Zdravo.
Link do
kalkulatorja si že dobil, za upoštevano temperaturo pa vzameš najvišjo temperaturo ki je bila po koncu fermentacije. Spodaj pod kalkulatorjem imaš okvirno tabelo vrednosti ki naj bi jih imelo posamezno pivo.
Pri lagerju dobro premisli kako so temperature. Sam upoštevam kar d-rest temepraturo in izpade ok (če nimaš d-resta uporabiš temperaturo fermentacije). Med samo fazo lageringa se namreč ne pridela veliko CO2ja, poleg tega pri daljšem času staranja CO2 raztopljen v pivu delno tudi "izhlapi". Za lagerje jst uporabim 2.3-2.7 volumenska deleža, za temna piva manj za svetla več.
Za stout odvisi od tega kako ga konzumiraš in kaj točno imaš. Pri stoutih se pri all-grain metodi uporablja dodatke ki naredijo kompaktno peno (rženi, ječmenovi kosmiči) + stout se konzumira na malce višji temperaturi (tam okoli 10C). S tem dvema podatkoma je okoli 2 volumenska dela CO2ja čisto ok, če pa serviraš pri nižji temperaturi oz. uporabljaš beer kite s sladkorjem bi pa osebno dal več.
Za svetla ale piva dajam sedaj sam 2.5 kar je po protokolu malce preveč za ta stil, ampak ker konzumiram piva ustrezno mrzla je CO2ja ravno prav. Če dam manj sladkorja se pivo komaj kaj peni.
Za dodajanje sladkorja sem sicer že 1x opisal postopek. Stehtaš ustrezno količino sladkorja, segreješ malce vode (za 150g sladkorja boš imel dovolj 1-2dl vode), usuješ sladkor noter ... prevreš 2-3 min (s tem ubiješ vse kar bi bilo potencialno živo v vodi ali sladkorju). Ko končaš vretje pokriješ posodo (recimo krožniček od šalc) in ohladiš v vodni kopeli. Ko se ohladi na 40C ali manj previdno vliješ sladko vodo v pivo + previdno premešaš pivo po vrhu (ne vnašat kisika v pivo, ne mešat spodaj ker dvigneš usedlino). Sladkor se bo zaradi pricipa difuzije sam prerazporedil. Jst počakam vsaj 30min, ponavadi vmes razkužujem opremo za stekleničenje ipd. tako da ne gre čas v nič!