Neverjetni prenosi podatkov na Mobitelu

2v0n3

Zelenc'
14. nov 2008
18
0
1
LJ-okolica
Ja te pretoki podatkov so res neverjetni. Jaz nisem verjel, da so možni dokler nisem sprobal z SPB wireless monitor, da prenosi v resnici dosegajo tiste ZF številke, ki so mi jih prikazovali v razčlenjenem računu. In to sploh ne na odličnem signalu. Test sem opravil kar na vrtu lokala na Drenovem griču. Je pa meni čudno, kako napraviti tak prenos v nekem obdobju (več deset ur non-stop), brez da bi se kaj ekstra poznalo na porabi baterije. In kot kaže nisem edini.
Isto se je dogajalo mojemu prijatelju, ki ima Samsung Omnio. Kot kaže bi pa lahko bila tudi kakšna povezava med programom WM?
Jaz sem imel občutek kot, da se je prenos zataknil in ga je odbijalo v nedogled, a ne vem kje. Mobitel pravi, da se to ne more zgodit... če verjameš.
Če bi bil prenos delan v tujini bi bil pa še večji problem, saj mora Mobitel pokriti račun ki ga potem enostavne brez popustov izstavi nam, uporabnikom. Je pa varianta blokiranja prenosa podatkov v tujini preko SMS, kar so mi predlagali tudi na Mobitelu. A sem že pozabil točno vsebino, bo treba malo pobrskat po njihovih straneh s podporo.
In seveda vklop alarma preko mobitelovega monitorja, kar se izkaže za dokaj uporabno varianto. Ker recimo povprečno porabim 100-150 MB imam vklopljen alarm na 200 MB in bi že kmalu vedel, da je nekaj narobe in bi potem bolj pozorno kontroliral prenose. No sedaj že nekaj časa nisem imel teh problemov
smile-1.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik 2v0n3 pravi:
Meni je bilo rečeno, da se ti podatki snemajo v ločenem sistemu in da je za vstop v ta drugi sistem, s podatki o lokacijah in IP, potreben sodni nalog.
Tudi če imajo sami podatke, jih uradno ne smejo posredovati nikomur. In kako naj potem uradno zavrnejo/sprejmejo reklamacijo??

Kako pa potem sestavijo racun, ce do poatkov ne morejo brez naloga ?

Ce bi meni to rekli, bi odgovoril da: podatkov seveda ne posredujejo komurkoli, ampak meni (in jaz se identificiram z osebnim dokumentom kot tainta narocnik). Ce zelijo, da placam racun, naj racun utemeljijo - meni, spet ne komurkoli. Podatke imajo, torej naj jih pokazejo. Ne zanimajo me podatki za druge, zanimajo me moji podatki, enako kot me ne zanima od koga drugega racun, ampk me zanima moj racun. Ene nakljucne stevilke napisati na racun ni noben problem, do napak ocitno precej redno prihaja pri razlicnih operaterjih, ce zelijo da placam takoj, naj torej tiste stevilke pojasnijo. Ce niso sposobni racuna pojasniti, naj pa upostevajo reklamacijo (in to v celotnem znesku, nic 50% ali kajjazvemkaksnem delcku).

Preprican sem, da bi se ob preverjanju teh podatkov hitro videlo ali je bil prenos v resnici opravljen z mojega telefona ali ne. Ce je res bil, "sorci za sitnarjenje ampak je tako nerealna stevilka glede na prejsnjo porabo in izkusnje, da jo je bilo edino smortno preveriti" + placam racun cimprej, da je mir. Ce pa rajsi mutijo, bi se bilo pa pametno pozanimati pod kaj to sploh pravno spada (poskus goljufije ? ponarejanje poslovnih listin ?) + ovadba.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.501
6.238
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Se to da, btw? Da operateju naročiš, da ko pride do določenega prenosa, da ti blokira prenos podatkov. Tudi za Simobil me zanima.

