Pesimizem je za reve, zato forumu dodajam ustvarjalni optimizem.
Upam, da bo komu dal poleta in odprl nove možnosti. Samo posamezniki bomo spremenili svet na bolje.
OK.
Prijavil sem se zaradi razprav okoli fotovoltaikov novih generacij.
Nisem zasledil, da je kdo opisal, kaj je glavna surovina novih celic. Glavna sestavina je TiO2 v nano delcih, ki ga Nanosolar nanaša s pomočjo cinkovih spojin, drugi pa s tekočimi ioni (N-butil, 1-ethyl-3-methyl, etc.). Drugi proizvajalci so se zanesli na oponašanje fotosinteze, in jim zadeve uspevajo. Res, da folij (beri modulov) skoraj ne moreš kupiti, pa firma Dyesol iz Avstralije poskuša prodajati tehnologijo, ki bazira na malo bolj zahtevnem sitotisku (screenprint).
Nanosolar je firma, ki ima sedež v Kaliforniji s proizvodno enoto v Nemčiji, ki je kar se tiče izkoriščanja sončne enrgije zelo napredna. Napodročju posnemanja fotosinteze, je zelo uspešna firma Kornaka, ki pa je glede tehnologije zelo zelo skrivnostna. Največja prednost PV-jev, ki posnemajo naravo, je boljši izkoristek v senci, izgled, enostavna montaža..., prav gotovo bo čez čas tudi cena. Opazil sem, da so novo generacijo celic pričeli ponujati v podjetju Prompt iz Šenčurja.
Sicer pa vsakomur, ki razmišlja o postavitvi elektrarne danes, in je vsaj nekoliko tehnični tip, svetujem, da razmisli o lastni izdelavi modulov iz posamičnih celic (edini problem je zakonodaja). Američani trdijo, da se tako strošek zniža za desetkrat (če ne računamo svojega časa), kar pomeni, da se investicija povrne v enem, najkasneje v dveh letih).
Izdelava fotovoltaikov nove generacije pa vsekakor predstavlja izziv za naše podjetnike.
Razmišljaj globalno, deluj lokalno.