Oslarija. Pred leti je obstajal star model roaminga. Vsak operater, svoje cene za različne storitve, razne vikend cene, razlike pri naročnikih, predplačnikih in tako pri vseh treh ali štirih operaterjih v državi. Zmeda in ogromno nepričakovano visokih računov.
Potem se je zgodila evrotarifa, enotne cene ne glede na operaterja, pregledno, jasno, nobenih problemov več. Ostala pa je anomalija in to so države izven EU kjer je ostal star model zaračunavanja. No, ta se s 1. 7. ukinja. Cel svet bo imel pregledne tarife. Npr na Hrvaškem bo enotna cena za SMS, klice ipd. Cena bo enaka pri vseh operaterjih in enaka za naročnike in Mobi uporabnike. Večina ljudi (operaterji te podatke imajo) na Hrvaškem ročno ne menja operaterja. Večino časa ostanejo v enem omrežju. Precej majhen odstotek jih tudi zna ročno zamenjati operaterja (tudi te podatke operaterji zbirajo). Tako da od silnih ugodnosti, kjer ti eden nudi cenejše SMS, drugi pa odhodne klice, ni v praksi veliko koristi.
Z novim modelom ljudem ne bo treb razmišljati. Telefon bo sam izbiral operaterja, ki ima najboljši signal, cene bodo enake in vnaprej zelo jasne ter pregledne.
Primerjalno s sedanjostjo. Recimo klic iz Hrvaške v Slovenijo.
Po novem bo minuta 1,15 EUR. Po starem je minuta za Mobi 1,25 EUR, za naročnike pa 1,05 EUR. Pustimo ob strani tele2, ki je malenkost cenejši ker slabo pokriva s signalom (zato je tudi cenejši).
Nova cena je v tem primeru nekje na sredini med prejšnjo za naročnike in Mobi uporabnike. Podobno je recimo tudi pri SMS sporočilih.
Dejansko se pri krčenju cenika mora iskati optimizacije. Če je sedaj na hrvaškem ceniku cca 60 postavk, ki so gozd zmešnjave, bo na novem postavk manj kot 10. In pri tem se pač vedno najdejo primerjave starega in novega. Najbolj nerealno pa je selektivno iz starega cenika izbrati miks najnižjih cen (ki niso vse skupaj pri enem operaterju ampak nekaj pri enem, nekaj pri drugem) in ta miks primerjati z enotno ceno, ki je sama po sebi nekakšno povprečje cen.