Pogoji za penzijo 62 let/42 delovne dobe - predlog?

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Moje mnenje je, da bi se morala "penzija" preračunat vsem vedno, ko se spremenijo pogoji. Dodatno bi se moral gledat pogoj 40 let, kot vedno, neglede na starost. Enako penzije prilagodit tistim, kateri niso vplačevali 40 let.

Da ne omenjam raznih zaslužnih, borčevskih, na lepe oči ipd pokojnin...

Ampak to doseč...
 
27. jan 2022
4.707
1.676
113
Moje mnenje je, da bi se morala "penzija" preračunat vsem vedno, ko se spremenijo pogoji. Dodatno bi se moral gledat pogoj 40 let, kot vedno, neglede na starost. Enako penzije prilagodit tistim, kateri niso vplačevali 40 let.

Da ne omenjam raznih zaslužnih, borčevskih, na lepe oči ipd pokojnin...

Ampak to doseč...
Moje mnenje je, da bi se morala izobrazba vsakemu odvzet, ko se spremeni izobraževalni sistem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Moje mnenje je, da bi se morala izobrazba vsakemu odvzet, ko se spremeni izobraževalni sistem.

Seveda. KEr ravno izobrazba tepe vse ostale ane...

Tipičen primer. Moj oče delal na pošti, 30+ let bil skupaj s sodelavcem, tisti je šel v penzijo 2,3 leta prej, vmes so spremenili pogoje in je dobil konkretno manj penzije. Zakaj že? Ker so se tako odločili?
 
27. jan 2022
4.707
1.676
113
Seveda. KEr ravno izobrazba tepe vse ostale ane...

Tipičen primer. Moj oče delal na pošti, 30+ let bil skupaj s sodelavcem, tisti je šel v penzijo 2,3 leta prej, vmes so spremenili pogoje in je dobil konkretno manj penzije. Zakaj že? Ker so se tako odločili?
Nisi razumel.

Jebiga življenje ni pravično!
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Ni prav tudi to, da od npr. 10.000 EUR bruto placujes prispevke za penzijo, dejansko pa ti gre v pokojinsko osnovo nekje do cca. 3.500€ bruto. Ostale pa placas zakaj?

Ali pa nadomestilo za brezposelnost. Placujes X% od 10.000€. Potem si pa brez sluzbe dobis pa 80%, vendat ne vec kot nekih 800€. Ja zakaj pa potem placas od 10.000€? A ja, za Janulla, Teo Jarc, Zlatka, ipd.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.009
113
Kočevska
Ni prav tudi to, da od npr. 10.000 EUR bruto placujes prispevke za penzijo, dejansko pa ti gre v pokojinsko osnovo nekje do cca. 3.500€ bruto. Ostale pa placas zakaj?

Ali pa nadomestilo za brezposelnost. Placujes X% od 10.000€. Potem si pa brez sluzbe dobis pa 80%, vendat ne vec kot nekih 800€. Ja zakaj pa potem placas od 10.000€? A ja, za Janulla, Teo Jarc, Zlatka, ipd.
Plačuješ za tiste, ki imajo 10% tvoje plače. :evil: Tisti, ki jih naštevaš si pa kar sami vplačujejo, sicer najbrž ne toliko kot ti..
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.469
2.325
113
Danes sem bral podoben članek na telefonu, pa ga sedaj ne dobim
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
Ni prav tudi to, da od npr. 10.000 EUR bruto placujes prispevke za penzijo, dejansko pa ti gre v pokojinsko osnovo nekje do cca. 3.500€ bruto. Ostale pa placas zakaj?

