Športna ura

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.790
5.733
113
drugače ti recovery izpiše tudi takoj po vadbi, ko ti tudi drugo statistiko ven vrže... kasneje je treba pa v tele podmenije, pri vadbi ni zapisano.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.824
2.571
113
Gledam, malo te efekte...

20min hoje...
1680989001383.png


40 min aerobike al karkoli je že z YT...
1680989072699.png


Za laufat je mal premrzlo za moje okuse, bomo že naštudiral nekaj kar bo optimalno. Drugače, pa z uro se še navajava drug na drugega.

Letos bo problem, da kolo ne morem imet v stanovanju.... (ena bedarija).
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.328
3.754
113
davorinm.wordpress.com
A imaš ti nastiman Heart rate zones in ostalo? Exercise load 503 od 40 minut aerobike se mi zdi nemogoče. Tudi 96 ur recovery je preveč, saj nisi maratona odtekel.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.328
3.754
113
davorinm.wordpress.com
Jaz pogosto preteram, ko not padem. Zdaj sem dva meseca hodil na lokalni hrib 3-4x tedensko, pogosto v zoni 4, pa je prišlo za mano, sem čisto fuč. Tisto uro in recovery Time je fajn poslušati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

corsol

Guru
11. mar 2010
2.726
862
113
Jaz pogosto preteram, ko not padem. Zdaj sem dva meseca hodil na lokalni hrib 3-4x tedensko, pogosto v zoni 4, pa je prišlo za mano, sem čisto fuč. Tisto uro in recovery Time je fajn poslušati.
Seveda , če v nedogled in nespametno pretiravaš pride do pretreniranja....potem ti itak telo samo pokaže da ne gre več.
Recimo ko sem malce bolj struktirirano treniral(po planu ) je bilo tako da 3T močnejših treningov potem pa obvezno 1T zmernega/lahkega za regeneracijo.

Pa potrebno je imeti v mislih , da so vse te številke kolikor toliko pravilne, če so osnovni podatki pravilni in jih redno posodabljamo(leta, teža, HRmax, HRmin, .....po možnosti še vsake par mesecev test za laktatni prag, najboljše , da v LAB-u....s tem da so ti testi so precej težki...........komu se to da......če ni profi , ali pa vsaj amaterski temovalec.

Tako, da s pametjo telovadit in rezultate razumno( niso nujno prave) interpretirat pa bo........nekako , če redno telovadiš dobiš približen občutek koliko odziv telesa in rezulati skladajo.
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
403
136
43
Hvala obema, verjetno je training status. Samo še nimam toliko podatkov zgleda.

Poglej priponko 66277

Ura rabi podatke, da zadeve delujejo. Uporablja vse, od vsakodnevnih korakov, teže, višino, starost, HR nastavitve, HR podatki, tudi temperaturo ( imam tempe senzor ), podatki vadb, hidracija, itd....

