Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Začni tako, da daš brikete le na eno stran. Recimo en cel chimney prižganih briketov. Na drugo polovico daj posodo z vodo. Zgornjo odprtino za zrak pusti odprto in na začetku zapiraj in odpiraj le spodnjo. Tako boš dobil občutek za delovanjekontrole zaka. Če samo s spodnjim uravnavanjem ne dosežeš prave temperature zapiraš še zgornjega. Največkrat je problem v slabo prižganih briketih, slabih briketih in preveč zapiranja in odpiranja. Če si hotel s tvojim "U" načinom doseči metodo kačem si temperatuo, kar dobro držal. BBQ low&Slow se dela na 120-130 stoipinj. Le rebrca so bila verjetno samo pečena v 3.5 urah in ne še do mehkega zmehčana. Postopek traja najmanj 5-6 ur. Navadi se uravnati temperaturo tako, da streseš prižgane brikete v žar, nastaviš posodo z vodo in rešetko in zapreš. Potem počakaš, da žar pride na max temperaturo pri čisto odprtih loputah in naknadno spuščaš do željene z zapiranjem (najprej spodnje potem zgornje). Poizkusi pa čim manj odpirat. Kvaliteten žar s pokrovom ala Weber je kot štedilnik, ko se enkrat naučiš delat z njim. Aja.....katerega pa imaš?
 
Nazadnje urejeno:

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.391
3.789
113
davorinm.wordpress.com
Ste me zrajcal, bom še jaz poskusil ta vikend rebrca narest.
smile-1.gif
Torej cel dimnik briketov na eno stran, vodo na drugo stran, uravnam temperaturo na cca 140 C, dam notri rebrca in pečem cca 6 ur? Sem kaj izpustil?

Kaj rečem mesarju, kak kos se za tole kupuje? Kako pa pripravim marinado?
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Pomojem boš imel največ od kosa spare ribs. To je kos od tam, ko se končajo kosti kremenatla do konca. Ker ti mesar ne bo ravno odrezal ameriškega kosa (misli predvsem, da ti ne bo ločil slanine od reber) raje v zemi cel kos in doma loči zgornji sloj od reber. To poraboo natanko anrezano za roštilj ali pa za kako lov&slov rolado, Na spodnji strani reber stran poberi membrano, ki je neužitna. Naredi preprost RUB. 1 žlica soli, dve žlici sladkorja, 1 žlica črnega popra, ena žlička kajenskega popra, ena žlička rdeče paprike, pol žličke suhe čebule in pol žličke česna. Res najbolj simpl. V rubu lahko izpustiš sol, in meso en večer prej samo nasoliš. Naslednji dan rebra namaži z olivnim in potresi enakomerno z rubom. Smoker nastavi na 120 raje kot na 140 stopinj. Za prvič delaj metodo 3-2-1. 3 ure z dimom, 2 uri v foliji, in še eno uro brez folije. Vsako uro navlaži rebra z mešanivo jabolčnega soka in kisa, v katero dodaš še 1 žlico ruba. Nekaj te tekočine dodaj tudi v folijo. Zadnjo uro pečeš brez folije. BBQ omako lahko dodaš zadnej pol ure. Jaz zdaj raje delam brez in ponudim zraven, oo je gotovo. Rebra so v tem času gotova, to ugotoviš tako, da če jih zviješ se meso samo prelomi. Preden jih razrežeš pa še počivajo 20 - 30 minut. Ko to obvladaš pa greš delat brez folije, kjer se postopek podaljša na nekih 8 ur, pa treba je malo bolj pazit na temperaturo. Saj veš...."low&slow" in "it's done when it's done". Prijatlejski nasvet...vsako nepotrebno odpiranje podaljša peko za 15 minut. Pri rebrih je treba bolj pazit na temperaturo v smokerju, kot se ubadat s temperaturo mesa. Rebra ti že povejo, kdaj so gotova. Po resnici povedano pa med kostmi s termometrom tudi nimaš kaj merit. Drugače pa morajo bit tam na 90 - 95 stopinj, ko so gotova.
wink-1.gif
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Mene pa matra, da enkrat probam delat prav z lesom. Če ima kdo prostor lahko poizkusi najprej delat žerjavico....hrast je super primeren, dosegljiva pa pomojem bolj bukev pri nas. Žerjavico pa potem prestavljat v smoker in vzdrževat temperaturo......the real thing!
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
100+ kubikov mi gnije okrog bajte.
tongue-1.gif


Mam tudi oreh, sadno drevje ipd. Nisem pa še nič experimentiral z dimljenjem, wood chipse pa bi lahko proizvedel.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Oreh ni priporočljiv zaradi zelooo ostrega okusa dima...mogoče za kako govedino, kot mali dodatek za extremne dimoljubce. Ameriški oreh je drugo. Če se ti da pa malo narezat na kose kako sadno drevje pa sporoči. Vedno dobrodošlo.....
wink-1.gif
 

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Citat:
Uporabnik sanco pravi:
Itak, da sem nonstop nervozn odpiral pokrov, prestavljal lopute levo desno ... da vidim kako se peče, se sploh peče....

