Simobilov ajfon in policija

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.246
2.312
113
Mojster te je v kakšni delavnici ali na kakšnem sindikalnem delal prav? Greva dalje... Nihče ne trdi da je prodajalec povezan s to punco in da je kogarkoli ogoljufal in ne sanjaj o naklepnem KD in se ne delaj pametnega. Jaz te pač sprašujem če je potencialno možno tudi da je prodalec soodgovoren ker ni preveril ali je slabo preveril osebni dokument. Pa ne mi zdaj o tvojem TOP tečaju ter koliko jih ti prepoznaš in koliko ne. Torej kakšna je možnost da je punca z ukradeno/izgubljeno osebno hudičevo podobna naši narkomanki? Mislim da majhna. Sicer nevem kaj si hotel povedat od zgoraj z malomarnostjo napram simobilu ampak sklepam da si hotel povedat da če je že v najslabšem primeru prodajalec malomaren simobil nima nič s tem in ni nič kriv? Če si tako mislil, si po mojem mnenju narobe mislil saj prodajalec dela za Simobil in le ta potem mora odgovarjat za vse šlamparije ki jih nardi katerega si je pač simobil sam izbral in ga postavil na delovno mesto.... Torej jaz imam orodjarno in delam orodja za BMW, delavec zajebe orodje in je kriv kdo? Firma ali delavec za stružnico? Seveda je kriv delavec za stružnico ampak BMW bo škodo terjal od firme... če nisi tega mislil pa pozabi da si sploh kaj bral...
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.845
734
113
www.jernej.org
OK.... prišlo je do kaznivega dejanja.

Vključene so tri stranke...
1.) Ženska, ki je goljufala
2.) Simobil, ki je bil ogoljufan
3.) Končni kupec, ki je bil ogoljufan

Simobil vloži kazensko ovadbo, ko ugotovi, da je prišlo do goljufije. Policija najde drugo ogoljufano stranko, ji odvzame telefon in ga vrne simobilu (ali ga zaseže policija)? S tem je simobil dobil delno povrnjeno škodo, končnemu kupcu se pa v tem trenutku šele ustvari škoda.

In sedaj mora končni kupec upati na to, da bodo ujeli pravega krivca, da bo lahko od njega terjal povzročeno škodo (o čemer lahko v večini primerov samo sanja).

Saj vem... vse mora iti po pravilih... ampak izmed dveh oškodovanih strank je na koncu v boljšem položaju tista, ki je že v štartu močnejša...
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Mojster te je v kakšni delavnici ali na kakšnem sindikalnem delal prav? Greva dalje... Nihče ne trdi da je prodajalec povezan s to punco in da je kogarkoli ogoljufal in ne sanjaj o naklepnem KD in se ne delaj pametnega. Jaz te pač sprašujem če je potencialno možno tudi da je prodalec soodgovoren ker ni preveril ali je slabo preveril osebni dokument. Pa ne mi zdaj o tvojem TOP tečaju ter koliko jih ti prepoznaš in koliko ne. Torej kakšna je možnost da je punca z ukradeno/izgubljeno osebno hudičevo podobna naši narkomanki? Mislim da majhna. Sicer nevem kaj si hotel povedat od zgoraj z malomarnostjo napram simobilu ampak sklepam da si hotel povedat da če je že v najslabšem primeru prodajalec malomaren simobil nima nič s tem in ni nič kriv? Če si tako mislil, si po mojem mnenju narobe mislil saj prodajalec dela za Simobil in le ta potem mora odgovarjat za vse šlamparije ki jih nardi katerega si je pač simobil sam izbral in ga postavil na delovno mesto.... Torej jaz imam orodjarno in delam orodja za BMW, delavec zajebe orodje in je kriv kdo? Firma ali delavec za stružnico? Seveda je kriv delavec za stružnico ampak BMW bo škodo terjal od firme... če nisi tega mislil pa pozabi da si sploh kaj bral...

Ti bi mogo it nemesto čeferina
bonk.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.845
6.451
113
Tole so tvoja vprasanja:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Torej Simobil ni nič kriv, torej mojster za šalterjem ki ni dobro preveril osebne ni nič kriv, ni so-odgovoren za nastanek KD? A si že kdaj slišal o malomarnosti?
Moj odgovor je bil stilsko primeren tvojemu pametovanju. Ker ni to cisto nic drugega kot neko pametovanje na suho. Morda se tebi kdaj kaj zdi logicno (vcasih se to tudi ujema s pravno realnostjo), vcasih se ti zdi enostavno prav, pa se bo na koncu izkazalo da ni tako. In s tem nimam tezav, dokler jaz ne podam stalisca ki temelji na t.i. pravni realnosti, ti pa se odlocis da bi malce nauke delil.
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Mojster te je v kakšni delavnici ali na kakšnem sindikalnem delal prav?
Prav, lepo da sva se nasla dva s tako zgodovino nastanka. morda je pa celo sindikalni zaupnik isti in sva v sorodu.
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi: Greva dalje... Nihče ne trdi da je prodajalec povezan s to punco in da je kogarkoli ogoljufal in ne sanjaj o naklepnem KD in se ne delaj pametnega.
Ne ocitaj mi nekaj kar pocnes sam. Z menoj se prerekas o necem kar sem na faksu imel 8 in 10 (materialno in procesno kazensko) in s cemer se bavim vsak dan. in nekako mi dvigne plafon, ko se najde nekdo, ki se odloci da bo vseeno malce popametoval in postavljal neka brezvezna vprasanja v stilu "a si ze kdaj kaj slisal o malomarnosti?"

