Laptop do 600€

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
831
271
63
Ne vem zakaj mi je link odrezalo.

Primerljiv Lenovo : (cenovno, RAM, SSD) vendar Intel i3 (Lenovo V15 G3)

Bo ryzen z 6 jedri kr hitrejša varjanta za isto ceno. i3 ma samo 2 hitra jedra, amd pa 6...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.726
369
83
Ker je ta tema najbolj v uporabi, bom kar tule vprašal.. Za kolega sem kupil ta laptop: HP Victus 16-s0011ns. Oni so kar namestili Win11 Pro in včeraj sem ga še posodobil in namestil par malenkosti. Uporabljal se bo za izris kuhinj (3d preview), zato smo kupili prenosnik z dobro grafično.

Ker pa nisem več tako "na tekočem" z novejšimi tehnologijami, pa me zanima naslednje:
1. V task manager-ju sem videl, da dela samo grafična iz procesorja (odprt ni bil noben program, samo winsi).. Je to normalno? Ali mogoče win11 (ali CPU) sam ugotovi, da zaradi ekonomičnosti ne rabi "pomoči" zunanje grafike in ko se bo zagnal kak program (ki bolj rabi grafično), bo OS (ali CPU) sam "predal delo" zunanji grafični? Ali moram kje v Biosu ali kakih nastavitvah obkljukat, da naj deluje vse na grafični kartici (GTX 4060)?
2. Kolega mi je rekel, da celo na nekaterih gaming laptopih ne deluje zunanja grafična, če ni priklopljen napajalni kabel. To drži?
3. Zraven je tak kar ogromen polnilec na kablu. Ko sem iskal, če se ta prenosnik lahko polni preko USB-C, je sicer na večini straneh pisalo, da ne omogoča polnjenja preko USB-C, ampak za lanske modele, za letošnje nisem našel kaj pametnega.. In ker je tolko nekih različnim modelov in oznak, še zdaj nisem prepričan, če lahko probam polnit preko USB-C porta (mam od zenbook 65W polnilec preko USB-C). Lahko kaj zaje*em, če priklopim na USB-C port kak polnilec in pogledam, če se polni? Ker tudi na HP support nisem našel nič pametnega..
4. Nekaj me še zanima glede garancije: pri tem mi na računu piše, da ima 1 leto garancije. In tudi npr.: na mimovrste piše pri HP Victus modelih, da imajo 1 leto garancije. Nekje pa sem našel, da imajo 3 leta garancije. Ve kdo, kako je s tem? Ni včasih veljalo, da mora bit v Slo za tehnično blago vsaj 2 leti garancije?

Upam, da nisem preveč "zgrešil" teme; sem raje tu vprašal kot kreiral novo.. ;)
 

serviser!

Fizikalc
21. jun 2021
237
36
28
Ker je ta tema najbolj v uporabi, bom kar tule vprašal.. Za kolega sem kupil ta laptop: HP Victus 16-s0011ns. Oni so kar namestili Win11 Pro in včeraj sem ga še posodobil in namestil par malenkosti. Uporabljal se bo za izris kuhinj (3d preview), zato smo kupili prenosnik z dobro grafično.

Ker pa nisem več tako "na tekočem" z novejšimi tehnologijami, pa me zanima naslednje:
1. V task manager-ju sem videl, da dela samo grafična iz procesorja (odprt ni bil noben program, samo winsi).. Je to normalno? Ali mogoče win11 (ali CPU) sam ugotovi, da zaradi ekonomičnosti ne rabi "pomoči" zunanje grafike in ko se bo zagnal kak program (ki bolj rabi grafično), bo OS (ali CPU) sam "predal delo" zunanji grafični? Ali moram kje v Biosu ali kakih nastavitvah obkljukat, da naj deluje vse na grafični kartici (GTX 4060)?
2. Kolega mi je rekel, da celo na nekaterih gaming laptopih ne deluje zunanja grafična, če ni priklopljen napajalni kabel. To drži?
3. Zraven je tak kar ogromen polnilec na kablu. Ko sem iskal, če se ta prenosnik lahko polni preko USB-C, je sicer na večini straneh pisalo, da ne omogoča polnjenja preko USB-C, ampak za lanske modele, za letošnje nisem našel kaj pametnega.. In ker je tolko nekih različnim modelov in oznak, še zdaj nisem prepričan, če lahko probam polnit preko USB-C porta (mam od zenbook 65W polnilec preko USB-C). Lahko kaj zaje*em, če priklopim na USB-C port kak polnilec in pogledam, če se polni? Ker tudi na HP support nisem našel nič pametnega..
4. Nekaj me še zanima glede garancije: pri tem mi na računu piše, da ima 1 leto garancije. In tudi npr.: na mimovrste piše pri HP Victus modelih, da imajo 1 leto garancije. Nekje pa sem našel, da imajo 3 leta garancije. Ve kdo, kako je s tem? Ni včasih veljalo, da mora bit v Slo za tehnično blago vsaj 2 leti garancije?

