Prezračevanje obnovljene stare hiše

manal

Pripravnik
13. feb 2011
59
25
18
to je enaka zadeva kot mitsubishi lossnay? je kaksna prednost, razen cene ...

Če sem odkrit prej nekako nisem drugih gledal razen lunosa.Potem pa smo pri nas v pisarni kjer sedi 5 oseb testno namontirali enega.
Po namestitvi se je kvaliteta zraka bistveno izboljšala v samem prostoru.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.061
598
113
še jaz se priklučim debati:

Rabim za kopalnico velikosti 11m2, v njej je sušilni stroj, bana, tuš in imam probleme z veliko vlage in posledično plesnijo. počasi bo to treba rešit.
talnega gretja nimam (bedak sem, vem) dve steni sta zunanji 10cm stiropora, mansardne izvedbe na spuščenem stropu 25cm izolacije, dodatno si jo ogrevamo z argo keramičnim termoventilatorjem (kadar se tuširamo ali kopamo). Imam eno okno in sicer zračimo ampak če pozimi preveč zračimo potem je mrzla kopalnica.

zdej sem gledal to micko lossnay me pride z montažo 671€ - 20%ekosklad 537€ pri emundii.

lahko jo montiram kot kaže na sliki (največ plesni je v tem kotu nad predvideno montažo):
IMG_20221129_101404.jpg

potem sem videl, še druge lokalne rekuperatorje npr:
1.) https://www.emundia.si/olimpia-splendid-lokalni-rekuperator-sitali-sf150 z montažo 514€ (ni eko sklada, ker rabim sam enega)
2.) https://www.emundia.si/aerauliqa-lokalni-rekuperator-zraka-next-150-z-daljinskim-upravljalnikom z montažo 534€ (ni eko sklada, ker rabim sam enega)
ali pa da kupim sam in da probam najt nekoga, ki mi ga vgradi (s čimer se mi sicer ne da ukvarjat ampak bi se potrudil tudi to)
3.) https://www.amazon.de/-/en/Aerauliqa-Quantum-NEXT-Decentralised-Multifunction/dp/B07W4DJVQB/ref=sr_1_1?crid=KPVFJRV49TG0&dchild=1&keywords=quantum+next+aerauliqa&qid=1607246914&sprefix=QUANTUM+NEXT+Aera,aps,212&sr=8-1&th=1 259 s poštnino vred.
4.) odprt za ideje, navadnea ventilatorja ne bi imel, ker potem mi vleče toploto ven in bo še bolj mrzla kopalnica.


moje zahteve so:
- vlago ven spravit in s tem zmanjšat možnost nastanka plesni
- zadržat toploto v kopalnici (hiša se greje s TČ in mam sam en lojtra radiator v kopalnici)
- naj bo čimbolj enostaven oz. avtonomen, da vklopiš pa pozabiš na njega.
- na tej strani gre mimo železnica in bi bilo zaželjeno, da se hrup čimmanj prenaša v notranjost
- vem, da elektriko bom moral sam speljat do tja - že mam naštudirano kaj in kako
- ne bi plačeval celega premoženja, ker nekoč v bližnji prihodnosti upam, da se bo rihtala kopalnica na novo.


še na kaj druzga moram paziti?
ali je lokalni rekuperator sploh primeren za kopalnco recimo?

hvala za pomoč
matej_
 
19. jul 2007
2.781
1.504
113
4.) odprt za ideje, navadnea ventilatorja ne bi imel, ker potem mi vleče toploto ven in bo še bolj mrzla kopalnica.

matej_
Če je bolj problem sama vlaga, kot pa kvaliteta zraka kot celota:
Notranji razvlaževalec (aka. Hofer varianta za 139 €).
Zmerna porabna energije.
Naštimaš avtomatiko na relativno vlažnost in ga pustiš da dela (posebej če je opcija, da ni problem enkrat na dan malo odpreti okno, npr. po kopanju odpreš okno za 30 sekund, da malo prezračiš, dobiš svež zrak (pa ne izgubiš preveč toplote), za ostalo poskrbi razvlaževalec).

