To je klasična zmota! Tudi če je zunaj gosta megla da je vse mokro, je to zelo malo vlage (absolutne).Se mi zdi da je letos zadnja dva mesece nenormalna vlaga v ozračju.
V kotu je najhladnejša točka in tam se višek vlage kondenzira. Posledično prihaja do plesni. Plesni se rešiš samo na en način - najhladnejša točka na steni ne sme biti hladnejša od kondenzacijske temperature. Efektivno pomeni, da moraš vlago držati pod neko cifro.Tudi pri nas je je letos prvič v 10 letih začela pojavljati plesen v eni sobi. Temperatura v sobi 22 stopinj, vrata na stežaj vedno odprta, hiša izolirana, pohištva v bližini ni. Se je pa plesen začela delati na stropu v kotu, praktično direktno nad radiatorjem.
Tudi pri nas je je letos prvič v 10 letih začela pojavljati plesen v eni sobi. Temperatura v sobi 22 stopinj, vrata na stežaj vedno odprta, hiša izolirana, pohištva v bližini ni. Se je pa plesen začela delati na stropu v kotu, praktično direktno nad radiatorjem.
Ja saj od tega vikenda naprej je OK, ko so padle temperature. Prej ko je bilo pa 10+ stopinji je bil problem. Meni tudi ko sem na polno zračil ni padlo pod 60%. Do sedaj nisem imel nikoli problemov s tem razen zadnja dva meseca.To je klasična zmota! Tudi če je zunaj gosta megla da je vse mokro, je to zelo malo vlage (absolutne).
Recimo če uporabim ta kalkulator: https://www.richard-stanton.com/humidity-calculator/
Vnesem not zunanje podatke 5 stopinj in 100% vlaga ter 22 stopinj za notranjost in dobim 35% relativne vlage!
Če kdo jamra da ima not 70% vlage zato ker je zunaj 100% vlaga je žal vsekal konkretno mimo. Izvor vlage prihaja namreč od znotraj - zunaj je namreč vlage veliko veliko manj. Tukaj bo rekuperator zelo pomagal, tudi na minimalni hitrosti. Alternativa je tudi razvlaževalec.
Na stenah mislim da je cca 20cm izolacije (že pozabil), nad to sobo je neogrevano podstrešje... Ravno razmišljam da bi vrata te sobe zaprl in radiator odprl do konca (seveda po tem ko bom plesen odstranil in na novo pobelil).
Kaj naj bi "pekoc" radiator naredil? Tistega kar naj bi normalno ogret radiator po celi povrsini ne bi naredil?mogoče bi bilo dobro najprej po vseh prostorih v hiši namestiti nekaj poceni vlagomerjev da vidiš kaj se dogaja.
Kakšna temp gre v radiatorje? Naj bo čim višja, potem bo vlaga nizka; bo že termostatski ventil zreguliral da bo radiator grel samo kakšen centimeter od vrha navzdol, samo da je po vrhu vroč da se opečeš, no, tu nekje.
V glavnem prostoru imam na prehodu med kuhinjo in jedilnico montiran Mitsubishi Lossnay VL-100EU5-E, prezrači mi celo etažo v 5-ih urah, malo spiham enkrat na mesec kocko in prvi filter, dela odlično. V spalnici uporabljam mikro zračenje pozimi, velikokrat celo okno na kip. Priporočam.
Lunos za moje pojme sploh ni rekuperator. Ampak zgolj navaden ventilator ki malo obrača smer. O rekuperaciji govorimo ko se izmenja toplota (direktno) med notranjim in zunanjim zrakom, kar pomeni da moraš imeti dvosmerni sistem in ne enosmernega s "shranjevalnikom" toplote.O lunosu pa nekateri( ki se trzijo kot energetski svetovalci) pisejo podobno kot bi bil to dieselgate pri prezracevanju.
Zakaj sem pisal "trzijo"? Ker se z nekaterimi njihovimi prepričanji in stališči, ki jih vneto zagovarjajo, ne strinjam.
Za lunos so pa podali nekaj poročil nekih "institutov" kjer lunos ni dosegel rejlamira ih in zahtevanih % rekuperacije.
Izolacija ( ce je le mozno na zunanji, hladni strani stene) precej pripomore k odpravi plesni.
Pa kak zracnik, dimnik, napa skozi streho ki ga ne zapreš tudi poskrbi za nekaj naravnega vleka zraka.
Razen ce si naredil uspešno test zrakotesnosti.
Imam hiso letnik 75, tezavo s plesnijo imam poleti v kletni sobi kjer susiva perilo. Ne ljubi se ga nama zunaj "razkazovati". Zadevo je resil razvlažilec
Drugje tezav nimam, kljub toplotnim mostovom( balkon, stopnišče...) . Je pa hisa topla ( 23) in me cena ogrevanja ne prizadane preveč.
Kurim tisto kar nihce noče. Ker vsi bi imeli bukova drva lepo nacepljena v trikot....
Z drugimi vrstami lesa, vejami, bog ne daj kako staro ostrešje pa nihce niti ne pogleda.
Izolacije na stenah je dovolj (včasih pride do pojava plesni tudi ob manjši debelini izolacije..tam 10 cm je že spornih).
Tule bi jaz iskal krivca v podstrešju. Verjetno je podstrešje slabo ali nič izolirano - spet, zavisi od izvedbe a..načeloma bi moral na podstrešju poleg tal izolirati tudi (vsaj pol metra v višino) steno/zid, ki gre od tal podstrešja navzgor (kolikor jo pač je).
S tem dosežeš da ima zid na stiku z notranjimi prostori višjo temperaturo, kar preprečuje tvorbo kondenza in posledično pojav plesni.
V tem smislu...ko popedenaš tla:
Poglej priponko 61123
Izoliraš tudi steno, dimnike, nosilne stene - v višini vsaj pol metra:
Poglej priponko 61125
Poglej priponko 61124
Koder ne gre lepljenje zaradi višin/oblike zidu si pomagaš s stekleno volno:
Poglej priponko 61126
Poglej priponko 61127
Ko boš izoliral se loti odstranitve plesni in beljenja.
Temu se reče bypass in ja, Lossnay ima to. Preberi spec tukaj: https://www.emundia.si/mitsubishi-lokalni-rekuperator-lossnay-vl-50es2-e-z-dalinjskim-upravljalnikomDa malo ukradem temo. A micka lossnay omogoca pass-trough? Torej da deluje kot ventilator. Sam bi rabil eno rešitev ki bi omogočala večino časa rekuperacijsko zračenje, poleti pa bypass (hladen zrak od zunaj mora prit noter in zamenjat toplega, kar je ravno nasprotno tistega kar dela rekuperator).
- By-pass funkcija – v poletnem obdobju, ko je v nočnem času zunanji zrak hladnejši od zraka v prostoru preko by-pass funkcije dovaja zunanji hladnejši zrak mimo Hyper Eco jedra ter tako zmanjša obremenitev klimatskih naprav v dnevnem delu dneva.
Ne verjami marketingu, vprašaj raje kakega izvajalca strojnih inštalacijphilips lunos se tezi kot rekuperator, celo subvencijo dobis za njega ce sem prav seznanjen.
Ebkrat sem gledal neko "reklamo" v oddaji "prava ideja" ali nekaj podobenga..
Res.skoraj neverjetno da imamo slovenci take inzinirje da svoje izdelke tako uspesno prodajajo v nemciji....