Razlika med prostim tekom in držanjem sklopke

demokedes

Pripravnik
23. apr 2009
119
0
16
Pozdravljeni,
ALi je normalno, da motor ko je ugasnjen slabše teče ko držim sklopko in v prestavi, kot pa takrat ko je v leru...prostem teku? OD avta sem smatral, da je to dvoje enako? BI moralo biti enako?
 

map

Guru
6. jul 2008
7.836
1.961
113
najrajš na babi
Ne zastopim te čisto kako bi motor slabše tekel, ko je ugasnjen????

Če imaš pa v mislih, da motor teče, v prostem teku ob nestisnjeni sklopiki pa nekaj "rožlja". Ko stisneš sklopko neha rožljati, ravno tako ko daš v prestavo in držiš sklopko?

Če je to se sliši potisni ležaj sklopke. Ima malo lufta ko ni obremenjen, ko je obremenjen pa tega lufta nima.

Načeloma nenevarna zadeva. ne vem sicer, kako je to na motorjih. Pri meni je to delalo na kr nekaj avtih (R4, R5, Clio). Se je pa pojavlo po kakšnem letu po nakupu novega vozila. sem enkrat vprašal mehanika in je rekel, da je to ta ležaj, vendar ga ni potrebno menjati. Sklopka je nato zdržalo celotno življenje avtomobila, tako da kake panike ni.

Da nimaš slučajno kakšnega Ducatija, ker tam pa sklopka tako že normalno tako rožlja, da misliš da se bo vse skup razpadlo.

https://www.youtube.com/watch?v=_FX71lIMmWY
 

map

Guru
6. jul 2008
7.836
1.961
113
najrajš na babi
Bemtiš, šele sedaj sem pogruntal, kaj hočeš vprašati. Če rineš motor pri vgasnjenem motorju v leru ali v prestavi z stisnjeno sklopko. Ni isto. Nisem mehanik, ampak pri vsakem motorju, ki sem ga rinil ni isto. v prestavi z stisnjeno sklopko vsak nudi nekaj upora, v leru pa ne. Zakaj je tako, ne vem.
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
V prestavi, s stisnjeno sklopko motor še vedno poganja zobnike v menjalniku; ergo, upor je zaradi olja itn. Starejši motorji - beri tisti, ki še nimajo super in oh elektronike, ki uravnava prosti tek pač malo zgubijo obrate. Saj je isto pri avtih - ki še nimajo vbrizga in senzorja - motorčka prostega teka.
As simple as that.
Nič za skrbet.
LPM
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik miklavz pravi:
V prestavi, s stisnjeno sklopko motor še vedno poganja zobnike v menjalniku;

Ne. Sklopka je med motorjem in menjalnikom. Ko je odklopljena (stisnjena ročica), motor ne poganja zobnikov v menjalniku.

Map je napisal pravi odgovor, razen zakaj: ker se ob rinjenju v prestavi in s stisnjeno sklopko vrti "cel" menjalnik (torej komplet zobnikov od vhodne do izhodne gredi), v leru pa le del zobnikov na izhodni gredi (odpade trenje, ki nastane pri med dvema zobnikoma, ko se zobje stikajo in razmikajo).
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.863
5.626
113
@OP....

Odvisno...ce mas 10w40 olje je OK....

Ce mas pa 5w40 lahko slabse lovi RaDiJo....

hysterical-1.gif