Šiptarsko izkoriščevanje Slovenije

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.134
3.475
113
Plačilo na uro. In je hotel zaslužiti čimveč...

Ni nujno da je bil prisiljen. Lahko njegova želja... Konc koncev gradbinci so po 10 urnem sihtu šli še fusat za kakšnih 5,6 ur... Sobote nedelje.... Da bi ja čim hitreje zaslužili pa se v sobici jim ni bilo treba zdeti..
Točno tako.
Če ni bil prisiljen, kaj se država ima v to za vtikati?
Se spominjam kakšnih 15 let nazaj v prejšnji firmi smo imeli za varilce večinoma najete tuje izvajalce.
Večinoma iz Bosne. Nekatere preko "gazd", nekatere preko lastnih one-man-band S.P.-jev ali d.o.o.-jev...
Itak, da jim je bil interes narediti čim več ur na mesec, tudi 300+... ...kaj naj visijo cele dneve v samskih domovih?
Kaj hujšega za inšpekcijo? Smo morali potem glumiti, da jim uradno ne beležimo delovnih ur prisotnosti, ampak opravljene normativne ure za opravljena dela, po katerih smo jih plačevali...
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.281
762
113
Plačilo na uro. In je hotel zaslužiti čimveč...

Ni nujno da je bil prisiljen. Lahko njegova želja... Konc koncev gradbinci so po 10 urnem sihtu šli še fusat za kakšnih 5,6 ur... Sobote nedelje.... Da bi ja čim hitreje zaslužili pa se v sobici jim ni bilo treba zdeti..
Lunatiki mislijo, da se samo prisotnostjo ne šihtu in štemplanjem delo, kar samo od sebe opravi.
Jaz sem vedno najraje delal kot študent na Normo... Sploh kako ročno štancanje... Naredil normo X2, pa smo skupaj tolkli po 2 šihta zapored, 6-7 dni v tednu...Tako, da Norm ure so tudi po 600-700 ur na mesec... Tudi denar je bil za simpl delo zelo dober... No mal so ga najebal uni okoli mene, ker so moral mene folgat pri streženju... :evil:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.281
762
113
Norma mora bit normalno dolocena. To je ves point. Ce pa nekdo 4x preseze normo se je pa za vprasat kaj je narobe s sistemom ce nekomu to komot uspeva prej pa kakor nikomur
Mogoče je pa tako dober...Si naredi kake priprave, optimira delovno mesto, delovne operacije...ali pa je samo mlad in zelo spreten...

Če naredi X x več se spodobi da tudi dobi X x več....(seveda bruto-bruto)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.089
5.384
113
Ni problem norme presečt. Problem so dolgoroče posledice, ki jih to potegne zadaj.
Delodajalec, ki munni vseeno za človeka bo to razumel, tisti ki se mu jebe bo silio na polno. Inbo pri njem folk živel da bo delal. Namesto obratno.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.108
1.287
113
Norma mora bit normalno dolocena. To je ves point. Ce pa nekdo 4x preseze normo se je pa za vprasat kaj je narobe s sistemom ce nekomu to komot uspeva prej pa kakor nikomur

Jaz sem delal prek studenta, bil placan po ucinku. Cez pocitnice. Seveda kot mulc zelis dobiti cim vec. Gladko sem delal skoraj 200%. Res da sem se gnal, vendar je slo. Ker sem vedel, da dobim placano, hkrati pa me cez dva meseca vec ne vidijo. So me delavci kar postrani gledali, seveda razumem zakaj.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.979
3.100
113
Jaz sem delal prek studenta, bil placan po ucinku. Cez pocitnice. Seveda kot mulc zelis dobiti cim vec. Gladko sem delal skoraj 200%. Res da sem se gnal, vendar je slo. Ker sem vedel, da dobim placano, hkrati pa me cez dva meseca vec ne vidijo. So me delavci kar postrani gledali, seveda razumem zakaj.

Jaz sem delal kot študent v enih 7-8 podjetjih kjer so imeli normo. Pa so bile glede na stroj (delali smo dele za avtomobile za nemce)zelo različne, pri nekaterij je šlo brez problema čez pri drugi je ni naredil noben. Pač delat moraš hitro kot gre trak, na dolgi rok sem pa tudi drugje (predvsem pri gradbincih)spoznal da se ni za pretegnit. Ja sem delal na polno 360 ur na mesec dela ki jih noben ni hotel potem pa še 2 meeca na fizioteapije hodil. Lahko gre to ko si mlad na kratek rok, pri 50-60 pač ne več.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.861
6.479
113
Jaz sem delal kot študent v enih 7-8 podjetjih kjer so imeli normo. Pa so bile glede na stroj (delali smo dele za avtomobile za nemce)zelo različne, pri nekaterij je šlo brez problema čez pri drugi je ni naredil noben. Pač delat moraš hitro kot gre trak, na dolgi rok sem pa tudi drugje (predvsem pri gradbincih)spoznal da se ni za pretegnit. Ja sem delal na polno 360 ur na mesec dela ki jih noben ni hotel potem pa še 2 meeca na fizioteapije hodil. Lahko gre to ko si mlad na kratek rok, pri 50-60 pač ne več.
Pri gradbincih je razlog zakaj velikokrat polovica stoji ob jarku. Ampak to ne pomeni da ne naredijo norme.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.824
2.571
113
Normo je lahko delat če si 3 tedne tam poleti na študentskem delu, delaj to 40 let.

Mene ni noben nič uvajal prvi dan. Na malico sem 10 minut kasnej šel in 10 minut prej prišel in na kofe me ni noben peljal. Da prvi dan je bilo 2x, kar so ponavadi naredili.

Potem so me pa vpeljali na kofetkanje in zabušavanje, eden mi je pa kladvo kazal če bom še kdaj se spozabu. Čez 5-6 let sem bil še njihov tehnolog, za nekaj časa.