Kriza in recesija

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.361
3.223
113
Tudi v kapitalizmu ni vse zlato.... če s tem zelo otežujemo življenje novih generacij, izseljevanje,...... bi potem lahko naredili, da se bi to otežilo.... pa bodo kapitalisti drugje oplemenitili svoj denar... tako pa mladi zmeraj težje prihajajo do nepremičnin....
pa ne me sedaj brandat za komunista, ali kaj podobnega, zarad mene je človek lahko miljarder (se mi zdi bolno, kakšne številke imajo nekateri), lahko kupi 30 jaht in 10 graščin....
Olajšujemo pa priseljevanje.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in B81

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.136
5.280
113
Bi rekel, da niso problem zidance, to mladih ne moti...
Moti jih, da se kupujejo stanovanja kot investicije, za oddajanje.... Če ne bi bilo teh investicij, bi bilo manj povprašanja in nižjo ceno na m2
Žal so stanovanje omejena dobrina, ki bi tukaj rabilo regulacijo..
Če imaš urejen stanovanjski problem, lahko potem z najemnikom (najemnino) odplačuješ kredit za dodatno stanovanje... na koncu dobiš nepremičnino, za katero si sam "plačal" nič..... Pa malo pretiravam, ampak nisem pa daleč...
Jaz ti pa tako rečem. Nedologo nazaj se je govorilo, da imamo v Sloveniji preveč lastniških nepremičnin. Tujina jih ima bistveno manj. Ampak vsi nekje živijo. Se pravi tudi tam je nekdo kupil stanovanje, ga dal na njemniški trg. A ni to investicija? Je, samo ni za Janeza Novaka, ampak za nekega bistveno večjega turbokapitalista. Koliko je dejansko stanovanj tam na zahodu državnih, ali recimo temu, zadružnih, ne vem.

Ampak pri nas se vrtimo spirali. Rabimo fasaderje, ker je stanovanj premalo, da nam jih zgradijo. Ampak premalo jih je zaradi fasaderjev.
 

B81

22. jul 2007
34.984
9.269
113
Tudi v kapitalizmu ni vse zlato.... če s tem zelo otežujemo življenje novih generacij, izseljevanje,...... bi potem lahko naredili, da se bi to otežilo.... pa bodo kapitalisti drugje oplemenitili svoj denar... tako pa mladi zmeraj težje prihajajo do nepremičnin....
pa ne me sedaj brandat za komunista, ali kaj podobnega, zarad mene je človek lahko miljarder (se mi zdi bolno, kakšne številke imajo nekateri), lahko kupi 30 jaht in 10 graščin....
Ja, ampak premozni bodo vedno imeli dnar za nakup stanovanj, tako da tukaj otezit ne gre nicesar...z omejitvijo nepremicnin se bo pac pojavilo mnogo novih lastnikov.
Gremo proti Zda, kar se tega tice, da bi malo preverili npr. Avstrijo, Nemcijo nima smisla.

Je pa veliko krivo tudi to, da se 25letniki danes ne bi vozili 30 km v sluzbo, ziveli pa pri starih, dokler ne nasparajo za pol hise ali za parcelo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.835
6.444
113
Tudi v kapitalizmu ni vse zlato.... če s tem zelo otežujemo življenje novih generacij, izseljevanje,...... bi potem lahko naredili, da se bi to otežilo.... pa bodo kapitalisti drugje oplemenitili svoj denar... tako pa mladi zmeraj težje prihajajo do nepremičnin....
pa ne me sedaj brandat za komunista, ali kaj podobnega, zarad mene je človek lahko miljarder (se mi zdi bolno, kakšne številke imajo nekateri), lahko kupi 30 jaht in 10 graščin....
No saj omejil bos navadnim “janezom”. Oz bo se vec na crno oddano.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
Ampak pri nas se vrtimo spirali. Rabimo fasaderje, ker je stanovanj premalo, da nam jih zgradijo. Ampak premalo jih je zaradi fasaderjev.

Ne poznam številk, bi pa bilo zanimivo videti koliko je teh fasaderjev in če to število dejansko vpliva na to kar ti praviš.

