Pobuda za spremembo zakona O DNEVNIH LUČEH

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.428
113
No imam avtomatske luči na Golfu, samo ta bedak bi rabil še senzor za meglo , ker tu pa je res fail da butl ne prižge.

V dežju mu rata skupaj z brisalci.

Poleti pa tudi ko se proipeljem sredi dneva v gozd
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Ko se naenkrat prizgejo zadnje luci, pac ne ugotavljas kaj je, ampak refleksno mislis, da je nekaj narobe.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Kakorkoli že, sistem zdaj je res nevaren, ampak predlagat v SLO nima nobenega smisla, predpisi so evropski. Bom pa, obljubim, omenil Bulčevi, ko bomo naslednjič komunicirali ...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Predlagajte rajši ukinitev dnevnih luči, pa bo mir
evil.gif
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Jebeš senzorje! Vse luči skoz met prižgane! Boli me k a mors ročno jih prizgat
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
sjtv1, obveznost kakšne luči morajo biti prižgane je v pristojnosti držav članic.

glej, prižgane luči so v dnevu večino časa nepotrebne.
se pa s tem rešimo kar nekaj problemov, recimo slabo opaznost avta ob pomanjkanju kontrasta med avtom in okolico.
predvsem pa rešimo problem, da ljudje ne vedo, kdaj je dosti temno, da morajo prizgati luči. v državah brez dnevnih luči se ti pogosto zgodi, da ob temnem mraku pripelje avto brez luči.
 

sgh

Fizikalc
19. feb 2014
2.644
0
36
Ob tem času je megla vsakodnevnik,kar pa je problem,da senzorji tega ne zaznajo.Kombinacija še z malo teme je res nevarno.
Enostavno to ni dobro in varno,tako ne gre!
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Se strinjam s predlogom. Sem na servisu že 2 x prosil, da bi mi vklopili poleg pozicijskih led tudi zadnje in so mi odgovorili, da ne smejo. Gre se za Kia Sportage. Zato vedno vozim s prižganimi glavnimi lučmi.
 

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Edini avto, za katerega jaz vem, da je imel oz. ima VEDNO prižgane tudi zadnje luči, ko imaš na AUTO je prejšnja generacija Mazde 6.
Tudi ko je sonce brez oblačka, luči zadaj gorijo. Ko se pa poslabša vidljivost se vklopi možnost, da lohk daš tudi dolge luči, zadaj pa vedno gorijo, tako kot spredaj
smile-1.gif

So pa spremenili to v tem zadnjem modelu (idiotska odločitev).
Ne vem niti kateri bedak je predlagal to, pa še večji bedaki so bli, da so to sprejeli, da ni potrebno da zadaj gorijo luči.
Upam da bodo enkrat vsi tisti, ki so to sprejeli imeli nesrečo zaradi tega...pa ne da hočem bit hudoben, ampak naj malo razmislijo, ker je vidt, da ne razmišljajo popolnoma NIČ!

Drugače pa podpiram predlog!
smile-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Po mojem pa ne. Čisto upravičeno vprašanje kakšen smisel je, da ob lepem sončnem dnevu na avtu gorijo zadnje luči.

Edino kar jaz vidim kot "smisel" je, da daje potuho nesposobnežem, da ob slabši vidljivosti ne rabijo razmišljati al bi obrnili ozr. pritisnili tisto stikalo.

Podpiram pa, da bi avti z "avtomatičnimi močnimi sprednjimi" dnevnimi morali imeti ustrezni senzor za vklop vseh luči v primeru slabše vidljivosti.
Čeprav je tudi to dajanje potuhe in odvzemanje odgovornosti takim voznikom. Ker taki pa ja ne bo kriv, če se ne bo vozil osvetljen - kriv bo proizvajalec avta, kjer je tehnika zatajila.

Kaj bo naslednje? Samodejni smerniki, ko bo voznik samo pomislil kam bo zavil? Ta ziher ne, ker bodo pri nas potem spet veliko zavijalo brez smernikov. Ker za to delovanje bi bilo potrebno misliti, kar pa gre brez tiste sive gmote bolj težko ozr. bi lahko ogrozilo življenje saj ne bi ostalo dovolj resoursov za vzdrževanje osnovnih življenskih funkcij.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
KSZ
Na to temo sem svoj pogled že precej časa nazaj predstavil v blogu:
http://www.mtl.si/sl/blog/item...-lu%C4%8Di.html
Pa enkrat je že tudi bila debata o tem tudi tukaj.

