Drugače bi pa temu rekli poslovno priznan odhodek, ne pa davčno priznan odhodek. Kaj pa zdej, Grisbi? Te zanima še kaj?
p.s. pa kar čakal sem, kje si, kozarec ...
Citat:
Uporabnik sevlje pravi:
Obstaja dosti primerov, ko je zelo pametno za podjetja, da je am. stopnja nižja, kot najvišja zakonsko določena.
primer: Če ti oceniš, da bo tvoj stroj imel dobo uporabnosti 10 let. Potem ne boš določil najvišje dovoljene amortizacijske stopnje ki je npr 20%, ampak boš dal 10, zato, da bo stroj imel čim bolj podobno knjigovodsko vrednost kot je njegova tržna. Tako boš imel strošek amortizacije llepo porazdeljen na 10 let, ne pa da bodo v prvih petih letih stroški previsoki, potem pa jih ne bo več.
Da se daje stalno najvišja določena am. stopnja je velika napaka račuunovodskih servisov, ki se ne posvetujejo z lastniki podjetij, kakšno stopnjo se naj določi ob nakupu stroja, potem pa je čez nekaj let jok in stok ker ni stroškov in se morajo ukvarjati s prevrednotenjem in imajo stroške še zaradi tega, ali pa hočejo vzeti kredit, v delavnici ima stroje vredne 500k eur, v knjigah pa 50k in ne more niti hipoteke na stroj dati ampak kar na celo delavnico, če hoče en konkreten kredit.
Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
Važno, da znam člene od 55 do 59 ZDDOP-2
Citat:
Uporabnik sevlje pravi:
Hvala za lepo dopolnilo. Pozabil sem napisati, da obstajajo tudi firme, ki dobička nimajo in takšni firmi, ki hoče prikazati čim manjšo izgubo lahko visoka amortizacija dela velike probleme. Zato, če nekdo ve, da mu prihodnost ne kaže kakšnih hudih dobičkov mora dobro razmisliti, kakšno amortizacijsko stopnjo bo izbral.
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
Važno, da znam člene od 55 do 59 ZDDOP-2
Na vsak način.
Citat:
Uporabnik sevlje pravi:
Se strinjam, bankam se že da razložiti situacijo. Običajno imajo tudi strokovnjake, ki to sami ugotovijo.
Bolj je problem pri kakšnih poslovnih partnerjih, ki malo pogleda rezultate podjetja in če se vidi izguba je takoj kriza.
lp