Prezračevanje obnovljene stare hiše

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
V glavnem prostoru imam na prehodu med kuhinjo in jedilnico montiran Mitsubishi Lossnay VL-100EU5-E, prezrači mi celo etažo v 5-ih urah, malo spiham enkrat na mesec kocko in prvi filter, dela odlično. V spalnici uporabljam mikro zračenje pozimi, velikokrat celo okno na kip. Priporočam.

In kako se ta zadeva montira? Na kak princip deluje?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Lukna ali dve skozi steno. Odv od modela..
Jaz mam 1x fi 10 cev locena napol za dovod in izpuh (tašvohni model). Močnejši majo dve ločeni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Nisi mogel spat, pa si prišel pogledat, če se je kdo odzval? :D Reci kar želiš, jaz redno zračim z odprtim oknom, pa nimam povsem nobenih težav s plesnijo.
Meni odgovarjas?
Ce si meni odgovarjal, potem sploh ne razumem ljudi, ki kupujejo nova okna za v staro hiso. Pa gledajo Ug, pa k, la koliko komorni profil, pa koliko stekel ... Vseeno, ce bi imeli se naprej stara.
 
Nazadnje urejeno:

bomber

Pripravnik
14. maj 2011
93
4
8
Ptuj
lunixfashion.si
Razumem, da je rekuperator tih, bolj me skrbi koliko več zunanjega hrupa zaradi rekuperatorja pride v hišo.
Pri Mitsubihiju ne pride nič hrupa skozi. Pri Lunosih, Blauberg, Siku ipd. pa precej, ker gre za skoraj prost prehod.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Je kdo delal lokalno rekuperacijo v stari hisi(letnik nekaj pod 90)?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Mi že dobro leto uporabljamo lokalne rekuperatorje SIKU RA1-50 (cena za 4 rekuperatorje z vgradnjo po vrnjenem EKO skladu je bilo nekje 1500 eur), in sicer 2 imamo v spodnji etaži (dnevna in jedilnica) in 2 v zgornji etaži (spalnica in otroška soba). Prej sem se med spanjem (če sem se zbudil) opazil nek "tunst" v sobi, sedaj tega več ne opazim... Tako da se mi zdi vredu naložba. V mrzlejših mesecih oken skorajda ne odpiramo več in je vredu zrak po hiši. Težav z vlago nismo imeli niti pred rekuperacijo, ampak takrat smo se greli z dvema klimama, ampak smo hišo temeljito prenovili in smo med obnovo vgradili tudi rekuperatorje. Okolice se ne sliši (pri prejšnjih starih 2 slojnih oknih se je precej bolj slišalo okolico kot sedaj s 3 slojnimi okni in z rekuperatorjem). Pri nas delujejo 24/7.

Prednosti rekuperacije:
- konstanten vredu zrak po hiši
- ne rabiš prezračevat hiše (odpirat oken) (super tudi, če si odsoten par dni)
- okolica je zaradi rekuperatorja neslišna (bi rekel da skoraj enako, kot če ga ne bi bilo...)

Slabosti:
- zdi se mi, da pozimi kar precej hladi hišo (tudi če sediš pod rekuperatorjem, opaziš hladen zrak), poleti pa se mi zdi, da "greje" hišo - na nek način je to tak logično, ker čez zimo je zunaj konstantno hladno, poleti pa čez dan čez 30 stopinj (in takrat ti lahko noter piha samo segret zrak...)
- ta model je kar slišen; sicer te ne zbudi, ampak pri čisti tišini ga slišiš, predvsem ko zamenja smer pihanja - ampak nebi rekel, da je moteče... Lunos (pri kolegu) je precej tišji (pa ne delam reklame ;), ampak samo povem lastne izkušnje)

Če koga zanima še kaj, naj napiše in z veseljem odgovorim... ;)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Noben rekuperator nima 100% izkoristka pri izmenjavi toplote, tako da hlajenje pozimi in gretje poleti je pričakovano.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
798
113
Ne bi vas rad dražil ali kaj, keramični so najslabši po izkoristku. Če imate možnost, uporabite lokalni etažni Mitsubishi s kocko, tam se toplota najbolje izmenjuje. So pa keramični še vedno veliko boljši, kot odpirat okna.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Spet zbujam temo... Na naših lokalnih rekuperatotjih se da nastavit, da zrak piha samo v eno smer (en rekuperator vpihuje zunanji zrak, drugi pa izpihuje notranji zrak).. In se sprašujem, če bi bilo smiselno med poletjem ponoči nastavit rekuperatorje tako? Da bi od zunaj skozi prostore šlo čimveč svežega hladnejšega zraka.. Ima kdo tako in ali se pozna kaj v primerjavi z rekuperacijo (da se smer pretoka zraka preklaplja vsakih 70 sec)?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Spet zbujam temo... Na naših lokalnih rekuperatotjih se da nastavit, da zrak piha samo v eno smer (en rekuperator vpihuje zunanji zrak, drugi pa izpihuje notranji zrak).. In se sprašujem, če bi bilo smiselno med poletjem ponoči nastavit rekuperatorje tako? Da bi od zunaj skozi prostore šlo čimveč svežega hladnejšega zraka.. Ima kdo tako in ali se pozna kaj v primerjavi z rekuperacijo (da se smer pretoka zraka preklaplja vsakih 70 sec)?
Če lahko odpri okna in vrata diagonalno preko hiše. Bo večji pretok zraka.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.807
113
Spet zbujam temo... Na naših lokalnih rekuperatotjih se da nastavit, da zrak piha samo v eno smer (en rekuperator vpihuje zunanji zrak, drugi pa izpihuje notranji zrak).. In se sprašujem, če bi bilo smiselno med poletjem ponoči nastavit rekuperatorje tako? Da bi od zunaj skozi prostore šlo čimveč svežega hladnejšega zraka.. Ima kdo tako in ali se pozna kaj v primerjavi z rekuperacijo (da se smer pretoka zraka preklaplja vsakih 70 sec)?
Z rekuperacijo ne bos dosegel dovolj velikih pretokov zraka, da bi dejansko uspel znizat maso objekta.
Tu pomaga kvecjemu zracenje na prepih (ce nimas komarnikov zna biti problematicno?)
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.468
1.251
113
Iskajoč brata
Zdravo,
evo, še jaz obujam temo. V spalnici se začela delati plesen. Soba je obrnjena na sever, hiša stara 40 let... Deset let je bilo OK, sedaj pa kar naenrkat.....
Sem dal povpraševanje na Lunos, takoj dobil predračun. Vse OK, samo moti me, da ima svak lunos in ima po dveh letih normalnega delovanja, sedaj težave.. Problem je, da ne more dobiti servisa na dom.... Me je kar malo odvrnilo...
Potem dobiš še eno ponudbo za Zehnder, vendar so cenovno vsaj enkrat dražji....

Imate še kakšen predlog, dobre izkušnje.....
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Zdravo,
evo, še jaz obujam temo. V spalnici se začela delati plesen. Soba je obrnjena na sever, hiša stara 40 let... Deset let je bilo OK, sedaj pa kar naenrkat.....
Sem dal povpraševanje na Lunos, takoj dobil predračun. Vse OK, samo moti me, da ima svak lunos in ima po dveh letih normalnega delovanja, sedaj težave.. Problem je, da ne more dobiti servisa na dom.... Me je kar malo odvrnilo...
Potem dobiš še eno ponudbo za Zehnder, vendar so cenovno vsaj enkrat dražji....

Imate še kakšen predlog, dobre izkušnje.....
Antiplesen barva, zračenje, redno kurjenje in fasada. Rekuperacija bo pomagala, bo šlo pa zato precej toplote v nič (ali pa bo plesen ostala). En trik je še odmik pohištva od sten (omare), da zrak boljše kroži.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
Imate še kakšen predlog, dobre izkušnje.....
mogoče bi bilo dobro najprej po vseh prostorih v hiši namestiti nekaj poceni vlagomerjev da vidiš kaj se dogaja.
Kakšna temp gre v radiatorje? Naj bo čim višja, potem bo vlaga nizka; bo že termostatski ventil zreguliral da bo radiator grel samo kakšen centimeter od vrha navzdol, samo da je po vrhu vroč da se opečeš, no, tu nekje.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.468
1.251
113
Iskajoč brata
omar ni blizu, smo to malo preventivno poskrbeli.... ogrevanje je na toplotno, tako da ni visokih temperatur v radiatorjih. Ne bi pa rad dvigoval temperature v spalnici, ker želim spati v bolj hladnem prostoru. Imamo pa čez štuk vedno vse odprto, razen kopalnica....