Na PC verziji connecta vneseš nekaj podatkov pod nastavitve naprave / uporabniške nastavitve. Tam imaš tudi Območja srčnega utripa. Tega lahko dobiš na več načinov, najpogosteje se uporablja formula ( 220 - tvoja leta ) in rezultat vpišeš čisto spodaj v okvirček, kjer piše najvišji srčni utrip. Vse ostale okvirčke bo preračunalo in nastavilo avtomatsko. To isto formulo imaš tudi na Polarjevi strani, ampak ni potrebe, ker je rezultat isti. Imaš drugo možnost, da greš / tečeš vsaj 4x na malo večji hrib eden za drugim in odčitaš podatek srčnega utripa v špici. Seveda moraš imeti HR merilnik na prsih, tisti na zapestju že dokazano med vadbo ne deluje zanesljivo. Zato se vedno priporoča uporaba merilnika na prsih, ker je bolj zanesljiv. Tretja možnost pa je, da si HR greš zmerit. Pa dvomim, da kakšen rekreativec to prakticira. Jaz uporabljam kar preračun iz formule in zadeva deluje. Itak to med aktivnostjo opaziš, sploh, če delaš v coni 2, kar se priporoča.
Potem pa samo nosit uro, čimveč, tudi čez dan. Moja prva aktivnost je bila naložena septembra 2016 in od takrat imam uro vsak dan na roki, snamem samo pred spanjem. In takrat tudi naredim sinhronizacijo. Imam vso dnevno statistiko za nazaj.
Točno vneseni podatki in več aktivnosti delaš, bolj točne rezultate imaš. Pri novi napravi se zadeva stabilizira nekje po treh aktivnostih.
Regeneracijski čas ti pokaže takoj po vsaki aktivnosti, predno jo shraneš.
VO2 gre odstopanja nekje do 5%, ni pa isto za kolesarstvo in tek.
Ura meri podatke glede na aktivnost, tako da VO2 za tek ni isto, kot VO2 za kolesarstvo, ker ti tukaj zraven beleži še podatke iz kolesarskih senzorjev, če jih imaš. Zato imaš tudi pri nastavitvah dva stolpca, kjer vneseš HR podatke. Med njim pa ni veliko razlik.
Jaz zadevi kar verjamem, gleda na to, s kakimi partnerji vse sodeluje Garmin. Niso to kar tam ene športne ustanove za pridobivanje in analizo podatkov, sodelujejo z športniki v NBA, NHL, olimpijskimi športniki, itd.
Tudi tvoje napredke anonimno beležijo in analizirajo, saj je samo tako naslednja generacija naprav še bolj napredna in z več funkcijami.
Meni še vedno brez problema dela FENIX 3, ven dobim vse, kar rabim, seveda včasih "pogrešam" kak opomnik, ampak to ne igra vloge pri rezultatih.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.790
5.733
113
Jaz nisem s to uro nikdar tekla (ker tecem sploh ne), niti nisem se kolesarila. To sicer še bom, ampak nimam potrebnih senzorjev. Kljub temu mi je ura zracunala vo2max v vijolo. Sem obrnila google, da sem videla na podlagi česa, ker v navodilih sta samo opcija tek in kolo (s senzorji). Koliko je za verjet... Ne vem...

Ravno tako s tem loadom... Ali regeneracijo. Ura uposteva samo training load neke kardio vadbe. Po 45min fitnesa je moj working load na dober dan kakih 8, regenracije 0h in efekt cista nula.

Zadeva ima svoje omejitve in to orenk. Za kolo in tek je najbrz super, drugje pa mocno šepa. Kar pac jaz porajtam toliko bolj, ker pocnem vse drugo kot tek in obcasno kolo
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
403
136
43
Pri fenix7 je pomembno tudi kako in koliko spis + variabilnost HR med spanjem, da oceni Kok si pretreniran in kako hitro regeneriras.
Ja, saj to je tudi ena izmed funkcij, ki jo F3 nima. Lahko pa zadevo rešim z garmin HR pasom, ki ima svoj spomin in kasneje sinhroniziram z uro. Pa mi zaenkrat še ni dati 130 eur za njega. Zdaj uporabljam tistega rdečega, ki je takrat prišel zraven ure.
Zato pa so testi pokazali, da merilnik na zapestju zadovoljivo deluje, ko ni aktivnosti in beleži podatke, ker ni švica med kontakti in tudi ura ne skače po roki, neglede kolk zategneš, kar pa dvomim, da je priporočljivo. Za aktivnost se pa še vedno priporoča HR pas.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.726
862
113
HRmax se zelo razlikuje od človeka do človeka in formula 220-leta je zelo nezanesljiva, če ste zdravi in lahko(nimate takih ali drugačnih zdravstvenih omejitev) naredite test po protokolu(navodil je polno na netu). Pa še v tem primeru je za neizkušenega kar problem naredit tak test res pravilno, ker je precej težak.
Namesto Testa za HRmax se priporoča da se naredi test za laktatni prag , ki malce lažji in se potem iz tega rezultata izračuna HRmax.Tudi ta test je precej težak.

Verjetno najboljši prsni senzor je trenutno Polarjev H10.Pas je nasploh priporočljiv pri vadbi saj optični senzor na uri pač ni zanesljiv in ga lahko marsikaj zmoti(dlake, nečistoče, tetovaže,slabo naleganje,....).

Je pa dejstvo da so ure in merjenje HR najbolj primerni za daljše kardio vadbe , manj pa za kakšno kvihtanje itd...ker se srce počasi odziva ba kratkotrajne , eksplozivne napore.
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
403
136
43
Gledam, malo te efekte...

