Peč na drva /centralna kurjava

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Hahahaha. Zaenkrat se igram z eno staro zalogo češnje, tko da une nove zaloge razen za prvi zagon še nisem pipnil. Tko da nč bat zame, se hitr učim.
Staredva sta pa zamenala lajno, ker zdej se hodjo tisti k so pametval kok je stari nor k me poslusa, sam gledat in se čudit. Tastar je vesel k radio.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

Schime

Guru
22. nov 2008
1.822
638
113
Na kaj pa menjaš? DD2+ rabi samo dve žili za delovanje. Nekatere druge sobne enote hočjo met UTP. Delajo pa stvari čist brez težav brez sobnih enot samo v odvisnosti od zunanje temperature. Sam sem to rešil tako, da sem namest sobneh enot DD2+ montiral senzorje notranje temperature. KWBjeva avtomatika jih zazna in javi, da ni digitalni in serviser sam potrdi analogno merjenje. https://www.shoppster.si/p/0757095/...eltron-prostorsko-temperaturno-tipalo-ps10-pt

Mislil sem menjati z nečim podobnim, ker se je ta začel malo čudno obnašati. Gumb malo spremeniš pa temperatura kr skače. Pa tudi odpira bolj slabo oziroma je treba skoz neki premikat. Prej teh problemov ni bilo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
DD2+ Je sam sobna enota prikopljena na regulator. Men se ena valja kle. Če jo hočeš mi piši na ZS. Lohk so pa baterije za zamenat. Dve AAA gresta not.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Računaj da je ful majhen bojler in da praktično takoj ko en odpre vodo pade spodaj pod 45. Zgornjo imam na 55 spodnjo na 35. Kar je manj nas ne sfolga.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Računaj da je ful majhen bojler in da praktično takoj ko en odpre vodo pade spodaj pod 45. Zgornjo imam na 55 spodnjo na 35. Kar je manj nas ne sfolga.
Ja tezava nastane v velikosti izmenjevalca, kolicini odjema in T kotlovske vode. Dokler je T 70+ izmenjevalec uspe sproti dogrevat vodo v bojlerju. Ko ta pade pod 50 rabi za ogrevanje bojlerja precej vec casa. In ce imas takrat veliko porabo vode, dobis mrzlo.
Upam da se ti crpalka izklopi ce je T zalogovnika nizja od T zgoraj (55) in da primerja spodnjo temperaturo. Sicer ti zgoraj voda hladi bojler zgoraj.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Mer sam spodnjo T. Po tej nastavitvi precej boljs prazne zalogovnik in je po dveh dneh še zmer lepo po plasteh. 36...45....62....72...prej je celga zmesal na 50.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi
19. jul 2007
2.765
1.495
113
Dobil sem nalogo da preverim/uredim:
- trenutno se hiša ogreva (centralna kurjava) na drva na 30 let staro peč
- montažer centralne (ta, ki je delal originalno) je opozoril, da je trenutna situacija zares precej tvegana, kajti peč spusti ponavadi takrat, ko je precej obremenjena (sredi najhujše zime), takrat bo treba v trenutku kupit novo peč iz zaloge, se pravi, ne bo časa gledat akcije in podobno (peč je tudi že bila varjena)
- on svetuje na nakup klasične peči na Hrvaškem (da se bodo s vstopom v Šengen tudi druga pravila spremenila in s 1 .1 tudi tam ne bo mogoče kupiti peči) in jo enostavno imeti na zalgi

Pogledal sem, kaj se prodaja pri nas trenutno, to so uplinjevalni kotli na polena, npr. Stadler za 4671,99 €
( https://www.ogrevajmo-ceneje.si/kot...njevalni-kotel-na-polena-stadler-gt-25-detail)

Na Hrvaškem se dobil klasičen kotel za 1.065 €
(https://termometal.hr/si/kotao-centrometal-eko-ck-p-14-izdelek-1586/)

Se pravi, govorimo o razliki 3,5 k.

1. Kakršnakoli informacija (zanesljiva) glede prodaje peči na Hrvaškem po 1.1.?
2. Kakšen namig glede nakupa v Sloveniji (da se vidi sploh o kakšni razliki govorimo).
3. Kakšen namig glede nakupa na Hrvaškem?