Dvomim sicer, da bo iz te moke kaj kruha, ampak podprem takoj. Zanimivo pa, da se ni oglasil še noben eko manijak in trdil, da bo zato po nepotrebnem porabljenih x milijon litrov goriva več
uf-1.gif
.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
ne-ne-1.gif


Ne mešaj vklopa luči z asistenčnimim sistemi. Ti pomagajo vozniku, prižgane zadnje luči pa pomagajo drugim, da lažje opazijo vozilo.
In neprižgane zadnje luči v slabši vidljivosti pričajo le o popolni ignoranci ostalih udeležencev v prometu. Tudi morebitni senior te ne odveže odgovornosti posredovanja, če tehnika zataji.
Primerljivo s tem, da se enostavno zaletiš ozr. sploh ne zaviraš sam, če ti sistem za preprečevanja trka odpove ozr. se popolnoma zaneseš nanj.

Sem pa jasno zapisal - zagovarjam obvezen senzor, ker je enostavno preveč osebkov s kodo 10T na cesti. Jim pa senzor ne odvzame odgovornosti.

Zgodi se pa lahko vsakemu - včeraj dobil avto iz pralnice in so mi asi prestavili stikalo luči na 0 - sem tudi že opravil 20-30 m na cesti (mračilo se je že) preden sem dojel, da se mi luči niso prižgale. Kdo je kriv? Ford, pralnica ali jaz?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Ravno Bruselj je tisti eko manijak - predpisane varčne dnevne luči, kontrola pritiska v pnevmatikah imajo v ozadju varčevanje z energijo, tako da ziher ne bodo pristali na obvezne zadnje luči podnevi. Je obvezni senzor za vklop "boljša" rešitev.
Bo pa preteklo še nekaj beguncev preden bo do tega prišlo - prvo se zmenit, potem uzakonit, pa prehodno obdobje - pred 2022 ne bo nič iz obveznega senzorja, pa četudi danes začno s debato.

SJTV1 mogoče lahko naši voodoo komisarki prišepne, da da gas.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Ravno Bruselj je tisti eko manijak - predpisane varčne dnevne luči, kontrola pritiska v pnevmatikah imajo v ozadju varčevanje z energijo, tako da ziher ne bodo pristali na obvezne zadnje luči podnevi. Je obvezni senzor za vklop "boljša" rešitev.
Nekako mi ni jasno, kako Bruselj to diktira, če:
- po mojih podatkih v Skandinaviji imajo vključene zadnje luči kot dnevne luči (sicer so te informacije stare nekaj let)
- Audiji od letnika nekje 2010-2011 naprej imajo v Sloveniji TOVARNIŠKO poleg prednjih LED-ik vključene tudi zadnje parkirne luči kot dnevne luči in to tudi tisti s senzorjem za svetlobo
- v zadnjem času se mi zdi, da sem opazil še nekaj novejših vozil, ki imajo tudi zadnje dnevne luči (mi pa žal trenutno ne pade nobeno vozilo na pamet)

Ali torej delajo ti protizakonito? Močno dvomim. Naj nekdo prilepi zakon, pa se pogleda, kaj točno piše noter. Ker sem precej prepričan, da piše noter, da spredaj MORAJO biti dnevne luči, za zadaj pa nič. Tako da v tem primeru ne vem, če bo pilo vodo izgovarjanje na Bruselj
wink-1.gif



EDIT.
Sem našel zakon iz leta 2008:
http://www.racunovodja.com/cla...)_(ZVCP-1-UPB5)
61 člen, 6-i odstavek:
Citat:
Voznik iz prvega odstavka tega člena mora voziti podnevi s prižganimi lučmi za dnevno vožnjo. Kot luči za dnevno vožnjo se lahko uporabljajo tudi zasenčeni žarometi, katerih svetilnost je v takem primeru lahko zmanjšana za največ 25%. Luči za dnevno vožnjo ali zasenčeni žarometi, ki se uporabljajo kot luči za dnevno vožnjo, so lahko prižgane, ne da bi bile sočasno prižgane pozicijske luči.
Nikjer pa ne piše o zadnjih lučeh. Možno pa, da je to bolj specificirano v kakšnih tehničnih zahtevah ali pa v novejšem zakonu, če so bile spremembe. Bi bilo fajn, če bi prišli do konca temu, ampak dam 95% možnosti, da je tako kot sem zapisal zgoraj. Dvomim namreč, da bi si Audi privoščil tako amatersko napako.
 
Nazadnje urejeno:

sanco

Fizikalc
19. jul 2007
1.200
8
38
40
Ksz

Tudi sam sem mislil odpret podobno temo, ker mi ni bilo jasno, kaj razmišljajo vozniki ki se vozijo samo z led okraskom spredaj v megli.
Nekak mi ne gre v kontekst, da imajo novejši avto in varčujejo na žarnicah al kaj? Bo xenon izpuhtel?