Vsem ki bi radi kontrolirali temperaturo peke: preden zakurite si pri odkritem Webru poglejte kako se dejansko zapirajo spodnje lopute v odvisnosti od premikanja ročke. Po mojih izkušnjah so lopute popolnoma odprte že, ko je ročka na polovici. Sam sem si na 57 cm Mastertouchu kar na pleh pri ročici z alkoholcem označil 1/4, 1/2 in 1/1 odprtost loput. BTW, četrtina je samo par cm od popolnoma zaprte.
 

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
780
37
28
Pozdravljeni

Prijatel si namravakupiti webra, jaz pa imam doma kar nekaj podrtega sadnega drevja (jablana, češnja, sliva). Kako naj pripravim drvi da bodo primerne za v vebra za dimljenje
smile-1.gif


Hvala
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.495
886
113
Citat:
Uporabnik twinman pravi:
Pomojem boš imel največ od kosa spare ribs. To je kos od tam, ko se končajo kosti kremenatla do konca. Ker ti mesar ne bo ravno odrezal ameriškega kosa (misli predvsem, da ti ne bo ločil slanine od reber) raje v zemi cel kos in doma loči zgornji sloj od reber. To poraboo natanko anrezano za roštilj ali pa za kako lov&slov rolado, Na spodnji strani reber stran poberi membrano, ki je neužitna. Naredi preprost RUB. 1 žlica soli, dve žlici sladkorja, 1 žlica črnega popra, ena žlička kajenskega popra, ena žlička rdeče paprike, pol žličke suhe čebule in pol žličke česna. Res najbolj simpl. V rubu lahko izpustiš sol, in meso en večer prej samo nasoliš. Naslednji dan rebra namaži z olivnim in potresi enakomerno z rubom. Smoker nastavi na 120 raje kot na 140 stopinj. Za prvič delaj metodo 3-2-1. 3 ure z dimom, 2 uri v foliji, in še eno uro brez folije. Vsako uro navlaži rebra z mešanivo jabolčnega soka in kisa, v katero dodaš še 1 žlico ruba. Nekaj te tekočine dodaj tudi v folijo. Zadnjo uro pečeš brez folije. BBQ omako lahko dodaš zadnej pol ure. Jaz zdaj raje delam brez in ponudim zraven, oo je gotovo. Rebra so v tem času gotova, to ugotoviš tako, da če jih zviješ se meso samo prelomi. Preden jih razrežeš pa še počivajo 20 - 30 minut. Ko to obvladaš pa greš delat brez folije, kjer se postopek podaljša na nekih 8 ur, pa treba je malo bolj pazit na temperaturo. Saj veš...."low&slow" in "it's done when it's done". Prijatlejski nasvet...vsako nepotrebno odpiranje podaljša peko za 15 minut. Pri rebrih je treba bolj pazit na temperaturo v smokerju, kot se ubadat s temperaturo mesa. Rebra ti že povejo, kdaj so gotova. Po resnici povedano pa med kostmi s termometrom tudi nimaš kaj merit. Drugače pa morajo bit tam na 90 - 95 stopinj, ko so gotova.
wink-1.gif

ko govorite o temperaturi? to je temperatura na merilniku pokrova žara, ali merite z dodatnim merilnikom na rešetki?
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Na rešetki je najbolj prav. Iz dveh razlogov....prvi je ta, da je temperatura ob termometru na pokrovu višja, drugi pa da je meso na resetki in te zanima temperatura tam. Velikokrat so termometri na pokrovu tudi precej nenatancni in se priporoca uporaba bbq termometra v notranjosti. Ce je tak z dodatno sondo za meso je se bolje. Maverick Et-733 je najboljsi price performance na trgu.
 

Odyssey

Pripravnik
9. okt 2007
756
3
18
Po mojem manj škodljivo kot sladka pijača ali pa cigareti!
1x ali 2x / teden pravilno pečeno meso iz pokritega žara ne more škodit tako fejst kot prežgani čevapi.

Lp
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Nekaj za vse, ki radi delajo pravi BBQ in se družijo pa delijo izkušnje! Nekaj prostora za žare in smokerje je še. Dogodek je eksperimentalno izobraževalne narave. Vsi sodelujoči bomo pripravljali BBQ recepte, ki trajajo več ur. Finale z odpiranjem pokrovov smokerjev in žarov, degustacijo in glasovanjem pa po 18. uri. Toplo vabljeni kadarkoli oz. po želji!
wink-1.gif


 
Nazadnje urejeno:

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Prosim za malo pomoči
smirk-1.gif


Ker se najraje naučim iz lastnih napak, sem tudi tokrat kar kupil in vrgel na žar, pa kar bo, pa bo
grin1.gif


Kupil sem zorjeno govedino v hofru (link spodaj).
En kos sem pustil malo debelejši, ostalo pa narezal na 1cm debelo.
Pa sem pekele najprej 2min na vsaki strani, pa potem še malo dlje. Na koncu tudi pustil par minut da je odležalo.
Bilo kdaj sem med tem čaranjem probal, je bilo meso trdo/žilavo
rolleyes-1.gif


Če je rahlo roza me ne moti. Da se mi pa kri ulije ali pa je še čisto rdeče, mi pa ni všeč.

Torej, kako se tak kos mesa pripravi, da bo mehko
sprasujem se.gif


Kar se "orodja" tiče imam rešetko (masivno, železne palice), ter podpeko (sač)


Hvala!!


https://www.hofer.si/sl/sortim...ena-govedina-2/
 
Nazadnje urejeno: