Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

Odyssey

Pripravnik
9. okt 2007
756
3
18
Iz oglasa in sletne stani ni razvidno kaj je spodaj, samo zbiralna posoda za pepel ali tudi možnost prezračevanja/reguliranja dotoka zraka?
Za tak denar dobiš tudi boljše kopije webra. Jaz sem pred enim letom nabavil baumxxx izvedbo, precej dobra alternativa.

Seveda pa si bom nekoč omisll tudi original weberja! 57cm
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Guli

Pripravnik
6. avg 2007
142
2
18
Citat:
Uporabnik bi_dzi pravi:
Ksz
Kaj pravite na zar ki bo v Hofru? https://www.hofer.si/sl/posebn...l-zar-na-oglje/
Kaj so glavne pomanjkljivosti napram webru?

Citat:
Uporabnik twinman pravi:
Kopij je res veliko...na žalost bi bilo potrebno kupit in sprobat. Weber pa ni in ne more bit.....prvo leto pokaže razliko.

Kakšno razliko pokaže? Nobeden ne pove kaj konkretnega... Ali se ostali začnejo zvijati, Weber se pa ne?
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Vem, da je WEBER OK, ker ima eden od mojih letos 20 let in dela BP še s prvo rešetko. Zato pa pravim, da bi bilo treba na žalost kupit tega in ga testirat. Na slepo noben ne more vedet. Pojdi oba pogledat in primerjaj na oko kvaliteto izdelave in material.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Zvijal se po moje ne bo. Še največja bojazen je lahko v pretankem plehu, ki ga bo vročina uničila ter rja prežrla. Če tega ne bo se ni kaj za bati...so pomanjkljivosti lahko zgolj v rokovanju/uporabnosti. Spet...lahko...ker ga nisem videl niti na prospektu.

Pri webru veš kaj dobiš kaj pričakuješ seveda ima to tudi svojo ceno (višjo, se ve).
 

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Poleg debeline pleha je po moje precej rizičen element tesnenje, žara nasploh in še posebej zračnikov za dovajanje zraka.

Moj Weber dve leti stoji zunaj, pokrit z Webrovim pregrinjalom.
Še vedno je brez kančka rje.
Ko zaprem oba zračnika, pa razžarjene brikete brez težav zaduši. Žar dejansko pogasi do te mere, da brikete brez težav uporabim pri naslednji peki.

Ne navijam za Webra kar tako, iz principa.
Dvomim pa, da bo poceni roštilj po dveh letih tudi tak kot ob nakupu.
 

Odyssey

Pripravnik
9. okt 2007
756
3
18
Moj 10 urni experiment
wink-1.gif


2,5 kg kos , na 100 Stopinj, 10 ur peke, dokler notranja temperatura ni dosegla 71 stopinj


img1880.jpg

2223791-IMG_1888.JPG
 

Priponke

  • 2223791-IMG_1888.JPG
    2223791-IMG_1888.JPG
    68,4 KB · Ogledi: 828
Nazadnje urejeno:

skico

Pripravnik
13. nov 2008
45
0
6
Živijo

Za vas strokovnjake bi imel eno vprašanje. In sicer me zanima na čem pečete v webrovih žarih? Ali je to oglje ali briketi?

Sam sem ugotovil, da če pečem z briketi, lahko pečem konkretno dlje ter na "bolj" normalni temperaturi. Če pa zakurim na oglje imam pa vedno probleme, da je vse zažgano.. Očitno ne znam..

kakšni nasveti bi bili zelo dobrodošli.

ps: 14 dni nazaj sem pekel na webrovem žaru - pokritem, zakurjenem z briketi, v alu posodi pico in je izpadla 1a!

lp
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Jaz vedno z briketi. Ampak to je moja osebna preferenca, ker je bistveno bolj enostavno. Konstantna temperatura dalj časa. Pri oglju (trgovinskem) pa zažari, da izjemno visoko temperaturo nato pa hitro pade.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Sam uporabljam kombinacijo- večino briketov in nekaj oglja. Oglje hitro zagori in segreje žar ter hkrati vžge brikete. Tako imam žar pripravljen že v 10...15 minutah in lahko na njem pečem več ur.
 

quest

Pripravnik
9. jun 2012
63
0
6
Zdravo

Kako speči postrvi na plinskem žaru? Potrebujem pomoč, ker v svojem življenju nisem razen kokošjih pridelkov še nič spekel.

