Naložbe, vzajemni skladi...

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.811
199
63
Slovenija
Eno hitro vprašanje, od kolikšnega zneska dalje je potrebno vložiti napoved za odmero dohodnine od dividend (Doh_Div). Imam neko malenkost delnic na Revolutu, pa ne bi rad, da bi se mi na FURSU smejali ;)
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
Bi blo za kupit Lukoil, Gazprom, Sperbank? Šlo na 1/3
Kakor kol že bo črpal in posloval bodo rusi še vedno... samo jajca met...
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
Tudi sam se sprasujem, kot nalozba za naslednjih 10-15let
B44AC7C9-BE36-48A2-81D9-FA81B427CE8E.jpeg
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Obstaja velika verjetnost da propade. Ker tudi ko se bo ruska ekonomija pobrala (enkrat se pac bo) bo lazje novo zgodbo startat kot pa staro ozivet in se srecat z nekaj let starimi terjatvami itd
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Prinerno za gamble. Zdej pa: ali si pripravljen stavit na tekmo maribor:eek:limpija 5000 eur. Ce ja, pol nimam pomislekov da za 5000 kupis delnice teh podjetij.

nic na svetu ti ne garantira da bo to se obstajalo v tej obliki. Al pa da ti oblast (zahodna) ne bo blokirala tega premozenja. Ce celo ni ze prepovedano trgovat z ruskimi vrednostnimi papirji (tega ne vem)
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Rusi so sami ustavili trgovanje z njihovimi VP. Je borza kar lepo zaprta tudi danes. Najbrž bi bil kar kolaps, ker bi vsi prodajali VP in bi podjetja praktično ostala brez vrednosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.468
2.316
113
Dobro zgleda, da gremo še zelo globlje....

Paypal, Netflix, Facebook, Palantir,... so že kapituliral..... Čipi( Nvidia, AMD, TSM) so verjetno že 40% v minusu od najvišjih cen. Apple in Tesla bosta padla verjetno zadnja.

Kaj kupit? En Youtuber pravi Banke drug youtuber, da banke ne. Avti so zmeraj slabi v recesiji, še ko je rast ne naredijo kaj velik (ford, stellantis, toyota, ....).

Glede na vse zadeve nas čaka inflacija in recesija, da denar na banki bo v 10 letih nič vreden.

Zlato in rudniki so se mi zagabili zaradi Schiffa in podobnih, ki že 5 let tulijo od kolapsa in so imeli ta teden svojih 15 minut slave (zaradi bogih 10% kot je naraslo :valjamse: ).

Berkshire of Buffeta noče pasti, sedaj so verjetno polni denarja bodo harali če pride do recesije. Indeksnega sklada ne morem kupit v moji aplikaciji (VOO, VTI).

1646732070935.png
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Buffet ne da je mogoče... Oni so res polni keša... Nekih 140 miljardic mislim da...

Vec let je jamral da nima kaj kupit po normalni ceni... Evo priliko :)

Naftaši gredo gor.. Sam to mebi reku da je zelo dolgoročno..
Trenutno so v zelenem solarci in vse povezano z njimi.. Torej draga nafta sili k alternativam logika.
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Sam nekam bi bilo pametno dati del prihrankov, da ne bo čisto vsega hudič uzel :) Za nepremičnine imam premalo, tako da kak kripto, samo me je strah, da BTC ni tako stabilen, kot smo upali. Edino mogoče se hitreje pobere, kot kaka druga delnica?
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Zdaj je precej težko obdobje za trading in investicije. Dejansko imam jaz kar nekaj v cash poziciji, ker ne vem kaj naj. Nekaj vmes kupim, potem itak odide malo dol pa gor pa precej dol :D zdaj sploh ne vem kaj bi. Denar pa zgublja vrednost, ker ga inflacija žre. Mater.. tole letos se je začelo res pestro. Covid situacija šla na bolje, pride inflacija pa še vojna zraven.. tole bo še žur. FED pa ECB zategujeta počasi, višata obresti, trg se takoj odziva.. zanimivo skratka. :) Jaz bi pa rad nekam vtaknil teh par jurjev pa se samo praskam... žitarice gredo v nebo, nafta isto.
Ah ja.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.468
2.316
113
Torej, če bo res prišlo do crasha.... Obresti morajo dvigniti na horuk ali bo pa inflacija že zaradi energentov + 2 leti printanja denarja. Če grejo pa obresti gor, grejo pa delnice dol zelo hitro.