Upam, da nisem preveč "zgrešil" teme; sem raje tu vprašal kot kreiral novo.. ;)
1. Grafika je požrešna. Tako da bo verjetno res treba imeti vklopljen napajalnik.
3. Priklopi na napajalnik, ki je bil priložen.
4. Garancija mora biti 1 leto. Lahko pa uveljavljala stvarno napako 2 leti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

raners

Majstr
4. mar 2008
2.726
369
83
Včeraj priklopil laptop na napajalnik in je vseeno delala samo grafična od CPU.. Zunanjo grafično sem posodobil na zadnji FW in vseeno ni nič delala po ponovnem zagonu.. Je pa res, da nisem imel odprtega nič kaj takega, kar bi povzročilo neko breme za grafično..

Še zdaj ne vem, ali windows (ali CPU ali ?) sam preklopi na zunanjo grafiko (ko je potreba) ali moram kaj nastavit v Bios ali v kaki konzoli od grafične?

In še zdaj ne vem, če lahko kaj zajebem, če dam USB-C polnilec na USB-C port, da sprobam, če se laptop polni tudi preko USB-C...

Ima mogoče kdo odgovore na moja vprašanja? Bi mu bil zelo hvaležen.. ;)
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
831
271
63
Včeraj priklopil laptop na napajalnik in je vseeno delala samo grafična od CPU.. Zunanjo grafično sem posodobil na zadnji FW in vseeno ni nič delala po ponovnem zagonu.. Je pa res, da nisem imel odprtega nič kaj takega, kar bi povzročilo neko breme za grafično..

Še zdaj ne vem, ali windows (ali CPU ali ?) sam preklopi na zunanjo grafiko (ko je potreba) ali moram kaj nastavit v Bios ali v kaki konzoli od grafične?

In še zdaj ne vem, če lahko kaj zajebem, če dam USB-C polnilec na USB-C port, da sprobam, če se laptop polni tudi preko USB-C...

Ima mogoče kdo odgovore na moja vprašanja? Bi mu bil zelo hvaležen.. ;)

Glede na to da imaš 230W zunanji napajalnik, ne pričakuj da ti bo usb-c napajanje delal, še najmanj pa ne z polno zmogljivostjo. Zgubit sicer nimaš kaj, če probaš, ker more itk polnilec/laptop nardit negotiation, da sploh gor spusti napetost.



Kar se pa tiče grafike; pri laptopih z dvojno grafiko tista dodatna skoraj nikoli ne dela, če ni po tem zahteva. Driver ima whitelisto aplikacij, kjer potem naredi preklop na dodatno (recimo igre ali kakšni 3D programi). Če to ne dela (program more seveda laufat takrat k gledaš) pač daš exe pod whitelist, da nardi zagon z dodatne grafične.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

damirj

Guru
9. maj 2012
4.883
2.111
113
Včeraj priklopil laptop na napajalnik in je vseeno delala samo grafična od CPU.. Zunanjo grafično sem posodobil na zadnji FW in vseeno ni nič delala po ponovnem zagonu.. Je pa res, da nisem imel odprtega nič kaj takega, kar bi povzročilo neko breme za grafično..

Še zdaj ne vem, ali windows (ali CPU ali ?) sam preklopi na zunanjo grafiko (ko je potreba) ali moram kaj nastavit v Bios ali v kaki konzoli od grafične?

In še zdaj ne vem, če lahko kaj zajebem, če dam USB-C polnilec na USB-C port, da sprobam, če se laptop polni tudi preko USB-C...

Ima mogoče kdo odgovore na moja vprašanja? Bi mu bil zelo hvaležen.. ;)

Lahko priklopiš USB-C napajanik, Če prenosnik ne podpira ponjenja preko USB-C se ne bo zgodilo nič. Zunanja grafična se v večini primerov aktivira samo v zahtevnejših programih in igrah, lahko pa tudi sam forceaš v Settings -> System -> Display in potem nekje spodaj imaš naštete Appe za katere lahko spremeniš grafični profil in nato pač izbereš high performance (v oklepajih bi ti moralo izpisati model GPU, ki je vgrajen)
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.412
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Sicer je malo preko 600€ pa vseeno. Za domačo rabo bi zamenjal 10+ let starega i5 Dell Inspirona. Ker mi Dell od opreme nikoli ni delal težav, iščem Della za zamenjavo.

Našel sem DELL Vostro 3535 R7-7730U/16GB/512GB SSD.

So R7 procesorji OK in kam se uvrščajo glede Intela? In na splošno, kakšno je mnenje glede tega prenosnika?!