Mislim, da ga par ljudi uporablja v tak namen, bodo mogoče komentirali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matjaz1974

matej_

Guru
25. okt 2007
2.061
598
113
to že imam. recimo ko perilo sušimo na štenderjih, jih dam v eno sobo, pa zalaufam razvlažilec. super zadeva.
zakaj se sušim v kopalnici? ker se mi zdi siziovo delo, ker na eni strani "proizvajam" vlago (sušilec, kopanje, umivanje,..) po drugi pa jo z razvlažilcem vlečem ven.

čez vikend, ko sušim s sušilcem (star brez TČ) je vedno okno vsaj na kip odprto, vsako jutro načeloma prezračim kopalnico na stežaj za cca. 3min, potem mogoče še kdaj čez dan, vendar zvečer ne, ker se gremo umivat, računaj 4 osebe in to je vlage kot v savni. potem , če sem zadnji odprem vsaj na kip ampak je še vedno prevlažno, ker celo noč ne more bit odprto, ker potem je zjutraj kopalnica ledenica.

zato rabim zadevo, katera dela neodvisno od mene in odpiranja oken, pa da mi toplote ven ne vleče.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.774
627
113
to že imam. recimo ko perilo sušimo na štenderjih, jih dam v eno sobo, pa zalaufam razvlažilec. super zadeva.
zakaj se sušim v kopalnici? ker se mi zdi siziovo delo, ker na eni strani "proizvajam" vlago (sušilec, kopanje, umivanje,..) po drugi pa jo z razvlažilcem vlečem ven.

čez vikend, ko sušim s sušilcem (star brez TČ) je vedno okno vsaj na kip odprto, vsako jutro načeloma prezračim kopalnico na stežaj za cca. 3min, potem mogoče še kdaj čez dan, vendar zvečer ne, ker se gremo umivat, računaj 4 osebe in to je vlage kot v savni. potem , če sem zadnji odprem vsaj na kip ampak je še vedno prevlažno, ker celo noč ne more bit odprto, ker potem je zjutraj kopalnica ledenica.

zato rabim zadevo, katera dela neodvisno od mene in odpiranja oken, pa da mi toplote ven ne vleče.
Malo toplote bo vseeno šlo ven, saj nima noben rekuperator 100% izkoristka pri izmenjavi. Boš pa lahko (vsaj pozimi) sušil perilo kar v kopalnici z rekuperatorjem, vlaga bo šla takoj ven in se bo praktično preko noči posušilo (verjetno boš rabil rekuperator dat na max, ni pa nujno).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.774
627
113
še na kaj druzga moram paziti?
ali je lokalni rekuperator sploh primeren za kopalnco recimo?
Sama lokacija montaže nima veze s tem kje se ti dela plesen. Ti montiraj tja kjer ti gre najlepše skozi (najmanj moteče, elektrika blizu ipd.).

V osnovi so rekuperatorji namenjeni bivalnim prostorom, saj tam potrebuješ svež zrak. V kopalnici ti je načeloma dovolj klasičen ventilator na timer, da v nekem času naredi svoje in je potem to to. Ampak če to ni dovolj oz. s tem preveč izgubljaš toploto, potem pač greš v nabavo rekuperatorja.

Je pa tukaj mogoče smiselno preveriti kakšne opcije, ki imajo avtomatsko hitrost ventilatorja - Micka ima zgolj ročno spreminjanje (vsaj ta model od tasta je takšen). Ker po tuširanju rabiš ti max hitrost zato da je hitro nek učinek, kasneje pa se lahko zmanjša. Če bo cel čas delal na minimum lahko da bo zelo dolgo rabil da spravi ven vlago po nekem tuširanju.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.042
5.347
113
Tudi na minimum bo kopalnico hitro preluftal. Boš pa mel zunaj po fasadi lep plesniv črn flek.
Jaz mam tamalo micko v dnevni sobi in mam flek zunaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.759
210
63
bom kar sem vprasal ...

