Kriza in recesija

damirj

Guru
9. maj 2012
4.948
2.163
113
Ampak a je trenutno katerega kadra občutno preveč? (če govoriva o tistih, ki imajo interes delati)
ker z vsakim, ko se pogovarjam, vsi imajo probleme najti ustrezen kader. Pa ni važno ali iščejo čistilko, zdravnika, policaja, natakarja, proizvodnega delavca...

Nobenemu ni v interesu delati za minimalca. Če bi ponudili več, potem bi bil tudi večji interes delat.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
Nobenemu ni v interesu delati za minimalca. Če bi ponudili več, potem bi bil tudi večji interes delat.
Ja no, ampak potem je prava smer, da vse te "uspešne" proizvodnje in ostale firme, ki ne zmorejo plačevati več kot minimalca počasi pozapremo in ne bo potrebno več uvažati delavcev, ker bomo imeli dovolj prostih DOMAČIH ljudi pripravljenih na delo. in delamo samo tisto z večjo dodano vrednostjo?
Za to pa spet nismo ali kako?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

damirj

Guru
9. maj 2012
4.948
2.163
113
Ja no, ampak potem je prava smer, da vse te "uspešne" proizvodnje in ostale firme, ki ne zmorejo plačevati več kot minimalca počasi pozapremo in ne bo potrebno več uvažati delavcev, ker bomo imeli dovolj prostih DOMAČIH ljudi pripravljenih na delo. in delamo samo tisto z večjo dodano vrednostjo?
Za to pa spet nismo ali kako?

Smo, sej to se bo prej ali slej zgodilo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.136
5.280
113
Sicer "poznam" sceno sociale samo s strani klenih Slovencev (ki pač delajo na črno in že dolga leta vlečejo socialno pomoč), ne poznam pa kako je s tujci.
A to dejansko dobi žena "fasaderja" takoj ko pride v SLO socialno podporo? A ni bilo nekaj govora, da ni tako enostavno in da je je potrebno najprej imeti dovoljenje za stalno prebivanje v SLO? Ali si imel v mislih pač "socialo" kot zdravstvo, šolstvo...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
mislim da si si sam odogovoril v oklepaju :D
Ma ja, deloma... Ampak če gremo v številke pa piše, da je na zavodu za zaposlovanje trenutno prijavljenih 50.000 ljudi.
Recimo, da jih tretjina dejansko išče zaposlitev in so pač tam neko prehodno obdobje.
Potem imamo kar nekaj tistih, ki 2 leti pred penzijo uredijo, da postanejo v podjetjih "višek" in gredo za dve leti na čakanje...
Imamo sigurno nekaj "trajno nezaposljivih", ki bi morali biti na nekem drugem kontu in ne med iskalci zaposlitve.

Koliko potem ostane tistih, ki se jim ne ljubi delati in na ta način izkoriščajo socialo? Ja vsekakor preveč, ampak to se reši z nadzorom. Sigurno pa to ni število, ki bi rešilo težave pomanjkanja kadra.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.136
5.280
113
Sicer "poznam" sceno sociale samo s strani klenih Slovencev (ki pač delajo na črno in že dolga leta vlečejo socialno pomoč), ne poznam pa kako je s tujci.
A to dejansko dobi žena "fasaderja" takoj ko pride v SLO socialno podporo? A ni bilo nekaj govora, da ni tako enostavno in da je je potrebno najprej imeti dovoljenje za stalno prebivanje v SLO? Ali si imel v mislih pač "socialo" kot zdravstvo, šolstvo...
Ne vem kako ti naj povem... Iz prakse, ker pač moja dela v vrtcu. Polovica je južnih. Ene se trudijo slovensko govorit, druge niti to ne. Skupni imenovalec pa je JUG/brezposelna=zastonj vrtec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
eni res vidijo svet črno belo, mater more bit to fajn :)
ja jaz namensko v tej temi izpostavljam ekstreme. Ker imam na drugi strani takšne, za katere upam, da bodo na ta način lažje razumeli kaj želim povedati :)

Tudi meni ni všeč, da ko grem čez mesto čujem več "albanščine" kot slovenščine. Ampak na drugi strani mi je jasno, da če na hiši rabim fasado in lastnik lokalne gradbene firme potrebuje nov avto, ja katerega bodočega fasaderja bo zaposlil? Domačega za 3 jurje ali tujca za jurja? Lastniku firme ni pomembno, da bo tuji pripeljal seboj še celo familijo. To direktno ni njegov strošek. On gleda na svoj profit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in zoom

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
Ne vem kako ti naj povem... Iz prakse, ker pač moja dela v vrtcu. Polovica je južnih. Ene se trudijo slovensko govorit, druge niti to ne. Skupni imenovalec pa je JUG/brezposelna=zastonj vrtec.
Menda podobno tudi v šolah ja.