Pa gremo malce off...
Dejstvo je, da domačih fasaderjev (pa še kakšnega profila) ni. In če drži, kar ti praviš nas tak fasader pod črto (ne njegova plača) ampak vse kar zraven pade (strošek gradnje dodatnih stanovanj, strošek šolanja otrok, zdravstvena oskrba...) stane kar konkreten znesek.
In bi bilo za razmisliti o ukrepu državnega subvencionira plač fasaderjev za domače delavce. Se jim ponudi recimo 5k/mesečno. Takoj bomo imeli dovolj domačih fasaderjev, tujci bodo pa šli domov.
Ampak potem nastopi težava, ker bo učiteljev in zdravnikov zmanjkalo, ker bodo vsi šli za fasaderje. In spet začaran krog.

Na koncu prideš do tega, da je za zadovoljevanje vseh naših potreb očitno premalo delavcev. Ne samo v SLO, ampak v celi EU. Kaj boš druga naredil, kot uvozil iz "tujine"?

Lahko pa zmanjšaš naše potrebe ali pa optimiraš delovne procese in z enako količino ljudi narediš več. Ampak s tem se pa nihče ne strinja. Vsi imamo že sedaj kao preveč dela. No in potem lahko kaj?
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.916
3.437
113
40
Lj
Ne poznam številk, bi pa bilo zanimivo videti koliko je teh fasaderjev in če to število dejansko vpliva na to kar ti praviš.

Pa gremo malce off...
Dejstvo je, da domačih fasaderjev (pa še kakšnega profila) ni. In če drži, kar ti praviš nas tak fasader pod črto (ne njegova plača) ampak vse kar zraven pade (strošek gradnje dodatnih stanovanj, strošek šolanja otrok, zdravstvena oskrba...) stane kar konkreten znesek.
In bi bilo za razmisliti o ukrepu državnega subvencionira plač fasaderjev za domače delavce. Se jim ponudi recimo 5k/mesečno. Takoj bomo imeli dovolj domačih fasaderjev, tujci bodo pa šli domov.
Ampak potem nastopi težava, ker bo učiteljev in zdravnikov zmanjkalo, ker bodo vsi šli za fasaderje. In spet začaran krog.

Na koncu prideš do tega, da je za zadovoljevanje vseh naših potreb očitno premalo delavcev. Ne samo v SLO, ampak v celi EU. Kaj boš druga naredil, kot uvozil iz "tujine"?

Lahko pa zmanjšaš naše potrebe ali pa optimiraš delovne procese in z enako količino ljudi narediš več. Ampak s tem se pa nihče ne strinja. Vsi imamo že sedaj kao preveč dela. No in potem lahko kaj?

Jaz sem pa mislil da zaradi AI ne rabimo več delavcev?
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.098
3.787
113
Ljubljana
hmpg.net
1717446762844.png
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.136
5.280
113
Ne poznam številk, bi pa bilo zanimivo videti koliko je teh fasaderjev in če to število dejansko vpliva na to kar ti praviš.

Pa gremo malce off...
Dejstvo je, da domačih fasaderjev (pa še kakšnega profila) ni. In če drži, kar ti praviš nas tak fasader pod črto (ne njegova plača) ampak vse kar zraven pade (strošek gradnje dodatnih stanovanj, strošek šolanja otrok, zdravstvena oskrba...) stane kar konkreten znesek.
In bi bilo za razmisliti o ukrepu državnega subvencionira plač fasaderjev za domače delavce. Se jim ponudi recimo 5k/mesečno. Takoj bomo imeli dovolj domačih fasaderjev, tujci bodo pa šli domov.
Ampak potem nastopi težava, ker bo učiteljev in zdravnikov zmanjkalo, ker bodo vsi šli za fasaderje. In spet začaran krog.

Na koncu prideš do tega, da je za zadovoljevanje vseh naših potreb očitno premalo delavcev. Ne samo v SLO, ampak v celi EU. Kaj boš druga naredil, kot uvozil iz "tujine"?

Lahko pa zmanjšaš naše potrebe ali pa optimiraš delovne procese in z enako količino ljudi narediš več. Ampak s tem se pa nihče ne strinja. Vsi imamo že sedaj kao preveč dela. No in potem lahko kaj?
Ne vem kako si mislil ti. Jaz sem pod fasaderje mislil celotno garnituro bosancev, kosovcev šiptarjev, srbov, ki so tako ali drugače prišli z trebuhom za kruhom v Slo. Eni delat, dosti pa (predvsem ženska populacija) pa izkoriščat socialo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.916
3.437
113
40
Lj
Saj po novem bodo tujci imel nižje davke kot Slovenci, za katere bi morala za vlada delati. Za to vele-izdajo je namreč poskrbel Golob z novimi zakoni. Če bi se kaj takega sprejelo v ZDA bi imeli že napol državljansko vojno.