To kdo ve? Zanima me tudi za Simobil. Za tujino in nasploh vem, da se da. Zanima me pa to, da do določene količine sputi prenos podatkov, potem pa blokira.
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.867
19
38
Se mi zdi, da ne. Za tujino je pa sploh problem, saj podatki pridejo s strani tujega oepraterja in dokler tvoj domači operater dobi podatke in ustrezno ukrepa, si ti lahko recimo še 3 ure v tujini prenašal torrente ... Pa si predstavljaj račun :S
 

Chipmunk

Pripravnik
30. jun 2008
366
0
16
KSZ
Se pa najdejo tudi taki, ki pokličejo v CC in povedo, da bodo prihodnji mesec gostovali v tujini, kjer bodo veliko uporabljali prenos podatkov. Zato seveda pričakujejo večji račun - bi se pa kar takoj domenili, da jim domači operater da popust... ??!? "Saj ste mi ga lani tudi dali, ko sem reklamiral račun, ker sem imel na Hrvaškem za 1500 eur prenosa podatkov..."
Kot je nekdo že napisal: ponudiš roko...
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Sami izgovori. Ceniki so javni, telefon uporabljate na lastno odgovornost, to dfa mobilnik zmore še kaj več kot klic in SMS pa tudi vsi veste. Obenem tukaj prebiram želje po nevemkakšnih megabitnih prenosnih hitrostih. No, saj so. V LJ se mimogrede doseže več kot 5 megabitov na sekundo v Mobitelovem omrežju. Enake prenose sem doživel še kje.

To je 2 GB v eni uri potem pa si računajte naprej.

Operater lahko izda razčlenjeni račun. Na njem so izpisane vse storitve, ki se zaračunajo, tudi prenos podatkov. Če kdo še vseeno verjame v teorije zarote pa naj lepo vloži tožbo proti operaterju in dokazuje, da on ni ustvaril svoje porabe. Dejstvo pa je, da operaterjem ni v interesu goljufati, niti ni človeka v tisti množici zaposlenih, ki bi si upal storiti protipravno dejanje v korist svojega delodajalca zgolj zato, da bo ta pokasiral nekaj EUR več. Pravilno delovanje sistemov in obračuna se tudi ves čas kontrolira, tudi tako, da je v sistemu kar nekaj številk, ki služijo le temu, da se pogleda, kako se kakšna opravljena storitev zaračuna itd.

Treba bo telefone uporabljati s pametjo, z zavedanjem da so računalniki (dober primer je Nokia N900 in vse kar je novejšega serij N in E). Uporabljajo prenos podatkov. Torej je konkreten paket za prenos podatkov zelo priporočljiv. Ali pa redno spremljanje porabe.

Če pa kdo želi vse to dati na stran pa naj zahteva izklop storitve podatkovnega prenosa. Tudi to se da. Enako kot se da v tujini blokirati podatkovni prenos in to samo z enim samcatim poslanim SMS sporočilom.

Kar se tiče popustov, Chipmunk, pa ljudje poskušajo vse. Imam občutek kot da smo postali ponovno tipična balkanska država, vse skupaj pa je tržnica kjer se ljudje cenkajo za pol kile kajmaka. Cena je v ceniku in to je to. Popusta ne bo. Enako velja za tujino kjer pa popusta (resnega) sploh ne more biti. Če narediš v CRO 100 MB jih bo VIPnet ali T-Mobile Mobitelu zaračunal, ta pa plačal. Seveda bo denar dobil prej ali slej od tebe in ne bo šel v lastni minus.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ni treba biti pristas teorij zarote da vidis, da operaterji delajo neumnosti (vstopnina na Vodafone Live pred kratkim ?).

Ce jih ne bi, potem najbrz tudi ne bi bili pripravljeni odobriti naknadnega "popusta", saj - kot pravis - tuji operater vse zaracuna in njega boli patka kaj je bilo, vazno je samo da dobi denar (in ocitno ga dobi). Nas operater pravis da ne gre v svojo skodo, torej se ocitno redno dogajajo ciganije, ki omogocajo pokritje takih "popustov".

Ali se te stvari dogajajo namerno (z namenom nategovati rajo) ali ne, je pa druga stvar ...
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik coolpower pravi:
Sami izgovori.
...
Dejstvo pa je, da operaterjem ni v interesu goljufati
Je že Radirko vse lepo povedal (in drugi).

Citat:

Če pa kdo želi vse to dati na stran pa naj zahteva izklop storitve podatkovnega prenosa. Tudi to se da. Enako kot se da v tujini blokirati podatkovni prenos in to samo z enim samcatim poslanim SMS sporočilom.
Kakim?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Aha SiMobil pol nima SMS-a za to.
Ugibam, da je pri njih "bolj preprosto". Grem kopat po spletni strani...
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Meni isto.

