Prezračevanje obnovljene stare hiše

javr

Guru
6. dec 2011
1.617
1.068
113
Kaj naj bi "pekoc" radiator naredil? Tistega kar naj bi normalno ogret radiator po celi povrsini ne bi naredil?
po moje, mogoče nimam prav, a opažanja zaenkrat kažejo tako: bolj kot je radiator vroč, nižja je vlaga v prostoru. Recimo spalnico želiš ogrevati na 15°C: vlaga v prostoru je nižja če jo ogrevaš z radiatorjem v katerega gre 80°C in je vroč samo po vrhu, kot pa z radiatorjem v katerega gre 45°C in je vroč po celotni površini
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Nimam izkusnje s takimi temperaturami. Jaz navodil iz gregorciceve se nisem slisal.
Temperatira v celi hisi (najbrz tudi v garazi) odstopa pd teh temperatur za +-2°C, v kurilnici pa ko zakurim najbrz +5.
Desna ni zunaj, ampak mansarda, leva pritlicje.
 

Priponke

  • IMG_20221122_123649.jpg
    IMG_20221122_123649.jpg
    713,4 KB · Ogledi: 47

javr

Guru
6. dec 2011
1.617
1.068
113
ne razumem stavka "Jaz navodil iz gregorciceve se nisem slisal.", iz slike pa tudi ne vem kaj bi naj bilo razvidno, še najbolj pade v oči zunanja +23°C na dan 22.november
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Sem dodal, zunanja ni zunanja ampak v mansardi.
Vlada je dolocila nizje temperatura ogrevanja, jaz imam 100+m3 v klavtrah. Senkat jih ne mislim, sem raje na toplem. Ce pa kdo da 80- 100€/m3 pa lahko pride po njih v okolici Domzal.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
po moje, mogoče nimam prav, a opažanja zaenkrat kažejo tako: bolj kot je radiator vroč, nižja je vlaga v prostoru. Recimo spalnico želiš ogrevati na 15°C: vlaga v prostoru je nižja če jo ogrevaš z radiatorjem v katerega gre 80°C in je vroč samo po vrhu, kot pa z radiatorjem v katerega gre 45°C in je vroč po celotni površini
:rolleyes:
Fizika: sedi 1
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.486
3.117
113
Bolj je vroč radiator bolj ti suši stanovanje to je jasno vsakomur. Bolj je suho stanovanje manj je možnosti za plesen to je tudi jasno vsakomur...
Ampak...so črpalkarji z nizko temperaturnim ogrevanjem iznašli nov pojem in sicer plemenita plesen :evil:
Ne odpirajte oken....svet je krut:cheer:
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Vlaga v stanovanju nima nobene veze s tem kako vroč je radiator. Ker vroč radiator ne suši. (Seveda ob tem, da je temperatura v prostoru ena v primeru razl temp radiatorja).
Vlaga je odv od temperature zraka v prostoru, ker samo to vpliva kako količino voda lahko zrak drži. Višja je temp nižja bo relativna vlažnost pri enaki količini vode v prostoru. Ker če relativna vlažnost pade ko se segreje na 80° vročem radiatorju to nič ne pomaga, ko bo pa spet narasla čez dva metra ko se zrak ohladi na temp prostora.

Zaj pa če radiator na 30° zadostuje da bo zrak na 22° al pa radiator na 80° je vseeno.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Vroč radiator bo samo nižal relativno vlago v prostoru, absolutne pa ne. In v hladni točki bo enako prihajalo do kondenzacije in posledično do plesni.

Pomembno je odstranjevanje vlage ne pa kurjenje preko vseh meja...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Bolj je vroč radiator bolj ti suši stanovanje to je jasno vsakomur. Bolj je suho stanovanje manj je možnosti za plesen to je tudi jasno vsakomur...
Ampak...so črpalkarji z nizko temperaturnim ogrevanjem iznašli nov pojem in sicer plemenita plesen :evil:
Ne odpirajte oken....svet je krut:cheer:

Kaj si pa ti tole zmetal na kup :bonk:
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.210
680
113
Hanzi: Lunos je predrag polizdelek na ravni kitajskih rekuperacij, ki so vsaj pol cenejse, tudi glede izkoristka so povprecni oz pod. . Sem tud jst gledal kvazi strokovnjake, pa nimajo notr nic inovativnega niti posebnega niti ni slovensko ni vse skupaj.

Kot so ze omenili sogovorniki: micka rekuperacija je trenutno v SI zagotovo veliko boljsa in cenejsa resitev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.088
801
113
Ja micka je najmanjša s kocko, torej z dejanskim izmenjevalcem, kocko se spiha 1x na leto, zadeva je dokaj čista in učinkovita. Imam v funkciji 4 leta, sem že 100x napisal. Te s keramičnim satjem so bolj primerne za v spalnico. Micka je za v spalnico preglasna, za v ostale prostore pa zelo učinkovita. Keramično satje vsaj nekaj energije povrne in s tem malo prezrači, kar je namen.
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
Jaz sem letos montiral reo2 prezračevanje.
Zaenkrat zelo zadovoljen.
Je pa dvocevni oz ima za vstopni in istopni zrak posebej ventilator
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
Si dodal v obstoječe stanovanje? Kakšne so kaj cene? Veliko štale ob montaži?

LP
Ja v obstoneče stanovanje.Svinjarije ni bilo kaj hudo.Dve luknji skozi steno.Edino kabel smo pripravili.Cena pa če se prav spomnem 650 ali 670 eur z montažo na komad.
Jaz sem montiral 3 komade.
V dnevno,kuhinjo in kopalnico
 
Nazadnje urejeno:

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
A pa se to da montirati na navpično steno ali pa na poševnino stropa? Gledam slike, pa je povsod montirano na ravnem stropu. Moram rešit prezračevanje v mansardi, kjer so samo strešna okna.