Morda se narobe razumeva, ampak daj naslednjic ko mi bos postavljal taka vprasanja premisli ali imas kompetence da jih sploh zastavljas.
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Jaz te pač sprašujem če je potencialno možno tudi da je prodalec soodgovoren ker ni preveril ali je slabo preveril osebni dokument. Pa ne mi zdaj o tvojem TOP tečaju ter koliko jih ti prepoznaš in koliko ne.
Ne ni. In ce bi ti vedel kaj je to malomarnost v pravnem pomenu, potem mi tega vprasanja ne bi zastavil. In sploh ni problem, ni mi tezko odgovorit, samo ne pa mi prvo pametovat, me obtozevat da jaz pametujem, nato me pa to sprasevat.

ce bom jaz kdaj kaj rabil v zvezi z orodjarstvom te bom to vprasal in ti ne bom potem zastavljal vprasanj v takem tonu kot jih ti meni.

O svojem tecaju (ni bil top, bil je tecaj o prepoznavi oseb ki zlorabljajo dokumente drugih oseb) sem pisal zato, da bi tebi vseznalcu pokazal, da tvoj argument o slebo pogledanem osebnem dokumentu ne bo zdrzal v nobenem kazenskem procesu. Vsak zagovornik bo dokazal, da ljudje, ki so posebaj usposobljeni za prepoznavo oseb na slikah, ne morejo vedno prepoznati da ne gre za osebo ki je na sliki na dokumentu.
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Torej kakšna je možnost da je punca z ukradeno/izgubljeno osebno hudičevo podobna naši narkomanki? Mislim da majhna.
Lepo. mislis. Fajn. Ampak to nima veze z realnostjo. ne jaz, ne ti ne veva ali ji je podobna ali ne. Torej obstaja moznost d aji sploh ni podobna. Enako obstaja moznost da sta si zelo podobni. Brezvezno da debatirava ker enostavno ne veva.
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Sicer nevem kaj si hotel povedat od zgoraj z malomarnostjo napram simobilu ampak sklepam da si hotel povedat da če je že v najslabšem primeru prodajalec malomaren simobil nima nič s tem in ni nič kriv? Če si tako mislil, si po mojem mnenju narobe mislil saj prodajalec dela za Simobil in le ta potem mora odgovarjat za vse šlamparije ki jih nardi katerega si je pač simobil sam izbral in ga postavil na delovno mesto.... Torej jaz imam orodjarno in delam orodja za BMW, delavec zajebe orodje in je kriv kdo? Firma ali delavec za stružnico? Seveda je kriv delavec za stružnico ampak BMW bo škodo terjal od firme... če nisi tega mislil pa pozabi da si sploh kaj bral...
Ne, nisem tega mislil.

Mislil sem (iskreno se bom potrudil da bi razumljivo napisal), da ker gre za kaznivo dejanje goljufije, ne mores v zvezi tega nikomur ocitat malomarnosti. ZA goljufijo gre takrat, ko nekdo z namenom pridobitve protipravne koristi drugega spravi v zmoto. V tem primeru, je storilka prodajalca (ki predstavlja podjetje simobil, ki je v tem primeru oskodovanec) spravila v zmoto glede svoje identitete. To je storila tako, da se je izkazal z ponarejenim osebnim dokumentom. Prodajalec bi bil soodgovoren le, ce bi mu na sodiscu uspeli dokazati, da je videl da ne gre za isto osebo pa je vseeno prodal telefon. Ce osebne ni preveril, je seveda slab zaposleni in je vserjetno krsil tudi interna pravila druzbe simobil (in je to lahko predmet disciplinskega postopka znotraj podjetja). Ampak dokler mu ne dokazes da je vedel, da ne gre za osebo za klatero se izdaja, prodajalec ne more biti soodgovoren.

