Avstrijski telekom kupuje cerkveni T-2?
Vir: Finance
15.7.10 00:01
Do konca avgusta bo menda jasno, ali se bosta združila T-2 in Simobil; pozneje menda mogoča še povezava z Amisom in celo Tušmobilom
Telekom Austria je edini preostali interesent za nakup telekomunikacijskega operaterja T-2 , pravijo naši viri. Možno je, da bo prevzemu sledila združitev s Simobilom , pozneje morda tudi z Amisom in/ali Tušmobilom . Že nekaj časa naj bi bil v igri za sodelovanje tudi Gratel .
Avstrijski državni Telekom Austria, ki je ta hip v postopku združevanja z mobilnim operaterjem Mobilkomom , mamo slovenskega Simobila, je po naših podatkih že opravil skrbni pregled T-2. Ni pa še dal ponudbe. Tako je edini, ki cerkvenemu holdingu Zvon Ena, večinskemu družbeniku T-2, še ni rekel ne. Še več, po besedah naših sogovornikov naj bi ponudbo Zvonu oddali v dveh tednih, nekateri drugi pa dodajajo, da "so v igri še drugi scenariji". A kaj ko ti, šlo naj bi za povezave z drugimi slovenskimi operaterji, Zvonu ne koristijo, saj za poplačilo svojih dolgov nujno potrebuje denar. Dokončni razplet, ki bo močno vplival na prihodnost Zvona, bo znan konec avgusta ali v prvi polovici septembra.
T-2 potiska Zvon Ena Holding v prepad
Zvon Ena Holding ima uradno 78 odstotkov dolgov v premoženju, a je bilančno premoženje močno prevrednoteno, smo razkrili pred dobrim tednom, ko smo izdelali lestvico družb, ki bi v kratkem lahko šle v stečaj (več v članku Kdo lahko še pade po Drobnaku?). Največja naložba Zvona je prav skoraj potopljeni T-2, Zvon pa jo vrednoti na več kot 38-odstotni delež v Heliosu ali 2,8-odstotni delež v Abanki Vipa [ABKN 48,00 -0,04%]. Če torej Zvon v kratkem ne bo prodal T-2, bosta oba po napovedih bančnikov še pred jesenjo šla v stečaj.
Kako se lahko razplete?
Scenarija sta v grobem dva. Prvi - Telekom Austria kupi T-2, ga združi s Simobilom, pozneje pa se jima lahko pridruži še kakšen operater, recimo Amis, Tušmobil ali celo Gratel.
Drugi - najprej pride do združitve vsaj dveh od navedenih družb, recimo T-2 in Amisa, sledi prevzem združenega podjetja s strani tujega kupca, nato pa, če bi se dogovorili, še nove pridružitve.
Vsi akterji molčijo, le Gratel vse zanika
Za komentar smo včeraj večkrat klicali predsednika uprave Zvona Ena Holdinga Simona Zdolška, a nam klica ni vrnil. Je pa v začetku julija povedal, da se močno trudi prodati katerokoli naložbo. Hkrati se pogaja tudi z bankami.
"Hvala, ker razumete, da ne komentiramo govoric o naši širitveni strategiji," so bili kratki v avstrijskem telekomu, zelo podoben odgovor pa nam je poslal še Tušmobil: "Tušmobil je zasebna gospodarska družba, zato se do domnev, ki jih navajate, v skladu z našo poslovno politiko ne opredeljujemo." Spomnimo, tudi v Tušmobilu, telekomunikacijski družbi Mirka Tuša, so zainteresirani kupci menda že opravili skrbne preglede, kljub temu pa informacij o prodaji zdaj ni.
Nekoliko bolj konkreten je bil Boštjan Košak, šef Amisa, ki je pojasnil, da pogovori o prodaji Amisa tečejo, vendar niso tako daleč, da bi lahko povedal kaj konkretnega. "Bolj kot prodaja je realna možnost združitev, ki nas vsekakor zanima. O tem, s kom bi se najraje povezali, pa ne bi govoril," je končal Košak, dobro obveščeni pa dodajajo, da si najbolj želijo T-2. "O tem, da bi se Gratel prodajal, ne vemo nič, prvič slišimo, prav tako ne o nobenih povezavah, ki jih omenjate," so bili presenečeni v Gratelu.
Zamisli o poroki Simobila in T-2 so stare
O povezavi Avstrijcev oziroma njihovega slovenskega mobilnega operaterja Simobil s T-2 se govori že leta, neuradne informacije, da Mobilkom pregleduje T-2, pa so se spet pojavile januarja letos. Šefa Simobila Dejana Turka včeraj nismo priklicali. Je pa v intervjuju z bralci spletnih Financ v začetku junija letos Turk na vprašanje, ali razmišlja o združevanju storitev s kabelskimi operaterji, odgovoril: "Možnosti za širitev naše ponudbe je več. Uporabnikom bomo ob pravem času ponudili tiste novosti, ki jim bodo omogočale odlično izkušnjo po dostopni ceni. Za zdaj večino pozornosti namenjamo prepoznavanju in udejanjanju njihovih potreb in želja." Spomnimo, da so pred leti obstajale tudi ideje o povezavi Simobila in Amisa.
Srajni čas, da grejo v "nebesa"