Bi se splačalo tega buffeta kupovati, takrat ko se dotaknemo 200 EMA. Tule primerjam, koliko smo zadnjič padli, se pa sedaj skoraj lepo pokriva s tole belo krivuljo.

Pa ziher bodo z vsem tem denarjem na strani nascali kaki index (VOO, VTI).

1646771543928.png


Zgodovinsko, so se zmeraj v recesiji boljše odrezali....
1646771802836.png


Buffet je pa pomoje tudi tega sedaj dobro vzgojil, da ga ne bo sral. To je skoraj zagotovo, da bo umrl v naslednjih 5-10 letih. Da cena, bi se mogoče celo dvignila zaradi smrti buffeta in mungerja.


Kupiš, pozabiš in še dividend nimajo, da bi te kdo lahko obdavčil....

Tole sedaj govorim o parkiranju denarja nekam, da bo na "varnem". Za gamblanje bo verjetno crypto še zmeraj aktualen.
 
Nazadnje urejeno:

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.468
2.316
113
Eh Munger je 98, sem mislu da sta podobno stara. Drugače verjetno že čez 85 je vsak dan šenkan.

Tule so dokumentarci o njiju

Firme z nizkim P/E (torej odpadejo growth firme tesla, nvidia, .... katere so na hypu) in katere imajo solidno dividendo, katero potem reinvestirajo nazaj v biznis.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Evo sem malo povzel situacijo/presek trenutnega stanja na trgih... :)

Energetska slika:
Glede na US embargo na izvoz nafte iz Rusije, je to cca. 8% delež nafte potrebne za US trg
Za embargo na izvoz nafte iz Rusije je pozvana tudi EU, vendar je preveč odvisnosti od nafte (cca. 50%), da bi to lahko naredili. Predvsem Nemčija ima težave. Zato embargo s strani EU ni realen. Dodatno so rusi povedali, da zaprejo glavno pipico dobave plina v EU v kolikor EU naredi embargo na uvoz ruske nafte. Kar bi povzročilo izjemno krizo v EU. Embargo na nafto iz Rusije torej ni realen scenarij.
Kljub temu ima EU namen biti vedno bolj samozadostna oz. manj odvisna od Rusije. Zato se iščejo alternative znotraj EU.
Glede na vse to se bodo podražila goriva. Če se podražijo pogonska goriva ima to direkten vpliv na ceno logistike in prevozov.

Prehrambna slika:
Glede na to, da Ukrajina in Rusija prispevata cca. 30% žit v svetovnem merilu in semen za olja, to pomeni, da prava kriza prihaja jeseni. Prve podražitve so že pred vrati. Ker prihaja čas setve, le-te pa v Ukrajini ne bo (vojna), to pomeni da jeseni ne bo žetve. Rusija pa bo najverjetneje omejila izvoz svojih žit v EU in US kot povračilni ukrep. Posledično bodo cene šle v nebo.
Posledično bodo zrasle cene moke, kruha, olja, živalske krme.
Zrasle bodo tudi cene mesa, ker se živina hrani s krmo, dražja bo tudi logistika zaradi večjih cen pogonskih goriv.
Vse osnovne dobrine se bodo tekom leta konstantno dražile. Moka, kruh, olje, jajca, meso.

Kaj zdaj?
Ruski rubelj pada kot kamen, saj je pod stresom celotno rusko gospodarstvo. Ker rubelj ni vreden več skoraj nič, rusi delajo vse kar lahko, da ohranijo vrednost. Ukrep, ki ga je Putin sprejel med drugim je, da nakupi zlata več niso obdavčeni z 20% davka, tako da ljudje lahko čim prej nakupijo čim več zlata, da se obranijo pred nizko vrednostjo valute (rublja).

Kaj lahko naredimo mi?
Začnemo vlagati v podjetja, ki imajo svoje naftne vrtine, plin, alternativno energijo... ker se EU želi čim bolj osamosvojiti z energenti. Za naslednjih 10 let je to po mojem mnenju OK investicija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in uncle_sam