Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.392
113
še v SLO - ampak komaj
Danes 5 kg mešanega (3 kg svinjske plečke, perutničke, belo) izpod peke - 12 odraslih, juha za začetek in je od mesa ostalo za enega za najest - ergo 350 g surovega na glavo je šlo in 350 g ga je ostalo. Aja - družba fifti-fifti moško-žensko … otroci še tako mali, jih ne šteješ nimamo.
Pa še nekaj - izpod peke, torej je bilo krompirja in zelenjave „kukr češ” - pa tudi te ni bogve kaj ostalo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.338
6.533
113
Očitno smo res zelo različni jedci, tako da je tudi spraševati o količini mesa za piknik zelo nehvaležno.

Iz naših "koncev", bi 3kg pulled porka bilo ravno dovolj za kakšnih 5 ljudi...

PS, če je govora o 3kg svežega mesa, pečeno to namreč pomeni 1.5 do 2kg...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Odvisno kako postrežeš pulled pork. Če delaš burgerje z ameriško solato, gre dost manj mesa, kot če postrežeš na krožnik. Smo z mojimi štirimi (žena in mulci) na enem dogodku s štirimi plečkami futral že krepko prek 80 ljudi, pa sem eno pa pol domov peljal potem. Za dogodke je to itak najlažji in najcenejši način za nafutrat maso ljudi, sam en mora sred noči vstat in smoker zalaufat.

Če se pa nas pet v familiji loti delat klasične burgerje, gre pa 250g mlete govedine v burger z lahkoto in tko pomezimo dve kili mesa za eno kosilo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.338
6.533
113
Pulled pork meni osebno spada v tisti spekter mesa, katerega je zločin nekam "zapakirat". To se pač poje samo, brez priloge, ali pa z minimalno.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Nimaš pojma kaj je lahko pulled pork v burgerju v kombinaciji z dobro omako in ameriško solato. Seveda si pa za 12 ur za jebenim žarom pripravim bombončke in se z ženo in mulci tist dan napokamo mesa. Recimo plečko vzamem celo, s kožo in kračo vred, ker mi jo lokalni mesar pol proda po ceni svinjske polovice. Kožo na krači pustim, in tist je pol privilegij tistega, ki sedi za žarom in seveda njegovih najbližjih, ker tista krača je pol daleč nad ostalo plečko.

Spet je drugače, al delaš to za familijo, al pa za dogodek društva, kjer morš čim ceneje nafutrat maso.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Hej. Rabim en nasvet. Nabavil sem nove litoželezne rešetke za webrov plinski žar Q1200. Nisem kupil original, ki so premazane še s keramiko, ampak nadomestek originala, ki je čisto lito železo. Tista keramika hitro popoka, se kruši itd...

Zgleda takole. Sem dvakrat zapekel plast olja gor in zaščitil železo, zgleda super. Danes sprobam. Me pa zanima s čim naj čistim te rešetke, da bo odstranilo ostanke hrane, hkrati pa ne bi rad spraskal vsega sloja zaščitnega dol in zjebal novo ploščo. Že originalno sem pretirano čistil in zjebal vse skupaj.

Hvala.
1661935415909.png



ČE bo kdo rabil. https://www.amazon.de/-/en/Denmay-Replacement-Parts-Accessories-Suitable/dp/B08V59XBBG
 
Nazadnje urejeno:

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.252
113
Iskajoč brata
Jaz ne zastopim ravno tehle plinskih žarov. Sem bil pri kolegu, ki ima takega (mogoče drug model). Sem videl da je meso direkt na plamenu. Sem mislil, da taki plinski delujejo tako da imaš med gorilcem in rešetko še eno plast kovine. Da meso dobi vročino in ne direkt plamena.

Nimam izkušenj s plinskimi, zato sprašujem....
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in darjan

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Zato je fajn imeti več gorilnikov, da imaš lahko tudi indirektno peko. Ampak na malih in poceni imaš pač en gorilnik čez celo površino. Plošča je litoželezna, prej jo fajn segreješ in med peko je fajn zapreti žar, da kroži vročina.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Jaz ne zastopim ravno tehle plinskih žarov. Sem bil pri kolegu, ki ima takega (mogoče drug model). Sem videl da je meso direkt na plamenu. Sem mislil, da taki plinski delujejo tako da imaš med gorilcem in rešetko še eno plast kovine. Da meso dobi vročino in ne direkt plamena.

Nimam izkušenj s plinskimi, zato sprašujem....
Tale ima rešetko polno nad gorilcem. Drugi imajo kovinske ščite plamena.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Hej. Rabim en nasvet. Nabavil sem nove litoželezne rešetke za webrov plinski žar Q1200. Nisem kupil original, ki so premazane še s keramiko, ampak nadomestek originala, ki je čisto lito železo. Tista keramika hitro popoka, se kruši itd...

Zgleda takole. Sem dvakrat zapekel plast olja gor in zaščitil železo, zgleda super. Danes sprobam. Me pa zanima s čim naj čistim te rešetke, da bo odstranilo ostanke hrane, hkrati pa ne bi rad spraskal vsega sloja zaščitnega dol in zjebal novo ploščo. Že originalno sem pretirano čistil in zjebal vse skupaj.

Hvala.
Poglej priponko 58971


ČE bo kdo rabil. https://www.amazon.de/-/en/Denmay-Replacement-Parts-Accessories-Suitable/dp/B08V59XBBG
Prikuriš in zdrgneš z žično krtačo, to je to. Tega pa res nikol ne boš uničil.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.392
113
še v SLO - ampak komaj
Hej. Rabim en nasvet. Nabavil sem nove litoželezne rešetke za webrov plinski žar Q1200. Nisem kupil original, ki so premazane še s keramiko, ampak nadomestek originala, ki je čisto lito železo. Tista keramika hitro popoka, se kruši itd...

Zgleda takole. Sem dvakrat zapekel plast olja gor in zaščitil železo, zgleda super. Danes sprobam. Me pa zanima s čim naj čistim te rešetke, da bo odstranilo ostanke hrane, hkrati pa ne bi rad spraskal vsega sloja zaščitnega dol in zjebal novo ploščo. Že originalno sem pretirano čistil in zjebal vse skupaj.

Hvala.
Poglej priponko 58971


ČE bo kdo rabil. https://www.amazon.de/-/en/Denmay-Replacement-Parts-Accessories-Suitable/dp/B08V59XBBG

Ne “pereš” - po peki gorilec na full - s krtačo na grobo, z oljem namazati.
Enako pred peko (če dolgo ni bilo v uporabi) - na full, s krtačo preko in mogoče malo z oljem prek.