plačevanje prispevkov SP

hermann

Guru
19. mar 2014
9.210
5.764
113
meni furs odredi in to precej več od tukaj omenjenih 150€... sploh ne vem kje bi lahko kaj špekuliral
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.210
5.764
113
špekuliraš lahko edino tako, da si kreativen pri stroških (torej nisi normiranec) in na koncu leta nimaš nič ali pa si frajer in ne izdajaš računov
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.400
484
83
::1/128
Kako je lahko povprečje 150€ mesečno, če so minimalni prispevki, ki jih plačaš, tudi če zalsužiš 0, nekaj čez 400€. Razen, če štejejo še popoldance, ampak tam je itak pavšal (ki ti tudi nič ne pomaga pri pokojnkni itd.) in v osnovi prispevke plačuješ drugje.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.735
583
113
Kako je lahko povprečje 150€ mesečno, če so minimalni prispevki, ki jih plačaš, tudi če zalsužiš 0, nekaj čez 400€. Razen, če štejejo še popoldance, ampak tam je itak pavšal (ki ti tudi nič ne pomaga pri pokojnkni itd.) in v osnovi prispevke plačuješ drugje.
Najbrž je govora zgolj o ZZ prispevkih, brez prispevkov za ZPIZ.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.400
484
83
::1/128
Ja verjetno, vidim, da naj bil bila izjava od ZZZS. Ta del je potem minimalno 150€. V primeru normiranca, ki dejansko nima kaj dosti stroškov, moraš že kar konkretno zaslužit, da bi moral plačevati več kot minimum (nazadnje ko sem računal, je bilo več kot 60k letno, če se ne motim, zdaj je verjetno še kaj več, ker se minimalni prispevki zvišujejo).
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.377
1.359
113
Gre se za to, da je 400 EUR prispevkov (od tega pa dobrih 150 EUR za ZPIZ) očitno premalo, da bi iz tega lahko izplačevali vaj minimalno penzijo. Nato pridemo še do absurda, da ti ZPIZ izplačuje minimalno penzijo, nato pa ti država iz proračuna šenka še nekaj zraven, da dobiš nekih 600 EUR kot obliko socialne pomoči.

Če bi koga v tej državi zares zanimalo, kako to luknjo pokrpati je rešitev samo ena: prispevke je treba zvišati.

Pa še nekaj, o čemer novinarji nimajo pojma (pa bi lahko imeli, sploh ker so bili časi, ko so menda vsi delali prek s.p.ja): še pred cca. 3emi leti si je vsako samozaposleni vsak mesec sam v eDavke vpisal željeno mesečno osnovo na podalgi katere je FURS izračunal tvoje mesečne prispevke.

FURS ti je z odločbo predpisal samo minimalno osnovo (glede na tvoje prihodke), imel pa si možnost vpisati tudi večjo (bila je sicer navzgor omejena), s tem plačati več prispevkov in tako dočakati penzijo, ki bo višja od miloščine.

No, 3 leta nazaj je modra država v svoji neskončno modrosti pod geslom debirokratizacije uvedla možnost, da se ta korak vpisovanja mesečne osnove avtomatizira (samozaposlenemu ga ni treba več delati), "položnice" za plačilo prispevkov pa ti celo lahko dostavijo v El. banko v obliki E-računa.

Pa poglejmo, kaj so s tem naredili: kakšen je bil delež samozaposlenih, ki so si včasih plačevali višjo osnovo od tiste, ki jo je z odločbo določil FURS (vsaj za 90% ljudi to pomeni: minimalne osnove)? Verjetno nekje 1%.

Kakšen je delež samozaposlenih, ki to počne danes? Verjetno še 10x manjši.

Ali državo in ZPIZ sploh zanima pokrivanje ZPIZOVE in proračunske luknje? Absolutno ne. Briga jih kaj bo z vsemi nami, oni bodo takrat že v penziji... :cool:
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Od lastnih prihodkov od dejavnosti si bom sam odmeril, kaj je plača in kaj ne. Minimalni pokojninski prispevki za samozaposlene so, kar se mene tiče, previsoki, saj je moja penzija izključno moja stvar. Komur za prihodke/plačo ni potrebno skrbeti (predvsem državne službe), tega ne more razumeti, saj plača pride ne glede na uspešnost, razna zaprtja, ekonomsko situacijo ipd.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
634
211
43
Pa ja... potem naj bo pa še vrtec, šole v naravi, otroški dodaki tvoja stvar..
 