20min hoje...
Poglej priponko 66290

40 min aerobike al karkoli je že z YT...
Poglej priponko 66291

Za laufat je mal premrzlo za moje okuse, bomo že naštudiral nekaj kar bo optimalno. Drugače, pa z uro se še navajava drug na drugega.

Letos bo problem, da kolo ne morem imet v stanovanju.... (ena bedarija).

Ti si to nekaj preteral ali pa nimaš pravilnih nastavitev :fredi:

vadba.png


Pa še moje iz zadnjega sprehoda okoli lokalnega jezera

statistika.png
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.726
862
113
Ravno tako s tem loadom... Ali regeneracijo. Ura uposteva samo training load neke kardio vadbe. Po 45min fitnesa je moj working load na dober dan kakih 8, regenracije 0h in efekt cista nula

45 min(za kardio) je malo+vse pavze in prekinitve.
Kakšen imaš povprečni in max pulz na koncu vadbe?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.790
5.733
113
45 min fitnesa. kvihtanja... 4x8 serije pa tak, ko pulz nikamor ne gre.

druagače je pa tudi 45 kardia čisto dovolj za srce pognat. npr:

recimo pri hoji v hrib celo prepozna vrednost za vo2max. pri plavanju pa samo tempo pokaže, pa še podceni utrip. takilih še ne 3/4h te podere bolj in za dlje kot 3h malo hitrejšega šetkanja.

res pa je, da bi mogla za povprečni pulz dvignit malo dlje migat. prvih 10min je samo, da se na delovno T spravim, kar niža povprečni pulz pri tako kratkih obremenitvah.

no, tole je tudi moje globoke strinjanje, da je formulca 220-leta niti za okvirno smernico.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.726
862
113
45min intenzivnega kardia(kar zgornji je) je , je seveda ok, za vzdržljivost pa je dobro, da delaš daljše treninge na nižji intenzivnosti, brez potrebe doseganja najvišje intenzivnosti.

Za fitnes pa kot vidiš HR monitor ni najbolj primeren da meri napore.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.790
5.733
113
Saj to govorim. Zadeva je orenk omejena. Težo oziroma BF mi sinhronizira notri, je vedno aktualna, HRMax je popravljen, ce ne bi me pri 185 v trugo pospravil, vsi parametri so z moje strani taki kot je treba in posodobljeni.

Pol imam pa celo stran nekih statistik, zaradi katerih folk dol pada.
Vo2max, training readiness, regeneracija, spremenljivost srcnega utripa, ne vem sploh, kaj se vse... Nic vredni, ker ne zna meriti vstopnih podarkov, na podlagi katerih to racuna. Zavedam se jaz omejitev, ki jih predstavljajo določeni pogoji, ampak to ne spremeni dejstva, da so tile statistike za v smeti, v kolikor pocnes kaj tacga, kar ne zna.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.726
862
113
Saj to govorim. Zadeva je orenk omejena. Težo oziroma BF mi sinhronizira notri, je vedno aktualna, HRMax je popravljen, ce ne bi me pri 185 v trugo pospravil, vsi parametri so z moje strani taki kot je treba in posodobljeni.

Pol imam pa celo stran nekih statistik, zaradi katerih folk dol pada.
Vo2max, training readiness, regeneracija, spremenljivost srcnega utripa, ne vem sploh, kaj se vse... Nic vredni, ker ne zna meriti vstopnih podarkov, na podlagi katerih to racuna. Zavedam se jaz omejitev, ki jih predstavljajo določeni pogoji, ampak to ne spremeni dejstva, da so tile statistike za v smeti, v kolikor pocnes kaj tacga, kar ne zna.
:)
HR monitor je pač v glavnem za kardio vadbe.
Pa še to ima omjetve.npr. za resno(profi) treniranje kolesarjenja se uporablja powermeter, ki kaže točno toliko kot mišice v določenem trenutku delajo, Srčni utrip ima preveč lag-a, poleg tega pa lahko varira tudi iz drugih razlogiv kot le fizični napor.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.790
5.733
113
Sploh ne. HR med vadbo za moc meri brezhibno. Tudi med spanjem in preostalem dnevu ga meri. Bolje kot med kardio vadbo plavanja, npr. Ni v tem problem.