Peč na drva /centralna kurjava

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Jutri imaš servisni zagon baje. Lahko bi se pozanimal, rečeš da te zanima za prjatla. :valjamse:
Citiram odgovor: "Imamo tudi stranke, ki kurijo takšne odpadke in tehnološko suh les. Kaj naj rečem, življenjska doba kurišca je temu primerno krajša. Zgori pa vse."
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Ma ne bom se, smo še zmer šparovni. Sam serviser je dal ene par polen preveč v peč, posvetlo je sonce in ni blo odjema, pol ko je pa zalogovnik poln, začne šopat višek v radiatorje in ta hip ležim pred TV v kratkih rokavih in se mi smeji, ker sem teden nazaj takle cajt ležal pod deko.
Je pa to simpl ko pasulj. Na poden daš tri polena, čez mal drobnega, pol karton, pol pa nabutaš vsega boga. Pol pa mal cajtnga pod karton nabašeš, prtisneš gumb, zapoje ventilator ukresneš Zipota počakaš par minut, peč reče zapri me in to je to.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.476
113
Ma ne bom se, smo še zmer šparovni. Sam serviser je dal ene par polen preveč v peč, posvetlo je sonce in ni blo odjema, pol ko je pa zalogovnik poln, začne šopat višek v radiatorje in ta hip ležim pred TV v kratkih rokavih in se mi smeji, ker sem teden nazaj takle cajt ležal pod deko.
Je pa to simpl ko pasulj. Na poden daš tri polena, čez mal drobnega, pol karton, pol pa nabutaš vsega boga. Pol pa mal cajtnga pod karton nabašeš, prtisneš gumb, zapoje ventilator ukresneš Zipota počakaš par minut, peč reče zapri me in to je to.
samo da bo toplo in da ti dolgoooo služi brez kakšnih problemov:zmaga:
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.221
3.374
113
Citiram odgovor: "Imamo tudi stranke, ki kurijo takšne odpadke in tehnološko suh les. Kaj naj rečem, življenjska doba kurišca je temu primerno krajša. Zgori pa vse."
Če je samo življenska doba krajša, je to še najmanj. Bolj me je zanimalo, kaj poreče lambda na tako gorivo. Očitno ji je vseeno.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
samo da bo toplo in da ti dolgoooo služi brez kakšnih problemov:zmaga:
Hvala.

Edit: No v to sem prepričan, ker ni šlo brez porodnih težav, kot pri praktično vsaki stvari do sedaj, ki mi je potem dolgo služila. Pr men mora vedno na začetku it kej narobe. No moja inštalacija je štimala. Je pa serviser mal zašvical in to dvakrat isti dan. Midva lepo zakuriva, pa se mal začne kadit zadaj, no OK, to je normalno, se mora nov dimnik še mal usest prav. Pol pa ugotovi, da je bil prehiter in ni preveril pravilne strani odpiranja pogona za filanje zalogovnika, ker je delal ročno (nimaš to kej delat ročno, če te avtomatika vodi skozi, to so me izkušnje naučile, dečko je pa še mlad). No je začel povratek rast, ker je pogon zapiral namesto odpiral. V rekordnem času je mel pogon dol, pa je ročno odprl mešalni ventil prot zalogovniku. Mal ga je zjebal, ker je ta ventil obrnjen glih kontra kot una dva za dvižne vode. No pol mi pa vmes hoče pokazat, kako se pogleda not in sprosti morebitno zataknjeno poleno. Odpre srednja vratca in se začne zadaj desno iz peči kadit....kase pa zaj to kadi upizdomaterno.... No ugotovi, da zgornja vrata mal slabo tesnijo, pa da je tesnilo pokrova turbolatorja blo mal zapigano al ga je pa dimnikar pozabu zategnit, no to uredi, pa se zadaj pol ni več kadilo. Nimam pojma kaj je mel to dimnikar za šraufat pr novi peči. Ga je mel dol še preden sem lohk reku keks. Dimnikar bo vedno porinu nos tja, jer ga ne srbi. No bomo bili videli pr naslednjem kurjenju, če je ok. Kakor kol to bodo zrihtal. Je bil cele tri ure zagona zraven in se ni mrdnu od peči. Prej med vezanjem elektrike je šel dvakrat na čik. Zdej mam pa nalogo, da spremljam, če se bo še kej kadil, ko naslednjič zakurim.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: zino in MaverickT

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Če je samo življenska doba krajša, je to še najmanj. Bolj me je zanimalo, kaj poreče lambda na tako gorivo. Očitno ji je vseeno.

Ni ji „vseeno” - zato je krajša življenjska doba kotla, ker ali doda več “kisika” in dvigne izgorevalno temperaturo ali celo zmanjša in povzroči nastajanje “jedkih” stranskih produktov, ki tudi ne vplivajo dobro na pleh kotla - vse da pač doseže “pravilno” razmerje plinov in temperature Le to - “pravilno razmerje”, pa je računano za lesno bio maso z določeno gostoto in vlago. Barvan parket, iverica, laminat itd. to pač ni …
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.221
3.374
113
Jedke snovi nastajajo v povezavi z vodo, to je moker les. Zato so stari kotli crkovali, ker se pojavi poleg žvepla še voda iz lesa in nastane žveplena kislina, katera pregrize pleh in peč spusti. Tega pri kotlih s podpihom ni.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Kle je bolj mišljena spodnja šamotna obloga kurišča, ker tehnološko suh les gori pri višji temperaturi. Veš pa, da ti noben serviser ne bo potrdil kurjenja odpadkov.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.221
3.374
113
Šamotno oblogo jemljem kot redno vzdrževanje in kot potrošni material.
Saj tudi pri luksuznih avtomobilih na rednem servisu menjajo stvari, katere pri nižjem cenovnem razredu ne. Pač to vzameš v zakup.
Vseeno me pa rajca dvokuriščna peč, katera ti omogoča malo več izbire glede na situacijo energenta na trgu. Samo ta je pa povsem druga zgodba.
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Plac je eno, pa zakomplicira se ti potem še reguliranje, Seltron sicer ima "ni-da-ni" enih shem v svojih diferenčnih regulatorjih ampak čisto vseh scenarijev pa nimajo pokritih.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Kolikor sem 11 let nazaj gledal sheme od WDC20 morš met res kompliciran da ne bi znal gnat dveh kotlov.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.221
3.374
113
Dvokuriščna mi je zanimiva, ker lahko kuriš pelete, kurilca ali drva. So pa kompromisi pri izkoristkih.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Tud na tole KWBjevo daš zraven enoto na pelete. Izkoristki nad 90% Ni pa pocen. Zraven pa kotu na kurilca, talajo po bolhi Seltronove za par pirov, spet 93 posto izkoristek. Sam plac rabiš pa dnar.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.221
3.374
113
Najbolje, da še eno steno podrem in naredim XXL kurilnico. Kam smo prišli. Kje so cajti, ko so je bilo plinsko ogrevanje v zagonu. Vsi zadovoljni, poceni, placa si pa rabil minimalno do nič.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Jedke snovi nastajajo v povezavi z vodo, to je moker les. Zato so stari kotli crkovali, ker se pojavi poleg žvepla še voda iz lesa in nastane žveplena kislina, katera pregrize pleh in peč spusti. Tega pri kotlih s podpihom ni.
V lesu je žveplo? Koliko ga pa je?
Žveplo je v kurilcu!
Pleh pregrize pri starih peceh kondenz ki nastane zarafi premrzlega povratka.
Vecina peci je namreč spustila pri cevi povratka. Pri vratih malo kaksna