sončna elektrarna

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.433
2.884
113
Jaz imam obe. LAN sem dodal, da pobiram MODbus podatke. Je pa preko WiFi delalo BP, seveda pa rabiš soliden signal.

Sicer sem poskusil izključiti WiFi, pa se potem razsmernik ni želel povezati v njihov oblak, zato sem pustil oboje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Navid

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.721
10.182
113
1725619548492.png
 

Navid

Majstr
3. dec 2007
270
266
63
Ce se prav spomnim, ti sploh nimas soncne elektrarne? Ali se motim?

Sicer pa je moje mnenje, da ce je moznost, vedno raje povezem preko kablov... WiFi je samo tam, kjer res ni druge moznosti... :p
Drži. Trenutno sem v postopku za izvedbo SE s hranilnikom. Tudi sam se sicer nagibam k povezavi preko kablov, vendar je lokacija za takšno povezavo res neugodna - kopalnica.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.474
284
83
Kras
www.mtl.si
Lahko na hitro eno anketo:

Koliko vas ima "črni in rdeči" kabel iz "panelov/optimizatorjev" peljan v razsmernik od SolarEdge preko varovalk?
Hm, a je sploh možno brez varovalk? Vsi ponudniki, ki so bili pri meni, so omenjali še škatlo z varovalkami.
Mene pa zanima; tisti ki imate povezavo inverterja preko wifi omrežja in ne z mrežnim UTP kablom, kako se zadeva obnese?
Jaz bom dal kar preko Wifija, je pa res, da je razdalja do router 3m in 2 zida. Wifi signal je na 75% in upam, da ne bo težava.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Navid in Hanzi

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
323
41
28
ta PRENAP.ZASC. so "katodni odvodniki", kajne ?
Imam jih tudi v hiši, ne le na SE. Kako točno delujejo - pred čim vse ščitijo ?
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.812
1.114
113
če si prav razlagam oznako na sliki, so lahko stalno priklopljeni na napetost 875VAC in kot takšni ne ščitijo ničesar ker bo vse drugo prej crknilo kot ta odvodnik
 
  • Všeč mi je
Reactions: Alesss

javr

Guru
6. dec 2011
1.812
1.114
113
ta PRENAP.ZASC. so "katodni odvodniki", kajne ?
Imam jih tudi v hiši, ne le na SE. Kako točno delujejo - pred čim vse ščitijo ?

edit: zgleda da gre za namensko zaščito za fotovoltaiko, ne pa za 230/400, fotovolt. sistemov pa ne poznam, se priporočam za načrt.
Na tistih v hiši pa najbrž piše 275 kar pomeni da so lahko stalno priklopljeni na 275V; če se pa zaradi udara strele ta napetost poviša, pa začnejo prevajati in /ali skurijo varovalke da previsoka napetost ne gre naprej po stanovanju in skuri priklopljenih naprav
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.812
1.114
113
na panelih piše 44V pri polni moči ali 52V pri odprtih sponkah, torej če se prekine povezava do razsmernika, imaš na sponkah pri 30 panelih 30x52=1560V ? ali 30*44=1320V pri polni moči?
aaaa, torej "navadne" varovalke ščitijo po toku (amperih),
tokovni odvodniki pa po voltih ?
ja, če je preveč voltov, začne odvodnik prevajat, isto kot varnostni ventil pri centralnem ogrevanju
 

badboybk

Pripravnik
7. mar 2015
81
16
8
Sicer pa je moje mnenje, da ce je moznost, vedno raje povezem preko kablov... WiFi je samo tam, kjer res ni druge moznosti... :p
Jaz pa, ker delam kot tehnik na Telekomu in menjam modeme dnevno in večkrat vidim skurjene naprave kot so hišna regulacija/TČ za 10k$, vse če je le možno povežem preko WIFI doma. Čim manj kablov na naprave, ki so drage (Smart TV, TČ, SE, Smart home hubi)
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

javr

Guru
6. dec 2011
1.812
1.114
113
zaenkrat samo za potrebe SE (hiša še ni vseljiva) rabim internet, torej modem in SIM-kartico.
Modem že imam oz. je naročen preko Amazona; katera SIM je najcenejša za mobilne podatke če ne rabiš televizije, slik, filmov, itd.?

Zaenkrat imam podatke:

- Telekom: 14€/mesec na naročnino, 10€/mesec predplačniško;
- Telemach: na naročnino je 12€/mesec, od tega prvo leto 50% popusta (torej 6€), predplačniško: 10€/mesec;
- Hofer - predplačniški hot giga mini 30GB = 7€/mesec;
- A1: 5€/mesec če rabim samo 2GB na mesec.

Sem še koga zgrešil?
Kaže da je A1 najugodnejši, samo koliko je 2GB? Vsi navedeni imajo še en kup drobnega tiska in raznih pogojev v drobnem tisku, omejeno gigabajtov, omejena ponudba na mesec, leto,.... kakšen predlog?