Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
LIDLOVI briketi 1,5 vreče so zdržali 11 ur. Ampak....večinoma neprižgana količina na dnu in potem 3/4 chimneya potreseno po vrhu. Ni bil snake method ampak kar navaden kup. Prisegam na LIDL, za ostale zadeve grillat pa HEAT BEADS, Amazon.de.
 
Nazadnje urejeno:

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Weber briketi, če so še tisti, ki v pesek razpadejo, so bolj slabi. Lidl je najboljs kar se trenutno s pridom uporablja. Sparovi so slabsi ampak tud ne smrdijo, kot kaki drugi .
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Ja treba met naslov v nemčiji ali avstriji.......ali pa jim pošlji mail, pa jih prosi da pošljejo v Slovenijo. ponavadi je to samo posledica tega, da smo bili pač nekoč neka tuja država v katero niso pošiljali. Se da zmenit vse....
 

Odyssey

Pripravnik
9. okt 2007
756
3
18
Tudi jaz od danes lastnik pokritega žara (sicer ne weber
frown-1.gif
) ampak Baumax alternativa. Čez vikend sledi experimentiranje.
Še eno vprašanje preden začnem.
Je potrebno pred prvo peko mesa gril enkrat pred tem zakurit na prazno - da se izogne kakšnim vonjavam nove barve v mesu?
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Jaz imam tudi eno poceni varijanto, pa dokler se oglje/briketi razkurijo se je prežgalo če se sploh je. Jaz nisem opazil nobenega neprijetnega priokusa.

Svetujem ti pa da začneš z manjšimi kosi mesa, da se lažje privadiš na temperaturo in čas pečenja.
 

tac

Pripravnik
25. sep 2007
152
0
16
Lblana
na zadnjega...
Pokrito pečenje me kar mika, samo ne bi se ubadal z briketi ali ogljem, bi raje imel na plin (ja blasfemija).
Gledal sem PLINSKI ŽAR WEBER Q 1200, ma termometer, se da s plinom tudi indirektno pečt ? (tam ne smeš met pod gorilnikom mesa al kako?)
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Po moje da če boš imel pliskega na en gorilnik boš težko pekel indirektno, rabiš 2 gorilnika. te so pa že dragi (vsaj pri Webru). Ne rečem da niso Weber trenutno najkvalitetnejši na tržišču, ampak ali se splača dat toliko več za par pečenj na leto?
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Q žari niso namenjeni za indirektno peko v smislu "low and slow", se pa da improvizirati. Q1200 je premajhen za to. Q2000 je dovolj velik, vendar je problem, da ima samo en gorilec. Samo Q3000 ima dva. Kot sem rekel se da improvizirat tudi s Q večjimi žari, ampak moj nasvet je tak: če imaš prostor in nisi v bloku potem si vzemi One touch gold kettle 57cm. Ne bo ti žal. Ko se naučiš, imaš žar pripravljen v 15 minutah. Vreme tega žara ne moti, če le imaš neko streho za dež in sneg. Če nebi žara na oglje, potem razmišljaj vsaj o Q2000, ostale plinske žare pa lahko odpišeš.
Indirektno pečeš na Q žaru tako, da rešetko skoraj celo prekriješ z dvema ali tremi sloji alu folije, ki ti razprši vročino. Potem pa rabiš nekakšne dvignjene rešetke, kamor položiš meso. Lahko tudi narediš 4 kuglice iz folije toliko, da je rešetka dvignjena za dva prsta in vročina kroži. Ob stran lahko dodaš tudi sekance. Ne boš pa dosegel nižje temperature od nekje 150 stopinj.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.315
5.601
113
Citat:
Uporabnik Afroman pravi:
Po moje da če boš imel pliskega na en gorilnik boš težko pekel indirektno, rabiš 2 gorilnika. te so pa že dragi (vsaj pri Webru). Ne rečem da niso Weber trenutno najkvalitetnejši na tržišču, ampak ali se splača dat toliko več za par pečenj na leto?
če pečeš parkrat naleto nisi v pravi temi....
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
Citat:
Uporabnik Afroman pravi:
Po moje da če boš imel pliskega na en gorilnik boš težko pekel indirektno, rabiš 2 gorilnika. te so pa že dragi (vsaj pri Webru). Ne rečem da niso Weber trenutno najkvalitetnejši na tržišču, ampak ali se splača dat toliko več za par pečenj na leto?
če pečeš parkrat naleto nisi v pravi temi....

Ne se bat za mene, ampak nekateri res bolj malo pečejo oziroma nič. Zakaj jim nebi dali nasvete če jih kaj zanima.
 

gorazdo

Pripravnik
6. avg 2007
323
1
18
Ljubljana
ksz

Danes sem se malo igral in pekel Jalapeno polnjene s sirom (eni s kozjim eni s "soft cheese" - namaz iz Hoferja).
Na vrhu sem zapiral s slanino.

Pekel cca 10 minut nad "umirjeno" žerjavico; obešalo je narejeno iz prekurjene alu posode in šprikel za kolo.

Tisti s kozjim sirom so bili boljši.
Morda bi se dobro obnesel tudi kajmak, al pa celo Zdenka sir.



 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.315
5.601
113
Citat:
Uporabnik tac pravi:
Kateri proizvajalci pa so še za indirektno peko na plin ?
praktično vsi "resni" plinski žari s pokrovom.
vs kar ima postavljene gorilnike prečno. oziroma vse kar ima več gorilnikov
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Ksz...evo jaz sem za svojo 57.ko dokupil litoželezno narebreno plato. Cca. 20x40 cm, od gorenca, 27 eur.

Poknem jo na rešetko nad oglje...bomba !!

Čevapi: 2x15 minut indirektno, poknem jih gor kar skupaj..brez da bi jih ločeval. Potem pa na plato (ločene) na vsako stran 2-3 minute,...da dobijo rjave črte.

Perutničke: 2 x30 minut ondirektno nato na vsaki strani 2-3 minute na plati. Spet...da je 'vžgejo rjave črte noter'.

Zadeva se super obnese ker ni takega šusa vročine od oglja in se zapeče zgolj stična površina med rebri plate in mesa...če plate ni pa dobesedno kuri celotno površino.

Priporočam.