Malomarnost proti simobil tore v tem smislu, da je pri svojem delu on morda res malomaren - ampak to je problem simobila in odnosov delavec - podjetje. Recimo oseba, ki je lastnik ukradene osebne izkaznice bi lahko tozila simobil, da je njen zaposleni slabo pogledal osebno izkaznico in je zato ona bila oskodovana (reciva da so ji ze avtomatsko trgali prvi obrok ceprav ona ni nicesar podpisala). Vsekakor pa koncni kupec (torej v tem primeru mX) ne more toziti simobila. Simobil z njim nima prav nic.

v glavnem - vsak dan me lahko vprasas karkoli in kjer ti bom lahko pomagal (z nasveti ali kako drugace) ti bom. ne bodi pa nesramen in mi ne zastavljaj cinicnih vprasanj, ce vidis da zadev ne poznas. ce pa sem karkoli narobe dojel se pa opravicujem.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.845
6.451
113
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
OK.... prišlo je do kaznivega dejanja.

Vključene so tri stranke...
1.) Ženska, ki je goljufala
2.) Simobil, ki je bil ogoljufan
3.) Končni kupec, ki je bil ogoljufan
Ne. Prislo je do dveh kaznivih dejanj.
Prvo je prislo do kaznivega dejanja goljufije, kjer je storilka ta zenska z ukradeno osebno, oskodovan pa simobil.
Potem je prislo do kaznivega dejanja prikrivanja, ko je zenska, ki je vedela da je telefon pridobljen s kaznivim dejanjem, telefon prodala dobrovernemu kupcu.
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:

Simobil vloži kazensko ovadbo, ko ugotovi, da je prišlo do goljufije. Policija najde drugo ogoljufano stranko, ji odvzame telefon in ga vrne simobilu (ali ga zaseže policija)?
Da, telefon zaseze policija in je priloga kazenski ovadbi na tozilstvo (kot dokaz). Tozilstvo ga lahko vrne simobilu, lahko pa ga vrne sodisce sele po koncu kazenskega postopka.
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:

S tem je simobil dobil delno povrnjeno škodo, končnemu kupcu se pa v tem trenutku šele ustvari škoda.
koncenemu kupcu se je skoda ustvarila ob sklenitvi pravnega posla. Ob zasegu on to sele obcuti. Ampak oskodovan je bil v trenutku, ko je kot dobroverni kupec kupil stvar za katero je prodajalka vedela da izvira iz kaznivega dejanja (in da bo tudi zasezena ce jo najde policija)
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:

In sedaj mora končni kupec upati na to, da bodo ujeli pravega krivca, da bo lahko od njega terjal povzročeno škodo (o čemer lahko v večini primerov samo sanja).
Da, ker je njega oskodovala ta goljufinja in ne simobil.
Ti bom dal drug primer. Ti imas BMW 5ko. Ti jo ukradejo iz garaze in jo prodajo naprej. Cez eno leto se jo najde. Pustiva to, da je bila zavarovana (tud zavarovalnica more od nekje dobit denar), nasli so tvoj ukraden avto. verjetno se ti zdi prav da ga dobis nazaj ne? Tu je tudi na mestu vprasanje kaj je gledal tisti, ki je ta avto kupil (seveda pa je obicajno tako, da tega dobroverni kupec niti en more opaziti).
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Saj vem... vse mora iti po pravilih... ampak izmed dveh oškodovanih strank je na koncu v boljšem položaju tista, ki je že v štartu močnejša...
Ne razumem kaj zelis povedati. Izhajaj iz tega da gre za dve razlicni kaznivi dejanji. Simbil bo nazaj dobil telefon. Tudi ti bos na civilnem sodiscu gotovo dobil tozbo, da ti more storilka (ce se jo odkrije) vrnit denar. Seveda je druga pesem ali bo tak dolg izterljiv, vendar je to tezava vecine slovenskih podjetnikov ki jim je kdo kaj dolzen (beri: ni predmet te debate)
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
538
83
28
Kako pa preveriš ali je bil telefon ukraden? Recimo po nekaj mesecih od kar si ga kupil... Pred meseci kupil S1 z računom itd... ampka me zanima.
 

maddog

Fizikalc
16. avg 2007
1.817
0
36
okolica MB
Citat:
Uporabnik yamahafazer pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Mojster te je v kakšni delavnici ali na kakšnem sindikalnem delal prav? Greva dalje... Nihče ne trdi da je prodajalec povezan s to punco in da je kogarkoli ogoljufal in ne sanjaj o naklepnem KD in se ne delaj pametnega. Jaz te pač sprašujem če je potencialno možno tudi da je prodalec soodgovoren ker ni preveril ali je slabo preveril osebni dokument. Pa ne mi zdaj o tvojem TOP tečaju ter koliko jih ti prepoznaš in koliko ne. Torej kakšna je možnost da je punca z ukradeno/izgubljeno osebno hudičevo podobna naši narkomanki? Mislim da majhna. Sicer nevem kaj si hotel povedat od zgoraj z malomarnostjo napram simobilu ampak sklepam da si hotel povedat da če je že v najslabšem primeru prodajalec malomaren simobil nima nič s tem in ni nič kriv? Če si tako mislil, si po mojem mnenju narobe mislil saj prodajalec dela za Simobil in le ta potem mora odgovarjat za vse šlamparije ki jih nardi katerega si je pač simobil sam izbral in ga postavil na delovno mesto.... Torej jaz imam orodjarno in delam orodja za BMW, delavec zajebe orodje in je kriv kdo? Firma ali delavec za stružnico? Seveda je kriv delavec za stružnico ampak BMW bo škodo terjal od firme... če nisi tega mislil pa pozabi da si sploh kaj bral...

