Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Fermentacija na cca 19-22, kondicioniranje 4 tedne na 12, potem pa frižider nekaj dni pred konzumacijo. Ali je možno, da različni sladkorji vplivajo na različne mehurčke? Zato sem zgoraj spraševal glede navadnega cukra ...
Kemično oz. fizikalno so mehurčki vedno enaki ker gre az raztopljen plin v tekočini ki se ob spremembi pogojev tlaka in temperature začne sporščat v luft. Tako je čisto vseeno ali daš noter čisti CO2 ali pa ta nastane s fermentacijo različnih sladkorjev preko kvasa.
Kako zgleda mehurček in kaj se z njim zgodi na površin (gre v luft ali zaradi napetosti postane "pena") je v večini odvisno samo od samega piva in pa vplivov drugih snovi na pivo (recimo kozarci iz pomivalca s sredstvom za "bleščanje" ubijajo peno).
Razni "head improverji" ki se prodajajo niso nič drugega kot dvigovalci FGja, večinoma maltodeskrini kombinirani enim od preprostih sladkorjev.
Sicer pa ločit je potrebno mehurčke (karbonacijo) in peno. Pena ima pa še dodatna dva parametra, en je "zmožnost penjenja" drugi pa "obstojnost pene". Mehurčki so odvisni samo od karbonacije glede na temperaturo piva, karbonacijo slišiš ko odpreš flaško ali pa če opazuješ dvigovanje mehurčkov (recimo v pilsner/weissbier kozarcu se to lepo vidi). Če mehurčki so potem kabrbonacija ni problem, če jih ni potem je problem v sami karbonaciji (premalo sladkorja, ni potekla v steklenicah, ...).
Peno se da poustvarit tudi (skoraj) brez karobonacije tako da naliješ pivo pravilno v kozarec, kasneje pa lahko pivo zavtiš v kozarcu in nastati mora pena. Če pena ne nastane oz. takoj usahne potem je problem nekje v pivu oz. postopku izdelave, določena piva pa niti ne morejo imeti obstoje pene zaradi stila.