"Med temi predlaganimi ukrepi je ugodnejša davčna obravnava v obliki zmanjšane dohodnine v višini sedmih odstotkov prejete letne bruto plače z nadomestili. Na ta način naj bi podjetja lažje privabila visoko kvalificirane kadre iz tujine. Ukrep bo veljal za Slovence, ki so bili nerezidenti Slovenije zaradi dela ali študija ter pridobivanja izkušenj v tujini vsaj pet let, ali tuje državljane, na novo zaposlene v Sloveniji, vsi pa morajo biti mlajši od 40 let. Ugodnejšo davčno obravnavo bodo ti ključni kadri lahko imeli pet let."
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.380
390
83
Takšne davčne vzpodbude za expate pozna precej držav, recimo Belgija , Nizozemska, Danska, Ciper v manjši obliki tudi sosednji Avstrija in Italija. In še mnogo drugih.

Kar jih seveda ne naredi nič bolj pravične, imo je vsaka takšna ureditev v neskladju z ustavo, ker vsaj pred davki bi morali biti vsi enaki. Sem prepričan, da bi takšna ureditev padla na US, če ne prej takrat, ko bi Joža zahteval pravno varstvo pred neupravičeno visoko odmerjeno dohodnino v primerjavi s sosedovim Hansom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0 in LeQuack

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.163
863
113
Jaz sem gradil med 2014 in 2018 in nisem imel enega balkanskega mojstra na hiši, samo naši. Jih je dosti, samo stanejo malo več. Za delat pa res ne dobijo mladih fantov, skoraj vsak se malo priuči in hop na svoje. Ko so mi 3 mesece po vselitvi vlomili v hišo, tudi nihče ni po balkansko govoril, samo po domače, iz kraja. Razni Žani, Jošti in kleni fantje. Ni bilo nobenega Xhavita zraven.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.639
6.045
113
pri taščici
"Fasaderjev" manjka zaradi nizkih plač in šolskega sistema, ki forsira cim visjo izobrazbo.
Saj najbrz pozna vsak nekaj slovenskih "fasaderjev" ki ok živijo.
Seveda zaradi dela v lastni firmi oziroma kot sp.
Takoj ko pa ta isti "fasader" zaposluje, pa zgodba pri njegovih zaposlenih obicajno ni več tako rožnata.
Mal poslusam sceno okol enega "fasaderskega" podjetja.
Nekoc je veljalo da so bile tam dobre plače, da so tam dobili zaposlitev samo "lokalci", zdaj je pa vse obratno.
Plače na psu, spogledujejo se z zaposlovanjem tujcev z druge strani poloble.
Za domacine smo pa zrihtal (kot kaže) pa birokratsko sluzbo z neko bolj ali manj nepotrebno storitvijo, vendar obvezno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.715
5.679
113
Fasaderji so visoko kvalificiran kader?
Ne pravim, da se mi zdi prav, ampak ne govorimo o fasaderjih, ampak o... Zdravnikih ipd. Ki zdaj vsi obvozijo in potem naj kao ne bi. Dejmo se presenetiti, no... V 3 mandatih bo jasno, kako bo ta poskus uspel.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.094
9.312
113
40
MB
Ne poznam številk, bi pa bilo zanimivo videti koliko je teh fasaderjev in če to število dejansko vpliva na to kar ti praviš.

Pa gremo malce off...
Dejstvo je, da domačih fasaderjev (pa še kakšnega profila) ni. In če drži, kar ti praviš nas tak fasader pod črto (ne njegova plača) ampak vse kar zraven pade (strošek gradnje dodatnih stanovanj, strošek šolanja otrok, zdravstvena oskrba...) stane kar konkreten znesek.
In bi bilo za razmisliti o ukrepu državnega subvencionira plač fasaderjev za domače delavce. Se jim ponudi recimo 5k/mesečno. Takoj bomo imeli dovolj domačih fasaderjev, tujci bodo pa šli domov.
Ampak potem nastopi težava, ker bo učiteljev in zdravnikov zmanjkalo, ker bodo vsi šli za fasaderje. In spet začaran krog.