Ti bi mogo it nemesto čeferina
bonk.gif

alter.si - kjer se najde top 2% skilled ljudstva
 

B81

22. jul 2007
35.047
9.316
113
Čaki malo meni nekaj ni jasno tu...

Ženska z drugo osebno vzame gsm, napiše se pogodba.
Mx odnese gsm, ga proda frendu, to ni bitno.
Ženska prijavi krajo aparata? Na pogodbi so podatki iz ukradene osebne. Če bi ženska prijavila krajo, bi policaji dobili pogodbo od Simobila, na kateri bi bili drugi podatki, ali je še policaje zavedla s to osebno?

Kje tu nekaj ne štima?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Prijavila je lastnica osebne, da je bila sklenjena naročnina na njeno ime, ne da so ukradli telefon.
 

B81

22. jul 2007
35.047
9.316
113
Aja, potem pa gsma niso "vrnili" njej, ampak so ga le zasegli kot dokazno gradivo...?

IMO je vsega kriv prodajalec, ker ni pogledal osebne in ženske.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.845
734
113
www.jernej.org
LoL?

Kriva je ženska... in to 3x.

1x je kriva, ker je ukradla osebno.
2x je kriva, ker je z ukradeno osebno ogoljufala simobil
3x je kriva, ker je Mx-u prodala z goljufijo pridobljen telefon

Ampak ja... vseeno je vsega kriv prodajalec pri simobilu.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.105
9.335
113
40
MB
res je, ne mi rečt da ni vsaj 1x ošvrkno dekline na osebni pa tiste na šalterju ... wtf
smile-1.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.845
6.451
113
Še vedno je point v tem, da kazensko pravo kaznuje tistega ki je imel namen goljufati in ne tistega ki je bil ogoljufan. Lahko je bil nepozoren in ga zato s sojta zabrisejo, ne more pa bit kriv da se je nekdo tretji odlocil ga nategnit.
 

borovnica

Fizikalc
22. jul 2007
4.617
1
38
razmislite koliko ljudi si je na osebni podobnih,..marsikdo bi svojo osebno lahko menjal večkrat kot jo,..saj bi bila po vaših mnenjih neuporabna,..
b
 

B81

22. jul 2007
35.047
9.316
113
Ja, se razume, da je ona kriva
smile-1.gif

Ampak del krivde pa vseeno nosi prodajalec.
 

borovnica

Fizikalc
22. jul 2007
4.617
1
38
kdo bo kriv ko se boš pojavil na prodajnem mestu, s svojo osebno ki bo stara 9 let kjer se boš malo postaral in si ne boš podoben? Kaj boš naredil ko bo osebna prava a z njo ne boš mogel skleniti naročnine ali podaljšati vezave? Boš zaradi tega delal novo osebni dokument,..
Razmišljajte malo praktično,.. prepričan sem, da je prodajalec osebno pogledal,.. v končni fazi mora posatke z osebne vpisati v pogodbo,..

b
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.105
9.335
113
40
MB
Citat:
Uporabnik borovnica pravi:
kdo bo kriv ko se boš pojavil na prodajnem mestu, s svojo osebno ki bo stara 9 let kjer se boš malo postaral in si ne boš podoben? Kaj boš naredil ko bo osebna prava a z njo ne boš mogel skleniti naročnine ali podaljšati vezave? Boš zaradi tega delal novo osebni dokument,..
Razmišljajte malo praktično,.. prepričan sem, da je prodajalec osebno pogledal,.. v končni fazi mora posatke z osebne vpisati v pogodbo,..

b


naši referenti ki sklepajo hitre kredite, ob kopiranju dokumentov na njih ruknejo žig enako originalu in se zraven podpišejo, če je jeba, (da pride oseba x z osebno osebe y) je kriv referent ! zakaj bi blo pri vas drugače?
 

borovnica

Fizikalc
22. jul 2007
4.617
1
38
pri nas že nekaj časa ni dovoljeno kopirati osebnega dokumenta,. prav tako vem za Mobitel,.. Pirc Musarjeva rula,..

b