Sicer je to precej manj uporabno. Kaj če sem v tujini in bi rad za eno uro imel GRPS?

Razen tega to tudi UMTS/HSPA izklopi?
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
najdeš open wifi greš na Siasistenta in vklopiš nazaj
smile-1.gif


kot GPRS je mišljen celoten prenos podatkov neglede na hitrost (EDGE, UMTS itd...)
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Popust pri tujini ti dajo kvečjemu iz tistega dela lastnega zaslužka, ki znaša okoli 15%. Več pa ne sicer bi šli v izgubo in tega pač ne bodo počeli.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik Jest pravi:
>> ... Kako je bil narejen, in na kakšni osnovi, pa mi ne morejo povedati, saj bi potrebovali sodni nalog, da bi lahko pridobili podatke o IP oz. povezavah telefonov z oddajniki, vključno z lokacijami in časom.

Pomoje ne potrebujejo sodnega naloga...saj se vse dogaja v njihovem omrezju, na njihovih serverjih in sami imajo dostop do vseh teh podatkov ... (razen seveda, ce gre za gostovanje) ...

Uf, ni to tako enostavno. Vsi ti podatki ne morejo biti na voljo enemu posamezniku. Take zadeve se zelo strogo nadzira. S tem ni zafrkancije.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Posameznik ima na voljo osnovni račun, tega dobi vsak naročnik.
Poleg tega ima na voljo t.i. razčlenjeni račun, ki je prav tako brezplačen, na voljo je bodisi v tiskani obliki, bodisi na spletni strani monitor.mobitel.si (se je pa treba prej prijaviti, dobiti geslo itd). Uradno je razčlenjeni račun na voljo zato ker ima plačnik računa pravico do podrobne utemeljitve skupnih postavk na osnovnem računu. To pa je tudi vse, kar lahko dobi naročnik.

Na razčlenjenem računu je napisana vrsta zaračunane storitve, datum, ura in količina opisane storitve. Skrtatka, kadar koli se kaj obračuna, se to tudi pozna na razčlenjenem računu.

Gor pa ni in ne bo podatkov o bazni postaji, s katere je bila opravljena storitev (beleži se le začetna bazna postaja, torej tista, na kateri je mobilnik prijavljen ob npr vzpostavitvi zveze ali podatkovnega prenosa, se pa lahko med samim pogovorom ali prenosom podatkov mobilnik "sprehaja" med različnimi baznimi postajami, še posebej, če se pri tem gibljemo).

V t.i. prometnih podatkih se beležijo tudi začetne bazne postaje pri vsaki opravljeni storitve, IP naslovi pri brskanju po internetu ter še kaj. Ti podatki so verjetno na voljo v omejenem obsegu za določene interne naloge operaterja, kot so preučevanje in obravnava reklamacij ipd. Poleg tega imajo do njih dostop pristojni organi (Policija, SOVA, obveščevalno-varnostna služba Ministrstva za obrambo RS), a za to potrebujejo sodno odredbo, le ta pa določa tudi nabor podatkov, katere mora operater omogočiti pristojnemu organu. Da se samo tisto, kar piše na odredbi, nikakor pa ne kar vse po spisku. Brez nje ne dobijo nič, niti ne morejo sami do teh podatkov.

Povedano po domače: ne si misliti, da operater ne ve, kdaj se glumite z reklamacijo in kdaj gre zares. Če je res bilo kaj narobe bo to tudi stranki ustrezno refundirano. Če ni bilo pa ne bo. Tukaj ni zajebancije in reklamacije se obravnavajo resno, to pa še ne pomeni, da se denar šenkuje kar vsakemu, ki se mu zazdi, da je njegov račun previsok.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.501
6.238
113
v kolikšnem času se pa mora reklamacija rešiti? Nekaj gori (v enem izmed prejšnjih postov) piše 15 dni za odgovor - kaj je to odgovor? da se vse skupaj reši ali da ti pač nekaj pošljejo z lepimi pozdravi? Če slednje, je tudi kaki časovni rok, do kdaj morajo rešiti (brez da se jaz potem ponovno nekaj pritožujem ipd seveda)?
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Pokliči reklamacije, saj imajo telefonsko številko in vprašaj. Definiraj besedo rešitev? Rešitev ni nujno tisto sprejetje tvojih argumentov in potrditev reklamacije. Rešitev je lahko tudi to, da ti reklamacijo zavrnejo.