniji, ki ne bi dovolil vklop modema v modem-only način.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.930
10.342
113
da malo presekam... Aso pri telemachu kaj radodarno kreativni, ker nam sili T-2 noter z optiko se mi zdi bistveno nizjimi cenami kot obstoječi telemach paket (trojka gold).? Menjaval načelno nebi, ker sem z paketom zadovoljen, samo mi je pa vseeno predrag za kar nudijo.
Če ima kdo izkušnje.

Vem da bo treba it v pisarno vprašat. Ampak mam tako mešane občutke,tam za pultom ženska ponavadi, ki tak ne ve zakaj gre...podobno kot na bankah.