No ni čisto res. Pred dva tedna sem nabavil plinski žar. Prvo sem spekel pleskavice, čevape. Vrhunski so bili. Naslednji dan pico na kamnu in je bila tudi vrhunska. Z ostankom testa sem napravil hlebček kruha in se je na kamnu v 40 minutah enakomerno spekel.
Lotil sem se reberc, ki sem jih na preveliki temperaturi pekel, ampak vseeno tako okusnih še nisem jedel. Pa spet pica, pa sladica pečen ananas.
Do sedaj sem imel srečo, da ni bilo potrebno nič vreč v koš. Seveda mi je žena izdatno pomagala pri pripravi.

Sedaj bi pa pekel postrvi za sobotno kosilo. Več kot berem bolj imam občutek, da bo polomija.

Nekako sem si napravil načrt. Očiščene posušene naoljim in na žar. Nekje 250°c naj bi imel. Obrnem ko odstopi od mreže. Vmes samo pogledam v trebuh če je še rdeča. Za debelejšo postrv manjšo temperaturo, da se ne bo prehitro zažgala znotraj pa bo surova.

Nekako taka je zamisel. Za začetek bi potreboval najbolj siguren način za uspeh.

Tole je pa druga peka na novem žaru. Marinado je seveda pripravila žena, ker jaz še ne vem kako in kaj.

IMAG0591.jpg


tole je pa rezultat

IMAG0593.jpg



Tole temo sem že dvakrat prebral in mi je v veliko pomoč.

Za vsakršen nasvet se najlepše zahvaljujem.
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Zdaj parkrat pekel normalno velike brancine na pokritem, na oglju, kar direktno. Termometer je kazal tam nekje 180-200, cca 7 min po strani. Zdaj bi vsi sam še ribe žrli, mi je žal, da jih nisem zanič naredi l...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.315
5.601
113
Citat:
Uporabnik quest pravi:
Zdravo

Kako speči postrvi na plinskem žaru? Potrebujem pomoč, ker v svojem življenju nisem razen kokošjih pridelkov še nič spekel.

glede na to da maš q-ja.

najprej rešetke zagrej, potem plin na polovico do tretjino. pečeš 10 min, obrneš in pečeš 7 min.
čase in količino plina glede na velikost ribe boš na fino pogruntal v dveh do treh rundah.
to je vsa umetnost.

pa da dodam nekaj glede ostanka pica testa. 40 min in kamen je nepotrebno. lepo jih zrolaj v obliko čevapa ali lepinje, na 3/4 žar pa maš v 4 minutah taki kruh, da ti ga bojo naslednjič bolj jedli kot čevape
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

quest

Pripravnik
9. jun 2012
63
0
6
Citat:
Termometer je kazal tam nekje 180-200, cca 7 min po strani


Citat:
najprej rešetke zagrej, potem plin na polovico do tretjino. pečeš 10 min, obrneš in pečeš 7 min.

Super orientacija za začetek.
aplauz.gif


Citat:
pa da dodam nekaj glede ostanka pica testa. 40 min in kamen je nepotrebno. lepo jih zrolaj v obliko čevapa ali lepinje, na 3/4 žar pa maš v 4 minutah taki kruh, da ti ga bojo naslednjič bolj jedli kot čevape

Sem prvo mejhno pico gor dal, da vidim al bo treba gasilce. Odlično uspela. Potem pa še čez cel kamen. Imam pravokotnega 44x30 cm. Ravno prav za nas štiri.
Tole zrolat al pa lepinja je odlična ideja.
17758-icon_confused.gif
Saj sem rekel, da nimam pojma. Berem sprobavam in se učim.

Plan: Sobota postrvi, krompir, zelenjava na žaru. Nekaj mi manjka!
confused-1.gif

Nedelja mešana nabodala, kruh zrolan v čevape ali pa lepinje. Pečen ananas+vanilija sladoled.

Za kakšen pravi kos mesa pa sem še prezelen. Ne v letih, jih je dost, ampak v pečenju.

Hvala berem še enkrat od začetka vse.