Predelava brajdovca /grozdja v vino..

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pri jurki in izabeli verjetno vsak podeželan takoj pomisli na rdečo. Pa itak ni to bistvo vprašanja...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Ta 16-ka so verjetno brix-i na tvojem refraktometru. Iz tega boš dobil dobrih 8 % alkohola. Mogoče problem za stabilnost vina na dolgi rok.
Kolikor so meni pravili, bo žveplanje rdeče brajdovščine povzročilo, da se bo razbarvalo. Če ne najdeš nekoga z izkušnjami, kako z brajdami, poskusi na manjšem vzorcu.
Teoretično je za vretje res najbolje, da vre pri nižji temperaturi in počasi. V praksi kot amater pa boš imel same probleme, če bo klet imela pod 16 stopinj. Mi smo imeli klet, ki je držala 14 stopinj. Če je bila trgatev v hladnih razmerah, kar je nekdaj pogosto bilo, smo to vlačili domov, greli, da se je proces začel. Seveda v časih, ko za kupljene kvasovke ni vedel še nihče. Kvasovke boš našel v kmetijski trgovini. Če mošta ne boš žveplal, bo vrelo brez dodanih kvasovk na osnovi tega, kar narava ponuja okoli tebe, vendar ti ne vidiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Skoda casa ker tole seka v kontra.
No tema in šmarnica. Saj so ti vse napisali tudi poi tehnologijo.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
Za drugič:
1. grozdje zmelješ in če ima mlin to možnost odstraniš peclje(posoda ne sme biti popolnoma polna ker ti sicer metalo čez)
2. kupiš kvasovke za črnino, jih vsuješ v 2l mlačne, sladkane vode in nič ne mešaš. Počakaš da se speni(cca 2h)
3. streseš kvasovke z vodo v kad(počasi in nič ne mešaš)
4. naslednji dan bi ti moralo vse skup že vreti, mešaš redno in pokrivaš s folijo
5. po izmeri in glede na želje po alkoholu dodaš sladkor(beri tabele)
5. Večji del bi moral povreti v cca 5 dneh, takrat sprešaš in daš v cisterno s plovcem
6.Preveriš stopnjo sladkorja, povsem povreto je 24Oe
7. Po cca 10 dneh dodaš tekoče žveplo cca1,2dcl na 100l, plovec obliješ s parafinskim oljem

To je to
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Za drugič:
1. grozdje zmelješ in če ima mlin to možnost odstraniš peclje(posoda ne sme biti popolnoma polna ker ti sicer metalo čez)
2. kupiš kvasovke za črnino, jih vsuješ v 2l mlačne, sladkane vode in nič ne mešaš. Počakaš da se speni(cca 2h)
3. streseš kvasovke z vodo v kad(počasi in nič ne mešaš)
4. naslednji dan bi ti moralo vse skup že vreti, mešaš redno in pokrivaš s folijo
5. po izmeri in glede na želje po alkoholu dodaš sladkor(beri tabele)
5. Večji del bi moral povreti v cca 5 dneh, takrat sprešaš in daš v cisterno s plovcem
6.Preveriš stopnjo sladkorja, povsem povreto je 24Oe
7. Po cca 10 dneh dodaš tekoče žveplo cca1,2dcl na 100l, plovec obliješ s parafinskim oljem

To je to
Super..A bo kaj narobe če vrem v cisterni in potem pretočim ??
 
! Koliko mošta lahko natočim v cisterno da bom lahko normalno vrel ? Imam vrelno veho in gumico za okoli.
Kakšna je idealna temperatura v prostoru za normalno vretje ? V koliko dneh cca se ponavadi konča vrenje. ? V kolikem času potem pretočim ? Je smiselno potem žveplati ?

za vrenje skrbijo glivice...jih maš
cisterne so ponavadi v kleteh hramih 10,15 C..če je premrzlo ne funkcionirajo najbolje.....

drugo leto predno se lotiš najavi, mam nekaj ljudi ki to dela okrog sebe, pa zveš s prve roke...Ti znajo pomagati
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Imam dve kleti . Eno hladno ,eno bolj toplo. V topli imam zamrzovalne skrinje ,in električni radiator po potrebi. Tu bom vrel ,ko pretočim gre pa v hladno klet..
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Sem ga imel tri dni v kadi zmletega..Sam tam še ni nič vrel..Danes stiskam.

Iz ene stiskalnice , seveda treba vzeti v zakup ko sem polnil je dosti tekočine zraven ,imam cca 100-110 litrov..
Sem prav presenečen..

Imam pa še v kadi ,mislim da bo šlo v eno prešo.. Kad je 220l ,pa še v eni manjši sem imel cca 40 l, preša pa 60l.
 

Priponke

  • Webp.net-resizeimage (83).jpg
    Webp.net-resizeimage (83).jpg
    612,9 KB · Ogledi: 147
Nazadnje urejeno:
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: sandra in gr69

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
Barve je nekaj. Problem zna biti ker je bil tako dolgo brez zaščite. Pri vretju nastaja co2 ki spodrine zrak da ne oksidira. Takoj po kvasovke pa na toplem naj bo da čim prej odvre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

jest5

Guru
18. avg 2007
25.165
-8.273
113
Kot sem že rekel, če drugega ne, kupi/vzemi ženi kocko kvasa/kvas v prahu in vrži zadevo v mošt. Bolj to, kot da se razmnožijo bakterije in ti naredijo kis
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
A tole so že kvasovke zraven ,ali jih je potrebno dodati posebej ?? Kot jaz razumem so to že kvasovke / aktivator ??

"

Hrana za kvasovke BIOAKTIV 100 g - popolno hranilo, aktivator in regulator fermentacije« Nazaj

Podjetje: Kmetijska trgovina Mihaela
Je kvalitetna hrana za regulacijo fermentacije, poveča kompleksnost in organoleptične lastnosti. Dodaja se na začetku fermentacije, po 1/3 vrenja, pri ponovni fermentaciji in za peneča vina.

Sestava: tiamin (vitamin B1), polisaharidi, dušikov sulfat in fosfat, stene kvasovk.

Doziranje: 20 - 60 g/hl.

Vsebina: 100 g
"
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
To je hrana za kvasovke in ne kvasovke.
Če se prav spomnim preteklih postov, si nekje is Savinjske doline. Na tvojem območju lahko greš denimo v Mercator Tehniko v Žalec, na policah levo, kjer so vrtnarske stvari boš našel tudi kake kvasovke. Tam nekje kako polico naprej od semen. Pojdi po sredini in glej levo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Meni se je oa lani iz takega grozdja kis sfizil. Pravzaprav sploh ni nastal. Razloga ne poznam. Lrejsnja leta mi je uspel lep kis.
Lani pa je dobil neko belo mreno na vrhu in se zadeva sploh ni skisala.
Kaj sem ga vsral?
Sem imel na premrzlem, ker sem imel zraven garaznih vrat na dobrih 15C?
Prejsnja leta sem zadevo premaknil pod stopnice na cca 20C.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Hanzi

Ne no - to je resna enološka tema, ne moreš ti zdaj s kisom tu not uletavat.

No - vsaj zdaj še ne - bo treba počakati, kaj bo merdžo skup spravil - mogoče boste potem lahko resno o kisu naprej diskutirali.

edit: typo
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
Reactions: McGiver