Ali pa nadomestilo za brezposelnost. Placujes X% od 10.000€. Potem si pa brez sluzbe dobis pa 80%, vendat ne vec kot nekih 800€. Ja zakaj pa potem placas od 10.000€? A ja, za Janulla, Teo Jarc, Zlatka, ipd.
in zakaj se priznava samo 2/3 služenja vojske. Leto vojske - leto prej v penzijo
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
Zato, ker ste se imeli preveč lepo :evil:
/s


Prostovoljno? Najbrž govori o naborništvu, dokler je bilo še obvezno? Ali kako je bilo to "prostovoljno"?
a si že slišal za sarkazem...? :oops1:

pri nas si beneficije talajo tile ki sedijo v poslanskih klopeh, to kar pa smo morali za državo iti na "mus", pa nikogar ne tangira.. četudi so nam vzeli najmanj leto življenja brez da bi se sami odločili za to... se strinjam SVINJARIJA! :eek:
 
  • Všeč mi je
Reactions: GStar

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.224
5.243
113
Moje mnenje je, da bi se morala "penzija" preračunat vsem vedno, ko se spremenijo pogoji. Dodatno bi se moral gledat pogoj 40 let, kot vedno, neglede na starost. Enako penzije prilagodit tistim, kateri niso vplačevali 40 let.

Da ne omenjam raznih zaslužnih, borčevskih, na lepe oči ipd pokojnin...

Ampak to doseč...

A cmo tole pandorino skrinjico malo premisliti. Edino logicno in prav je, da se dolocijo pogoji, kaj je kdaj treba in za kaj in to se potem vec ne spreminja. Zdaj ste vsi glasni okoli penzij:
- ker se vas ne tičejo kot se vas bodo cez 20 let, to je pa se daleč tok naprej misliti
- ker ce to velja za penzije velja za vse, kjer se pogoji spreminjajo

Danes ni gradbenega dovoljenja, ce niso odmiki s soglasjem overjenim pri notarju, ce ne mores avta obrniti na svojem, ce bajta ni zgrajena po statiki, ki velja danes (ustrezna protipotresna bajta), ce bajta ni energetsko ucinkovita - koliko vas ruši? Ker vsi moramo zadoscati aktualnim pogojem, ne tistim katere so zahtevali takrat, ko se je v ta "dogovor" šlo...

Pa seveda vse avte pod euro 6, a kok je sedaj, ce ze niso elektricni, v prešo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
Zakaj bi si človek moral plačevati pokojninsko dobo sam, če ga je prisilno zaposlila država? To pa je res neumnost.
Če se kaka jugoslovanska delovna doba šteje ljudem (lahko se konec koncev ne bi ali pa v zelo omejenem obsegu, ker je šlo za neko drugo državo), bi se čas v JLA moral upoštevati vsaj v polnem koledarskem času. Čeprav je to precej malo in res ugodno za državo. Da bi namreč zagotovil tako številčni profesionalni sestav, bi za enega vojaka nabornika moral tudi po takratni delovno pravni zakonodaji zaposliti vsaj 3 ljudi. Nabornik je bil namreč na voljo 24 ur na dan, 7 dni na teden.
Po drugi strani mislim, da pri nas upokojitev očitno prinaša prevelike ugodnosti in delo preveč negotovosti. Sicer ljudje ne bi silili v penzijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajote in ales85

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Ti bom dal “saj je šlo za neko drugo državo” … - a smo se za ti borili, da bomo vse pravne norme poteptali?
Slovenija je morala in tudi je prevzela (več ali manj … glej spodaj) svoj del obveznosti iz pokojninskega zavarovanja svoje “predhodnice”.

Glede več ali manj: najbolj je prizadelo ljudi na mejne območju, ki so bilo zaposleni v drugi republiki - tu je “svinjarija”, da so ostali v pokojniskem sistemu druge republike. Kar se je izakazalo za “slabo” - beri manj pokojnine.
In ne mi, da so sami krivi - obstajajo področja, kjer je meja bila samo formalnost in so ljudje živeli “tu in tam”, ker je tako že bilo stoletja. In ne - ni to samo Istra …

