Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Receptov imaš polno po netu, od "klonov" znanih piv pa do bolj enostavnih. Recimo taka lepa zbrana baza je
beerrecipes.
Vsak stil piva ima svoje specifike glede okusa in videza, kako prideš do tja oz. koliko odstopanja si dovoliš je pa stvar lastne presoje.
Za začetnika je pomojem najlažje nardit nek bledi ale. Za enostavno pitno pivo rabiš 90-95% pale ale ali pilsner svetlega sladu, 10-5% karamelnega sladu (barva po želji). Hmelj za grenkobo in hmelj za aromo.
Recimo za predstavo za 20l batch pri 70% efektivnosti:
- 4kg pale ale sladu
- 0.3kg karamelnega sladu (crystal/cara(mel) - recimo za lepo zlato barvo bi izbral barvo/tip okoli 60L, če uporabiš bolj svetel pils slad potem je lahko karamelni slad tudi temnejši)
- 20g hmelja Target (AA: 10-12%) na začetku vretja - 60min, grenkoba po IBU cca. 30
- 15g hmelja za aromo zadnjih 5-10 min vretja (ustrezen hmelj Fuggle, Styrian Golding (savinjski golding), Willamette)
- vrečka kvasa Fermentis Safale S-04
Predviden OG 1.046-48, predviden FG 1.012-14, alkohola na koncu med 4.7-5%.
Drozganje pri temperaturi 68C cca. 1h. Fermentacija pri temperaturi 18-20C, če se uporabi dvostopenjska fermentacija (pretakanje v drugo posodo) potem pretočiš ko veha neha brbotat oz. brbota zelo počasi, to je cca. 3-5 dni po začetku aktivnosti. Pivo potem pustiš da odleži še 2 tedna v posodi in nato stekleničiš. Sladkor za priming cca. 120-130g navadnega sladkorja.
Pri hmelju je tako da odvisi od vrste in pa samega osebnega okusa kaj želiš ven dobit, razne sadne note se povdari z manj hmelja, če želiš bolj hmeljno aromo daš hmelja ustrezno več. Napisanih 15g za aromo je moja izkušnja z savinčanom, za bolj umirjen okus je dovolj tudi že 10g hmelja, če želiš pa bolj povdarjeno hmeljno aromo lahko daš pa tudi 20g ali več (+ potem ima smisel it že bolj proti IPA stilu kjer ojačaš še grenkobo).
Glede sestavin je napisano že v starih postih:
tole.