Citat:
Uporabnik turbox pravi:
Mene tudi moti.Naj bo v zaporu tako kot treba.Zdaj se bo še v zaporu delilo na prvorazredne in drugorazredne.Pa milijone evrov naj vrne kar je zagemblau!
Hej, ti bom poskusil razložiti, da
zgodba ni tako črno-bela. Upam, da si odprt za argumente, in da boš mogoče vsaj malo razširil svoje razmišljanje.
Torej. Bine ni ukradel tega denarja. Nima skritih milijonov. Vse, kar še ima, je del tiste hiše v Lescah, ki jo je zgradil z zasluženim denarjem. Ne pozabi, on je bil dolgo časa direktor enega največjih slovenskih podjetij, ki ga je razširil s 1000 na 5000 zaposlenih. Njegova plača je bila €8000 neto, od katere je plačeval vse prispevke. Tudi živel je razkošno in večina denarja, ki ga je zaslužil, je šla nazaj v potrošnjo.
Časi
konjunkture so bili zelo zanimivi. Vsi smo živeli v zaslepljenosti, da so razmere cvetoče in rast temelji na nekih zdravih predpostavkah. Kupovali smo delnice, z izposojenim denarjem gradili avtoceste, vikende, kupovali stanovanja. No isto razmišljanje je bilo tudi na menedžerski in politični ravni. Mislili so, da bo takšno stanje trajalo še dolgo. Gledali so premico rasti in jo ekstrapolirali v daljave. Na teh predpostavkah so sklepali, da je domače lastništvo boljše kot tuje, ker bo itak vse rastlo in bomo raje zaslužili domači, kot tujci. Zato pod Bajukovo in Janševo vlado niso prodajali podjetij tujcem (čeprav je bil interes), temveč so želeli ustvariti domačo kapitalsko elito pod mantro, da lastnik podjetja bolje dela s podjetjem kot menedžer. Ker je cel svet živel v prepričanju, da bo rast gospodarstva trajala, je bil denar poceni. Prav vse razmere so klicale po temu, da naj se domača podjetja domače privatizirajo. Praktično zastonj denar + interes vodstvenih kadrov + interes bankirjev + politični interes. Top menedžment v Merkurju je vložil večino svojih prihrankov, ostalo pa so pristavile banke. Par sto milijonov vsega skupaj. Merkur se je odkupovalo nekaj časa in v tem času je šlo teh par sto milijonov prejšnjim lastnikom.
Zdaj pa je potrebno pogledati, kdo so bili prejšnji lastniki. To je bila država (KAD, SOD), državna podjetja (Sava, Merkator) in mali delničarji. Delnica Merkurja je bila prenapihnjena - ti lastniki so ob prevzemu zaslužili veliiiko več, kot je bilo podjetje vredno. Se torej razumeva? Denar, ki je šel od državnih (in tujih) bank, je šel večinoma nazaj v državo. Iz enega konta na drugi konto. Razlika je bila edino v tem, da so zdaj Kordež in njegovi na papirju imeli Merkur in pa hkrati bili dolžni par sto milijonov bankam. Denar prevzema je šel pa v hranjenje javnega sektorja, mali delničarji so si pa kupovali vikende in avtomobile - šel je v potrošnjo.
Ta postopek je bil v Sloveniji nekaj popolnoma normalnega. Tako so bila prevzeta mnoga podjetja v prvi fazi privatizacije, med drugim BTC, Iskra ... Razlika z Merkurjem pa je, da so (predvsem zaradi časa, v katerem so se dogajali prevzemi) v prvi fazi pokupili po veliko nižjih cenah. Merkurjeve delnice so na koncu kupovali po nepredstavljivih €400. Ko pa se je začela recesija, so Lahovnik in njegovi začeli gonjo proti "tajkunom" in ob tem naredili eno ključno napako. Prepovedali so bankam, da reprogramirajo dolgove. Bankirji so zanimivi tiči. Ko je sončno, ti dajo dežnik, ko začne deževati, ga hočejo nazaj. In pri Merkurju se je zgodilo točno to. Banke kreditov niso reprogramirale (in sledile spremenjenim razmeram na trgu), temveč so zahtevale denar nazaj. Na tej točki pa so se zadeve začele sesuvati. Ker je Merfin (podjetje, s katerim so prevzeli Merkur) moralo vračati dolgove, njihov edini kapital pa je bil prav Merkur, so ga začeli izčrpavati, da so vračali denar bankam. In v tem času se je zgodilo večino poslovnih odločitev, zaradi katerih zdaj Kordeža vlačijo po medijih in sodiščih. Slednja so v zadnjem času postavila zelo nizko mejo poslovnih rokohiterstev, zaradi katerih se sedi. Pred 10-15 leti so se takšnih rokohiterstev posluževali vsi, to je bil takrat
modus operandi. Če bi dejansko sodišča zdaj šla raziskovati vse poslovne dogodke od 1995 dalje, bi pol t.i. slovenske menedžerske elite (vključno z Gantarjem, Jankovičem, Mermalom, Bohoričem ...) za zapahi. Kordež je nekakšen strelovod za jezo naroda, ki mu razočaranemu gre vse slabše.
Od vsega skupaj upam, da ti bo ostalo naslednje. Na ljudi in njihova dejanja je treba gledati skozi očala časa. Kordež trenutno plačuje visoko ceno za dejanja, zaradi katerih praktično edini odgovarja. Strelovod. Vedi tudi, da je zunaj še veliko zgodb, ki lahko gredo po poti Merkurja. Recimo Trimo in direktorica Finkova. Vedi tudi, da so za odločitve glede prevzemov odgovorni še mnooogi drugi, ki so napačno ocenili razmere (konjunkturo), in bi morali biti obešeni za jajca, kot je Kordež. Tako politična elita, kot tudi bankirji. Zavedaj se tega, ko gledaš njihove sladke besede, ki jih plasirajo "neodvisni" mediji, ki jih imajo v rokah. Na temo prevzema in padca Merkurja je par diplomskih nalog, ki jih lahko preletiš in si sam ustvariš mnenje. Prav neposredno pa ti lahko rečem, da si kdaj preberi malo Kordežev blog. Lahko ti da neke nove poglede, na podlagi katerih, si boš potem lahko ustvaril svoje lastno mnenje.