Edit: in tu ima seveda Jabe popolnoma prav - edino pravilno je, da se družbeni dogovori ne menjajo, kot se trenutni politiki zazdi.
Pa podaljševanje delovne dobe ne spada v to - je čisto normalno, da bomo delali dlje. Bo pa morala politike zelo paziti, kako bo reševala “mejne primere” - recimo tiste, ki so se zaposlil takoj po osnovi šoli (ja - tudi taki obstajajo) - te ne moreš gnati do 65-67 (kar čaka mojo generacijo) ali jih po drugi strani “kaznovati” z prevelikimi odbitki, ker so šli premladi v penzijo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
No, potem je treba tudi na nek način prisilno delo v tej državi smiselno priznati s strani pokojninskega sistema. JLA ni bila prostovoljna, v njej s(m)o bili vsaj 12 mesecev, bile so uradne omejitve, kaj se sme tudi ko si šel na dopust. Tu je vse, kar je manj od razmerja 1 : 1 sramota. Kvečjemu bi bilo prav, da je benificirana kot so ga takrat imeli policisti in vojaški profesionalci. Ker država ni plačevala prispevkov za nabornike v pokojninsko blagajno, je samo vprašanje, koliko bi bili ocenjeni prispevki. Verjetno minimalna plača za tisti čas.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajote in ales85
27. jan 2022
4.707
1.676
113
No, potem je treba tudi na nek način prisilno delo v tej državi smiselno priznati s strani pokojninskega sistema. JLA ni bila prostovoljna, v njej s(m)o bili vsaj 12 mesecev, bile so uradne omejitve, kaj se sme tudi ko si šel na dopust. Tu je vse, kar je manj od razmerja 1 : 1 sramota. Kvečjemu bi bilo prav, da je benificirana kot so ga takrat imeli policisti in vojaški profesionalci. Ker država ni plačevala prispevkov za nabornike v pokojninsko blagajno, je samo vprašanje, koliko bi bili ocenjeni prispevki. Verjetno minimalna plača za tisti čas.
Kdo je bil 12 mesecev? Smo lepo bili oktober do junij/julij - vsak 30 dni skračenja, pa nagradno, ... Ne na pamet in po pripovedkah.
Ko mi je julija general na zadnjem sedežu kombija rekel: alo momče kad si se zadnji put šišao, je bil moj odgovor: da niste vi došli u GINA-u, ja bi se več skinuo. No pol sva bila tri dni "bestiča", ker stari vodnik ni upal dat generale vozit gušterjem. ;)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
Kdo je bil 12 mesecev? Smo lepo bili oktober do junij/julij - vsak 30 dni skračenja, pa nagradno, ... Ne na pamet in po pripovedkah.
Ko mi je julija general na zadnjem sedežu kombija rekel: alo momče kad si se zadnji put šišao, je bil moj odgovor: da niste vi došli u GINA-u, ja bi se več skinuo. No pol sva bila tri dni "bestiča", ker stari vodnik ni upal dat generale vozit gušterjem. ;)
Jaz sem bil uradno 12 mesecev. Koledarsko res od sredine septembra do sredine avgusta. Tudi ti si se zlagal, da si bil od oktobra do junija. Ampak zakaj se ne bi, če sicer nimaš nič pametnega za prispevati v temo? Leta 1987, ko sem bil jaz, ni bilo nobenega generalnega skrajšanja v dolžini 30 dni za vse. Kako sem koristil dopust in kak dodatno dobljen dopust, je moj problem. Tudi v tistih časih nisi mogel zaposliti delavca brez da bi mu dal letni dopust. Razen tega smo bili vojski na voljo 24 x 7 in ne 42 ur na teden kot je običajno trajal delovni teden v tistem času. Če smo tam kaj delali ali ne, je bil takrat in danes problem delodajalca. Vsekakor pa uradno gledano niti pod razno nismo smeli po 8-ih urah iti nekam po svoje in prespati zunaj kasarne. Torej bi se tudi ta "pripravljenost" morala nekje upoštevati. Ali profesionalnemu gasilcu teče delovna doba samo, ko je na intervenciji? Če ne bi bilo vojske, bi vsaj jaz imel leto delovne dobe več in lastni denar eno leto prej.
Za pisanje štorij o frizurah priporočam odprtje kake druge teme, ker niti pod razno ne sodi sem.