Športna ura

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
403
136
43
Pri HRmax dobim isti rezultat, kot pri formuli 220-leta. Kot rečeno, vse to deluje po istem principu, neglede, kako hočeš računat in obračat številke.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.586
10.197
113
kod Džej-Zija
Kaj deluje po istem principu? Ne more obstajat enotna formula za vse ljudi. Že večkrat sem omenjal: so delali test na osmercu iz Oxforda (saj veš, čolni, tekma s Cambridgem itd). 8 komadov, enako starih, cca enako fit. Najnižji HRmax med njimi je bil 120, najvišji 190. Kako naj ena tvoja formula to vse zaobjame?
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol in Jabe

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
403
136
43
Še enkrat, meni pa deluje. Kaj pa zdaj ? Nikoli dokončana zgodba. In še vedno nisem dobil odgovora, kako mi preprosta formula prikaže isti rezultat, kot če se zajebavam in vnašam podatke v obrazec. Če dobim na koncu vse isto.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.416
2.484
113
še v SLO - ampak komaj
Fantje inu dečva … “nehajte” …

Tisti, ki imate “malo boljši Garmin” poskušajte uporabiti nastavitev HR % of LT. Ura “zna” kolikor-toliko dobro, na osnovi napora med vadbo (velja predvsem za tek in kolesarjenje), izračunati LT (ja vem - samo približek, ker rabiš drugače laboratorij za to) in na osnovi njega potem postaviti pragove. Dobra stvar pri tem načinu je, da se cone spremenijajo kakor se tudi pripravljenost dviga.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.329
3.755
113
davorinm.wordpress.com
Zadnjič ko sem pretiraval...
Poglej priponko 66575

Danes, ko se ustavim ko vidim da so zadeve pobezljale...

Poglej priponko 66576

V spanju imam 47 se mi zdi....
Si si dal testing HR 47 ročno ali si pustil, da ti ura določi? Ker HR v spanju je nižji kot tisti v mirovanju.

Pa HR Max ne pomeni, da je to tvoj absolutno maksimalen utrip. Ampak maksimalen še varen. Lahko greš tudi malo čez, ampak tvegaš.

Jaz se zadnja dva meseca držim pravila, da mi ne gre čez 150 ko hodim v hrib gor. Izjema je najbolj strm del hriba (grizeš kolena), kjer ciljam da tistih 10 min ne gre čez 10.

Preden sem pazil na HR sem šel na maksimum vedno. Potem pa bil zjahan dva ali tri dni, šel največkrat 2x tedensko. Ni zdravo.

Zdaj raje ciljam 4 ure športanja tedensko in utrip pod 150, da si malo bolje bazo zgradim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.828
2.575
113
Mislim, da to samo določa.

Je pa zanimivo, da garmin hoče da grem tečt ali kolo... da bi potem skalkuliral v02max itd..... Za drugo znamko pa pravijo, da moraš mirovat.

Sedaj študiram, kaj od vseh teh podatkov kateri so v aplikaciji, bi bili uporabni za prilaganjanje "treningov", za mal migat mi je cringe, ko kdo reče trening.

- training load
-v02max
-resting time

Potem se pa že konča, na prvo žogo... kaj je res uporabno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.813
5.746
113
Ja, tako je v navodilih. Jaz pa ne tecem, niti nisem sla se na kolo s to uro, sploh pa nimam vse zahtevanih gadgetov za to, pa mi ga je vseeno ven butnil. Se zdaj ne vem, na podlagi cesa. Pol mi je ner sicer nekaj ponujal razlage, da meri tudi drugace in potem izbere visjega od vseh 3 moznosti. Ne vem...

Medtem ko pri Polarju ležiš . Ampak oni temu recejo fitness test in ne VO2max. Po moje ni isto, se je pa v preteklosti to kar imelo za sinonim.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.726
862
113
Ja, tako je v navodilih. Jaz pa ne tecem, niti nisem sla se na kolo s to uro, sploh pa nimam vse zahtevanih gadgetov za to, pa mi ga je vseeno ven butnil. Se zdaj ne vem, na podlagi cesa. Pol mi je ner sicer nekaj ponujal razlage, da meri tudi drugace in potem izbere visjega od vseh 3 moznosti. Ne vem...

Medtem ko pri Polarju ležiš . Ampak oni temu recejo fitness test in ne VO2max. Po moje ni isto, se je pa v preteklosti to kar imelo za sinonim.
Polar ima več testov, tist v mirovanju je 1 izmed njih.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.726
862
113
....tezultat od "fitnes resta"...je pri Polarju dejansko vrednost , ki se ji vnese v VO2.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.813
5.746
113
Se pravi, hoces reči, da je rezultat polarjevega fitness testa, ko 5 minut lezis enako kot vo2max? Ker tekom let so rekli, da je, potem da ni, a zdaj spet je?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.813
5.746
113
Za zjokat pol... Ko primerjam različne "ocene" svojega vo2max... Garmin, ona formula, pa polar. Razlika je ubitacna. Pa vsi zanesljivi in primerljivi z labom.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.813
5.746
113
Tole se žal bere kot prodajanje macka v žaklju teh renomiranih firm. Niti za grobo oceno ni...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.586
10.197
113
kod Džej-Zija
Za Polar ne vem, Garmin pa kar dobro zadane VO2max, če je dejansko merjen pri teku ali kolesarjenju. Kolesarskega itak izračuna le, če imaš tudi powermeter. Sicer pa te metrike niso absolutne. Smiselne so pri primerjavi enega človeka na isti napravi na daljši časovni rok. Že menjava stare ure, npr. Fenix 3 s Fenix 7, ima lahko različne rezultate, ker se algoritme razvija naprej.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.416
2.484
113
še v SLO - ampak komaj
No ja - odvisno kaj pričakuješ od take “ure” in kakšno si sploh privoščiš. Zase vem, da so mi do sedaj vsi Fenixi (3,5,6) kar dobro prikazovali “fitnes stanje” - seveda pa nikoli nisem pričakoval, da bo VO2max kot številka “v nulo” štimala. Mene bolj zanima sam trend - in tega je ura, tudi glede na počutje in same absolutne številke (čas na 5 / 10 km, čas na znanih vzponih) tudi “potrjevale”. Ravnotako se je iz pulza v mirovanju dalo “takoj” razbrati ali sem 100% zdrav (no - to ne bom sicer nikoli več) ali me že kaj “lovi” (2-3 dni prej se je pulz v mirovanju, ponoči začel dvigovati).
Je pa tudi res, da nikoli od ure nisem pričakoval laboratorijskih rezultatov.