Da prcnem...
sej bomo čez 20 let tudi rabili nove zdravnike. Mogoče se bo pa nekaj teh južnih, ki so sedaj v vrtcu uspešno izšolalo in ostalo v Sloveniji. :)

In na drugi strani, dobro morajo ti fasaderji zaslužiti, da ženam ni potrebno delati, kljub temu, da socialne podpore ne dobijo ;)
So lahko vzor nam lokalcem, kjer morajo tudi žene hoditi v službe :evil:
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.136
5.280
113
Jaz mislim da so do socialne upravičene pravtako, kot otroci do vrtca in šole.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
Jaz mislim da so do socialne upravičene pravtako, kot otroci do vrtca in šole.
google na hitro pogledano pravi tako:

Pogoj za socialno tujcem:
tujec z dovoljenjem za stalno prebivanje in stalnim prebivališčem v RS in hkrati prijavljen v ustrezni evidenci brezposelnih oseb ali aktivnih iskalcev zaposlitve na Zavodu RS za zaposlovanje.

In če želiš dobiti dovoljenje za stalno prebivanje je pogoj:
Dovoljenje za stalno prebivanje se lahko izda tujcu, ki pet let neprekinjeno zakonito prebiva v Republiki Sloveniji na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje...

Jaz to razumem, da vsaj prvih 5 let ni nič s socialno podporo. Potem pa moraš biti prijavljen na zavodu kot iskalec zaposlitve in bi bilo prav, da se to AKTIVNO preverja (tudi pri domačinih). In če vsi v verigi opravijo delo kot se pričakuje, bi morala biti socialna pomoč bolj izjema kot pravilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

tomi

Guru
1. sep 2007
18.094
9.313
113
40
MB
Ma ja, deloma... Ampak če gremo v številke pa piše, da je na zavodu za zaposlovanje trenutno prijavljenih 50.000 ljudi.
Recimo, da jih tretjina dejansko išče zaposlitev in so pač tam neko prehodno obdobje.
Potem imamo kar nekaj tistih, ki 2 leti pred penzijo uredijo, da postanejo v podjetjih "višek" in gredo za dve leti na čakanje...
Imamo sigurno nekaj "trajno nezaposljivih", ki bi morali biti na nekem drugem kontu in ne med iskalci zaposlitve.

Koliko potem ostane tistih, ki se jim ne ljubi delati in na ta način izkoriščajo socialo? Ja vsekakor preveč, ampak to se reši z nadzorom. Sigurno pa to ni število, ki bi rešilo težave pomanjkanja kadra.
no, lahko ti pa povem da imamo v sloveniji 50.000 + prejemnikov socialne pomoči.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
879
340
63
Tudi meni ni všeč, da ko grem čez mesto čujem več "albanščine" kot slovenščine. Ampak na drugi strani mi je jasno, da če na hiši rabim fasado in lastnik lokalne gradbene firme potrebuje nov avto, ja katerega bodočega fasaderja bo zaposlil? Domačega za 3 jurje ali tujca za jurja? Lastniku firme ni pomembno, da bo tuji pripeljal seboj še celo familijo. To direktno ni njegov strošek. On gleda na svoj profit.

zdaj počasi popušča inercija od lanskega leta (težja industrija). V bistvu sem malo presenečen, da nas je komaj sedaj oplazilo.
Za enkrat so na tapeti zaposleni za določen čas in razni s.p-jevci. Bomo videli "how deep is this rabbit hole".
Ne pravim, da bo drug teden na voljo avtobus dohtarjev in kelnarjev, pravim samo da bodo "fasaderji" in ostali počasi morali nehati sanjati o 3k+ plače.