kolega oddaja garsoniero v stanovanjski hisi. 5cm stiropor, nova lesena okna, ogreva na drva (zalogovnik, stara pec regulirana na samsona).

na severni steni se mu po kompletnem spodnjem robu zacenja delat plesen po samo dveh mesecih uporabe. ker se zadeva nahaja v pritlicju, najbrz vlece hlad od temelja gor. drugace je v garsonieri minimalno 22 stopinj. relativna vlaga pa je stvar kuhanja in tusiranja ...

ker fasada letos se ni v planu (ni denarja), se je pojavilo vprasanje, ali bi en mitsubishi lossnay resil problem kondenzacije vlage v kotih ...
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.696
581
113
Rekuperator bo zgolj gasil težave, rešitev je odkop in XPS do temelja. To lahko narediš sam, pod zemljo ni pomembno kako izgleda, zalepiš s purpenom, itak potem zemljina pritisne na steno. Strošek materiala in izkopa, mogoče ob tem preveriš še drenažo... Rekuperator ne bo nič cenejši na koncu.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
484
31
28
Slovenija
Dodatna izolacija in prezračevanje na fasadi najbrž ne bosta odpravila plesni, če je vzrok zanjo res kapilarna vlaga iz temeljev.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.696
581
113
Dvomim, verjetno cokl oz. tla niso izolirana in je toplotni most. Kapilarna vlaga se tudi izven zima pojavlja (ob deževjih vsaj) pa se verjetno ni.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
484
31
28
Slovenija
Kako visoko od tal je stena vlažna? Če je vlažen le spodnji del stene, je vzrok gotovo kapilarna vlaga, ki se dviga do višine približno meter in pol nad tlemi terena.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.042
5.347
113
Naj pobarva z termoščit al thermoshield barvo. Jaz sem s tem rešil na neizoliranih stenah
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.759
210
63
Rekuperator bo zgolj gasil težave, rešitev je odkop in XPS do temelja. To lahko narediš sam, pod zemljo ni pomembno kako izgleda, zalepiš s purpenom, itak potem zemljina pritisne na steno. Strošek materiala in izkopa, mogoče ob tem preveriš še drenažo... Rekuperator ne bo nič cenejši na koncu.

to sem mu tudi jaz povedal. pa je bolj na kratkem z denarjem. hisa pa ni ravno majhna. tam ene 12 x 9 metrov. cokl (okrasni kamen) je do visine 70 cm.

najbolje bi bilo izkop, preverit derenazo, ... ko pa se stirodur zalepi gor, je treba zadevo nekako zakljucit, da ne bo zob prevec ven gledal. fasada pa se ni v planu nekaj let ...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.919
3.945
113
Razvlažilec iz hoferja je pa 100EUR. Mesečno pa 10 EUR za elektriko. Če je težava res kondenzacija vlage je tole čisto elegantna začasna rešitev.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.042
9.137
113
EU
to že imam. recimo ko perilo sušimo na štenderjih, jih dam v eno sobo, pa zalaufam razvlažilec. super zadeva.
zakaj se sušim v kopalnici? ker se mi zdi siziovo delo, ker na eni strani "proizvajam" vlago (sušilec, kopanje, umivanje,..) po drugi pa jo z razvlažilcem vlečem ven.

čez vikend, ko sušim s sušilcem (star brez TČ) je vedno okno vsaj na kip odprto, vsako jutro načeloma prezračim kopalnico na stežaj za cca. 3min, potem mogoče še kdaj čez dan, vendar zvečer ne, ker se gremo umivat, računaj 4 osebe in to je vlage kot v savni. potem , če sem zadnji odprem vsaj na kip ampak je še vedno prevlažno, ker celo noč ne more bit odprto, ker potem je zjutraj kopalnica ledenica.

zato rabim zadevo, katera dela neodvisno od mene in odpiranja oken, pa da mi toplote ven ne vleče.
Ko pustiš vrata od kopalnice proti hodniku odprta, pomaga kaj?