Router in modem povezava

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Živjo, imam nekaj začetniških vprašanje glede routerja. V enem nadstropju imam od ponudnika komunikacij modem, ki bi ga rad povezal z routerjem v drugem nadstropju. Na router priklopim dovodni UTP kabel. Sedaj mi ostanejo 4 izhodi. A je vseeno katerega porabim za PC in katerega za TV? Moram to kaj posebej nastavljat ali lahko samo priklopim?
Kako je pa z wifijem? Je to potem isti wifi z istim geslom ali bo zgornje nadstropje imelo čisto svoj wifi?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
router ima svoj wifi, modem pa svojega.

ce se ne motim, tv ne deluje kr tko ce peljes iz routerja, bi mogu router neki nastavljat. lazje je da switch vmes. In iz switcha 1x v router (za wifi v nadstropju) in 1x v tv box... tko mam jest, pa spila.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Živjo, imam nekaj začetniških vprašanje glede routerja. V enem nadstropju imam od ponudnika komunikacij modem, ki bi ga rad povezal z routerjem v drugem nadstropju. Na router priklopim dovodni UTP kabel. Sedaj mi ostanejo 4 izhodi. A je vseeno katerega porabim za PC in katerega za TV? Moram to kaj posebej nastavljat ali lahko samo priklopim?
Kako je pa z wifijem? Je to potem isti wifi z istim geslom ali bo zgornje nadstropje imelo čisto svoj wifi?

Probaj. PC bo ziher delal, TV morda ja, morda ne. Odvisno od katerega ponudnika imaš.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Meni na telekomu dela. Ni pa nujno, da bo njemu tudi. Nima pa kaj zgubit, če proba (preden kupuje switch). Morda prišpara kak evro, morda ne.
 

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Innbox od t2 sem priklopil na asus router preko utp žice. Na routerju sem nastavil dostopno točko za wifi z istim imenom in geslom. A je ro v redu? Rad bi da obe napravi po celi hiši oddajata isti wifi z istim imenom. Nočem dveh različnih wifijev. Skrbu me, ker sedaj ne vem, če deluje router kot brezžični mesh ali pa dobiva signal preko žice. Se da to kako preverit?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Ne, nametal kable noter in dela. Neo in en box sta direkt, eden je bil preko routerja. Je pa verjetno odvisnom tudi od routerja.
Potem sem en switch vmes vrgel, ker je zmanjkalo portov na routerju, pa spet dela plug&play. Srečo imam.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Jp, to sem pa pozabil poudariut, ker mi je samo po sebi umestno. Kot switch/AP. Oz sem pač ugasnil DHCP na drugem, ki nima te opcije v kakšnem načinu dela (imam 3 + 1 penega mini, da je povsod dober WiFi signal)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Ja potem itak nima več vloge routerja/FW/NAT/.. ampak je samo dumb switch, kjer če imaš malo sreče pač prepušča VLAN tagged frejme dalje na vse porte in načeloma za Telekomov setup z novejšimi boxi deluje.

Sicer pa se mi zdi, da je bilo v zadnjem času že par tem z identičnimi vprašanji tule gor.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.181
18
38
Imam težavo z stabilnostjo interneta v hiši in sicer mi vsake toliko prekine signal. Imam pa naslednjo povezavo: do Telemachovega modema pride koaksialen kabel, iz njega imam povezavo do routerja TP Link WDR4300, potem gre povezava nazaj do switcha, iz njega pa en kabel do namiznega računalnika in en kabel do laptopa. Največkrat mi prekine povezavo na računalnikih, ki sta na kablu, medtem, ko WIFI deluje brez težav. Resetiranje in odklop od elektrike ne pomaga, signal se čez določen čas vrne sam od sebe. Ima kdo kakšno idejo, kaj lahko preverim, saj je trenutno kakšnega mojstra, ki bi prišel na dom, nemogoče dobiti. Še skica kako imam vse skupaj napeljano.
1606166217920.png

hvala in lp
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Poskusi zamenjati kabel med routerjem in switchem ali pa poskusi z drugim switchem. Lahko pa tudi zamenjaš port na routerju, iz katerega gre kabel na switch.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.181
18
38
Kablov ne morem zamenjati, saj modem in switch v eni sobi, router pa drugi. Je pa vmes cca. 30m kabla. Bom pa poizkusil še z menjavo portov.
 

backo123

Pripravnik
18. dec 2012
48
11
8
Probi pingat GW iz obeh računalnikov sočasno v cmd. Če obema naenkrat odleti net potem verjetno nista kabla od računalnikov do switcha.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.181
18
38
Ne vem točno. Pred časom mi je to uredil kolega, ki pa je trenutno odsoten in mi ne more pomagati. Če imaš kakšen predlog, lahko zvečer pogledam nastavitve IP-jev in kanalov.