Izkoristek, ekologija tukaj niso faktor (sama drva so zastonj, gozda je toliko da je hiša zagotovo CO2 nevtralna, ....)
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Iz Hrvaške je vprašanje, če boš sploh še lahko uvozil navadni kotel. Kdor je nameraval kupiti je kupil lani ali predlani, nekateri tudi dva na zalogo. Sedaj bojda že policisti na meji delajo težave, če želiš navadnega peljati čez (rekla - čula).
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Zakaj bi policaj kompliciral ?? Kolikor sem jaz bral ,navadne peči ,šele nekje po 2030 ne bodo dovoljene kot PRIMARNI vir ogrevanja. Se pravi če imaš še peč na kurilno olje ?? Je pač tista primarna ?? Je pa res da vgradnja nove pa ni več dovoljena. Najbolj elegeantno je ,če dobiš isti model kot je vgrajena nekje nov in menjas..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Za uplinjaka dobis subvencijo.
Je pa res da ,a seboj potegne se zalogovnik in pritikline in si na 10 - subvencija.
Ampak udobje z zalogovnikom je neprimerno boljse kot brez. Tudi pri navadni peci.
Tudi jaz imam drva "zastonj" pa danes vem da ne bi vec naredil ogrevanja na drva brez zalogovnika
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Zakaj bi policaj kompliciral ?? Kolikor sem jaz bral ,navadne peči ,šele nekje po 2030 ne bodo dovoljene kot PRIMARNI vir ogrevanja. Se pravi če imaš še peč na kurilno olje ?? Je pač tista primarna ?? Je pa res da vgradnja nove pa ni več dovoljena. Najbolj elegeantno je ,če dobiš isti model kot je vgrajena nekje nov in menjas..
Mišljeno navadni kotel na drva. Tistega uradno ne smeš več zmontirati.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Dobil sem nalogo da preverim/uredim:
- trenutno se hiša ogreva (centralna kurjava) na drva na 30 let staro peč
- montažer centralne (ta, ki je delal originalno) je opozoril, da je trenutna situacija zares precej tvegana, kajti peč spusti ponavadi takrat, ko je precej obremenjena (sredi najhujše zime), takrat bo treba v trenutku kupit novo peč iz zaloge, se pravi, ne bo časa gledat akcije in podobno (peč je tudi že bila varjena)
- on svetuje na nakup klasične peči na Hrvaškem (da se bodo s vstopom v Šengen tudi druga pravila spremenila in s 1 .1 tudi tam ne bo mogoče kupiti peči) in jo enostavno imeti na zalgi

Pogledal sem, kaj se prodaja pri nas trenutno, to so uplinjevalni kotli na polena, npr. Stadler za 4671,99 €
( https://www.ogrevajmo-ceneje.si/kotli-peci-kamini/uplinjevalni-kotli,-peči-na-drva/uplinjevalni-kotel-na-polena-stadler-gt-25-detail)

Na Hrvaškem se dobil klasičen kotel za 1.065 €
(https://termometal.hr/si/kotao-centrometal-eko-ck-p-14-izdelek-1586/)

Se pravi, govorimo o razliki 3,5 k.

1. Kakršnakoli informacija (zanesljiva) glede prodaje peči na Hrvaškem po 1.1.?
2. Kakšen namig glede nakupa v Sloveniji (da se vidi sploh o kakšni razliki govorimo).
3. Kakšen namig glede nakupa na Hrvaškem?

Izkoristek, ekologija tukaj niso faktor (sama drva so zastonj, gozda je toliko da je hiša zagotovo CO2 nevtralna, ....)

Načeloma grela bosta oba kotla. Na vsak način rabiš pri obeh zadaj zalogovnik.
Glavna razlika med njima je ta, da cenejšega bo treba do nalagat (skroz), dražjega pa boš nabutal do konca in bo bolj kontrolirano (izkoristek) pogorelo vse skupaj in bo po večini zadoščalo 1 x dnevno 'ukvarjanje' s pečjo, ajde..v najhujši zimi na neizoliranem objektu pa 2 x dnevno.

Moj vidik: Centrometalov kotel (25 kW) imam jaz za rezervo...pač dela, navadna peč kot taka. Zmečeš not in zakuriš. Za zakurit 1 x na tri leta, ali 3 x na leto...vrhunec tehnologije. Za kurjenje od jeseni do spomladi, vsak dan naslednjih XY let..no go.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: tony

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Men tega kar pišeš svak ni verjel, dokler ni dejansko videl o čem govorim. On se že 15 let hebe s klasiko brez zalogovnika in mu do zdaj tud zalogovnik ni bil jasen. Prideš, odpreš peč, spodnjo plast drv daš mal bolj na redko, gor par trsk, pol karton, pol pa nabutaš do tam kjer rabiš. Spodaj natlačiš mal cajtenga in se približaš s plamenom, ogenj potegne not, počakaš par minut in zapreš vrata. Dokler toplote v zalogovniku ne zmanjka ne rabiš stopit v kurilnico, on je od novembra do marca vsaj 4x na dan v kurilnici.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Hanzi

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Kdaj je najboljši čas menjat kurilnico? 29. 11 :)
Danes so pripelali Froling s4 Turbo in zalogovnike in staro ven porezali. Kdo te rabi kurjavo in toplo vodo zaj :)
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.349
113
Pomurje
Sem menjal v treh delovnih dneh, 300kw Froling za 520kw ETA s 15k litri zalogovnikov. 8.12 smo začeli

Je pa res, da ne spimo na firmi.