  • Haha
Reactions: ales85

tony

Guru
23. jul 2007
9.377
1.359
113
Od lastnih prihodkov od dejavnosti si bom sam odmeril, kaj je plača in kaj ne. Minimalni pokojninski prispevki za samozaposlene so, kar se mene tiče, previsoki, saj je moja penzija izključno moja stvar. Komur za prihodke/plačo ni potrebno skrbeti (predvsem državne službe), tega ne more razumeti, saj plača pride ne glede na uspešnost, razna zaprtja, ekonomsko situacijo ipd.
Nehaj s to kvazi libertarnostjo, ker škodi večini populacije, posredno pa tudi tebi. Polovica države se ni sposobna odločiti niti kako bi se rešila korone; popolnoma nerealno je misliti, da bodo znali poskrbeti za svojo penzijo.

Pa saj se vidi rezultat, vsi s.p.ji končajo z minimalno penzijo in nato jim državni proračun (beri: ti in in mi vsi) doplačuje do 600 EUR, da ne umrejo od lakote. Skratka, na koncu gre to še iz tebi pobranih davkov.

Zato so minimalni prispevki prenizki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe in zoom

hermann

Guru
19. mar 2014
9.210
5.764
113
Meni država vzame za ZPIZ 272€ mesečno in še vedno ne vem kje novinarji tistih 150€ "socialnih prispevkov" najdejo. Toliko plačam prispevkov za zdravstvo od katerega nimam popolnoma nič. Plus še 30 pa nekaj za vzajemno.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
In kaj boste potem naredili z minimalnimi plačami? Isto povišali prispevke, da bodo ljudje imeli še manj? Ali pa višje minimalne plače in jih bo še manj imelo delo. Ampak hej, vsaj preostali si bodo sami lahko financirali dostojno pokojnino?
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.210
5.764
113
Saj veliko s.p.jev je revežev in še ko delajo ne spravijo skup minimalca, v penziji je pa še huje. Vprašajte trafikante kako biznis.

Pravi privatniki, ki namenoma vse skrivajo in vplačujejo minimalno so na drugem koncu lestvice. Oni ne rabijo penzije od države. Pristanejo pa v istem košu, ker lahko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: map

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Od lastnih prihodkov od dejavnosti si bom sam odmeril, kaj je plača in kaj ne. Minimalni pokojninski prispevki za samozaposlene so, kar se mene tiče, previsoki, saj je moja penzija izključno moja stvar. Komur za prihodke/plačo ni potrebno skrbeti (predvsem državne službe), tega ne more razumeti, saj plača pride ne glede na uspešnost, razna zaprtja, ekonomsko situacijo ipd.

Ne vem kaj počneš, ampak recimo za IT freelancerja je normiranc skor kot davčna oaza. 80% priznanih stroškov, torej plačaš davščine od zgolj 20% prihodka.
Primerjaj koliko dobi IT redno zaposlen iz 80k/letno bruto bruto, kolk pa IT freelancer na sp normirancu. To, da daš lahko za prispevke manj kot je potem minimalna penzija je skor isto kot razne penzije zaslužnim.

Precej nesorazmerno obdavčenje in s tem dumpinška konkurenca freelancerjev.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.483
9.186
113
Ne vem kaj počneš, ampak recimo za IT freelancerja je normiranc skor kot davčna oaza. 80% priznanih stroškov, torej plačaš davščine od zgolj 20% prihodka.
Primerjaj koliko dobi IT redno zaposlen iz 80k/letno bruto bruto, kolk pa IT freelancer na sp normirancu. To, da daš lahko za prispevke manj kot je potem minimalna penzija je skor isto kot razne penzije zaslužnim.

Precej nesorazmerno obdavčenje in s tem dumpinška konkurenca freelancerjev.
Pogled iz samo ene strani. Ker po tem, kar si ti napisal, bi bilo 100% ITja freelancerjev. Le zakaj jih večina ni?:eek: Velja tudi za druge branže.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Pogled iz samo ene strani. Ker po tem, kar si ti napisal, bi bilo 100% ITja freelancerjev. Le zakaj jih večina ni?:eek: Velja tudi za druge branže.

Praviš, da je najbolj odločilno za privlačnost nekega dela višina obdavčitve. Tvoja predpostavka po moje ne drži.

Recimo nekdo ni nikoli delal kariere v večjem podjetju in mu je freelancerstvo postalo življenski slog, drugi pa je nardil 20 letno kariero v multinacionalki in bi bila edina možnost it stran ter začet znova kot freelancer. Oba sta enako dobra, obema paše in ustreza delat kar delata. Samo obdavčena sta precej drugače.

Se zavedam, da nosi freelancer večje tveganje; ni dopusta, bolniške, ni zavarovanja pri odpuščanju iz poslovnega razloga, ipd, ampak to da plačaš za prispevke manj kot je potem minimalna penzija vodi do istih problemov kot jih že imamo od prej.