Neuradno: Telemach kupil Tušmobil
Telemach - in zdaj tudi Tušmobil - ima močno finančno zaledje pri lastniku, ameriškem skladu KKR
Telemach je kupil Tušmobil, smo neuradno izvedeli. Direktor Tušmobila Gregor Štampohar tega še ne more komentirati, iz Telemacha se nam še niso odzvali. Uradno bo prodaja potrjena do večera.
Spomnimo: za Tušmobil se je potegoval tudi Simobil oziroma njegov lastnik Telekom Austria, a so očitno ponudili manj kot Telemach, ki do zdaj ni imel lastne mobilne infrastrukture. Prodajna cena bi lahko po naših neuradnih informacijah dosegla 150 milijonov evrov. Toliko je Mirko Tuš za Tušmobil želel pred leti, ko so mu zainteresirani kupci ponujali zgolj okoli 50 milijonov evrov in jih je zavrnil.
Bosta Tušmobil in Telemach ulovila ali prehitela Simobil?
Tušmobil, ki je na spomladanski dražbi frekvenc za mobilne storitve četrte generacije del teh poleg Simobila in Telekoma tudi kupil, se bo očitno skupaj s Telemachom se širil. Tušmobil je za frekvence plačal dobrih 20 milijonov evrov, po nakupu s strani Telemacha pa je dobil tudi močno finančno zaledje. Spomnimo, da je pred meseci v Telemach vstopil ameriški sklad KKR.
Telemach je sicer precej močan igralec na področju fiksnih telekomunikacij, s Tušmobilom pa se bo lahko tako širil tudi na mobilnem delu. Ob tem dodajmo, da je Simobil drugi najmočnejši igralec (za Telekomom Slovenije) na mobilnem delu, nima pa razvitih fiksnih telekomunikacij. Zato informacija, da je Tušmobil kupil Telemach, ki bo zdaj lahko tudi Simobilov močan konkurent pri mobilnih in konvergenčnih storitvah (denimo fiksna ponudba skupaj z mobilno), za njih ni najboljša. Tega sicer še ne želijo komentirati. Je pa že jasno (čeprav Simobil tega ne potrdi), da se Simobil oziroma njegova lastnica Telekom Austria zanimata za T-2, ki ima dobro razvito optično omrežje v Sloveniji. težava pa je, da je T-2 v stečaju in da bi zaradi vseh procedur do nakupa lahko preteklo tudi leto dni, pravi neuradni vir.
Po tem se je poslovanje Tušmobila precej popravilo. Prihodki so operaterju v letošnjem polletju glede na lansko zrasli za 7,7 odstotka, na skoraj 40 milijonov evrov. Še bolj pa se je popravila dobičkonosnost družbe - iz poslovanja za skoraj dva milijona evrov, 1,5 milijona čistega dobička pa je popravilo slabih sto tisočakov lanske čiste izgube ob polletju.
tus-mirko1-be.1396874629.jpg.n.960px.jpg
Tuš pravzaprav nima izbire
Tuš Holding Mirka Tuša je moral Tušmobil prodati zaradi prezadolženosti - to so mu naročile banke upnice, ki so mu pred meseci že drugič reprogramirale posojila. Skupina Tuš je konec leta 2012 dolgovala še 344,75 milijona evrov. Predzadnji reprogram posojil je Tuš pri bankah izposloval leta 2010 in posojila podaljšal do leta 2017. A je zaveze lani že kršil, smo razkrili februarja.
Dogovor skupine Tuš z bankami iz konca julija prinaša velike spremembe: da bo Tuš lahko odplačal vsaj del svojih posojil, bo moral poslovno nepotrebno premoženje, v prvi vrsti Tušmobil, prodati čim prej, če se bo dalo, do konca leta. Kar se je očitno tudi zgodilo. Prav tako bo Mirko Tuš odslej moral poslušati tuje svetovalce, ki so jih zahtevale banke. Ti bodo morali določiti povsem nov koncept, saj zdajšnji ni več vzdržen.
Šele po tem, ko bo prodan Tušmobil, tako naši viri iz Tuševih upnic, bo znano, ali bo trgovski del Tuša sploh lahko še vzdržal. Engrotušu, trgovski družbi, namreč že dolgo upada tržni delež. Ob tem ni izključena niti konverzija dela dolga v kapital, v skrajni sili odpis. Ob tem pa bo Mirko Tuš, še pred leti najbogatejši Slovenec po oceni revije Manager - ki pa se je tudi preveč zakreditiral -, za trgovsko družbo verjetno moral najti strateškega partnerja.
»Odprti smo za vse vrste povezav, ki bodo kupcem prinesle dodano vrednost,« je bilo vse, kar so sredi junija, ko smo razkrili bančne zahteve, povedali v Tušu.
Vir:
Finance