Hvala.
 

serviser!

Fizikalc
21. jun 2021
237
36
28
Sicer je malo preko 600€ pa vseeno. Za domačo rabo bi zamenjal 10+ let starega i5 Dell Inspirona. Ker mi Dell od opreme nikoli ni delal težav, iščem Della za zamenjavo.

Našel sem DELL Vostro 3535 R7-7730U/16GB/512GB SSD.

So R7 procesorji OK in kam se uvrščajo glede Intela? In na splošno, kakšno je mnenje glede tega prenosnika?!

Hvala.
Vostro serija je ok....poslovni prenosnik.
AMD procesor je pa tudi dovolj zmogljiv....primerljiv z intel i7 13to serijo. Oziroma celo nekaj zmogljivejši po CPU marku.
Edino preveri ali je ram še nadgradljiv, ker ga boš v bodoče morda želel povečati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.114
489
83
kranj
Sicer je malo preko 600€ pa vseeno. Za domačo rabo bi zamenjal 10+ let starega i5 Dell Inspirona. Ker mi Dell od opreme nikoli ni delal težav, iščem Della za zamenjavo.

Našel sem DELL Vostro 3535 R7-7730U/16GB/512GB SSD.

So R7 procesorji OK in kam se uvrščajo glede Intela? In na splošno, kakšno je mnenje glede tega prenosnika?!

Hvala.
oh ja, 8/16 jedrnik pa ne bi bil dober za domačo uporabo :) ne skrbi, amd je še malo bolj energijsko varčen napram intelu tako da tole bo brez skrbi gnalo firefox/chrome in pa office programje...
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
831
271
63
za dvojederno i5ko, podpovprečen IPS ekran, nalotan ram... ni to nwm kaj...



več laptopa za ta denar. Hitrejsi procesor, bolsi display. Dodas se eno palcko rama in je cisto decent laptop za 500€.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.690
838
113
za dvojederno i5ko, podpovprečen IPS ekran, nalotan ram... ni to nwm kaj...



več laptopa za ta denar. Hitrejsi procesor, bolsi display. Dodas se eno palcko rama in je cisto decent laptop za 500€.
Ni nek presežek oz. prbližn enak šmorn...procesor skori isto, prav tako ima nalotam RAM in tudi v ASUS lahko doodaš dodatnega,....glede dsipleja si preberi edini komentar , na linku ki si ga prilepil.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.408
975
113
Obišči stran
to je že skoraj sumljivo poceni za takšno konfiguracijo


Pred časom si je brat omislil zgornjega, bila neka "akcija" za 400€. Primerljivi 17 colsi so bili konkretno dražji. Dodal sem mu še 16G rama in je to to, kar on rabi. Je sicer precej plastičen, se pa nič kaj ne zvija, kot bi sam pričakoval...
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.114
489
83
kranj
eni pa res za 500 eur pričakujete nasa mainframe computer ali kaj? za navadno uporabo je že i3/r3 dober. pa 8gb rama. si mora pa vsak zase postaviti vprašanje, za kaj bo uporabljal mašino. če veš, da boš cca 3-4 leta gulil le intenret in office, potem je zgornja mašinca čez glavo. če se pa potem čez pol leta spomniš, da bi bilo fajn met še kakšen autodesk ali pa kakšen premiere ali photoshop in da bi rad sprobal tisti hvaljeni cyberpunk2077..., hja, ne gre tako :)

edit: v bistvu, gre no. ampak počasi hehe
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.690
838
113
eni pa res za 500 eur pričakujete nasa mainframe computer ali kaj? za navadno uporabo je že i3/r3 dober. pa 8gb rama. si mora pa vsak zase postaviti vprašanje, za kaj bo uporabljal mašino. če veš, da boš cca 3-4 leta gulil le intenret in office, potem je zgornja mašinca čez glavo. če se pa potem čez pol leta spomniš, da bi bilo fajn met še kakšen autodesk ali pa kakšen premiere ali photoshop in da bi rad sprobal tisti hvaljeni cyberpunk2077..., hja, ne gre tako :)

edit: v bistvu, gre no. ampak počasi hehe
Pač od tistih iz foha je dobro dobit kakšno info., saj je variant toliko, da se povprečen uporabnik ki kupuje vsake toliko težko znajde.
Poleg čipovja(cpu, ram,...), .....je dobro izvedet tudi o ostalih kakteristikah (ekran, kvaliteta izdelave,...),
Npr. forumi so polni objav o lomljenju ohišij oz. tečajev na cenjših Lenovotih(ideapad, ....) v zadnjem času , česar garancija ne krije.,......
 

Voltaire

Pripravnik
29. avg 2015
143
7
18
  • Všeč mi je
Reactions: corsol