Moje mnenje o literaturi je tako da je razvoj (domače) pivovarske scene tako hiter da ga knjige ne dohajajo. Tako da če gledate splošne priročnike naj se išče čimbolj aktualne izdaje. Kar je izdano pred 2005 je ravno tako kot bi danes bral ZF knjigo iz leta 1910 o pristanku na luni!
Tehnični/tehnološki opisi varjenja so načeloma že par desetletji enaki tako da knjige ki se dotikajo tega dela so še vedno aktualne. Slaba stvar je da za "ale" piva take knjige ne obstajajo, pa izredno malo jih je na voljo v angleščini (večina tovrstne literature je iz nemške "pivovarske šole").
Kogar zanima sodobna ameriška craft scena in piva sploh nima knjige ki bi bila aktualna, ker se scena obrača hitreje kot se knjige lahko piše. Recimo kar je veljalo za ameriška piva do leta 2005 se je od takrat dalje konkretno spremenilo, deloma tudi obrnilo. Novi hmelji, novi stili piva, koneckoncev v homebrewingu tudi novi načini/tehnike varjenja.
Podobno velja za belgijska in nemška ale piva, v zadnjih 10 letih je prišlo do prihoda sevovo kvasovk ki prej niso bili dostopni oz. sploh niso obstajali. Danes se da veliko lažje naredit belgijsko "pikatno" pivo ali pa nemškega weizna, dejansko je potrebno izbrat samo pravi sev kvasovk in fermentirat v optimalni temperaturi (včasih se je postopek začel že pri drozganju, kombiniranju kvasovk, različnih temperaturnih režimih fermentacije, ...).
Seveda to ne pomeni da ne obstaja veliko dobrih knjig če se komu da prebirat, samo ne pričakovat da je to vse znanje ki obstaja. Sploh pa ne vse prebrano vzet za (edino) pravo resnico. Recimo že v Palmerju je en kup "napak" pa se smatra za biblijo homebrewinga. Problem je ker se te napake potem kar širijo tudi po spletnih forumih kjer na srečo obstaja par osebkov "iz foha" ki argumentirano razložijo zmote in napake.
Tako da ja, moj nasvet je da naj se poleg klasične literature uporablja tudi internetno "ljudsko" čtivo, s pravo mero kritičnosti seveda. Verjamem da je zamudno prebirat 100 strani topica kjer se omenja izkušnja z enim kvasom, ampak na koncu iz tistih 100 strani izvlečeš ven dovolj uporabnega bistva da znaš uporabit konkretni kvas "pravilno". Meni gre kdaj tudi par ur "raziskovanja" samo zato da na koncu znam izbrat optimalno temperaturo fermentacije!