Na koncu prideš do tega, da je za zadovoljevanje vseh naših potreb očitno premalo delavcev. Ne samo v SLO, ampak v celi EU. Kaj boš druga naredil, kot uvozil iz "tujine"?

Lahko pa zmanjšaš naše potrebe ali pa optimiraš delovne procese in z enako količino ljudi narediš več. Ampak s tem se pa nihče ne strinja. Vsi imamo že sedaj kao preveč dela. No in potem lahko kaj?
al pa če ne razpisujemo 80 % prostih mest na družboslovnih faksih, samo zato da imajo fikusi službe?

to je pač ciklično, in zahteva gledat malo naprej, kar pa naša država pač ne zna.

spomnim se recimo 15 let nazaj sem bil na absolventu pa so nas priključli pedagoškim faksom :evil: to so bile trume in trume razočaranih punc, na koncu šolanja, služb pa enostavno ni bilo za 99 % njih. danes je situacija pač obratna.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.575
1.379
113
Iskajoč brata
spomnim se recimo 15 let nazaj sem bil na absolventu pa so nas priključli pedagoškim faksom :evil: to so bile trume in trume razočaranih punc, na koncu šolanja, služb pa enostavno ni bilo za 99 % njih. danes je situacija pač obratna.
Ravno okvirno 15 let nazaj.... služba za učitelja, pogodba za nedoločen je bila "sveti gral".... bilo je samo štukanje porodnišk, bolnišk, kakšno leto podaljšanega bivanja.... nato poleti stres, zagotovitve nove službe....
Sedaj so razpisi že tretjič zunaj, ni primernih kandidatov...

Pa tako "lepo" se imajo učitelji.... delajo do opoldan, 3 mesece počitnic.... to se bi morali ljudje tepst za tako službe
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.094
9.312
113
40
MB
Ravno okvirno 15 let nazaj.... služba za učitelja, pogodba za nedoločen je bila "sveti gral".... bilo je samo štukanje porodnišk, bolnišk, kakšno leto podaljšanega bivanja.... nato poleti stres, zagotovitve nove službe....
Sedaj so razpisi že tretjič zunaj, ni primernih kandidatov...

Pa tako "lepo" se imajo učitelji.... delajo do opoldan, 3 mesece počitnic.... to se bi morali ljudje tepst za tako službe
ne gre se sploh za to da služba ne bi bla ok, ampak pač prvo se generacije filajo, pol jim je jasno da služb tam nebo, pol pa se trend v naslednjih letih obrne, in tam smo zdaj. #planiranjenesploh
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
Ne vem kako si mislil ti. Jaz sem pod fasaderje mislil celotno garnituro bosancev, kosovcev šiptarjev, srbov, ki so tako ali drugače prišli z trebuhom za kruhom v Slo. Eni delat, dosti pa (predvsem ženska populacija) pa izkoriščat socialo.
Sicer "poznam" sceno sociale samo s strani klenih Slovencev (ki pač delajo na črno in že dolga leta vlečejo socialno pomoč), ne poznam pa kako je s tujci.
A to dejansko dobi žena "fasaderja" takoj ko pride v SLO socialno podporo? A ni bilo nekaj govora, da ni tako enostavno in da je je potrebno najprej imeti dovoljenje za stalno prebivanje v SLO? Ali si imel v mislih pač "socialo" kot zdravstvo, šolstvo...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
ne gre se sploh za to da služba ne bi bla ok, ampak pač prvo se generacije filajo, pol jim je jasno da služb tam nebo, pol pa se trend v naslednjih letih obrne, in tam smo zdaj. #planiranjenesploh
Ampak a je trenutno katerega kadra občutno preveč? (če govoriva o tistih, ki imajo interes delati)
ker z vsakim, ko se pogovarjam, vsi imajo probleme najti ustrezen kader. Pa ni važno ali iščejo čistilko, zdravnika, policaja, natakarja, proizvodnega delavca...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

tomi

Guru
1. sep 2007
18.094
9.312
113
40
MB
Ampak a je trenutno katerega kadra občutno preveč? (če govoriva o tistih, ki imajo interes delati)
ker z vsakim, ko se pogovarjam, vsi imajo probleme najti ustrezen kader. Pa ni važno ali iščejo čistilko, zdravnika, policaja, natakarja, proizvodnega delavca...
mislim da si si sam odogovoril v oklepaju :D